Muž mého života

• Itálie

L'uomo della mia vita

The Man in My Life

Francie / Itálie, 1952, 98 min

Nenápadný začátek slibuje mnohé, jen ne vážnou psychologicko-vztahovou studii o překonávání mnohaletého odcizení matky a dcery. Matka kdysi dceru „odklidila“ do penzionátu pro bohaté a jako bohatá byla Suzanne také vychována, o to bolestnější je následné procitnutí do tvrdé reality – žádné honosné sídlo s mnoha služebníky, žádná postel s nebesy, jen starý byt a pomocnice uvyklá tykání. Najde Suzanne útočiště ve vztahu s Richardem z dobře situované famílie? Jenom prozradím, že film má nečekaně tragické vyústění. Muž mého života není příliš známým filmem pro a nejen pro pamětníky. Kromě věrohodně vykreslených charakterů a jejich vztahů si užijete rozkvétající Jean Moreauovou v plné kráse i výtečnou kameru využívající prvků později tolik typických pro Hitchcocka nebo Bergmana. Vzhledem k času vysílání a nízké míře očekávání to pro mě byl velmi milý filmový zážitek. 75%(2.10.2006)

Velice pěkný příběh plyne v příjemném tempu, až k velmi nečekanému konci. Největší předností filmu je především právě "nečekané finále" a dobré herecké výkony. V hlavní roli mladičká Jeanne Moreau.(17.1.2006)

Kinematografie skrývá mnohé netušené poklady a je příjemné občas nějaký z nich objevit. Já jsem jeden našel v tomto neznámém skvělém filmu. Na příběhu mladé ženy vypráví obecně o údělu ženy ve světě, který ovládají muži. Žena se v něm musí ponižovat - bojuje o příjem, a to leckdy způsoby, které naše společnost vyžaduje a přece odsuzuje. Kromě dobrých hereckých výkonů na mě zapůsobil i dabing v moderní Češtině a samozřejmě překvapivý závěr. Pouze občasná, neobtěžující hudba mě také potěšila. Skvělý film, který doporučuji, naskytne-li se ještě někdy příležitost ho vidět. 9/10(16.1.2006)