Dobrý voják Charlie

• USA Shoulder Arms (více)
Komedie / Válečný
USA, 1918, 46 min

V tomto snímku Charles Chaplin poukazuje na nesmyslnost a zbytečnost války... (oficiální text distributora)

anais

Charlie v první světové válce. Tento film je spíš než bláznivou taškařicí, jakýmsi pokusem vyjádření sympatií k vojákům na frontě v první světové válce. Abych to vysvětlil, kdybych tam tehdy v tom zákopu ležel já, tak by mi takovýto film jistě udělal velkou radost. Chaplin si tu utahuje z rakousko-uherských vojáků, dojemně zlehčuje vlhkost v zákopech, kde vojáci spí a vtipně komentuje různé útrapy, které mohou vojáky v nehostinném prostředí potkat. Ze svého tuláka (který se tu ale jinak než v uniformě neobjeví) nakonec udělá hrdinu, což je asi nejlepší způsob, jak dokázat, že hrdinou může být opravdu každý, aniž by šlo o to, kolik lidí zabijete. ()

kinej

Tento snímek se tak trochu liší od jeho ostatních grotesek. Je zde totž patrná velká míra solidarity vůči vojákům a vyznění filmu bych nehodnotil zrovna jako pacifistické. Naopak zde Chaplin demonstruje angažovaný politický postoj. Není v tom ale nic nechutného, jako tomu bývá v politických agitkách, protože v podání Chaplina je vše milé a vtipné. ()

nascendi

Pozrieť si film po 102 rokoch od premiéry je síce možné vysvetliť nedostatkom príležitostí, ale vôbec to neuľahčuje hodnotenie a komentovanie. Nemám totiž rád slovný obrat "no na tú dobu to bol celkom dobrý film", pretože som presvedčený, že skutočne dobré filmy sú dobré v každej dobe. Len je ich žalostne málo. Chaplinov dobrý vojak patrí k vydareným groteskám. Bol nakrútený na sklonku I. svetovej vojny a ukazoval malého človiečika vrhnutého do virvaru veľmocenského zápasu. Chaplin sa oboznámil so skutočnými pomermi, ktoré panovali pri nekonečnej zákopovej vojne, takže ich dokázal podať takou zľahčenou formou, že si film užívali vojaci na frontoch i veteráni. ()

Véča

Dle mého názoru jedna z nelepších Chaplinových grotesek. Chaplin v ní jasně dává najevo svou averzi k válce a to ještě v době,kdy se válčilo. Každá minuta je naplněná těmi nejšílenějšími gagy. Spoustu kousků,které Chaplin předvádí zde,předvedl pak i později v roce 1940 v Diktátorovi v úvodní scéně z 1.světové. Zajímavostí je,že v Československu,když se film po válce promítal,musely být z filmu vystříhány scény v nichž byli vyobrazeni staří mocnáři,protože bylo zakázáno zákonem je zobrazovat,byť v takovýchto směšných karikaturách. Je to typická ukázka Chaplinova génia,sociálního cítění a jeho lidské povahy. Nikdy nikdo co pamatuji nedokázal s takovým humorem zachytit ve filmu tak hrůzné ohavnosti ,jako je válka, s takovou dávkou sarkastického humoru. ()

Matty

Krásný důkaz, proč byl Chaplin nejoblíbenějším umělcem mezi vojáky. Stojí na jejich straně, chápe jejich pocity a váži si toho, co dělají. Kdyby mohli přímí aktéři zákopových bojů natočit němou grotesku, věřím, že by vypadala nějak takhle. Být zároveň všichni vojáci jako Charlie, asi dnes mluvíme jenom německy. ()

• Film měl za války velký úspěch právě mezi vojáky. (everlong)
  • Dobrý voják Charlie měl mít původně 5 dílů. (everlong)