poster

Znamení čtyř (TV film)

 • Velká Británie

  The Sign of Four

 • Velká Británie

  Sir Arthur Conan Doyle's The Sign of Four

 • Slovensko

  Znamenie štyroch

 • USA

  The Sign of Four

 • USA

  Sherlock Holmes: The Sign of Four

Mysteriózní

Velká Británie, 1983, 103 min

Komentáře uživatelů k TV filmu (11)

 • Oskar
  ****

  Velice solidní detektivka. Z neuspěchaného představování Holmese a Watsona soudím, že v plánu bylo natočit s Ianem Richardsonem víc Sherlocků než jen Znamení čtyř a Psa baskervillského. Škoda, že k tomu nedošlo. Richardson je skvělý. Vžité stereotypy této postavy zlidšťuje humorem a empatií vůči ostatním postavám, takže je mi mnohem sympatičtější než někteří příliš akademičtí Holmesové před i po něm. Překvapivě zdařilý je i dabing s Dalimilem Klapkou (Holmes) a Iljou Prachařem (Watson). Jen jedna věc mi brání udělit pět hvězdiček. Zvolený způsob vyprávění ukazuje střídavě jednání zločinců a Holmesovo pátrání. Tu a tam se stává, že Sherlock příliš zpožděně přichází na něco, co už víme, protože jsme takříkaje "byli při tom" a tyto momenty trochu zpomalují děj. Jiné výhrady ale nemám. 80%(13.11.2010)

 • LiVentura
  ****

  Jeden ze tří nejlepších herců Sherlocka v dějinách filmu, z asi dvaceti dalších představitelů tohoto neexistujícího génia literatury.(6.7.2011)

 • Crocuta
  *****

  Stejný představitel Sherlocka Holmese jako u Psa baskervillského z téhož roku a stejně kvalitní zpracování knižní předlohy.(8.7.2007)

 • dopitak
  ***

  Nebýt skvělého původního dabingu, nezaujalo by mě na tomhle televizním zpracování vůbec nic. Není to nuda, ale taky ani žádný napínák, všechno tak nějak víme dopředu.(8.9.2015)

 • curunir
  ***

  ,,NIKDY NEHÁDAM. TO JE PRE LOGIKU ZNIČUJÚCE:" __ Oproti slávnemu ,,Psovi baskervillskému" z rovnakého roku, ktorý má dosiaľ vyše 1000. hodnotení je toto ,,pokračovanie" s podobnou ústrednou dvojicou (Dr. Watsona hrá iný herec) predsa len výrazne v jeho tieni a môžeme iba polemizovať, prečo je to tak. Ako už naznačil Oskar je pravdepodobné, že ak by vzniklo viacej častí, séria by sa stala známejšou a ,,Pes" by dostal konkurenciu. ,,Znamenie štyroch" som videl na TV obrazovkách len raz, pred mnohými rokmi a okrem zubatého Tonga som si z neho už mnoho nepamätal. Pri repríze na DVD po mnohých rokoch som sa utvrdil v tom, že Richardson patril medzi najlepších predstaviteľov Holmesa a zároveň sa presvedčil, prečo je ,,Pes" predsa len lepším kúskom, a to nielen pre jeho väčšiu popularitu. Film má peknú výpravu a celkovo príjemne pôsobivú atmosféru a približne do polovice som silne uvažoval o vyššom hodnotení. Neskôr sa však začali vyplavovať aj nedostatky v podobe slabej réžie v dramatických sekvenciách, nedotiahnutosti istých línií a určitému skostnateniu príbehu, ktorý nemá také obrátky, aké by si zaslúžil a v závere mu naozaj dochádza para. Hudbu, ktorá si v napínavých momentoch vypožičala slávne Herrmannove vrešťavé husle zo ,,Psycha" už do kritiky nezaraďujem. Pre fanúšikov Holmesa a detektívok povinnosť a pre väčšinu ostatných tiež nie úplná strata času. (95. hodnotenie, 8. komentár k filmu)(11.7.2013)

 • Terva
  ***

  60 - ti procentní adaptace románu sira Arthura Conana Doyla.(1.4.2013)

 • liquido26
  ****

  Zdařilá adaptace klasického románu, která sice nepřekvapí, protože děj je dobře znám, ale má to správnou holmesovskou atmošku viktoriánského Londýna a Ian Richardson je docela solidní Sherlock.(29.9.2016)

 • Martin741
  ****

  Psa Baskervilskeho som tiez videl, ale ten netocil tento reziser Desmond Davis. Ian Richardson ako Serlok a David healy ako Wotsn. Strieda sa Serlokovo patŕanie s tym ako konaju zlocinci. Kazdopadne slusne na Desmonda Davisa : 74 %(15.5.2019)

 • Grafito
  ****

  O ždibec horší než Pes baskervillský, natočený s Ianem Richardsonem ve stejném roce, ale to je spíš dáno samotnou literární předlohou, která nedosahuje kvalit Psa baskervillskýho..(5.5.2009)

 • brasek
  *****

  Ian Richardson ako Sherlock Holmes, jeden z najlepších filmov o Holmesovi. Rovnomenný film s Jeremy Brettom sa absolútne nechytá. V porovnaní týchto dvoch hercov dávam určite prednosť Ian Richardsonovi.(1.8.2010)

 • magic0
  *****

  Ian je dle mého názoru nejlepší představitel Sherlocka a bohužel jen ve dvou epizodách, což si myslím, že je velká škoda.Davis ukázal jak jde udělat film se surovým napětím od naprostého začátku do konce a neodchýlit se od knižní předlohy.(22.1.2013)(22.1.2013)