Tajná válka Harryho Frigga

The Secret War of Harry Frigg

Tajná vojna Harryho Frigga

Komedie / Válečný

USA, 1968, 110 min

Chronický uprchlík Paul Newman má zachránit hejno generálů, zajatých nepřítelem. Ano, tak prostě se dá shrnout zápletka filmu, který ale není "o ničem", jak by se mohlo zdát. Je to malý příběh televizních parametrů, ale s nápadem, elegancí, příjemnými herci a humorem jemným jako dětský zásyp. Nádherná je hlavně figurka, kterou hraje Vito Scotti: italský (ne)přítel drží generály "v zajetí" luxusního zámku, kde je úslužně obsluhuje, protože je v civilu ředitelem luxusního hotelu. To je nápad za milion. 70 %(6.4.2005)

Milá "skoroparodie" z prostředí WWII, kdy jistý vychytralý vojín zachraňuje pod mnoha frčkami zajatou pětici-šestici generálů Spojeneckých armád. Přebal DVD je torchu přemrštěně akční, neboť ve filmu dojde tak maximálně k jednomu zranění a to rozbitému nosu jednoho esesáčka v internačním táboře rukou hlavního hrdiny. :-)(12.11.2011)

Příjemná válečná komedie s jemným britským humorem a s mladičkým Paulem Newmanem v hlavní roli. Němcům se v Itálii roku 1943 podaří zajmout čtyři nepřátelské vojáky - a shodou okolností všechny generály. Když je Němci umístí na luxusní zámeček krásné hraběnky, kde velitele nepřátel dělá bývalý šéfkuchař pětihvězdičkového hotelu, nechce se jim ani moc uprchnout. Navíc při stejné šarži jsou si rovni a nejde nikomu dát nějaký plán útěku příkazem. A dohoda se nedaří. Proto jede Itálie poslán bývalý obyčejný vojín, pověstný svými úniky z vězení a ze zajetí. A aby měl úkol lehčí, je jmenován šéfgenerálem. Zpočátku vyvine iniciativu k útěku, jenže pak i on potká krásnou hraběnku a začne útěk zdržovat. Zvláště když díky své minulosti mu hraběnka dokáže poradit, jak se skutečně začít chovat jako generál. Pak však přijde novoroční kapitulace spojeneckých vojsk a luxusu je konec... Film je poněkud delší, ale staví na jemném, britském humoru, díky Paulu Newmanovi obsahue i mladický elán a bezstarostnost, takže je v podstatě celou dobu se na co dívat a čím se těšit, i když příběh je poněkud prostší.(25.6.2009)

Paul Newman by do žádného vyloženě špatného filmu nešel. Tajná válka Harryho Frigga je příjemná oddechovka a díky motivu útěku, což jsou často vynikající filmy, mne bavil i tento snímek. Postava Frigga, vojína, který je ze dne na den povýšen na generálmajora, aby se infiltroval do italského zámečku, kde jsou zajati američtí generálové, je jednak skvěle napsaná, ale také perfektně zahraná. Kdykoli je Newman na scéně, divák se baví. Není tu sice mnoho scén, u nichž bych se od srdce smál, ale vyznění celého filmu je velmi příjemné a úsměvné. Potěší také romantická linie a samozřejmě italsko-německá konfrontace hudby: Vivaldi x Bach. Pasáž v zajateckém táboře opravdu stála za to. S čistým svědomím 5*.(5.7.2014)

• castor

Komediální příběh zasazený do válečného prostředí s chronickým uprchlíkem Paulem Newmanem v hlavní roli? Proč ne? Krátce po zhlédnutí: proč jo? Děj se táhne, dialogy netěší, výsledek je prchavý, jak bublinky v sodovce. Příznivci dramat z válečných dob i milovníci vypointovaného humoru budou podle všeho naštvaní, filmaři jakoby si odškrtávali položku po položce v seznamu, který se někde měsíce, možná roky válel a je jim jedno, jak to bude na diváky působit. Ostatně i můj oblíbený Newman jakoby netušil, jak svou postavu pojmout.(23.11.2012)