Sladký pták mládí

Sladké ptáče mládí

Sweet Bird of Youth

Sladký vták mladosti

USA, 1962, 120 min

"Neúspěch je nakažlivá choroba" a noční můra nejen všech klíčových postav filmu, ale jak známo/vidno i autora předlohy a režiséra. Ten navíc pod vztyčeným ukazovákem Haysova kodexu zaretušoval nejdivočejší Williamsovy nápady : příjici nahradil těhotenstvím, vynětí dělohy potratem, vykleštění zlomením nosu nebo co to bylo - a skončil happyendem, který celému dílu podráží nohy. Třetí hvězdičku u mě filmu vysloužili herci v čele s Geraldine Page a (v dobrém i zlém) okázalé plivnutí pod nohy amerického snu.(14.11.2016)

Adaptace hry Tennesseho Williamse -- Že jde o zpracování divadelní hry, je patrné. Ukecané, časové rozpětí dvou dnů, pár silných charakterů, dlouhé interiérové scény v několika málo prostředích ( především hotelový pokoj ). Dobří herci - Newman hraje svůj klasicky dobrý standard snaživého outsidera, Geraldine Pageová v roli upadající hvězdy je místy až podezřele podobná Normě Desmondové ze Sunset Blvd. Díky dobře napsaným dialogům statičnost nevadí a ve správných chvílích přichází i flashbacky z minulosti, osvětlující motivace a charaktery postav. Ty jsou odhalovány postupně, filmu chybí klasické seznamování se s postavami na začátku, udržuje to diváka v pozornosti.(25.5.2006)

Solidní drama, v němž se střetává láska s nenávistí a nepřejícností, a v němž jdou ruku v ruce intriky a cesta na vrchol či udržení se na něm. Odér všech zvrácených, ale i těch relativně kladných charakterů postav se ještě dlouho po zhlédnutí snímku line za divákem a posledních několik minut se z hlavy dostává docela těžko, byť osobně jsem byl nakonec se závěrem spokojený, jenže samotné vyznění celého filmu a síla některých dialogů ve mně zanechává silnou a lehce depresivní stopu.(2.1.2012)

...zpívá a štěbetá, krouží, hledá a najít by měl opravdový smysl života dřív, než mu křídla přistřihne dospělost a prázdnota, než nadobro v hořkosti zahnízdí. Šance ať zcela nepohasne, ať vám neuletí. Popadněte ji za pačesy. Hněte a hněte svůj sen, ať je krásně nadýchaný, obláčkový, i když těžký, k zadušení je závoj tkaný z reality... Až tam, kam může, do výšin, níže, ke dnu prvotřídně. Playboy Paul, potulný hráč, trosečník, srší touhou prorazit, kouzlí sametovým pohledem, mechovým tělem, talentem výdrže, v apartmá mračen udržuje naději na své modré (z) nebe. Nechť vše vzdálené se přibližuje.(13.4.2017)

Dráma, ktorá stojí predovšetkým na dialógoch a hereckých výkonoch. Na pomerne malom priestore sa stretnú láska, nenávisť, cieľavedomosť, neprajnosť, egoizmus... a ďalšie pekné či nepekné ľudské vlastnosti čoho výsledkom je celkom príjemné divadelno-dramatické predstavenie. Možno som od toho čakal trošku viac, hlavne k záveru, až príliš jednoduché, až príliš povrchné. Ale Page s Newmanom tu za pozretie stoja. 70/100(14.9.2016)