Reklama

Reklama

Když zlobr Shrek zachránil princeznu Fionu a překonal s ní mnohá protivenství, měli spolu podle pohádkových zákonů žít šťastně až do smrti. Jenže jak se záhy ukáže, tak jednoduché to zase nebude. Když po návratu z líbánek najdou ve své močálové chaloupce užvaněného osla, který u nich hodlá na čas zůstat, protože jeho dračice je poslední dobou nějaká divná, je to jen začátek. Vzápětí se totiž u dveří objeví posel s pozváním od Fioniných rodičů, krále Harolda a královny Lillian. Shrekovi se na návštěvu nechce, ale Fiona ho přesvědčí, a tak se nakonec vydají na cestu, doprovázeni oslem. Král je v šoku a při večeři se se Shrekem do krve pohádá. Fiona Shrekovi vyčte, že se z lásky k němu změnila, což on zřejmě není ochoten udělat. Situaci ještě zhorší Dobrá víla, která nevybíravě nutí krále Harolda, aby dodržel dávnou úmluvu, že Fionu si má vzít za ženu její syn, samolibý princ Krasoň… (TV Nova)

(více)

Zajímavosti (47)

  • Film obsahuje potitulkovou scénu. (Duoscop)
  • Španělská věta, kterou Kocour v botách řekne poté, co je omylem shozen z Oslíka („¡Hey tú, pedazo de carne con patas, ¿Cómo te atreves a hacerme esto!?“) v překladu znamená: „Hej, jak si dovoluješ mi tohle udělat, ty flákoto masa s nohama?!“ (SpicyNugget)
  • Cesta z bažiny do království Za sedmero horami je dlouhá přibližně 700 mil (jako trasa Praha–Pljevlja pozemní komunikací). Kdyby jeli 16 hodin denně, tak by trvala 2 týdny. (ČSFD)
  • Aby hlášky postav během dabingu neztratily svůj vtip, byly přizpůsobeny popkulturám daných zemí. Oslík v českém znění např. poznamená, že "to křoví vypadá jako Halina Pawlowská". Zatímco v původním znění podle něj připomíná zpěvačku Shirley Bassey. Oslík dále na adresu Kocoura v botách říká: „Navrhuju, abychom ho vykastrovali, nejsme Srstka s Kubišovou.“ Oba zmínění moderátoři vystupovali v pořadu Chcete mě (od r. 1992) o opuštěných zvířatech hledajících nový domov. V originále Oslík říká: „Give him the Bob Barker treatment!“ Tento americký moderátor proslul výrokem: „Pomozte kontrolovat zvířecí populaci. Nechte své mazlíčky sterilizovat.“ (ronaldmekdon)
  • Divák to sice neuvidí, ale Dračice se po vypití lektvaru změnila v okřídlenou klisnu. (Zodiak455)
  • Jeden animátor vytvořil během týdne 3–5 sekund animace. Kdyby měl tedy jediný animátor zvládnout veškerou animaci, trvalo by mu to zhruba 47,5 roku. (HappySmile)
  • Bylo vytvořeno více než 43 000 záběrů podle nákresů scén na panelech. Celková délka těchto panelů by byla 47x delší než most Golden Gate Bridge v San Franciscu. (HappySmile)
  • Štáb čítající zhruba 300 lidí pracoval na filmu tři roky. (HappySmile)
  • Shrek 2 se stal s výnosem 919 838 758 amerických dolarů nejvýdělečnějším filmem roku 2004. (Mr.Hudson)
  • Dabér Mike Myers, který v původním znění namluvil Shreka, si za tento díl vydělal solidních 10 milionů amerických dolarů (v té době 265,98 milionů Kč). Za předchozí díl (2001) dostal 3 miliony amerických dolarů (116,45 milionů Kč) a za třetí (2007) a čtvrtý díl (2010) 15 milionů amerických dolarů (395,7 milionů Kč). (duklak2)
  • Conrad Vernon, jeden ze tří režisérů filmu, opět namluvil postavičku Perníčka (původně ji namluvil jenom jako referenci, která měla být později nahrazena hlasem herce). (duklak2)
  • Postava Kocoura v botách prošla během přípravy filmu mnoha vývojovými stadii. Barva jeho kožichu byla změněna z šedé na oranžovou, aby více vynikal vedle šedého Oslíka. Nejvýraznější inovace přišly s příchodem Antonia Banderase, který ho v původním znění namluvil. "Když mi Kocoura v botách představili, byl to typický Francouz. Měl působit asi jako D’Artagnan ze Tří mušketýrů," uvedl herec.
    (duklak2)
  • Shrek 2 obsahuje plno odkazů na známé pohádky či nejrůznější filmy. Vlk z "Červené Karkulky" si čte časopis Pork Illustrated, na jehož titulní straně je vyobrazeno pózující prase v bikinách. Jedná se o parodii na plavkové vydání časopisu Sports Illustrated. V upoutávkách se však časopis jmenuje "The New Porker". Kocour v botách zase pronese hlášku „Nenávidím pondělky". To je narážka na rovněž oranžového a mourovatého kocoura Garfielda, který měl ve stejném roce v kinech hraný film a který také nesnáší pondělky. Pozornější diváci si též všimnou odkazů na filmy Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001), Spider-Man (2002), Slaměný vdovec (1955), Mission: Impossible (1996), Krotitelé duchů (1984) a Flashdance (1983). (imro)
  • Moderátor Larry King poprvé propůjčil hlas někomu jinému než sobě. Namluvil Doris, nevlastní sestru Popelky. (imro)
  • Shrek 2 se v USA promítal v rekordních 4 163 kinech a po 25 dnech se stal tamějším nejúspěšnějším animovaným filmem. (imro)
  • Během prvního promítacího víkendu (21. – 23. 5.) se film postaral o druhý nejlepší víkendový výdělek všech dob, když se se sumou 108 milionů amerických dolarů zařadil za prvního Spider-Mana (2002) se 114,8 miliony. Shrek 2 se promítal už od středy, takže celková suma za první víkend v severoamerických kinech byla o 20,9 milionů vyšší. Zelený hrdina se rovněž stal držitelem nejvyššího "otevíráku" pro animovaný film, protože porazil loňský hit Hledá se Nemo (2003) a jeho 70,3 milionový debut. Během druhého, zeleného víkendu návštěvníci kin dokonce zanechali v pokladnách o 2 miliony víc, než Nemo získal v prvním. (imro)

Související novinky

Od Spider-Mana ke Kocourovi v botách

Od Spider-Mana ke Kocourovi v botách

27.02.2019

Režisér Bob Persichetti má za sebou dobrý týden. V neděli jeho snímek Spider-Man: Paralelní světy vyhrál Oscara za nejlepší animovaný film, a dnes se upsal režii další lukrativní značky – tentokrát… (více)

Reklama

Reklama