Kytička pro Algernona (TV film)

• Kanada

Scénografie:

Taavo Soodor

Kostýmy:

Linda Muir

Komentáře uživatelů k TV filmu (19)

Mnohem lepší než Charly z r.1968.(17.9.2011)

Literární předlohu jsem četl a moc se mi líbila, stejně jako film Charly, jenž vznikl v 60.letech na toto téma a byl dokonce oceněn Oscarem. Tato televizní verze se taky poměrně vyvedla, ale přece jen tomu něco schází. I když scénář je napsán dobře a herecké výkony jsou slušné, mohlo se ještě zapracovat na celkovém pojetí a hlavně lépe a podrobněji vykreslit postupný proces proměny hlavní postavy. Přesto je snímek povedený a dost se mi líbil.(22.4.2003)

• RHK

Dojímavá a napínavá překrásná novela Růže pro Algernon byla jednou z nejlepších sci-fi, co jsem kdy četl. A že četl jsem jich požehnaně. Ve filmu se však z krásné Růže, obrazně řečeno, stala napůl uschlá Kytička. I tak jsem se rád podíval, abych si připomenul tak užasný námět.(17.2.2009)

Tak si jen tak pustím televizi a mezi tunou odpadu si klidně vysílají tento úchvatný film. Inu, další plus pro ČT2. Tedy asi před osmi lety. Každopádně film pokládá zajímavou otázku ohledně zvyšování IQ slabším jedincům. Možná by snímek stál za doporučení právě těm. Osobně jsem ocenil výkon Matthewa Modina. Na něm film stojí a to je neoddiskutovatelný fakt.(14.6.2011)

Příběh silný a dnes již v literatuře klasický, ale...(22.6.2013)

Opravdu docela zdařilá adaptace, nicméně stojí pouze a jen na výkonu Matthewa Modina. Ale je dost znát, že je to jen televizní film. Neubráním se srovnání se skvělým filmem Charly (z roku 1968), který zpracoval stejnou předlohu v poněkud lepších intencích a je přece jen o stupínek lepší.(21.4.2003)

Myšlienka filmu možno niekomu príde banálna, no niektoré "pravdy" zo života stojí za to opakovať hoc i donekonečna. Táto je jedna z nich. Inteligencia na ľudskosti nikomu nepridá... K hercom nemám žiadne námietky, zahrali skvele. Čo sa týka atmosféry, v mnohých momentoch mi to pripomenulo tie lepšie deväťdesiatkové scifi filmy na báze Trávnikára. No v tomto prípade skôr ako o vizuálne efekty tu išlo o hĺbku myšlienky, a to mi je viac milšie. Nadpriemer. 75/100(12.6.2019)

Jo, je to patetické, možná je knižní předloha lepší, ale četl jsem jen úryvky, tak nebudu srovnávat. Jediné co vím bylo, že sem se neubránil slzám - a to i když jsme si to pouštěli ve škole...třeba je to kýč, ale nemůžu jinak!(2.10.2007)

Povídka se mi líbila, ale tenhle film mě nijak zvlášť nezaujal. Mám pocit, že Algernon byla v předloze samice. (210.)(5.5.2007)

Jo jo, tak u tohohle jsem byl hodně naměkko...(3.6.2008)

Chudák Algernon... :( Inak pravdivý do duše volajúci TV snímok.(2.6.2019)

I přestože se jedná o televizní film, M. Modine ztvárnil svou roli velmi sugestivně, což kvalitní předloha jen zvýraznila. Hezký film, který však občas ztrácí tempo a jemuž především v pozdější stopáži chybí švih, odlehčení a nadhled.(22.4.2003)

Povedená adaptace povídky, která zachovala z předlohy téměř vše co bylo možné. Jediné, co by se dalo kritizovat, jak už tu někdo uvedl, je to, že vývoj Charlieho nebyl zpracován tak detailně, aby bylo možné si plně uvědomit jeho rychlý inteligenční vzestup a o to silněji si pak prožít jeho pád. V tom byla povídka nepřekonatelná. Mimochodem, nevíte někdo, proč nepoužili původní název? Chyběli jim snad růže?(24.4.2003)

Viděl jsem 88 minutovou verzi. Ne špatný, ale neslaný, nemastný. Přečtěte si raději předlohu ať už povídku nebo román nebo se podívejta na starší zpracování téhož film Charly z roku 1968.(29.10.2003)

Před lety mě toto televizní dílo dokázalo chytit za srdce, takže opakované zhlédnutí bylo nevyhnutelné. I napodruhé fungovala neotřelá psychologie fantaskního motivu a jeho sociálních aspektů, opět zafungovala emoční síla příběhu s romantickou příchutí, která v závěru dosahuje velmi vysoké intenzity. Jen škoda, že občas se přecejen vyskytnou hlušší místa - ale není jich naštěstí nadměrný počet. Matthew Modine je ve svých pozvolných mentálních a inteligenčních proměnách přesný, Kelli Williams taktéž výborná, navíc pohledná a milá natolik, že hrdinův zájem o její srdce je naprosto pochopitelný. Hodně kvalitní televizní čtyř- , možná až skoro pětihvězdičková, záležitost.(6.5.2016)

Prekvapujúco skvelo natočený tv film...chudáka Algeronia mi bolo veľmi ľúto...a prišlo mi veľmi smutno:((( Aj láske som priala a verila som že to skončí dobre ale nestalo sa...skvelý námet a natočená snímka ...(2.6.2019)

Podivný pocit, nezvládnout to, co zmákne myš...(30.5.2016)

Po přečtení knihy a shlédnutí filmu... Není ani jedno lepší a ani jedno horší. Obojí má krásný děj. Kniha je obohacená o Charlieho zápisky, které musíte někdy číst i třikrát aby jste si přeložili co píše :-) ale dává to knize kouzlo. A film? Je nádherným ztvárněním knihy a to se podaří málo kdy! Z celého filmu si nejraděj promítám scénku, kdy Charlie vypustí s Algernonem další bílé myši a nikdo neví, která je Algernon. Jen Charlie ji vždy pozná, zvedne ji ze země a řekne ji 'vidíš, jsi nejdůležitější myš v jejich životě a oni tě ani nerozeznají od ostatních' Opravdu nádherná scéna. Celý film je obohacený o vztah mezi Charliem a jeho učitelkou, což dává celému ději takovou mašličku na dárečku. Nezaškatulkovala bych tenhle film jen do Sci-fi a dramatu ale i romantiky a místy i komedie. Každopádně doporučila bych to jako film, který by jste ve svém životě měli minimálně 5x vidět :-D(13.9.2013)

Má srdcovka, jak knižní, tak filmová. Stále pěkná i po patnácti letech od natočení. Nezapomenutelný Matt Modine.(15.2.2015)