Reklama

Reklama

Chaplin lodním kuchařem

Komedie / Krátkometrážní
USA, 1915, 27 min

Obsahy(1)

Majiteľ lode chce od kapitána, aby ju potopil a on získal od poisťovne peniaze. Keď sa vracia domov, zbadá svoju dcéru Ednu, ako sa bozkáva s tulákom Charliem. S tým on nesúhlasí, a preto ho kopne do riti a pošle kade ľahšie. Po chvíle túlania sa priplichtí Charlie k už spomínanej lode. Kapitánov zástupca má problém naverbovať posádku a preto sa s ním Charlie dohodne, že mu s tým pomôže. Keď je však posádka už omráčená na palube, miesto peňazí dostane aj Charlie kladivom po hlave a stane sa námorníkom. (pivo)

(více)

Recenze (12)

filmmovier 

všechny recenze uživatele

Jedna z nejlepších a nejzábavnějších Charlieho krátkých grotesek s opět tradičními, ale opět fungujícími gagy. Na druhou stranu je tu velká spousta inovací a ucelený příběh, který má smysl (už to prostě nejsou jen nahodilé fóry). Už úvodní nábor je geniální, ale scéna z lodní kuchyně je naprosto brilantní, stejně tak následná konzumace toho, co Charlie uvařil. Navíc všichni skončí přes palubu, Charlie nabídne fantastickou choreografii při navigaci, porazí soka a získá srdce Edny. Paráda, skvělá záležitost. ()

mortak 

všechny recenze uživatele

Je tu dost improvizace naroubované na jednoduchou dějovou linku. Postaví se kamera před lodní kuchyň a profíci improvizují, někdo padá přes palubu, Charlie je zachraňuje - improvizace je totiž tvořena tvrdým trénováním jednoduchých gagů, které pak profesionál volně zařazuje dle situace do děje a prostředí. I když v této grotesce se občas ztratí v tom pobíhání děj. ()

Reklama

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Upraveno v říjnu 2019. Šanghajován je pohybovou akrobacií cirkusového klauna. Šanghajování, nebo také krimpování, byla praxe únosu lidí na námořnické pracovní pozice pomocí donucovacích praktik, zastrašování, často bylo používáno i fyzické násilí, v samotných Spokojených státech amerických byla tato praxe na vrcholu v polovině 19. století a modernější zákon o námořnících byl přijat až roku 1915, v roce vzniku grotesky Charlieho Chaplina. Cirkusový klaun vsadil na ironii, škádlení a hravost v pohybu. Kromě zastrašením horlivého a vděčně nešikovného námořníka Charlieho se zásadním hrdinským činem zaujme také Charlieho láskyplné okouzlení a mladá dcerka majitele lodě na útěku (Edna Purviance), k pojistce se upínající majitel námořní lodě (Wesley Ruggles), poslušně spolehlivý kapitán (Lawrence A. Bowes), první důstojník a srdnatý verbíř nových námořníků (Bud Jamison), z Charlieho vyděšený lodní kuchař (John Rand), či trojlístek šanghajovaných námořníků (Billy Armstrong, Paddy McGuire a Leo White). Šanghajován aneb Chaplin lodním kuchařem je radostí ze života v podání cirkusového klauna s ironickou příchutí a vítězným mumrajem akrobatických pohybů. ()

Autogram 

všechny recenze uživatele

Jedna z prvých Chaplinových grotesiek s príbehom a veľmi vydarená. Použité boli novátorské postupy kamery na kyvadle alebo celej scény s jednou miestnosťou na hojdačke. Akrobacia na závese žeriava alebo s jedlom v ruke po celý čas má tiež môj obdiv. Názov filmu bol poriadny prekladateľský oriešok, tak si to zjednodušili a urobili z toho lodného kuchára, inak jediné slovo Shanghaied znamená - unesený, opitý alebo inak prinútený stať sa námorníkom. ()

anais 

všechny recenze uživatele

Trochu jsem se ztrácel v ději, ne, že by o něj šlo. Další z Charlieho prvních filmů, které postrádají jakýkoliv zajímavý motiv. Ke konci filmu už je ale znát jistý posun od úplně nejranějších chaplinovek, kde se vskutku jen kopalo do zadku. Není to ještě ta naprosto vymáklá choreografie, ale jistou promyšlenost už to má (hlavně scény z lodní kuchyně). ()

Galerie (4)

Reklama

Reklama