Procházka po Měsíci

A Walk on the Moon

Prechádzka po Mesiaci

Romantický / Drama

USA, 1999, 105 min

Diane Lane hraje maminu, která se, a není se jí co divit, když má doma Ňoumu Ňoumoviče, zaláskuje do Vigga !!! Ten jí nenásilně přivede od plotny, dětí a sousedské "kultury" k batikovaným tričkům, vodopádům, hudbě a "květinám". Procházka v oblacích nebo nohy pevně na zemi? Nedopadlo to tak, jak jsem si přála , ale film stojí za podívání.(20.7.2005)

Příběh se odehrává v roce 1969 a Viggo Mortensen zde hraje sympatického prodavače o něhož se začne vášnivě zajímat vdaná žena Diane Lane. Ta otěhotněla už v 17 letech a nyní živoří poblíž Woodstocku, odkud sálá nakažlivý duch volnosti. Je to normální film na který zapomenete ihned po jeho skončení. Neobsahuje totiž kromě dobrých herců žádné zapamatování hodné momenty.(4.3.2009)

Motiv filmu patří k té nejklasičtější a nejméně originální sortě motivů zpracovávaných napříč historií filmového průmyslu, o tom netřeba diskutovat. V těchto filmech se proto nehodnotí příběh (který byl zpracován už stokrát a lépe), ale herecké výkony a konec. Co se týče hereckých výkonů, nemám výhrady. Jako chlapovi mi byla Diane Lane protivná a Viggo také, film je však určen především ženám a věřím, že něžnější pohlaví si přijde na své (nejen při pohledu na Viggovu hruď, která nechá heterouše absolutně chladného). Proto mé hodnocení berte s rezervou, Procházka po Měsíci je odpočinkový film, myšlenkově nenáročný, ale citově náročný.(29.5.2009)

Možná jsem někdy starosvětská, ale co se manželských trojúhelníků týče, až na výjimky mám tendenci fandit manželům před milenci, přesto nebo právě proto, že ti druzí bývají atraktivnější variantou. Pro mne to prostě dopadlo tak, jak mělo a právě Liev Schreiber postavou zdánlivě nudného manžela vnesl do příběhu skutečnou plnohodnotnou postavu.(23.2.2008)

Jedna nečekaná pochvala a něco se změní, jedna noc a ne ledajaká, vždyť člověk nechal stopu na měsíci, dcera poznala první francouzský polibek a matka? Ta zažila také „poprvé“ a najednou se zatřesou základy manželského stereotypu. „ Věříš na osud? Jsou jisté věci, které se stanou v každém případě, je to ve hvězdách, je to daný předem. Ale i když je to ve hvězdách, člověk, dospělá, zodpovědná osoba, bytost, si může vybrat. Může si vybrat správně“. Otázka zní, co je správně? A někdy to prostě, ta „dospělá, zodpovědná osoba“ neví! Pro mě velmi příjemné překvapení.(1.10.2005)