Vejplata

Komedie / Krátkometrážní

USA, 1922, 28 min

Roland Totheroh

Charlie Chaplin

Klasická, gagy nabitá groteska, v níž si jde tulák vydělávat na stavbu. Po výplatě se opije, a vyvádí po městě různé neplechy. Po návratu domů se marně snaží zabránit probuzení své manželky, která je ihned připravená mu dat pořádnou nakladačku. Nejlepší jsou na tomhle filmu dvě věci – scéna, v níž Chaplin chytá na lešení cihly, a tulákova příšerná manželka, která obohacuje jinak celkem ustálené Chaplinovo universum postaviček o nový, zajímavý prvek.(26.10.2006)

Vejplata je jednou z těch Chaplinových grotesek, u níž již vidíme povedený námět, resp. dějovou linii, které jsou podřízeny veškeré vtipy. Diváka pobaví Charlieho chytání cihel a jistě může ocenit i nápaditost s výtahem, se kterým si vystačí dlouhou dobu. Pasáž po výplatě dokáže také zaujmout, neboť opilecké eskapády Chaplin zvládá tradičně skvěle. Scény s manželkou mají také svůj půvab. 4*(24.4.2016)

Čo k tomuto filmu napísať? Charlie ho natočil po svojom dlhometrážnom počine Kid a ak existuje obdobie, ktoré dosahovalo v jeho tvorbe vrchol tak to bolo práve toto obdobie od roku 1921. Výplata si berie to najlepšie z jeho minulých grotesiek a pridáva tam aj žieravú kritiku spoločnosti, ktorej sa nikdy nevyhýbal a v neposlednom rade tuláka, ktorý v tomto filme, ako obvykle, exceluje. Na ploche 20 minút, vytvára neuveriteľné gagy na ktorých som sa skutočne pobavil. Charlie Chaplin tak ako ho mám rád.(26.4.2011)

Inteligentně ironizující zábavná groteska o těžkostech dělníka na stavbě (skvělý Charles Chaplin), který na stavbě dře s neobyčejnou grácií, když chytá cihly, po výplatě je nekopromisně obrán o peníze svojí uzurpátorskou ženou (Phyllis Allen), aby našel jediné útočiště v baru, díky němuž zažívá další neuvěřitelná opilecká dobrodružství cestou domů a čekáním na tramvaj. Další zajímavé role: přísný stavební mistr (Mack Swain), jeho dcera (Edna Purviance), stavební dělníci (Syd Chaplin, Albert Austin, John Rand a Loyal Underwood) a dělníkovo opilí přátelé (Henry Bergman a Al Ernest Garcia). Je toho hodně, co nás mže přivésti k pití a manželka-semetrika je častým důvodem. Krásně zurčivě a křiklavě nadhledové o spíše smutném faktu.(15.11.2010)

Opět klasický Chaplin - tyranizující šéf, otravná manželka, nedostatek peněz a Tulák věčně pod parou. Pay Day je nabitý vtipnými scénkami jako chytání cihel, pokus o nastoupení do tramvaje, nebo marná snaha se po propité noci vyspat....Jedna z nejlepších Chaplinovek z tohoto období s velmi příjemnou stopáží. DÁLE HRAJÍ: Phyllis Alien (His Wife) John Rand (Workman) Loyal Underwood (Workman) Allan Garcia (Drinking Companion) Pete Griffin, Joe Griffin, Harry Tenbrook, Ethel Childers, Edith Blythe, Virginia Bodle, Helen Kapp, La Belle Raymond, Sylvia Menier (Extras)(27.10.2009)