O Schmidtovi

About Schmidt

Schmidtov príbeh

Drama / Komedie / Road movie

USA, 2002, 125 min

Skepse starého člověka na konci života je jednou z největších tragédií lidského ducha. Warren Schmidt (bezchybný Nicholson) něco takového právě prožívá - odchází do důchodu, jediná dcera se hodlá vdát za nemožného troubu a on si začíná uvědomovat bezvýznamnost svého života. Alexander Payne stvořil spíše komorní příběh, ve většině scén se opírá pouze o hlavní postavu (na divadelních prknech by námět vynikl), ale onu deziluzi na konci zmírní a představí hluboce lidský závěr. Závěr dodá malinko naděje v zoufalé situaci. Příjemný film.(23.5.2007)

Jack Nicholson tentokrát předvádí netradičně umírněné herectví - a je z toho další vynikající výkon a navíc trochu netradiční. Nicholson nehraje suverénního jedince, ale spíš zoufalého důchodce, ale velmi přesvědčivě. Další zajímavostí je, že herečka, která hrála jeho manželku, je o 2 roky starší než on - a to je také neobvyklé. Sice je tento film určen spíše starším lidem, ale mě se ten silný příběh a především výkon Nicholsona tak líbil, že dávám hvězdiček 5. Za zmínku také stojí malá, ale výrazná role další herecké osobnosti - Kathy Bates, která taky pomáhá Jackovi, aby ten film netáhl úplně sám. (A komická scéna s vodní postelí byla špičková. :-))(27.2.2008)

No tak tenhle film jsem chtel dlouho videt, takze jsem se na nej docela tesil, ale byl jsem dost zklamanej. Jediny, co stoji za to, je Jack Nicholson, kterej je naprosto dokonalej, coz je skoro vzdy. Jinak je ale tenhle film o nicem, pomalej, nic zajimavyho se nedeje a docela casto nudnej. Horsi hodnoceni nedam jen kuli Nicholsonovi.(25.5.2006)

Jack Nicholson předvádí výborný herecký výkon (o tym žádná ;o), ale něco tu nehraje. Příběh je příliš schématický, takřka literární, a přitom vlastně neumí pořádně sdělit pointu (alespoň mě - neameričanovi se to tak jeví). Jistě, že se mnohokrát pohybuje na hraně komiky, ale závěrečná návštěva v onom památníku asi nebyla míněna jako komická vsuvka, protože její vyznění je důležité pro pochopení filmu. (pokud jsem jej tedy správně pochopil) Přesto jsem se nad umělohmotnými koňmi, zoufale neumělými malbami a celou bizarní quasiheroickou architekturou té zvláštní stavby neubránil smíchu. K slzám nebo alespoň rozjímavému zastavení se mě film zkrátka nedohnal a to je zřejmě chyba, protože o to tuším šlo především... Jo, leccos vypoví o Americe a američanech, ale to asi pro změnu záměr nebyl a pokud ano, přidal bych hvězdičku navíc. Tak trefnou sebekritiku ale nepředpokládám, takže to bude spíše kouzlo nechtěného...(1.4.2008)

Film O Schmidtovi je, alespoň pro mě, film o pocitech, které každý z nás jistě má, ale neumí je vyjádřit. Vždyť komu z nás se nestalo, že najednou zjistil, že všechno co dělá jeho bližní ho neskutečně provokuje? Kdo z nás nemá občas blbou náladu, aniž by to mělo nějaký důvod? Kdo z nás nikdy nezatoužil po tom, pomoct hladovějícím dětem v Africe? Pochvalu zaslouží především nenicholsonovský Nicholson. Kdo by řekl, že v roli mourousovitého starce se dá excelovat?(21.5.2006)

• - Do role Randalla se původně počítalo s Thomasem Haden Churchem. (HellFire)

• - Slovo „Ndugu“ znamená v jazyce Kiswahili „bratr“. (HellFire)

• - Spoiler: Na Helenině (June Squibb) pohřbu si lze na jednom z náhrobků všimnout, že jedna část epitafu je v češtině. (Hattori)