Poslední eskorta

Johnny Mandel

Robert C. Jones

Scénografie:

Michael D. Haller

Švejkova budějovická anabáze, eskorta do Písku s ožralým závodčím- to je přesně to, co možno viděti i v tomto filmu. Jen s tím, že děj je rozvinut a eskortovaný mladík není Josef Švejk, ale nezkušený trouba, kterého ale jeho strážci dozorci řádně zaškolují. Samozřejmě, že se všichni skamarádí a do basy ho pak nevedou zrovna rádi. Ale to už je život...80%(4.8.2013)

"Víš proč jsem si vybral tuhle uniformu?, protože se v ní krásne vyjíma múj bimbas..." Divoká povaha J. Nicholsona a armáda, to asi nejde veľmi dohromady, ale tú jeho druhú poslušnú stránku, ak ju vôbec má, sme nedostali možnosť spoznať. Dej filmu je úplný jednoduchý. Dvaja vojaci eskortujú tretieho za účelom výkonu trestu. Za "krádež" 40 dolárov vyfasoval 8 rokov. O detailoch krádeže a iných okolnostiach sa toho až tak veľa nedozvieme. Ide len o tú cestu a zážitky z nej. Film kľudne zapadne i medzi žáner road movie. Nicholson je stávka na istotu, no v roli tichého mula celkom ujde i R. Quaid. Zopár hluchých miest sa tu nájde, ale inak vydarená chlapská jazda. Videné z dabingom na čt2. 70%.(18.8.2013)

Vážně velmi zajímavá hořká komedie ze sedmdesátých let o tom, jak se coby mladinký mariňák dostanete do vězení ani nevíte jak a přidělí vám doprovodnou eskortu: k doprovodu do místa určení k výkonu trestu. Jenže jeden z nich je přezdívaný Drsňák v podání okouzlujícího Nicholsona, který se s kolegou rozhodne, že než vás na těch osm let zavřou - pokus o vyloupení pokladničky se 40 dolary, jenže ony byly pro sirotky a na to se dívá jinak- ukáže vám život se vším všudy. A tak tahle skvělá pětidenní cesta začíná.....ale do místa určení to stihnou:-) Náramný film a skvělé čtyři hvězdy.(21.12.2012)

Celý ten příběh se mi zdál takový mdlý a strohý. Synek se tu za svou blbost dostal do situace, ze které nebylo východisko a dva kmeti, kteří ho eskortují do vězení, mu alespoň připomínají, co že je to ta skutečná svoboda, kterou v armádě neměl ani příležitost okusit a už o ni přichází. Nic složitého, nic extra záživného. Jediným plusem jsou košaté a barvitě vymazlené dialogy. 60%(30.4.2012)

Jak mám Ashbyho rád, tak tohle mi příliš nesedlo. Technicky samozřejmě nemám námitek, má to styl a myšlenku, určitě to není hloupý film. Celý děj ale vlastně začne ničím, přejde přes nic a skončí u ničeho. Několikrát jsem se zasmál, dvě nebo tři scény skoro dosahovaly na vysokou příčku Byl jsem při tom nebo Harold a Maude, ale to je asi tak všechno. Určitě doporučuji, je to originální a vtipný příběh, který má šanci zaujmout - já jsem se prostě vcelku nudil.(28.2.2010)

• - Roli Meadowse měl původně ztvárnit Bud Cort. (Terva)

• - Film vstoupil do paměti diváků svým slovníkem sprostých slov. Peter Guber vzpomíná, že prvních sedm minut příběhu obsahovalo 342 výrazů slova "Fuck". Nakonec byl jazykový projev zmírněn. (Terva)

• - Hal Ashby byl v Kanadě zatčen za držení marihuany. Studio Columbia Pictures chtěla režiséra vyměnit a až teprve záruka ze strany Jacka Nicholsona je přiměla od tohoto úmyslu odstoupit. (Terva)