Znamení čtyř (TV film)

The Sign of Four

Sherlock Holmes: The Sign of Four

Mysteriózní

Velká Británie, 1983, 103 min

Komentáře uživatelů k TV filmu (11)

Velice solidní detektivka. Z neuspěchaného představování Holmese a Watsona soudím, že v plánu bylo natočit s Ianem Richardsonem víc Sherlocků než jen Znamení čtyř a Psa baskervillského. Škoda, že k tomu nedošlo. Richardson je skvělý. Vžité stereotypy této postavy zlidšťuje humorem a empatií vůči ostatním postavám, takže je mi mnohem sympatičtější než někteří příliš akademičtí Holmesové před i po něm. Překvapivě zdařilý je i dabing s Dalimilem Klapkou (Holmes) a Iljou Prachařem (Watson). Jen jedna věc mi brání udělit pět hvězdiček. Zvolený způsob vyprávění ukazuje střídavě jednání zločinců a Holmesovo pátrání. Tu a tam se stává, že Sherlock příliš zpožděně přichází na něco, co už víme, protože jsme takříkaje "byli při tom" a tyto momenty trochu zpomalují děj. Jiné výhrady ale nemám. 80%(13.11.2010)

Jeden ze tří nejlepších herců Sherlocka v dějinách filmu, z asi dvaceti dalších představitelů tohoto neexistujícího génia literatury.(6.7.2011)

Stejný představitel Sherlocka Holmese jako u Psa baskervillského z téhož roku a stejně kvalitní zpracování knižní předlohy.(8.7.2007)

Nebýt skvělého původního dabingu, nezaujalo by mě na tomhle televizním zpracování vůbec nic. Není to nuda, ale taky ani žádný napínák, všechno tak nějak víme dopředu.(8.9.2015)

,,NIKDY NEHÁDAM. TO JE PRE LOGIKU ZNIČUJÚCE:" __ Oproti slávnemu ,,Psovi baskervillskému" z rovnakého roku, ktorý má dosiaľ vyše 1000. hodnotení je toto ,,pokračovanie" s podobnou ústrednou dvojicou (Dr. Watsona hrá iný herec) predsa len výrazne v jeho tieni a môžeme iba polemizovať, prečo je to tak. Ako už naznačil Oskar je pravdepodobné, že ak by vzniklo viacej častí, séria by sa stala známejšou a ,,Pes" by dostal konkurenciu. ,,Znamenie štyroch" som videl na TV obrazovkách len raz, pred mnohými rokmi a okrem zubatého Tonga som si z neho už mnoho nepamätal. Pri repríze na DVD po mnohých rokoch som sa utvrdil v tom, že Richardson patril medzi najlepších predstaviteľov Holmesa a zároveň sa presvedčil, prečo je ,,Pes" predsa len lepším kúskom, a to nielen pre jeho väčšiu popularitu. Film má peknú výpravu a celkovo príjemne pôsobivú atmosféru a približne do polovice som silne uvažoval o vyššom hodnotení. Neskôr sa však začali vyplavovať aj nedostatky v podobe slabej réžie v dramatických sekvenciách, nedotiahnutosti istých línií a určitému skostnateniu príbehu, ktorý nemá také obrátky, aké by si zaslúžil a v závere mu naozaj dochádza para. Hudbu, ktorá si v napínavých momentoch vypožičala slávne Herrmannove vrešťavé husle zo ,,Psycha" už do kritiky nezaraďujem. Pre fanúšikov Holmesa a detektívok povinnosť a pre väčšinu ostatných tiež nie úplná strata času. (95. hodnotenie, 8. komentár k filmu)(11.7.2013)

60 - ti procentní adaptace románu sira Arthura Conana Doyla.(1.4.2013)

Zdařilá adaptace klasického románu, která sice nepřekvapí, protože děj je dobře znám, ale má to správnou holmesovskou atmošku viktoriánského Londýna a Ian Richardson je docela solidní Sherlock.(29.9.2016)

Psa Baskervilskeho som tiez videl, ale ten netocil tento reziser Desmond Davis. Ian Richardson ako Serlok a David healy ako Wotsn. Strieda sa Serlokovo patŕanie s tym ako konaju zlocinci. Kazdopadne slusne na Desmonda Davisa : 74 %(15.5.2019)

O ždibec horší než Pes baskervillský, natočený s Ianem Richardsonem ve stejném roce, ale to je spíš dáno samotnou literární předlohou, která nedosahuje kvalit Psa baskervillskýho..(5.5.2009)

Ian Richardson ako Sherlock Holmes, jeden z najlepších filmov o Holmesovi. Rovnomenný film s Jeremy Brettom sa absolútne nechytá. V porovnaní týchto dvoch hercov dávam určite prednosť Ian Richardsonovi.(1.8.2010)

Ian je dle mého názoru nejlepší představitel Sherlocka a bohužel jen ve dvou epizodách, což si myslím, že je velká škoda.Davis ukázal jak jde udělat film se surovým napětím od naprostého začátku do konce a neodchýlit se od knižní předlohy.(22.1.2013)(22.1.2013)