Hotel New Hampshire

Hotel New Hampshire, The

Drama / Komedie

Kanada / Velká Británie / USA, 1984, 109 min

Tragikomická dráma plná bizarností, nečakaných dejových zvratov, ľahkej psychológie aj hravej frivolnosti, ktorej dej i striedanie žánrov pripomína detský kaleidoskop. Je to príbeh jednej rodiny, poskladaný z farebných sklíčok, pričom divák sa pozerá každú chvíľu cez iné, ale ani na chvíľu mu nie je dovolené zabudnúť na rodinnú súdržnosť, ktorá všetky sklíčka spája. Aj celkový dojem je trochu roztrieštený a ja sa neviem rozhodnúť, či dať 4* za zaujímavú štúdiu patologických bizarností alebo 3* za priemernú potrhlú čiernu tragikomédiu...(7.6.2005)

Snad by stačilo jedno slovo: bizarní. Irwingovy knihy neznám, jejich filmové zpracování rovněž (vyjma Pravidel moštárny) a u tohoto snímku neustálé spojení sexu, smrti, zvláštních postav, zvláštní rodiny, Freuda i medvěda...bylo zvláštní. Některé scény byly otřesné, jiné směšné, ale pokud to budeme brát jako vyprávění o osudech jedné rodiny v průběhu let, dá se to. Z hereckého obsazení jednoznačně vyčnívá Jodie Foster.(11.4.2005)

A zase jsem u toho: nebudu srovnávat film s knihou. To se prostě nedělá. K filmu mám ale i tak výtky spojené s knihou. Podobně jako další adaptace Irwingova románu The World According Garp i tenhle snímek totiž na můj vkus až nepřístojně počítá s předporozuměním po přečtení knihy. Ok. Nevadí. Knihu jsem četl. Ale nemylím si, že by to mělo být třeba k pochopení filmu. Mám totiž dojem, že bez téhle "teoretické průpravy" vypadají osudy Berryovic rodiny jako laciná groteska. A tomu odpovídá i mělká psychologie postav. Tony Richardson se prostě pokusil říct příliš mnoho na příliš málo prostoru. A nakonec neřekl skoro nic. Ale i přes tenhle problém je The Hotel New Hampshire jedním z mých oblíbených filmů se skvělou Jodie Foster a Nastassjou Kinski. 7/10.(5.9.2012)

Knihy Johna Irvinga jsou fantasticke. A neni tomu jinak ani u Hotelu New Hampshire. I kdyz se film nikdy knize nevyrovna, tak musim rici, ze v tomto pripade se to temer povedlo. Nahralo tomu urcite jak hvezdne obsazeni, tak i ruka reziserska ruka Tonyho Richardsona. Lehce bizardni postavy, fascinujici pristup ke smrti (nikdy se to dlouho nerozebira ani prilis netruchli), i kdyz zemre polovina rodiny. A i presto je to krasny pribeh, ktery me pohladil po dusi. Hlavni je se vyhybat otevrenym oknum.(8.4.2005)

Jednoznačné zklamání. Dávám za tři, možná by si zasloužilo méně. Kniha je vynikající, jak už většina Irvingových knih prostě je. Chápu, že natočit všechny čuňárny, úchylárny a bizarnosti, jak je dokázal spisovatel mistrně popsat, by ve filmu pro běžnou distribuci nebylo možné ( jako to nebylo možné ve Světě podle Garpa). Jenže se nějak vytratil i svérázný humor a rychleschnoucí lepidlo, které drží onu neobvyklou mozaiku pohromadě. Filmový příběh se nějak rozklížil, těžce lapá po dechu, nudí, nešokuje. Jako výpověď o Americe, v protikladu k Evropě, zůstalo vyprávění na půl cestě. Kdo film neviděl, neztrácejte s ním čas a vemte raději do ruky knihu - ta nezklame.(5.4.2011)

• - Jodie Foster, která kvůli roli Frannie Berry odmítla roli Sarah ve filmu Terminátor (1984), později prohlásila, že to byla chyba. (Terva)

• - Rob Lowe si při jedné bojové scéně zlomil nos. (Terva)

• - Film byl natočen podle stejnojmenné knihy (1981) Johna Irvinga. Ten později i přes vřelé přijetí původního záměru prohlásil, že se Tony Richardson jeho předlohy držel možná až příliš. (Terva)