Sladký pták mládí

Sladké ptáče mládí

Sweet Bird of Youth

Sladký vták mladosti

USA, 1962, 120 min

Solidní drama, v němž se střetává láska s nenávistí a nepřejícností, a v němž jdou ruku v ruce intriky a cesta na vrchol či udržení se na něm. Odér všech zvrácených, ale i těch relativně kladných charakterů postav se ještě dlouho po zhlédnutí snímku line za divákem a posledních několik minut se z hlavy dostává docela těžko, byť osobně jsem byl nakonec se závěrem spokojený, jenže samotné vyznění celého filmu a síla některých dialogů ve mně zanechává silnou a lehce depresivní stopu.(2.1.2012)

Adaptace hry Tennesseho Williamse -- Že jde o zpracování divadelní hry, je patrné. Ukecané, časové rozpětí dvou dnů, pár silných charakterů, dlouhé interiérové scény v několika málo prostředích ( především hotelový pokoj ). Dobří herci - Newman hraje svůj klasicky dobrý standard snaživého outsidera, Geraldine Pageová v roli upadající hvězdy je místy až podezřele podobná Normě Desmondové ze Sunset Blvd. Díky dobře napsaným dialogům statičnost nevadí a ve správných chvílích přichází i flashbacky z minulosti, osvětlující motivace a charaktery postav. Ty jsou odhalovány postupně, filmu chybí klasické seznamování se s postavami na začátku, udržuje to diváka v pozornosti.(25.5.2006)

Dráma, ktorá stojí predovšetkým na dialógoch a hereckých výkonoch. Na pomerne malom priestore sa stretnú láska, nenávisť, cieľavedomosť, neprajnosť, egoizmus... a ďalšie pekné či nepekné ľudské vlastnosti čoho výsledkom je celkom príjemné divadelno-dramatické predstavenie. Možno som od toho čakal trošku viac, hlavne k záveru, až príliš jednoduché, až príliš povrchné. Ale Page s Newmanom tu za pozretie stoja. 70/100(14.9.2016)

Sladký film mladosti je ďalším výborným filmom, ktorý som videl v mladosti a podarilo sa mi ho vidieť aj teraz. A nielen preto, aby som k nemu napísal chýbajúci komentár a potvrdil pôvodné hodnotenie. Najmä preto, že na filmy podľa T. Williamsa mám slabosť, že Paul Newman je môj najobľúbenejší herec a Richardovi Brooksovi sa podarilo z týchto a ďalších ingrediencií ukuchtiť filmovú lahôdku, ktorá možno nedosahuje sily Električky alebo Mačky, ale ostáva rovnako nezabudnuteľná, pretože takto nejako sa veci dejú aj v súčasnosti. Len majú iné osoby, obsadenie a pomenovanie.(25.2.2018)

Klasicky dobře zpracovaný Williams. Staří známí, hodící se k této adaptaci (Newman a Begley). Na mě to ale nezapůsobilo tak silně jako ostatní hry Tenisky W. Jakoby něco v kolech skřípalo. I tak slušná podívaná s dobrými dialogy z toho správného amerického Jihu. Sen o Americkém snu se zdá být opravdu jenom snem. Stejně tak sen o americké svobodě a demokracii. Williams to ve svých dílech popsal tuze dobře.(29.4.2013)