Mysteriózní

USA, 1982, 95 min

Artificial noir. Fiktivní příběh o tom, co zažil zakladatel Hard-Boiled School, když zrovna „nedatloval“, brutálně trpí producentskými vlivy a tvůrčí impotencí. Že Forrest připomínal Josefa Nedorosta nabízejícího bony, to bych ještě toleroval, ale ten nedostatek esencí, co dělají noir noirem, nelze přejít. Třetí hvězda je jen projev úcty směrem k žánru a stvořiteli Sama Spadea..(27.4.2018)

• Ajantis

První film, jejž Wenders natočil v Americe; komorní detektivní příběh z 20. let minulého století. Dlouhé natáčení provázela řada těžkostí - docházelo k častým sporům s producentem, scénář byl několikrát přepsán a samotný film natočen dvakrát - podruhé téměř celý od nuly. Tohle vše se na něm silně podepsalo a jen stěží snese označení "film Wima Wenderse". Připomíná to, co režisér sám kritizuje, je už pouze vyprávěním jiných vyprávění a postrádá svůj vlastní život. Jsou to na pohled líbivé kulisy, mezi nimiž jsou ve vyjetých kolejích na provázcích popotahovány loutky-herci. Po formální stránce slušné, ale nic víc; předvidatelný děj, šablonovité charaktery, mírně komicky působící akční scény. Zatím nejslabší Wenders, jakého jsem viděl.(28.12.2007)

Tvůrce přítmí. O samotě, nad klávesami psacího stroje? O ne, ne. Nejedna věta, nejedna stránka cynické ironie, delikátních figur, dlouhých kouřů, přediv záhad a tajemna ožije. Na stopě člena klubu důmyslného, černého zločinu. Cestou je třeba... mít se na pozoru před maskou jeho, ustřihnout dráp pár zlosynům.(27.4.2018)

,,Dobré krytie, tie noviny, fakt krása... Poznal som chlapa, ktorý sa schoval za požiarny hydrant. Mal však trochu problém so psami... Mimochodom, máš tie noviny hore nohami!" :-) :-) Pomerne nízke hodnotenie tejto zabudnutej americkej detektívky ma ani neudivuje (už vidím, ako by Američania hodnotili na oplátku Panoptikum města pražského alebo Mazaného Filipa 4 hviezdičkami :o)), skôr ma ale prekvapilo, že niečo také nedávno vytiahli v rámci Kino Artu na ČT a ešte k tomu po 35 rokoch od svojho vzniku vyrobili aj český dabing! Avšak dobré vidieť, že aj v USA sa ešte v 80. rokoch popri najrôznejších akčných blockbusteroch dostala na filmové plátno kín napríklad aj retro detektívka s komornou výpravou v štýle televíznej inscenácie. Čo možno od Hammetta očakávať? Slušné spracovanie originálneho nápadu, kde spisovateľ detektívok začne prežívať skutočné pátranie okolo prípadu podivnej (samo)vraždy, zaujímavé vykreslenie Hammettovej samoty pri písacom stroji a ponurého podsvetia v noir vizuálu. Režisér Winders sa sústreďuje na atmosféru a po formálnej stránke nie je skutočne výtky. Obsah sa odvíja dosť pomalým spôsobom, ale hlavný protagonista má čo do seba a od potenciálnych 3 hviezdiček nakoniec film zachránila hlavne scéna s Hammettovym kritickým výstupom proti kariére niektorých policajtov: ,,Ja v tomto meste žijem 7 alebo 8 rokov... ale politici toto mesto neriadia a neriadili. To vy si kupujete moc a obchodujete s ňou. A viete čo? Až umriete, vaše podobizne povesia do jedného na stenu s ostatnými. A pritom ani jeden z vás sa nemusel o toto mesto usilovať!" (70%) (Challenge Tour: Rok s najväčšími svetovými režisérmi)(20.8.2018)

• brasek

Viaceré z tunajších komentárov nie sú nejako pozitívne naklonené k tomuto snímku a tak s malou dušičkou som pristúpil k sledovaniu príbehu. Žiaľ komentáre boli ešte pozitívne oproti tomu čo ma čakalo. Príbeh absolútne šeredný, nezaujímavý, žiadna atmosféra. Silne mi to všetko vrátane klavírneho doprovodu v pozadí pripomínalo či lepšie povedané tento snímok ako keby sa chcel hrať na snímok Čínska štvrť.(19.10.2018)