Osud světa

• Japonsko Ritana (více)

Mladá Milly je poslána z roku 2084 do roku 2002, aby zabila mimozemského vetřelce, který rozpoutá válku, která zničí lidstvo. Připlete se do cesty Mijamotovi, který už několik let jde po mafiánovi Mizogučim. Ten obchoduje s orgány malých dětí a má na svědomí smrt Mijamotova kamaráda. Ač nerad, tak jej Milly přinutí ke spolupráci. Když však má dojít k vše ukončujícímu výstřelu, Milly si uvědomí, že válku rozpoutali sami lidé, kteří malého mimozemšťana odmítli vrátit mateřské lodi. Milly s Mijamotem se rozhodnou vrátit jej za každou cenu. Mijamoto má o důvod víc, když zjistí, že mimozemšťana unesl Mizogučin, který cítí, že by z únosu a případné války mohl mít finanční prospěch. (Isherwood)

Cervenak

Takmer nestráviteľný japonský sci-fi guláš, na ktorom je originálny len záporák s na blond odfarbenými vlasmi... Nie, počkať, ten je tiež v KAŽDOM japonskom filme. Nevadilo by mi, že tam pomiešali Terminátora, E.T., Blízke stretnutia, Leona, Matrix a ďalších asi 50 akčných a sci-fi filmov, keby to malo nadhľad a šmrnc. Bohužiaľ, nestalo sa. Je to upachtené a celý čas sa to potkýna o vlastné nohy. Pre mňa ďalší dôkaz silnej precenenosti ázijskej kinematografie, ktorá mi čoraz viac lezie na nervy svojou ľahko priehľadnou snahou nahradiť bizarnosťou skutočne kvalitné príbehy. ()

POMO

Roztomilo naivný kríženec Terminátora, Dňa nezávisloti, E.T.-ho, Matrixa a M:I-2. Filmu nechýba nadhľad a je odľahčený príjemným humorom, no bohužiaľ je smiešny aj vo chvíľach, kedy sa tvári úplne vážne. Ale hnevať sa naň nemôžem. Jeho tvorca je ako malé dieťa, ktoré miluje veľké americké sci-fi akčňáky a RETURNERom si splnil veľký sen. Ak sa vám páčilo Equilibrium, nemáte problém. ()

Djkoma

Na první shlédnutí jednoznačná vykrádačka všech myslitelných sci-fi akčních filmů, které měli co do činění s likvidací lidstva. Napodruhé, je to stále prvoplánovitě a zbytečně přestylizovaná (teď mám na mysli ty "vlající obleky" a hodně drsné oblečení a postavy, divil jsem se, že nikdo nezabil svoji rodinu kvůli 1 Yenu :-)) hříčka s časem. Přesto se nedá vzít snaha Yamazakiho o zajímavý film, který snoubí velmi mnoho efektů, cestování časem a "povahu lidstva". Nějaké plusy se proto najdou, ale ve výsledku převládá pocit, že Takashi Yamazaki viděl hodně scifi filmů posledních let a natočil menší mix mezi nimi a svým "trikovým a cool" pohledem na problematiku lidstva ohroženého cizí entitou. ()

B!shop

Dalsi z variaci na tema zniceneho sveta, ktery muze zachranit jen malej pocet osob. Sice to vykrada kde co, ale prislo mi, ze reziser chtel spis udelat jakousi poctu vykradanym filmu. Nikoho neprekvapi, ze to vykrada veci typu Matrix, precejen to zpomalovani je ted skoro v kazdym akcnim filmu, ale to, ze to bude vykradat i veci jako E.T. a Pretty woman sem fakt necekal. Ze vseho nejvic se mi libily sceny z budoucnosti, ty proste nemeli chybu, jen je skoda, ze nich tam nebylo vic. Herce sice neznam, ale predvedli celkem slusnej vykon a hlavni zaporak byl fakt cool. Mistama mi to prislo az skoro jako komiksovej film nebo anime. I pres naprostou absenci originality jsem se ale dobre bavil, protoze tam kde selhal scenar to vynahradila akce, skvela hudba a docela slusny triky. ()

Malarkey

V tomto neobvyklém filmu se poprvé setkávám se stylem CyberPunk, který je tolik význačný pro asijský svět a tak ho také vnímám. Krom toho, když nebudu brát v potaz, že to je bláznivina nejvyššího kalibru a obdobně na tom je se scénami, které vykrádá z filmů jak na běžícím páse a hlavně se podepisuje na Matrixu, docela dobře se pokochám japonským pohledem na svět a jeho pradávný osud. Krom toho jsou na tom dobře také vizuální efekty, které se vydařili skvěle a přidávají filmu nový náznak průzračného světla. Nebýt jich, nevím proč bych se u filmu vůbec držel. Osud světa je totiž natočen opravdu skvělým barevným i když krapet načichlým dojmem americké produkce. Co naplat, zábava na dobu hodiny a 3/4 to byla solidní i když krapet vyjetá z kolejí dnešních fantasyfuture záležitostí. Ale která je taková, jako tato. -- Ta babka nic neřekne - Tak jestli nic neřekne tak ji trošku ubližuj, na tyhle báby se musí tvrdě. ()