Reklama

Reklama

Chaplinovy trampoty

  • USA Triple Trouble (více)

Obsahy(1)

Charlie (Charles Chaplin) si najde novou práci jako domovník v domě vynálezce plukovníka Nutta. Svou činností působí v domě potíže komorníkovi, vzteklému kuchaři i půvabné služebné (Edna Purviance). Plukovníka navštíví hrabě anarchista, který má zájem o nejnovější vynález trhaviny. Když neuspěje, rozhodne se najmout lupiče. Rozhovor hraběte se zlodějem vyslechne tajně policista, který zalarmuje své kolegy a společně obsadí Nuttův dům, kde si chtějí počkat na lupiče.
Ve druhé části Charlie přichází po namáhavé práci do noclehárny. Zde se musí nejprve vypořádat se zpívajícím opilcem, kterého „uspí“ lahví. Následně je okraden kapsářem, ale podaří se mu peníze léčkou získat zpět, což vyvolá všeobecnou rvačku. (curil)

(více)

Recenze (13)

Autogram 

všechny recenze uživatele

Spočiatku to malo hlavu aj pätu, ale scéna so zlodejom v nocľahárni bola prehnane dlhá a celkovo o ničom. Napriek tomu má film veľa zaujímavých nápadov, no strácajú sa v prehnanej dĺžke grotesky. Ocenil by som aj dobrý výber hudby, akurát, že tá nemohla byť súčasťou originálneho diela. Keď som si dodatočne prečítal spôsob vzniku filmu, tak to už chápem, a aj to, že Chaplin za to nemôže. ()

curil 

všechny recenze uživatele

Zajímavostí filmu je, že byl dodatečně   složen ze dvou filmů "Práce" (1915) a   "Policie" (1916), z nikdy   nedokončeného filmu "Život", a   společně s několika dotáčkami uveden do kin v   roce 1918 k velké Chaplinově nelibosti.   Produkční společnost Essanay u soudu   prokázala, že Chaplin neměl v té době   žádnou právní kontrolu nad svými filmy. K   nejlepším scénám patří Charlieho   "trampoty" v zavšivené noclehárně,   kdy se musí vypořádat se zpívajícím opilcem   a šmajdavým kapsářem, který se ho snaží   okrást. Tato scéna je také nejčastěji z   Chaplinových filmů uváděna v nejrůznějších   střihových výběrech němých grotesek. ()

Reklama

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Chaplin jako nový domovník plukovníka Nutta, který se zabývá výrobou nebezpečných trhavin. O novou zázračnou plastickou trhavinu dostane zájem konkurence a za každou cenu se jí snaží zmocnit. Nadprůměrné po dějové stránce, co se týče složitosti příběhu. Zábavně poněkud slabší. Nejzajímavější jsou zřejmě ty pasáže z nuzacké noclehárny, kde se setkáme i s netradičně černým humorem - Chaplin "uspí" otravného spolunocležníka ránou flaškou a pak ho bez sebemenších výčitek svědomí přikryje dekou (včetně obličeje). ()

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Trojité potíže jsou křečovitější snahou společnosti Essanay o využití svého ztraceného klenotu, ale pohoršovat se nad tím není zapotřebí, neboť Charlie Chaplin o mnoho a mnoho let později sám tento film zařadil do své filmografie. Každý milovník klasické grotesky si přijde na své, klaunská zběsilost ukazuje svou lepší tvář, značným nedostatkem je návaznost, i když se Leo White snažil ze všech sil. Charlie byl již jinde, škodolibá rozvernost z chudinské noclehárny, nepoužitá v Policii, by byla neznámá a ostatní záběry z nedokončeného filmu též. Vedle Charlieho v roli nového uklizeče u váženého vědce a vynálezce a pohotového nocležníka chudinské ubytovny zaujme ve filmu také z Charlieho ignorantského pracovního nasazení z klidu vyvedená služka u vědce (Edna Purviance), po vynálezcově objevu lačný hrabě (Leo White), nenechavý zloděj v noclehárně (Billy Armstrong, též v roli vznětlivého kuchaře u vynálezce), vytrvale zpívající opilec v noclehárně (James T. Kelley), zdatný zločinec, najatý hrabětem (Wesley Ruggles), či spiknutí skrytě přítomný policista (Albert Austin). Filmové dílo Trojité potíže aneb Chaplinovy trampoty jsou opožděným výkřikem klaunské nenechavosti a lehkou zajímavostí z Charlieho práce. ()

Diazbros 

všechny recenze uživatele

Tento film je zhotovený zo scénok z filmu Life, ktorý Chaplin nikdy nedokončil a z nadbytočných scén z filmu Police, ktoré sa v ňom neobjavili. Boli režírované Chaplinom, avšak ich autorské práva vlastnila produkčná spoločnosť Essanay. Spolu s novo dotočenými scénami, ktoré napísal a režíroval Leo White, ich Essanay vydala pod názvom Triple Trouble dva roky potom ako Chaplin od spoločnosti odišiel. ()

Galerie (8)

Zajímavosti (3)

  • Tento snímek se do kin dostal až dva a půl roku po Chaplinově odchodu ze společnosti Essanay. (everlong)

Reklama

Reklama