Kočka na rozpálené plechové střeše

Cat on a Hot Tin Roof

Mačka na rozpálenej plechovej streche

USA, 1958, 104 min

Překrásné psychologické drama, podle divadelní hry jejímž autorem je Tenessee Williams, s překrásným Paulem Newmanem (a sexy Liz Taylor), odhaluje vztahy v jedné rodině, které jsou ovlivněny nesmírnou touhou po penězích, faleší, a na straně druhé ukazuje i upřímnost, čestnost a naprostou lhostejnost k bohatství. Naprosto neskutečným způsobem je tu ukázána manželská krize mladých manželů, která vyplývá ze zdánlivého nedorozumění a mučí je oba, i když se mnohdy snaží jeden druhému ukázat, jak silní jsou i bez vřelé lásky tolik milovaného partnera.(9.4.2007)

Brooksův film zplošťuje Williamsovu předlohu po stránce stylu. Vůbec se neodehrává v jedné místnosti, neproblematizuje konvenčnost mužsko-ženských partnerských vztahů a celkově redukuje to, v čem je původní Kočka nejzajímavější - totiž nedopovězenost. To mě trochu iritovalo, protože společně s Doleželem a Iserem mám za to, že místa nedourčenosti jsou přímo podmínkou literární kvality. Tato problematika vstoupila do literární (a později filmové) teorie s hermeneutikou. Husserl a jeho žák Ingarden však pouze konstatovali, že text ponechává některé své části úmyslně k individuální aktualizaci recipientovi. Byla to až kostnická škola, která v čele s Wolfgangem Iserem vyhodnotila místa nedourčenosti jako klíčový faktor uměleckého účinku. Brooksův snímek je tedy velmi doslovný. To, co Williams popisoval v narážkách celou knihu, rozkryl režisér (v pozměněné podobě zbavené narážek na homosexualitu) během jednoho rozhovoru v obývacím pokoji. Nebýt toho skvělého konce, v němž jde především o téma otcovské lásky, šel bych s hodnocením dolů, ale nebylo by spravedlivé nepřiznat, že tam, kde scénář adaptace ochudila, dostal i přidanou kvalitu. Poslední poznámka: Liz Taylor byla krásná, ale její hlas mě úplně neuvěřitelně vytáčel...(8.10.2010)

Neskutečně dobře rozehrané drama o rozpadu zažitých představ a domnělých jistot jedné staré jižanské plantážnické rodiny. Drama na malém prostoru (vlastně jen v jednom domě, odmyslíme-li si epizodku na letišti a prologický překážkový běh nemehla Newmana) s nebývalým nábojem a vnitřním napětím, které se podivuhodně stupňuje a rozhodně nepříliš smířlivě vrcholí. Hlavní zásluhu na tom má pochopitelně především ústřední dvojice Newman - Taylorová. Ať už znechucený Newman, nebo Taylorová, která nemá všechny ty po zemi se plazící caparty příliš v lásce.(30.1.2005)

Brilantní snímek s mistrnými hereckými výkony nádherné Elizabeth Taylor a vynikajícího Paula Newmana. Užívám si každý dialog:). Maggie: You know what I feel like? I feel all the time like a cat on a hot tin roof. Brick: Then jump off the roof, Maggie. Jump off it. Cats jump off roofs and land uninjured. Do it. Jump. Maggie: Jump where? Into what?(25.3.2011)

Keď sa u Pollittovcov kričalo, tak sa kričalo a prekrikovalo poriadne a ja som z toho všetkého mala nervy nadranc, možno ešte viac ako big dedy. A tá pani v tých infantilných ružových šatičkách ma vytáčala do nepríčetnosti. Keď sa rodina ukľudnila, tie dialógy boli fantastické. To sa netýka pani v ružovom, tá tam nepovedala jedinú kľudnú vetu. Začiatok bol trochu pomalší, ale v 50 minúte sa to zlomilo a už sa to len rútilo do úžasného záveru. Napísané a natočené to bolo výborne, Elizabeth, Paul a Burl hrali skvelo ... a Paul? ... ach jáj, ten bol v tomto filme dokonalý. (Filmová výzva 2015 - ambron)(10.9.2015)