poster

Chaplin sokem v lásce

 • anglický

  Those Love Pangs

 • anglický

  Rival Mashers, The

 • anglický

  Oh, You Girls

Komedie / Krátkometrážní

USA, 1914, 16 min

Režie:

Charlie Chaplin

Scénář:

Charlie Chaplin

Producenti:

Mack Sennett

Střih:

Charlie Chaplin
(další profese)
 • vypravěč
  *****

  Esence raného Chaplina tkví v dokonale zvládnuté abecedě těla, kterou se vyjadřuje nikoliv přirozeně, bezprostředně, ale kaligraficky. Každé gesto vyniká jako ohnisko komiky, před jehož žárem tmí okolnosti, a ustupuje tedy i příběh, sám jen nahodilý sled (či spad) nedorozumění. Exploze humoru (bez vtipu?) současně skvěle osvětlují absurditu divadelnosti dlouhého devatenáctého století, a to v čase, kdy se již – krizí jazyka – prozradila zvolna uvědomovaná hrozba převahy instrumentální racionality, podřízení skutečnosti účelu, k němuž slouží – nebo by sloužit měla. A tehdy, v letech prvoválečných, krutosti a zlomyslnosti herců blednou před mnohem rafinovanější a cyničtější groteskou rozehranou státníky, jejichž patos neváží víc než příliš velké nebo příliš děravé kalhoty. I v tomto ohledu jsou Chaplinovy filmy nadčasové.(18.11.2017)

 • Jara.Cimrman.jr
  ***

  Chaplinův návod na získání náklonnosti dvou zadaných dam je prostý. Stačí zaujmout ekvilibristickým točením s kapesními hodinkami a pak může začít výhružné tření knírů s protivníkem, fackovaná, přitahování hůlkou a důležité je zaměřit se kopy i vidličkou na sedací partie protivníka. Úspěch je zaručen, ale v případě Charlieho je pochopitelně časově omezený. Není to moc velká zábava, ale ležérní opírání hůlkou o vodní hladinu mne skutečně pobavilo.(6.3.2013)

 • cheyene
  ***

  Jako oddechovka před spaním je to dobré, protože během 16 minut se neunudíte a místy vás Charlie dovede příjemně pobavit, avšak na pozdější Chaplinovy počiny to zdaleka nemá.(16.6.2016)

 • Radko
  **

  Chaplin v úlohe zlomyseľného kaziteľa vzťahov. Len čo uvidí začínajúce partnerské šťastie, amanta znemožní, hodí do jazera, bachne palicou, pichne mu do zadku vidličku a tak. Nakoniec ale končí neslávne, v duchu porekadla: "Kto s čím zachádza, tým tiež schádza". Klasická nemá groteska zo začiatkov Chaplinovej éry. Nie je to žiadna sláva, kadencia gagov veľmi sporadická. Prevládajú plochy neinteresantnej nudy a málo zaujímavých strkaníc. Z podpriemeru sa vymykajú len dve mikroscény. V jednej Chaplin začne zo zúfalej žiarlivosti na šťastnejšieho fúzačo - brucháča, čo si utešene hrkúta v parku s milou, jesť zaoblené účko jeho ikonickej drevenej paličky, no a v druhej si originálne zapáli cigaretu škrtnutím zápalky o vlastnú kožu za uchom.(18.2.2014)

 • Pohrobek
  **

  Charlie a ještě jeden podobný ňouma (oba poněkud společensky unavení) soupeří o přízeň dámy svého srdce. Dost nijaké - píchání vidličkou do zadku (jednou Charlieho a jednou jeho konkurenta). Oba se pak vydají ven, kde se setkávají s dámami různého typu (snad i prostitutky). Charlie má však zase smůlu a vybere si dámu, která už svého favorita má.(17.8.2005)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace