poster

Vítězství

 • USA

  Winning

 • Slovensko

  Víťazstvo

Akční / Drama / Sportovní

USA, 1969, 122 min

 • zdenny
  ***

  Film není úplně o závodění. Anebo spíš je to sportovní film, jehož zásadní složkou je láska. Nevěra, jak byla ve filmu ukázána, mne celkem zasáhla. Jenže film byl natočen tak, že vlastně divák nepochopí, co se aktérům honí hlavou. Prakticky žádné emoce ani patos. Možná to takto bylo natočeno záměrně. Já jsem ale fakt nevěděl, co si mám myslet o postavě P. Newmana. Samozřejmě jsem si představil, jak bych se zachoval já, když bych našel svou manželku v posteli se svým kámošem. Přestože člověk nemůže vědět, jak by se v dané chvíli a situaci zachoval, já každopádně vím, že pěstí bych mu nedal až na konci filmu. Dle mého názoru byl P. Newman super chlap, u kterého ale manželka necítila, že je u něj na prvním místě. S tím si ho ale brala. Takže na rozdíl od toho, co na konci Newman řekl, jsem jednoznačný v názoru, že na vině je jen a jen ona. PS: Poučení z toho všeho je, že žena chce mít chlapa doma a chce cítit, že je pro svého muže výjimečnější než všechno a všechny ostatní. A je úplně jedno, jestli ten chlap není doma kvůli práci anebo kvůli např. chlastu.(18.7.2019)

 • mikulem
  **

  Film z atraktivního prostředí automobilových závodů selhává v obou dějových rovinách. Závodění je málo, dohromady jen pár záběrů na začátku a 20 minut v poslední půlhodině - ty jsou vrcholem filmu, i když nic srovnatelného s GRAND PRIX se nekoná. Kromě závodění film sleduje jedinou dějovou linii - Newmanovu snahu rozdělit svůj čas mezi práci a rodinu, a tahle uslintaná moralita mě nechala zcela chladným.(17.3.2009)

 • D.Moore
  ****

  Víte, že se mi Vítězství líbí víc než opěvované Le Mans se Stevem McQueenem? Měl jsem dokonce velmi blízko k tomu, abych dal i pátou hvězdu, jenže on se mi ten film ke konci zdál až příliš dlouhý (konkrétně bohužel během závodu v Indianapolis). Jinak ale nemám co vytknout. Automobilové scény patří k těm vůbec nejlepším, jaké jsem kdy viděl, a James Goldstone si při nich vyhrál stejně jako střihač, který jim dal místy přímo zběsilý rytmus. Herecky též bez závady, příběh mi připadal příjemně nejednoznačný a dumám nad tím, jestli jsem měl Newmanově postavě fandit, nebo ne. Čtyři a půl.(16.3.2014)

 • MickeyStuma
  ****

  Paul Newman v hlavní roli snímku, který předcházel zcela výjimečnému zpracování o okružním závodě v ´Le Mans´ z roku 1971 a naopak byl dalším po brilantním ´Grand Prix´z roku 1966. Každý film má své přednosti a dějové zázemí. Tento se kromě touhy vyhrát zajímá i o soukromé manželské problémy, které k životu prostě patří. Dramatizace v romantickém nadhledu je v poklidném tempu a na city se zase až moc nijak zvlášť nehraje. Zato závodní scény mají drive. Může za to výborná kamera a střih. Scénář je tedy v obou oblastech velice vyrovnaný a vzájemně se nejen nepřekážejí, ale naopak výborně doplňují. Dvouhodinová stopáž může na takový nenáročný děj připadat až moc, ale vlivem plynulosti vývoje děje má svůj důvod. Příběh není zbytečně zkratkovitý a všemu dává právě onen poklidný průběh. ´Vítězství´ je sportovní snímek jako každý jiný, jen navíc poukazuje na fakt, že aby se člověk stal skutečným vítězem, nestačí mu jen závodní dráha a výborní automechanici. Zakončení příběhu tak za sebou nechává otevřenou otázku. Zvítězil Frank Capua a nebo ne?(22.8.2018)

 • aluna
  ****

  Očekávala jsem Grand Prix prsklou Velmi křehkými vztahy s archetypem manželky ve stylu Někdo tam nahoře mě má rád či Rockyho – milující, pečující žena přes všechny obavy ze smrti či toho, že milovaná osoba bude do konce života jen slintat na bryndák, svého muže v jeho lítání přesto podporuje, protože „si vzala závodníka a tak ho musí brát“. Průběh děje je ale značně jinačí, než by člověk čekal a postava Joanne Woodward je o dost více živoucí ženou, jež se stejně jako film sám vyvaruje velkohubých monologů a patosu, což se mi v příjemném překvapení sledovalo moc pěkně. Prý se s nadsázkou říká, že on je ten krásný a ona talentovaná. Její jemný, nonšalantní půvab ve spojení s nadáním působí jako magnet a ve společných scénách místy zastíní i svého opěvovanějšího manžela. I Newman to věděl a nesl to s takovou grácií a pyšností na ni, že sledovat cokoliv, kde se objeví spolu, je zážitek s velkým HP (hereckým párem), nad který v Hellwoodu v osobním i profesním životě nebylo, není a nebude. Režijně místy docela zprasenej, ale jinak moc příjemnej neukecanej počin o všech vítězstvích na trati bytí s nejlepším koncem.(8.12.2012)

 • - Paul Newman začínal v rámci přípravy na natáčení trénovat ve voze Lola T270, což byl vůz pro začátečníky. Brzyl se ale přesunul do silnějšího vozu Fordu GT 40. (Mikino00)

 • - Paul Newman s Robertem Wagnerem se na své role konkurenčních závodníků připravovali v závodní škole Roberta Bonduranta v Kalifornii. (Mikino00)

 • - Frank Capua (Paul Newman) nosí hodinky značky Rolex Daytona. (dyfur)