Osud světa

Returner

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

Japonsko, 2002, 112 min

Ken'ja Hirata

Tady je úplně všechno - Terminátor, ET-mimozeměťan, i Matrix. Ale kupodivu to docela funguje, béčková zápletka a nedostatek originality smrdí jen ze začátku, a brzy je zastíní velmi slušně natočená akce a na béčkové poměry hodně dobrá výprava a kamera. Jen s tím "cyberpunkem", který tu je dole v komentářích zmiňován, to nemá absolutně nic společného. Maximálně tak se to občas vizuálem snaží tvářit trošku neo-noirově. 7/10(15.1.2014)

• cross

Podle mě byl Returner nefalšovaný filmový odpad.... Uhozený příběh nad kterým vám bude rozum stát (opravdu má mafie v Japonsku neomezený vliv a destrukce vládních úřadů se obejde bez pozornosti armády či vlády samotné? To jsou drobnosti které mi opravdu vadí a iritují mě...), přílišná stylizace některých postav, hudba vykrádající dokonce hudebního zloděje Hornera a spousta dalších a dalších drobností, které ve výsledku znemožňují film vůbec dokoukat... *1/2 za pár efektních scén a kvalitní technické zpracování....(4.7.2007)

Ke kladům tohoto filmu patří dobrý střih, který mi několikrát připomněl soušasné práce Tonnyho Scotta (Man on fire, Hire: Beat the Devil) a , docela kvalitní herecké výkony, z nichž nejlepší rozhodně podává představitelka dívky Milly. Autorům se také párkrát daří vykouzlit vtipné i dojemné scénky, podobně jako to dělal v Honkogu třeba John Woo (a hlavní hrdina, i přes naprosto odlišné tělesné proporce, mi někdy připomínal Chow Yun Fata). Triky jsou taky docela slušné, rozhodně jsou na úrovni hollywoodských sci-fi, ne sice jako Star wars, ale lepší než třeba Riddick. Nebýt toho, čemu se budu věnovat v dalších řádcíh, byl by to velice slušný snímek. Největší slabinou je scénář. A nejde ani tak o naivní dialogy, které přeci jen k asijským akčním filmům tak nějak patří (a povyšují je často nad ty hollywoodské). Jde o to, že Returner maximálně vykrádá tolik slavných amerických filmů, že ho nelze považovat za nápaditý, natož originální. Takže, kdo tyto filmy neviděl, Returner mu bude připadat jako něco naprosto přelomového. Jelikož se ale jedná o filmy notoricky známé, nedovedu si představit, že by si to někdo myslel... Teď tedy začnu s výčtem věcí, kterých jsem si všiml...jelikož se bude v podstatě jednat o spoilery, kdo nechce, nechť nepokračuje... Terminátor - hlavní zápletka o někom, kdo se vydá z budoucí války zpět v čase, aby jí zabránil. Star wars - laserpaly a mimozemští roboti (zevnitř ovládaní těmi e.t.), kteří se dost podobají robotům z Episody I.... Predator - tvář oněch robotů se podobá masce predátora. Matrix - zpomalený záběr jak hrdina uhýbá před kulkami, jeho dlouhý kožený kabát. A nakonec Návrat do budoucnosti - to když hrdince začne mizet ruka a ona se začne vytrácet ze současnosti... V podstatě všechny tyto prvky by se dali považovat za pouhou shudu okolností...to, co mě přesvědčilo o jakémsi mně záhadném autorském záměru (i když, tím záměrem je asi snaha vidělat) byli téměř identičtí mimozemšťané jako v E.T.(mají protáhlejší hlavu a jsou nepatrně menší) , kteří říkají "chci domů" a zdvihají přitom svítící prsty... Tak nevím, co napsat na závěr. Jedná se o zručně natočený film, který v podstatě némá žádný význam sledovat, jelikož PŘESNĚ to samé už někde bylo. Zábavné to ale je, ne že ne... jen kdyby se to tak nesnažilo napodobovat.(25.1.2005)

• Djkoma

Na první shlédnutí jednoznačná vykrádačka všech myslitelných sci-fi akčních filmů, které měli co do činění s likvidací lidstva. Napodruhé, je to stále prvoplánovitě a zbytečně přestylizovaná (teď mám na mysli ty "vlající obleky" a hodně drsné oblečení a postavy, divil jsem se, že nikdo nezabil svoji rodinu kvůli 1 Yenu :-)) hříčka s časem. Přesto se nedá vzít snaha Yamazakiho o zajímavý film, který snoubí velmi mnoho efektů, cestování časem a "povahu lidstva". Nějaké plusy se proto najdou, ale ve výsledku převládá pocit, že Takashi Yamazaki viděl hodně scifi filmů posledních let a natočil menší mix mezi nimi a svým "trikovým a cool" pohledem na problematiku lidstva ohroženého cizí entitou.(17.10.2004)

Na kolečka nakrájeného E.T. jemně orestujeme, přidáme 3 lžičky z Matrixu, špetku cestování časem z Terminátora, dále 30 deka kosmických lodí z Independence Day - celé to pořádně okořeníme akcí a kupodivu z toho nevyjde guláš, ale výborný sci-fi filmeček Returner (Osud světa ?). Hlavní hrdinka se vrací časem, aby zabránila zničení lidské rasy jednou nepřijemnou mimozemskou rasou (predátor hadr). K ní se přidá nájemný žoldák, (s kabátem půjčený od Morphea), kapku jim taky pomáhá Vědma (tentokrát nečte budoucnost ale čte noviny, sleduje televizi, internet apod) .. a proti nim jeden takovej zloduch, se spoustou nahraditelných vojáků... (ještě, že máme ten bullet-time).. Prostě japonci umí :)(20.3.2004)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 91. (Zdroj: ČSFD.cz)