Chaplin lodním kuchařem

Charlie Shanghaied

Komedie / Krátkometrážní

USA, 1915, 27 min

Charlie Chaplin

Chaplin jako lodní kuchař mě zas tak moc neoslovil, průměrná Chaplinovka bez výraznějších situací. DÁLE HRAJÍ: Paddy McGuire (Shanghaied Seaman) Leo White (Seaman) Fred Goodwins (Cabin Boy) Lawrence A. Bowes (Captain) Bud Jamison (Mate) John Rand (Cook) Billy Armstrong (Seaman)(24.9.2009)

Tuto grotesku považuji za vydařenější. Zajímavé a vtipné příhody z lodi, kde je celá posádka (Billy Armstrong, Paddy McGuire a Leo White) naverbována nedobrovolně (Charlie jim pomáhá, ale sám končí nedobrovolně na lodi) a jež má skončit na mořském dně, aby její majitel dostal tučné pojistné. Samotný pobyt na lodi je provázen vtipnými gagy, kdy postupně všichni skončí ve vodě a jídlo se nedá jíst, protože v něm Charlie myje nádobí. Ale srdce Edny Purviance zde získá, vždyť jí musí zachránit život.(4.11.2009)

Jedna z nejlepších a nejzábavnějších Charlieho krátkých grotesek s opět tradičními, ale opět fungujícími gagy. Na druhou stranu je tu velká spousta inovací a ucelený příběh, který má smysl (už to prostě nejsou jen nahodilé fóry). Už úvodní nábor je geniální, ale scéna z lodní kuchyně je naprosto brilantní, stejně tak následná konzumace toho, co Charlie uvařil. Navíc všichni skončí přes palubu, Charlie nabídne fantastickou choreografii při navigaci, porazí soka a získá srdce Edny. Paráda, skvělá záležitost.(14.3.2018)

Jedna z prvých Chaplinových grotesiek s príbehom a veľmi vydarená. Použité boli novátorské postupy kamery na kyvadle alebo celej scény s jednou miestnosťou na hojdačke. Akrobacia na závese žeriava alebo s jedlom v ruke po celý čas má tiež môj obdiv. Názov filmu bol poriadny prekladateľský oriešok, tak si to zjednodušili a urobili z toho lodného kuchára, inak jediné slovo Shanghaied znamená - unesený, opitý alebo inak prinútený stať sa námorníkom.(6.8.2018)

• anais

Trochu jsem se ztrácel v ději, ne, že by o něj šlo. Další z Charlieho prvních filmů, které postrádají jakýkoliv zajímavý motiv. Ke konci filmu už je ale znát jistý posun od úplně nejranějších chaplinovek, kde se vskutku jen kopalo do zadku. Není to ještě ta naprosto vymáklá choreografie, ale jistou promyšlenost už to má (hlavně scény z lodní kuchyně).(27.10.2006)