Zapomeňte na Mozarta

Zabudnite na Mozarta

Forget Mozart

Krimi / Drama

Západní Německo / Československo, 1985, 94 min

Přestože jde oproti Formanovu "Amadeovi" o dílko zanedbatelných rozměrů, samotnou osobnost Mozarta film pochopil a znázornil nesrovnatelně lépe než Forman a spol. A přestože je zápletka filmu přiznanou fikcí či si přinejmenším hraje s jistými ne úplně pravděpodobnými možnostmi o temném a kriminálním pozadí Mozartovy smrti, přesto se nedopouští tak křiklavých deformací historické skutečnosti jako "Amadeus". (Blíže to vysvětluji ve své recenzi Amadea.)(30.1.2015)

Pri slabej kvalite obrazu ma prekvapil zaujímavý dej filmu. Takmer kriminálka s pátraním po vinníkovi Mozartovej smrti a prebieha formou spomienok aktérov pri posteli zomrelého. Výsledok je veľmi zaujímavý a nikto nezostane bokom, nezabudne sa na sexuálne orgie a sprisahania sa zúčastňujú dokonca aj slobodomurári. Čakal som len, akú úlohu zohrá jeho pes, ktorý mu pil z pohára. O čo je Formanov Amadeus veľkolepejší a okázalý, o to je tento malý slovenský film prirodzenejší, len škoda tej hroznej kvality obrazu ako z povojnových filmov. –––– Páni sa nám zdajú veľkí iba preto, že pred nimi kľačíme. –––– Mŕtvi rozvíria vášne viac ako ktokoľvek živý. A preto vám prikazujem: Zabudnite na Mozarta.(8.9.2015)

Chce sa povedať, nezabudnite na Zabudnite na Mozarta a vcelku to sedí. Na televízny film prekvapivo prepracované po všetkých stránkach. Vidíme vedľa seba špičku našu hereckú špičku v spoločnosti takého Armina Muellera Stahla a ďalších nemeckých hercov. Vizuálne film pripomína Chytilovú alebo Hertza, ale najmä každý bude hneď porovnávať s Amadeom. To by bolo nespravodlivé, na ploche 122 minút totiž Luther nemohol ísť do hĺbky postáv, skôr len ilustruje dobu a spoločenskú situáciu, s pomocou hercov to ale stačí. Tí skvelo spĺňajú požiadavky svojich typov, všetci sú bez výnimky nesympatickí. Plusom je fakt, že väčšina z nás tento film videla kedysi dávno v tv a ihneď ma trklo pri scéne s Mozartovým psíkom a jeho kopancom, vtedy som bol z toho dosť na vetvy. Ešteže sa mu hneď ospravedlnil.(24.1.2015)

Zabudnite na Mozarta si nezaslúži byť zabudnutý len pre kolosálny tieň veľkého brata (Formanovho Amadea). Jeho strohé inscenačné spracovanie len ťažko môže konkurovať Formanovmu veľkofilmu. Lutherov Mozart je o výbornom námete, scénari a postavách. Kde by tak asi zobral v Československu kapitál na nejakú veľkolepú výpravu a kostýmy? Táto jeho strohosť je plusom aj mínusom zároveň. Mne sa páčila patina bez príkras. A scénar je plný silných myšlienok pridržiavajúcich sa historických faktov s akcentom na naozaj výborný záver. Nezabudnite na Mozarta! Nezabudnite na Zabudnite na Mozarta! Malý veľký film❗(24.11.2013)

Detektivní pátrání o vině a svědomí pozemšťanů nad jedním lidským osudem. A W.A.Mozart je ideálním představitelem tohoto lidského problému. Tenká je hrana mezi živote a smrtí, a tak jen živí mohou diskutovat nad lidmi, co zde mohli být, ale už nejsou...Film začíná tím, že W.A.Mozart před hodinou zemřel, a postupně se k jeho smrti vyjadřují všechny osoby, co mu byli na blízku...Každému, kdo někdy měl rád hudbu W.A.Mozarta, tak doporučuji, aby si přečetl jeho dopisy, které mu lépe pomohou nahlédnout do jeho povahy...Ta se často příliš neshoduje s výklady, které o něm filmaři mají, vycházející už od Puškinova dramatu Mozart a Salieri.(28.10.2013)

• - Film sa natáčal v lokalitách Bratislava, Praha, Litomyšl, Milotice a Buchlovice. (dyfur)

• - Režisér Miloslav Luther bol prekvapený, keď objavil svoj film vo videopožičovni v New Yorku. (Raccoon.city)

• - Zo slovenskej verzie museli vystrihnúť vetu „Súčasná politická situácia nám nedovoľuje..." pretože cenzor tvrdil, že evokuje aktuálny politický kontext. (Raccoon.city)