Kočka na rozpálené plechové střeše

Cat on a Hot Tin Roof

Mačka na rozpálenej plechovej streche

USA, 1958, 104 min

Hry Tennesseeaho Williamse jsou vždy zejména o pokrytectví a rozvratu tradičního modelu rodiny, nejinak je pak tomu u tohoto kusu. O všech zúčasněných se dá bez nadsázky říci, že podávají životní výkony - režisér Richard Brooks již nic lepšího (a slavnějšího) nenatočil a herci jsou zde rovněž na vrcholu umělecké i profesionální kariéry (aspoň u Taylorové určitě). Z každého políčka filmu je sice divákovi zjevné, že sleduje "jen" umně zfilmovanou divadelní hru, na druhou stranu danému tématu, má-li si zachovat patřičnou psychologicou hloubku, tato forma sedí, takže proč ne. Pokud bych chtěl být kritický, pak musím říci, že snad jen úplný konec se nedrží realismu zbytku hry - je to však přece jen konec dostatečně otevřený, který nemusí znamenat, že naznačené řešení dojde svého naplnění. A i kdyby došlo - staly se už různé věci na této planetě. Kočka na rozpálené plechové střeše je každopádně špičkou ve svém žánru.(27.6.2005)

"Mám rada deti, ale vychované..." Ja zas mám strašne rád tento film. Taký nádherný a talentovaný pár ako P. Newman a E. Taylor len tak nenájdete. Film je takmer výlučne konverzačný, ale je neuveriteľné ako ma dokáže prikovať aj po x-tej repríze. Scény Newman-Taylorová sú magické a sexy, pritom tak jednoduché. Božsky zafungovala chémia a ich dialógy a hádky počúvam s otvorenými ústami. Scény rozhovoru s "Big dadym" - Newmanovým otcom, boli o čosi slabšie, ale stále výborné. Ako celok právom jeden z najlepších kúskov starého , dobrého Hollywoodu a nezabudnuteľný film. Je možné, že niektoré mladšie páry zapochybujú, či mať deti. "Bezkrké zrúdičky" idú občas riadne na nervy, ale kto si ako vychová, tak má... Pokiaľ viem, zremastrované blueray je na svete, dostupné i u nás od Magic box, takže už len počkám na priaznivejšiu cenu a určite si ju kúpim a vychutnám v plnej kvalite. Jednoznačne uprednostňujem titulky, ale každé pravidlo má svoju výnimku. V tomto prípade je starší český dabing jednoducho neprekonateľný. 100%.(13.11.2016)

Oh, what a over dramatic story. Myslím, že tak užvaněný film jsem dlouho neviděla:) Přišlo mi to něco mezi laciným televizním dramatem, jihoamerickou telenovelou a syrovým rodinným drama o odkrývání nevyslovených pravd a křivd. Elizabeth Taylor je nádherná žena, takže mi ani ty její polo hysterické výlevy nevadily:) Dalo by se říct, že snímek se skládá ze tří částí. V té první jsou naše sluchy otupěny neustálým přívalem řečí Liz Taylor. V té druhé se nacházejí zbytek osazenstva večerní slavnosti a jejich dohady a obviňování. Této části vévodí zejména "Big Mother", Judith Anderson, která je zrovna tak užvaněná, jako její dcera:) Poslední část je pro mě asi tou nejzajímavější a nejlepší. V ní se odehrávají hovory mezi Paulem Newmanem a jeho tatíkem, za občasného přispění Liz, která v těchto chvílích reaguje docela klidně. A ačkoliv se divák vlastně nedozví, co se tehdy mezi těmi třemi vlastně stalo a jak to bylo s Brickovým kámošem Skippem, pozorný divák, který si zde pročetl zajímavosti, se jistě dovtípí.(31.3.2013)

Neodolatelný Paul a krásná Elizabeth ve vynikajícím a inteligentním dramatu své doby. Vztahy plné zmatků, touhy, vášně, pokrytectví, poctivosti, nedůvěry a mohla bych pokračovat dál a dál. Miluji tyhle staré smysluplné filmy s maximálně profesionálními hereckými výkony, ke kterým řadím i ostatní obsazení, kde mě obzvlášť zaujal i Burt Ives, kterého až tak moc neznám. A i když to na mě působilo dojmem, že se dívám na divadelní hru odehrávající se v jednom domě, tak to nic nemění na faktu, že jsem prožila mimořádné příjemné odpoledne s Kočkou na rozpálené plechové střeše, která nakonec přece jen věděla kam skočit, aby si zachránila život. Když k tomu všemu přibalím vynikající dialogy, například Bricka s tátou ve sklepě, tak dnes rozhodně pod pětku nejdu.(15.8.2013)

Malé prostory jsou pro výborná dramata jako stvořená...Kočka na rozpálené plechové střeše je toho dobrým příkladem. V prostředí jednoho domu se odehrává excelentní přehlídka charakterů postav, z nichž nejzajímavější jsou ty ústřední - Newman, Taylorová a Burl Ives. Tento snímek těží nejen z vynikající předlohy, ale zejména z jedinečných hereckých výkonů a dokonalých dialogů, které mají často syrový a psychopatologický nádech, avšak mnohdy se vyznačují patřičnou hloubkou. Kočka na rozpálené plechové střeše rozhodně patří mezi filmové klenoty, které stojí za víc než jedno zhlédnutí.(29.12.2011)

• - Ve scéně, kdy se Brick (Paul Newman) zaboří se svým kabrioletem do rozblacené země, vystoupí a odhodí svojí berli, tak když ji sebere, evidentně na ní chybí opěrátko. V dalším záběru je však berle naprosto v pořádku. (Seejey8)

• - Kvůli odstraněným náznakům Brickovy homosexuality, které se objevily v původní divadelní hře, odmítl film režírovat George Cukor. (Kulmon)

• - Film měl být původně natočen černobíle, ale vzhledem k všeobecně známé divácké slabosti pro Elizabeth Taylor a modré oči Paula Newmana se film natočil barevný. (Kulmon)