poster

Král z Marvin Gardens

 • anglický

  The King of Marvin Gardens

Drama

USA, 1972, 103 min

Režie:

Bob Rafelson

Scénář:

Jacob Brackman

Producenti:

Bob Rafelson

Střih:

John F. Link

Scénografie:

Toby Carr Rafelson
(další profese)
 • gudaulin
  ***

  Král z Marvin Gardens překvapí především obec fanoušků Jacka Nicholsona, který si z obou ústředních hrdinů k režisérovu překvapení vybral roli umírněnějšího z obou bratrů Davida. Je to velmi netradiční role v Nicholsonově filmografii, kde je ve svém projevu nanejvýš odměřený a hrají nenápadným charakterním herectvím. Film je psychologickou studií dvou rozdílných životních přístupů, kdy David představuje věcný a racionální, kdežto Jason emotivní pohled na svět. Kriminální zápletka není důležitá a slouží tedy spíš k vyhrocení dramatického konfliktu mezi oběma bratry. Nejde o výjimečný, ale slušně koukatelný psychologický snímek. Celkový dojem: 60 %.(8.7.2008)

 • Gary
  ***

  Nicholson a Dern. Režíruje Rafelson a je to sakra staré. Pořád něco čekáte, ale nic. I když konec je poměrně překvapivý, co se týče Derna.(2.1.2005)

 • Martin741
  ***

  Reziser Bob Rafelson /Male zivotni etudy/ natocil dalsi film s Jackom Nicholsonom /Prelet nad Kukaccim hnizdem, osviceni/, ktory pracuje ako vypravac pribehov a zaziva kazdodennu rutinu bez zmeny. Ta predsa len pride a o tom je aj tento film. Rezisersky je to slusna rutina, slavnych mien je tu vsak viac : Ellen Burstyn /Exorcist 1973, Requiem for a dream/ a Bruce Dern /Kone se take Strileji 1969, Ridic/. Skoda len toho zaveru, prisiel mi tak trochu ustreleny : 65 %(22.4.2017)

 • Radko
  **

  Úvodný rozhlasový monológ a následný príchod rutinou otráveného moderátora domov naznačuje divácky zážitok. Po príjazde do Atlantic City ale príbeh stráca obrátky a potáca sa v mrákotách neuskutočneného sna dvoch bratov. Spústa nezáživných scén dovedie film do prekvapivého konca. 2 muži a dve ženy sa snažia, no kde nie je čo hrať nepomôžu ani skvele obsadené postavy. Vata obalená pozlátkom z oboch strán. Myšlienka, ktorá zaujala: Sen sa stáva niekedy reálnym až v momente uvedomenia si fatálnej nemožnosti jeho uskutočnenia. Prekvapujúce bolo tiež umiernené, nevyvyšujúce herectvo Jacka Nicholsona, ktorého poznám ako herca, zvyknutého pútať všetku pozornosť na seba.(4.1.2005)

 • Pohrobek
  ***

  Po svém předchozím filmu Malé životní etudy, v němž se herecky předvedl Jack Nicholson, přistoupil Bob Rafelson k další propracované studii lidského charakteru, již opět svěřil hereckému umu Jacka Nicholsona. Není snadné říci, zda se tu jedná o úplně jiného člověka, či zda film vlastně pokračuje v líčení osobité, inteligentní, nespokojené a osamělé bytosti, která se tentokráte spíše poddala vlastnímu osudu a činí pouze to, co je nezbytně nutné k vlastní spokojenosti. Myslím si, že Nicholson tu podal jeden ze svých nejlidštějších, nejcivilnějších výkonů, jenž může být snad považován za nezajímavý, avšak alespoň je úplně zbaven až přílišných temperamentních projevů, jimiž se jeho hraní většinou vyznačuje. Taktéž zde ztvárnil z mého hlediska asi svoji nejsympatičtější postavu, k níž se jím odvedený projev hodil dokonale.(4.1.2005)

 • - Při scéně "Miss Amerika" se Julie Robinson, představitelka Jessicy, udeřila do hlavy, když spadla z golfového vozíku. Strávila poté několik dní v nemocnici. (Terva)

 • - Roli Davida měl původně ztvárnit Al Pacino. (Terva)

 • - Natáčení probíhalo převážně v Atlantic City v americkém státě New Jersey. (Terva)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace