Plukovník Redl

Colonel Redl

Plukovník Redl

Drama / Životopisný / Historický / Psychologický

Maďarsko / Rakousko / Západní Německo / Jugoslávie, 1985, 2 x 72 min

Trochu jsem váhala mezi plným počtem a čtyřmi hvězdami, ale tento film Istvána Szabóa je opravdu výjimečný. Dítě štěstěny, Alfred Redl, jehož minulost je zastřena tajemnem, se vypracuje až na hodnost podplukovníka. Jde přes mrtvoly a kromě jednoho, barona Kubinyiho, nemá žádné přátele. Nakonec zradí i toho a zdá se, že jeho cestě k nejvyšším postům už nehrozí žádná překážka. Ale i štěstěna se někdy unaví a plukovník Redl je postaven před poslední úkol.(23.11.2019)

Ve druhém díle své volné historické trilogie se z prostředí nacistického Německa tentokrát Szabó vrátil o několik let zpět přímo do Rakouska-Uherska, sledovat vzestup a pád tehdejšího šéfa tajných služeb Alfreda Redla. Film je unikátem už tím, že jako jeden z mála se zabývá touto tématikou a divák tak má možnost dozvědět se něco bližšího o nástupci trůnu Františku Ferdinandovi či rasových diskriminací uprostřed rakouské armády. Samozřejmě ne vše je založeno na historických faktech a Szabó také vše bere s určitým nadhledem. Do hlavní role byl obsazen opět Brandauer a i když postava, kterou hrál už neměla takový potenciál jako v Mefistu, zvládl ji opět se vší bravurou. Po Redlově pro diváka zajímavém vzestupu přišel ale na můj vkus trochu ukvapený a rychlý jeho pád. Film skončil a já byl z jeho závěru trochu zklamaný. I přesto je Plukovník Redl velice kvalitním historickým filmem, který jsem určitě neviděl naposledy.(27.11.2007)

Tak tohle me docela prijemne prekvapilo, bal jsem se, ze to bude nuda, ale nebyla. Film vypravi o Redlovo kariere od vstupu do armady az do smrti a i kdyz tu nejsou naky velky valecny sceny, dokaze to zaujmout. Navic Brandauer je jako vzdy perfektni. Misty jsem se akorat ztracel ve spouste lidi, jmenech a nevedel jsem, o jakejch udalostech se zrovna bavi, ale ani mi to nak nevadilo. Je sice fakt, ze by moh bejt film kratsi, ale nakejch vylozene hluchejch mist jsem si nevsim.(10.2.2008)

Zatímco aféra plukovníka Redla vzrušovala filmaře pravidelně už od 20. let - u nás se Redlem zabýval Emil Artur Longen a Karel Anton - zdá se, že Szabóova verze je na dlouhá léta poslední. V posledních letech jako bychom ztratili zájem o léta monarchie. A přitom typických vzrušujících případů, jako je ten Alfreda Redla (1864-1913), jsou ta léta plná. Nicméně po té, co jsem se seznámila s celou volnou trilogií s Klausem Mariou Brandauerem, nejsem jím nijak nadšena. Jako narcistní herec, homosexuální kariérista nebo jasnovidec vyniká stále týž hereckými přednostmi a jeho postavy zanikají v jeho sólových výkonech.(16.1.2012)

Rovnako, ako zvyšným častiam voľnej Szabovej trilógie, ani Plukovníkovi Redlovi nemám čo vyčítať. Znova fantastický Brandauer, znova žiadna scéna navyše, všetko má svoj význam. U týchto filmov sa nevyskytujú žiadne chyby, alebo lacné triky v podobe sentimentu, melodramatickosti, ani výplň stopáže v podobe bojových scén. Plukovník je film tak nadčasový, že platí nielen pre našu dobu, ale bude aktuálny aj v ďalekej budúcnosti. Politika je svinstvo a ľudia, ktorí v nej pôsobia, sú tu zobrazení tak nesympaticky, že si film veľmi ľahko spojíte so súčasnosťou. Dejiny ľudstva sú definované vojnami a sú to politici, ktorí ich vyvolávajú. Práve pre tú morálnu odpornosť postáv nedávam plný počet (týka sa to aj Redla), aj keď chápem, že divácky diskomfort bol Szabovým zámerom. Film vyžaduje určitú znalosť histórie, aby si ho divák patrične užil, režisér nič doslovne nevysvetľuje, u diváka s ňou ráta.(1.12.2012)

• - Snímek vychází ze skutečného příběhu vojáka rakousko-uherské armády Alfréda Redla. (Olík)