Chaplin na kolečkových bruslích

• USA The Rink (více)

Problematický čašník Charlie sa po práci ide odreagovať na kolieskové korčule, kde stretne krásnu dievčinu, kvôli ktorej je ochotný predviesť galantnú exhibíciu i typicky chaplinovské zlomyseľné a škodoradostné kúsky. (STV)

everlong

jedna z nejlepších Chaplinových grotesek....představí se zde jako číšník, kterého byste radšji nechtěli potkat, předvede něco ze svého barmanského umění a ještě nám ukáže jak "Sir Cecil" umí bruslit... no existuje něco, co tenhle člověk neumí?: DÁLE HRAJÍ: James T. Kelly (Her Father) Frank J. Coleman (Restaurant Manager) John Rand (Waiter) Charlotte Mineau (Edna's Friend) Leota Bryan (Edna's Friend) ()

classic

Nechcel by som byť Tulákov nepriateľ, radšej a skôr, dobrý, nie vtieravý, Kamarát, aby so mnou nezametal, ako na tanečnom parkete s humusáckou handrou na vymetanie špinavej kancelárie. Najprv ho vidím, ako typicky nešikovného čašníka, aby neskôr vo chvíli voľna išiel zrelaxovať na kolieskové “In-line” korčule, skrátka, na neho sa „lepí smola” , je ako MAGNET na rôzne, nevyspytateľné situácie, a opäť som sa kochal nekonečnými, vtipnými kreáciami, ktoré naprosto geniálne ovláda a zvláda, ľavou - zadnou, a ešte k tomu všetko navôkol seba i bravúrne koordinuje, a mne sa ani nechce veriť, že to má po neuveriteľných 100 LIET od uvedenia, stále veľký potenciál, čo si ani nedokážem vo svojej najhoršej nočnej more predstaviť, o ktorom zo súčasných, môžu byť aj krátke filmy, by som to mohol tvrdiť taktiež do budúcna... ? Sú to väčšinou také veci, na ktoré sa rýchlo zabúda, nieto po 10, 20, 30, 40, 50, 100 rokov, to už dávno skončia všetci v prepadlisku dejín. Toto sa podarí iba málokomu ! ()

Autogram

Polovica grotesky sa odohráva v reštaurácii a tá je nevyčerpateľnou studnicou prvotriednych gagov. Kde inde sa nájdu dvojité lietacie dvere, pochúťky so špeciálnym servisom, všetkého schopní čašníci a všetkému prístupní hostia. Na kolieskových korčuliach je to zase dokonalá Chaplinova akrobacia, s Ednou im to výborne ladí a hromadný pád, ktorý predviedol jej veľký tučný nápadník som si musel pustiť päťkrát po sebe. Na konci sa všetci nečakane stretnú na veľkej párty a všetko zavŕšia naháňačkou. Je to jedna z najlepších zábavných Chaplinových grotesiek, ktorá nedá ani na sekundu vydýchnuť. ()

Radko

Zažiť čašníka a korčuliara akým je Chaplin, asi by som sa pridal k svorke jeho prenasledovateľov v závere. Napriek deklamovanej chudobe tuláka Charlieho sa v Klzisku skôr zdá, že ide skôr o prefíkaného zlomyseľníka ako o nezbedného bedára. V čašníckej polovici filmu vďaka jeho kuchynským výčinom vyhodia z práce nesprávneho kolegu. Kuchár zase utŕži niekoľko nespravodlivých buchnátov. O jedlom okyckaných hosťoch ani nehovoriac. Charlie neskôr prekĺzne popod platiaci turniket klziska a na kolieskových korčuliach hrá galantného artistu. Nezabudne pritom poslať schválne k zemi pár nešikovníkov a hlavne neohrabaného tučniaka. Galantné odsúvanie zadku prezúvajúcemu si kolieskové korčule toto grobianstvo nespasí. Všetky spomenuté výhrady našťastie hravo vyváži spôsob a kadencia všakovakých typov pádov a gagov. ()

tomtomtoma

Upraveno v říjnu 2019. Kluziště je škádlivou zábavou cirkusového klauna. Náročná akrobacie na bruslích se vyznává z lásky k choreografii v euforickém nadšení z rychlosti pohybu. Charlie Chaplin opět využívá typické atributy klaunské žádostivosti, rozpoutává neuctivost, škodolibost, hrubiánskou nedočkavost a rozvernou hravost. Vedle Charlieho v roli neurvalého číšníka a zdatného bruslaře jménem Sir Cecil Seltzer zde zaujme také mladé romantické okouzlení mužské touhy (Edna Purviance), Charlieho nejvytrvalejší sok a ctihodný flirtující pan Stout (Eric Campbell), jeho neforemná a koketující manželka (pan Henry Bergman), s paní Stout tokající dívčin otec (James T. Kelley), Charliem šikanovaný kuchař (Albert Austin), bruslařskou párty pořádající sličná kamarádka mladé dívky (Leota Bryan), Charliem stále trápený jeho spolupracovník a číšník (John Rand), či z neustálých rozmíšek svých zaměstnanců rozzuřený vedoucí restaurace (Frank J. Coleman). Film Kluziště aneb Chaplin na kolečkových bruslích je rozjásaným pobavením cirkusového klauna a hopkající bruslařskou exhibicí. ()