O Schmidtovi

Schmidtov príbeh

Drama / Komedie / Road movie

USA, 2002, 125 min

• golfista

Film o tom, jak se může zhroutit život. Ovšem natočený nudně, v pomalém tempu, s castingem jakoby schválně naprosto "nijakých" herců (až na čestné výjimky), jenom chvílemi ta muzika a Jack. To je v krátkosti tenhle film. Dvě hodiny na NĚCO čekáte a ono NIC. Tohle nemohl zachránit ani jinak výborný Jack Nicholson.(3.11.2003)

Kde začít?... Asi takhle. na tento film musí být nálada, jinak nic nedá a jenom nudí, já ho viděl zrovna v době, kdy jsem měl trošku horší náladu a problémy se mi lepili na paty. A pak jsem viděl toto, a úplně mě to nadchlo, Schmidt, taky zavalen problémy a smutkem, nevěděl co se vlastně děje, co má dělat ale vypořádal se životem jak nejlíp mohl, na jeho poměry...A mě to úplně pozvedlo, rozuměl jsem mu a J.Nicholson zahrál svoji roli tak skvěle, že jsem měl hned lepší náladu. A o tom to v podstatě všechno je...(24.5.2007)

Schmidt mi evokoval film World's Fastest Indian; ač tematicky někde jinde (společný je pouze element stáří a touhy před koncem ještě něco dokázat), i tady je obdivuhodná zdánlivá banálnost detailu a neuvěřitelná pevnost celku. Podobně to dopadlo s hereckým obsazením - kde měl World's Fastest Indian Anthonyho Hopkinse, tam má O Schmidtovi neméně skvělého Jacka Nicholsona.(16.1.2012)

Tak to byl nádherný film. Po dokoukání mě obalila neviditelná vrstva nepopsatelné energie, díky níž se cítím jako znovuzrozený. Jack Nicholson má ve filmu spoustu prostoru a plně ho využívá k dojemné a krapet úsměvné pouti. Místy je to překrásně pravdivé. Jak rozhovory, tak situace a Jack to tak překrásně hraje, že všechny své pocity dokáže vyjádřit jen svou mimikou a divák přesně ví, co si myslí, i když třeba říká něco jiného. To vše je podbarveno jednoduchou, ale zato příjemnou hudbou....Ještě teď, nějakých 15 minut po skončení filmu, o něm musím neustále přemýšlet. Ano, velmi mi dal a značně mi zavrtal ve svědomí zda žiju život tak, jak bych měl a jak bych chtěl...(20.5.2006)

Jack Nicholson a role mu ušitá přímo tak akorát. Příběh stárnoucího člověka, který je zničený realitou a nedokáže si nic připustit. Je to trochu taková variace Gran Torina, která otevírá osamnělému člověku srdce. Film má naprosto výbornou psychologii, která ukazuje jak to je. Mě je jedno, že to nebylo svižné. Svižnost by to spíše kazila. Zde ta pomalost snímku dává prostor k zamyšlení, co budeme dělat až budeme staří a jaké starostí nás čekají. Rozhodně až trochu zestárnu pustím si film znovu a budu si hlídat, abych nedopadl jako chudák Schmidt sám.(2.7.2012)

• - Spoiler: Na Helenině (June Squibb) pohřbu si lze na jednom z náhrobků všimnout, že jedna část epitafu je v češtině. (Hattori)

• - Pojišťovací společnost Woodmen skutečně existuje. Natáčelo se v jejích prostorách. Jack Nicholson během natáčení obdržel čestné členství. (HellFire)

• - Do role Randalla se původně počítalo s Thomasem Haden Churchem. (HellFire)