Pět nábojnic

Fünf Patronen Hülsen

Five Cartridges

Válečný

Východní Německo, 1960, 87 min

Působivý film o ryzím člověčenství sebeobětování - během bojů občanské války. ... Souhlasím s kolegou ČeskýTulák - film byl promítán v ČST !!(6.7.2018)

Děj jednoho z nejstarších filmů nedávno zesnulého Franka Beyera se odehrává za španělské občanské války a hlavními hrdiny je pět německých interbrigadistů, kterým byl svěřen riskantní úkol. Sledujeme, jak se v nehostinných horách snaží vyváznout z obklíčení, jak přežívají dlouhé dny bez vody, jak je jejich vůle podrobována zkoušce - a jak někteří postupně selhávají. Úsporně, avšak né nezajímavě natočené drama, které sice stojí za zhlédnutí, není radno od něj však očekávat příliš. S Beyerovým pozdějším mistrovským kouskem "Jakub lhář" toto nelze moc srovnávat - a proč také.(6.11.2006)

Česká televize popírá vysílání filmu. Přitom film v ČST byl vysílán s českým dabingem (Brno). Film jsem viděl někdy v roce 1963-4. Jedná se o kvalitní válečný film s kvalitním hereckým obsazením.(25.8.2017)