Boeing 747 v ohrožení

Boeing 747 v ohrození

Konečné rozhodnutie

Akční / Thriller / Dobrodružný

USA, 1996, 128 min

Cože, 60 procent? To už tu v nikom není ten malej kluk, co se tetelí blahem když vojenská jednotka hodinu a půl křížem krážem prolézá letadlem, šmíruje nicnetušící teroristy, napichuje elektroniku, zneškodňuje matku všech bomb a pečlivě plánuje útok? Dvorní scénáristé Joela Silvera, bratři Thomasové (PREDÁTOR I, II) vyslali pět let před 11. zářím na Spojené státy Boeing proměněný blízkovýchodními teroristy ve zbraň hromadného ničení a jelikož dvěma zničenými mrakodrapy ve filmu na nikoho dojem neuděláte a protože v té době na plátnech frčely chemické zbraně (SKÁLA), hraje se o celé východní pobřeží ohrožené ukradeným smrtícím toxinem. Všimněte si, že viry teroristé ve filmech zásadně kradou, protože ve skutečnosti je jejich výroba pro teroristické organizace příliš složitá, nákladná a na dlouhé lokte (aspoň podle jednoho článku, co jsem četl tuším v Esquieru). Škoda jen, že jsou postavy vojáků tak ploché a nevýrazně obsazené (vzpomeňte na komando z PREDÁTORA), na druhou stranu David Suchet jako mrazivý Hassan je výborný. Plus vychytávky typu Remora či - POZOR SPOJLER - Seagalova smrt (i když škoda, mohlo z toho být pěkné PŘEPADENÍ 3)... To člověk odpustí i rutinérskou režii a úsměvné nahuštění "záchran na poslední chvíli". Pro mě spolu s CON AIREM nejlepší film o únosu letadla. Obzvlášť doceníte v dvojprogramu s PŘEPADENÍM VE VZDUCHU.(19.11.2007)

Kromě úvodní akce a zručně natočeného přestupu z letadla do letadla, je to spíše o napětí než o akčních scénách. A napětí se režisérovi podařilo opravdu navodit. Kurt Russell není špatný, nejvíc se mi ale líbil Oliver Platt. Vzhledem k tomu, že skoro celý film je spíše uměřený až realistický, tak konec realismus odhodí v dáli a nastupuje typický hollywoodský závěr.(7.8.2003)

Boeing 747 se rozvážně přibližuje k výsostným břehům USA. Opálení únosci vsadili vše na to, že když budou prodlužovat vyjednávání, tak jim úřady umožní, aby aero s nervózní jedovatou výbušninou v zavazadlovém prostoru ukončilo svůj let oblíbeným nárazem do výškové budovy v DC. Svědomití vykladači militantní verze islámu však netuší nic o tom, že se k podvozku Boeingu přisálo malé letadélko s protiteroristickým komandem, vedeným známým uzlovačem končetin libovolného počku lidí, na palubě. Vzdušné víry opět nezklamou a do speciálu se stihne přesunout pouze pár vycvičených vojáků bez svého velitele, který by teroristy lehce uaikidoval k smrti. Velení tak musí převzít David Grant - prezidentův výsostný teoretik v nažehleném obleku.(16.9.2009)

Scénář : Jim Thomas a John Thomas. Kamera : Alex Thomson. Hudba - Jerry Goldsmith. CHYBA VE FILMU - Ve chvíli, kdy Kurt Russel ručkuje po laně nad stropem kabiny, kde si prohlížel vnitřek kabiny sondami a vrací se zpět k vojákovi, má v jednu chvíli hodinky na pravé a pak zas na levé ruce. CITÁT - Jaffa je volný!.....(13.5.2011)

solidny (hlavne co sa tyka technickej stranky) i ked zabudnutelny akcnak ktory je hlavne nenavideny pre rychle zneskodnenie seagala hned v uvode. za pozretie ale urcite stoji, lebo po udalostiach z 9/11 si som isty ze hollywood nepride s napadom arabskych teroristov co unesu lietadlo s planom zautocit na ameriku. navyse pred zaverecnym pristatim som len cakal ze do kabiny vstupy leslie nielsen a hlavnym hrdinom popraje vela stastia...(16.3.2013)

• - Leguizamo ve své autobiografii také tvrdí, že ho Steven Seagal během natáčení fyzicky napadl, aby tím vystrašil ostatní. (akisha)

• - Letadlo Remora s tlakovým průchodem, které bylo použito ve filmu, ve skutečnosti neexistuje. (Narcis)

• - Oceanic Airlines sú falošné aerolínky a sú používané v mnohých filmoch a TV seriáloch. (Seag)