poster

Zamilovaní andělé

 • Česko

  Objevení nebes

 • Nizozemsko

  De ontdekking van de hemel

 • Slovensko

  Zamilovaní anjeli

Drama

Nizozemsko / Velká Británie, 2001, 150 min

 • dANo
  ***

  Zo začiatku som mal z tohto filmu dobrý pocit, pekný úvod a tiež zaujímavé vykreslenie hlavných postáv... ale potom sa to akosi zvrhlo na niečo, čo som teda fakt nečakal. A záver bol tak gýčovitý, že som dokonca rozmýšľal aj nad nižším hodnotením, ale nakoniec to hodnotím ako priemer aj vďaka tej prvej polovici.(7.10.2005)

 • Lynn
  ****

  Tak tenhle nizozemský filmeček se mi moc líbil. Už na začátku mě do děje vtáhl rozhovor andělů, pojatých víceméně dost netradičně jako značně cynické bytosti oděné v černé. První polovina je, jak tu zmiňuje mnoho dalších CSFDáků, sice lepší než ta druhá, ale jakkoli je milostný trojúhelník filmařsky vděčné téma, nelze neuznat, že i náboženské artefakty mají svou přitažlivost (potvrdil to už "kdysi dávno" Indy či Monty Pythoni). Navíc tady je snaha i o nějakou hlubší myšlenku, byť mnohdy jde spíš o pseudoumění, ale... neumím přesně popsat proč, prostě mě to fakt nadchlo.(12.10.2005)

 • Eodeon
  *****

  Začalo to impozantně, od prvních slov z rozmluvy andělů. A dále byla představena pozoruhodná myšlenka, představa, že Bůh, zklamán počínáním lidí, žádá zpět kamenné desky s deseti přikázáními a vysílá na Zem anděly, aby jeho vůli vykonali. Pak se před námi rozehrál ve skrze lidský, zdánlivě s myšlenkou filmu nesouvisející, zprvu nezajímavý příběh. Po krátké chvíli mne velmi zaujal, chválím herecké výkony představitelů Maxe a Onna, i zvláštním způsobem okouzlující Ady. Začátek začátku a konec začátku, tedy první polovina filmu, se mi líbila moc. Krásně natočené, výborné dialogy a herecké výkony, které se mi zprvu zdály tak nepřesvědčivé, se mi zalíbily také. Bylo tam mnoho světlých míst, zvlášť pak scéna Quintenova početí na Kubě, kde se Ada miluje s oběma muži na dvěma různých místech ve stejném čase. Poté však přišla druhá polovina, tedy začátek konce a konec konce, která byla zcela nesrovnatelně horší, nesrozumitelná, nesmyslná, takřka brak. Film je tak zcela nevyvážený a to kazí dojmy ze všeho ostatního, co se na něm vůbec podařilo. Ve svém hodnocení tedy raději zapomenu, že jsem druhou polovinu filmu vůbec viděl. /// ps. jediným důvodem pro, přiznávám, výrazně přemrštěné hodnocení, je silný pocit nostalgie, který ovšem bez nejmenších pochyb vezme za své v den, kdy se na Objevení nebes podívám po mnoha letech potřetí. stále více na mě doléhá přesvědčení, že i přes intenzívní zážitek jsem tehdy nebyl schopen film patřičně docenit. možné jsem své divácké selhání hanebně svedl na smyšlené nedostatky ve filmu samotném a spokojil se s vlastní hloupostí. je třeba to napravit...(7.10.2005)

 • Superpero
  odpad!

  Moje první setkání s nizozemskou kinematografií nedopadlo dobře. Jinými slovy jedna z největších sraček, co jsem kdy viděl. Dočkáme se momentů typu "árijec oděný pouze v ručníku jde s krkavcem na rameni" atd. První půlka šla, ale to co přišlo potom mě každou minutou víc a víc znechuťovalo až sem na obrazovku nenávistně řval SRAČKA. Scény kde se objevují andělé jsou vysloveně utrpením, no prostě tenhle výblitek z něčího rekta se ani nedá nazvat filmem.(7.10.2005)

 • igi B.
  *****

  Mysteriosní p o d o b e n s t v í (!) o tom, že ač tam kdesi za Nebesy nebe je peklo je ráj... ...nakonec však stejně jsou to všechno jen ty věci Lidské. Ne, tenhle příběh ještě neskončil a Země ještě není padlá... - - - P.S. ...Padlí na hlavu však zřejmě budou zdepíšící komentátoři :-) To snad aní není pravda - vlastně asi je, protože Pravda je stejně jen jedna, protože na ten >nezlomnej lidskej duch< jsou i Nebesa spolu s Peklem krátcí! - - - P.P.S. Co je však opravdu příznačné, po uvedení filmu na ČT2 v nočním filmovém klubu zařadil dramaturg vysílání záznamu koncertu skupiny Slipknot. To je takový hloupý klišoidní metal pro puberťáky. Že by tedy opravdu závěr filmu stával se snad realitou? Bylo snad vysláno další znamení? Ne, to jen ta debilita lidská ovládla již dávno to naše médium >veřejnoprávní< !(6.2.2006)