Legenda o Mulan

• Česko

Legenda o Mulan

Animovaný / Rodinný / Dobrodružný / Drama

USA, 1998, 88 min

Úžasná disneyovka, která jak pobaví, tak zároveň i poučí. Je dobré, že autoři od Disneyho stále hledí nejen na to aby se jejich pohádky líbili, ale také na to aby poučili. Jako každá pohádka i zde vyhrává dobro nad zlem, navíc příběh výborně vyjadřuje myšlenky feministických organizací, což je skvělé protože dívky by měly už od dětství vědět, že jsou si rovni s muži a že ve výběru poslání/zaměstnání by neměly hledět na odvěkké předsudky. Asi nejlepším prvkem celého filmu je hudba, co písnička to hit - přesně v Goldsmithovu stylu. Prostředí historické Číny je také vítanou a velmi unikátní změnou.(19.9.2012)

Oscar 1 nominace: Hudba - M(22.3.2004)

Pěkná Disneyovka se zajímavou animací. Samozřejmě nechybí jako vždy pěkná hudba (J.Goldsmith) a spousta legrace. Není ostudou dívat se na tenhle film ani ve vyšším věku.(3.5.2003)

Asijská kultura mě vždy fascinovala více nežli ta euroamerická. Snad pro její exotičnost, dlouholetou tradici a rozmanitost. Možná ona fascinace souvisí s mnoha přelomovými historickými událostmi. A kdoví, třeba svým očím jenom rád dopřávám pohled na fešné Asiatky. V Legendě o Mulan, nikoliv jenom pokusu o „jinou disneyovku“, se snoubí vše výše uvedené. Snaha o přiblížení některých hluboko zakořeněných tradic, silný a dojemný příběh podloženými hrstí historických faktů (znáte to, legendy) a sexy titulní hrdinka (už dávno mi nepřipadá zvrácené ulpívat pohledem na křivkách animovaných dívek). Skromných osmdesát minut děje je na prostou dějovou linku akorát. Svůj prostor přitom dostanou vsuvky muzikálové, infantilní i akční. Ty první zastupují obstojně zvládnuté písně, ty druhé jenom zřídkakdy otravný dráček (v originále namluvený Eddiem Murphym, který tak mohl natrénovat svůj ostrovtip na shrekovského Oslíka), ty třetí výcvikem a jeho následným užitím v praxi (jedna ženská lest mnohdy vydá za tisíc vojáků). Po pár minutách vám bude jasné, kdo v příběhu sehraje jakou roli, jakou podobu budou mít klacky házené osudem pod nohy hlavní hrdinky, ale nic z toho mi nevadilo. Na filmu je znát podíl čínských tvůrců a snaha tvůrců nečínských čínskou mentalitu pochopit (pravda, na hodně zúženém prostoru). Poupravení některých historických faktů může vzbuzovat smích, jenže o ně zde tolik nejde (jakkoliv je záslužné, že si menší caparti uvědomí „aha, tak v Číně vládl císař, který dal postavit Velkou zeď na obranu proti Hunům“). Jde o emoce. Nevím jak vaše, ale mé duševní spříznění s Mulan bylo skoro stoprocentní. Nejsem žena, nejsem feminista, jenom jsem neměl problém promítnout část svého já na sympatickou fiktivní postavu. Legenda o Mulan je nejlepší z neklasických disneyovek a ve skrytu duše doufám, že se za pár let hrdě zařadí po bok Sněhurky, Alenky či Popelky. 90% Zajímavé komentáře: tron, Němi, Weirdman(23.1.2009)

Rozpočet $70miliónovTržby USA $120,620,254Tržby Celosvetovo $304,320,254/75%/(9.8.2005)

rozpočet : ? tržby celosvetovo : $304,320,254(7.12.2006)

Soundtrack Jerry Goldsmith: 1. Honor to Us All [3:03] ,2. Reflection [2:27] ,3. I'll Make a Man Out of You [3:21] ,4. A Girl Worth Fighting For [2:26] ,5. True to Your Heart [4:16] ,6. Suite from Mulan (score) [7:06] ,7. Attack at the Wall (score) [4:59] ,8. Mulan's Decision (score) [3:23] ,9. Blossoms (score) [6:27] ,10. The Huns Attack (score) [4:30] ,11. The Burned-out Village (score) [5:53] ,12. Reflection [3:36],(19.5.2011)

Pár let jsem se tomu bránil, ale vyrostla tu klasika. Bitvy překvapují velkolepostí, dráček s cvrčkem pilují všechny hranice humoru a i když se ústřední linka párkrát otře o nějaké profláknuté klišé, napětí a zábavě to neublíží. I tentokrát pak fascinuje písničkový doprovod, kterému vévodí tréninková "I'll make a man out of you".(7.5.2005)

