Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Frank Capua zvítězil v jednom z menších závodů a je si vědom toho, že díky tomu bude moct jet vyhlášený závod 500 mil Indianapolis. Po svém úspěchu vyráží do ulic nočního města, aby unikl fanouškům a užil si své vítězství o samotě. Frank přes výlohu půjčovny aut uvidí krásnou mladou ženu, se kterou se seznámí. Společně pak stráví několik nádherných dní v Kalifornii. Když se vrátí, Frank Eloru požádá o ruku a adoptuje jejího syna, Charleyho. Právě šestnáctiletý Charley je z Franka nadšen. Čerstvý vztah je však narušován Frankovou ustavičnou nepřítomností. Stále více času tráví na okruhu nebo v dílně. Elora se cítí sama. Jednoho dne Frank dorazí předčasně domů a v posteli se svou ženou najde svého stájového kolegu, Erdinga. Zdá se, že to je konec jejich manželství... (Nova Cinema)

(více)

Recenze (15)

aluna 

všechny recenze uživatele

Očekávala jsem Grand Prix prsklou Velmi křehkými vztahy s archetypem manželky ve stylu Někdo tam nahoře mě má rád či Rockyho – milující, pečující žena přes všechny obavy ze smrti či toho, že milovaná osoba bude do konce života jen slintat na bryndák, svého muže v jeho lítání přesto podporuje, protože „si vzala závodníka a tak ho musí brát“. Průběh děje je ale značně jinačí, než by člověk čekal a postava Joanne Woodward je o dost více živoucí ženou, jež se stejně jako film sám vyvaruje velkohubých monologů a patosu, což se mi v příjemném překvapení sledovalo moc pěkně. Prý se s nadsázkou říká, že on je ten krásný a ona talentovaná. Její jemný, nonšalantní půvab ve spojení s nadáním působí jako magnet a ve společných scénách místy zastíní i svého opěvovanějšího manžela. I Newman to věděl a nesl to s takovou grácií a pyšností na ni, že sledovat cokoliv, kde se objeví spolu, je zážitek s velkým HP (hereckým párem), nad který v Hellwoodu v osobním i profesním životě nebylo, není a nebude. Režijně místy docela zprasenej, ale jinak moc příjemnej neukecanej počin o všech vítězstvích na trati bytí s nejlepším koncem. ()

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Víte, že se mi Vítězství líbí víc než opěvované Le Mans se Stevem McQueenem? Měl jsem dokonce velmi blízko k tomu, abych dal i pátou hvězdu, jenže on se mi ten film ke konci zdál až příliš dlouhý (konkrétně bohužel během závodu v Indianapolis). Jinak ale nemám co vytknout. Automobilové scény patří k těm vůbec nejlepším, jaké jsem kdy viděl, a James Goldstone si při nich vyhrál stejně jako střihač, který jim dal místy přímo zběsilý rytmus. Herecky též bez závady, příběh mi připadal příjemně nejednoznačný a dumám nad tím, jestli jsem měl Newmanově postavě fandit, nebo ne. Čtyři a půl. ()

Reklama

Foma 

všechny recenze uživatele

Pochopte, ten film neni veledílo, dialogy se pokoušejí mít nějakou hloubku, ale je to hloubka louže po letní bouřce. Nicméně Paul Newman je bezva, mezi ním a Joan Woodward to funguje velmi dobře a hlavně, jsou tam ty auta - závody, zvuk motorů, bouračky, napětí, a o tom ten film je, a ještě k tomu takovej ten nezaměnitelnej kolorit filmů z přelomu 60. a 70. let. Takže 4 hvězdy jsou takový subjetkivní hodnoení. ()

mikulem 

všechny recenze uživatele

Film z atraktivního prostředí automobilových závodů selhává v obou dějových rovinách. Závodění je málo, dohromady jen pár záběrů na začátku a 20 minut v poslední půlhodině - ty jsou vrcholem filmu, i když nic srovnatelného s GRAND PRIX se nekoná. Kromě závodění film sleduje jedinou dějovou linii - Newmanovu snahu rozdělit svůj čas mezi práci a rodinu, a tahle uslintaná moralita mě nechala zcela chladným. ()

zdenny 

všechny recenze uživatele

Film není úplně o závodění. Anebo spíš je to sportovní film, jehož zásadní složkou je láska. Nevěra, jak byla ve filmu ukázána, mne celkem zasáhla. Jenže film byl natočen tak, že vlastně divák nepochopí, co se aktérům honí hlavou. Prakticky žádné emoce ani patos. Možná to takto bylo natočeno záměrně. Já jsem ale fakt nevěděl, co si mám myslet o postavě P. Newmana. Samozřejmě jsem si představil, jak bych se zachoval já, když bych našel svou manželku v posteli se svým kámošem. Přestože člověk nemůže vědět, jak by se v dané chvíli a situaci zachoval, já každopádně vím, že pěstí bych mu nedal až na konci filmu. Dle mého názoru byl P. Newman super chlap, u kterého ale manželka necítila, že je u něj na prvním místě. S tím si ho ale brala. Takže na rozdíl od toho, co na konci Newman řekl, jsem jednoznačný v názoru, že na vině je jen a jen ona. PS: Poučení z toho všeho je, že žena chce mít chlapa doma a chce cítit, že je pro svého muže výjimečnější než všechno a všechny ostatní. A je úplně jedno, jestli ten chlap není doma kvůli práci anebo kvůli např. chlastu. ()

Galerie (8)

Zajímavosti (3)

  • Paul Newman začínal v rámci přípravy na natáčení trénovat ve voze Lola T270, což byl vůz pro začátečníky. Brzyl se ale přesunul do silnějšího vozu Fordu GT 40. (Mikino00)
  • Paul Newman s Robertem Wagnerem se na své role konkurenčních závodníků připravovali v závodní škole Roberta Bonduranta v Kalifornii. (Mikino00)

Reklama

Reklama