Citlivý príbeh o prvej láske a tragédii choroby AIDS. Hrdina Jan je samotár, ktorý nadovšetko miluje podmorský svet a ryby. Na ceste náhodne narazí do Niny, spadne a je odvezený do nemocnice. Keď sa Jan a Nina znovu stretávajú, začína sa postupne rozvíjať ich vzťah. Jediným problémom je, Že Jan sa ako dieťa pri transfúzii nakazil HIV a nedokáže to Nine povedať. Do deja je vsunutých niekoľko fantaskných výjavov, vyjadrujúcich subtílne emocionálne stavy hrdinov, vizualizácia ich vnútorného sveta je ladená do pestrých farieb. Film je silným príbehom o dozrievaní, skutočnej láske, ale aj o rodine, chorobe a vyrovnávaní sa so smrťou. (oficiální text distributora)

dANo

Náročnú problematiku (nakazenie vírusom HIV) sa podarilo tvorcom zasadiť do veľmi milého prostredia, kde sledujeme príbehy dvoch mladých ľudí, ktorí riešia okrem svojich vlastných problémov (hlavne doma s rodinami) aj otázku, či má ich vzťah nejaký zmysel, keďže jeden z nich je nakazený... Nebyť podivného záveru, tak by som bol ochotný dať aj plné hodnotenie, ale "vďaka" nemu to proste nejde. ()

misterz

Láska si nevyberá a môže zasiahnuť každého, aj smrteľne chorého. A ešte lepšie je, keď sú city opätované.... Citlivo natočená a veľmi dobre namiešaná dráma s jemnou prímesou humoru, ktorá sa dokázala vyvarovať zbytočného pátosu a sentimentálnych vyplakávaní. Inak chudák chalan, prísť k AIDS takýmto spôsobom je neskutočná smola a niečo príšerné. 75/100 ()

tron

"Trtkajú rybičky?" - "To nepoznáš iné slovo?" - "A ako tomu mám hovoriť? Pichajúce rybičky?" Náš luteránsky Boh je mi svedkom, že si o nemeckej/rakúskej kinematografii už niekoľko rokov myslím svoje, ale ako to už chodí, výnimka potvrdzuje pravidlo. A tak ku GOOD BYE, LENIN!, pribudla ďalšia vydarená smutno veselá záležitosť so sympatickými mladými hercami, vtipnými dialógmi a prekvapivo zručne naočkovanou esenciou s drámou. Vrátane semena na holom brušku devätnásťročnej Niny (Sophie Rogallová)... Tak čo urobíme s tými živorodkami? ()

JohnKEANE

To najlepšie čo som tento rok pravdepodobne vydel!Citlivo natočený príbeh o vyrovnávaní sa s chorobou AIDS,ktorú hlavný hrdina nedostal vlastnou vinou.Dej plinie pomaly a vyhýba sa klišé,ktoré je tak tipické pre filmy americkej produkcie napr.Philadelphia.Hlavný hrdinovia sú mi nadmieru sympatický a ich počínanie je výsledkom skvelej práce scénaristu.Proste na túto tému sa išlo z tej správnej strany.A ten podla mna vydarení záver by trápni americký scénaristi nikdy nenapísali lepšie!Plus skvelý hudobný doprovod!!!Kam sa nanás hrabú Amíci? ()

laik_60

Pamätám obdobie, keď z Ameriky začali chodiť správy o neznámej smrteľnej chorobe, ktorou trpeli prostitútky, homosexuáli, narkomani ... strata imunity, smrť na obyčajnú chrípku či zápal pľúc. Vravelo sa o "Božom treste". Neskôr prvý veľký film s Tomom Hanksom a úžasnou piesňou nám bližšie priblížilo atmosféru a dianie okolo AIDS-u. Žiaľ táto choroba postihovala a postihuje aj nevinné obete, či novonarodené deti, alebo pacientoch infikovaných transfúziou s nezdravou krvou. O takomto "pacientovi" - ešte nedospelom chlapcovi - ktorý žije s vedomím, že "niet východiska" len nádej, že "raz vyvinú protiliek" rozpráva aj tento film. Film o strachu z neprežitia, film o prebúdzajúcej sa láske dvoch mladých ľudí .... ktorému slovenský prekladateľ dal taký nevinný názov :). Ak si ten film pozriete, tak častá otázka mladej Niny znie predsa len pejoratívnejšie, tak ako to často počuť aj dnes pri náhodne vypočutých rozhovorov mladých :) ()