No neviem, ja som sa dosť nudil. V niekoľkých okamihoch vskutku spekatakulárna disneyovka pre o čosi odrastenejšieho diváka s celkom podarenými (povinnými?) komickými figúrkami (dráčik a cvrček). Ale neoslovilo ma to atmosférou, tempom, príbehom a ani postavami. A spevácke pasáže mi prišli otravné, nevhodné, brzdili tempo a nebavili ma.(25.12.2005)

Plný kotol preto, že je to pokus o inú Disneyovku, najotravnejšie pesničky si preskáčeme už v úvode a na pomery značky to prekvapivo kultúrne nekurví postavy a reálie. A aj tancujúce malé zvieratká v tomto filme nie sú také otravné. 10/10(27.2.2018)

Prima netradiční disneyovka pro dítě i dospělého o potřebě emancipace. Nechybí ale nic z tradičního koloritu - písničky a legrační zvířátka (nevím, jestli mě bavil víc dráček nebo cvrček, oba jsou boží) - vše přesně tak, jak má být.(9.12.2002)

Vidělas Huny? Jak vyjely ze sněhu? Jako sněženky!..... Mulan má neuveriteľnú silu. Vždy to bola moja najoblúbenejšia animovaná disneyovka a ono to na mňa aj po toľkých rokoch zaberá rovnako. Parádna, ale neskutočne parádna hudba (scéna keď sa Mulan pripravuje na vstup do armády je božia - http://www.youtube.com/watch?v=GvdBZzjEwq0), skvelí záporáci, trefný a dobre vypointovaný humor, rýchly spád, sympatické postavy, príbeh a fenomenálna akcia v zasnežených horách. Disneyovský poklad.(9.4.2012)

Mulan není špatná holka, ale na to, že zachraňuje Čínu se moc chová jako Američanka. Jako dítěti by mi to bylo jedno, ale protože jsem se jako malá bohužel k pohádce nedostala (a pokud se mýlím a dostala, tak mi ani neuvízla v paměti, což o něčem svědčí) a nemohu ji "nadhodnotit" z nostalgie. Asi jsem to chtěla více epic a na začátku o něco méně písní. Co bych taky nechtěla - vždyť je to disneyovka... Pro děti výborné na zabavení, pro dospělé fajn na odreagování.(3.11.2011)

Dokud se tu neobjeví Eddie Murphy se svými humory, má to ještě šanci. Pak to jde k průměru. Co tu vlastně vůbec dělá?(12.2.2013)

Srdce mi bušilo v každej scéne, keď sa objavili Húni. V tej dobe sa ich bál celý svet. Boli tak energeticky stvárnený, že som počas celého príbehu čakal, kedy sa znova objavia. Avšak aj ako celok tento animák žiari, ajkeď bol trocha ,,iný“ , než ostatné z bežiaceho pásu Ameriky.(12.12.2008)

Kdo tvrdil, že kvalitní animáč musí být v 3D podobě? Nádhera! Užasná animace, zajímavý příběh, milý humor, spousta pěkných písní a hlavně geniální Goldsmith. Kde je těmhle Disneyovkám konec?(10.9.2008)

Více než dobrý animák, jehož tvůrcům sice při zpracovávání klasicky kreslených obrázků už pomáhaly počítače, ale vůbec to nevadí. Jisté výhrady mám snad jenom k hlavnímu nezajímavému mužskému hrdinovi, kterého scénáristé příšerně odflákli, jinak je v Mulan všechno na svém místě. Vtipy slovní i vizuální, muzikálová čísla (obě vojenské písně nemají chybu), sympatická Mulan, bezkonkurenční dráček Mushu s hlasem Eddieho Murphyho, hudba Jerryho Goldsmithe. Fajn.(20.10.2012)

Napínavý a hezky ztvárněný příběh o dívce, která ve snaze zachránit své bližní a stát se hrdinkou poznává úděly světa za zdmi její vesnice ve starověké Číně.(26.2.2009)

Klasická Disneyovka s pro mě iritujícími hudebními čísly. Srovnávat s tradiční verzí z roku 1964 nemá smysl, protože to jsou dva odlišné světy.(17.5.2008)

Disneyho pohled na kung fu. Ale proč ne. Legenda o Mulan se příjemně sleduje, divák se pobaví a dobře zrelaxuje. Zasloužené 4*.(7.9.2016)

Ďalšia vydarená Disneyovka, tento krát s čínskym nádychom. Opäť nechýba fajn príbeh, postavy, humor, akcie a či skvelá hudba Jerryho Goldsmitha. P.S.: Ten červený drak je najlepší :-) Obľúbené soundtracky: Overture, Main title, The Huns Ride, Honoring Mulan. 85% - 4*(1.11.2009)

<< předchozí 1 2 3 4 6 9 11