Poslední eskorta

Scénografie:

Michael D. Haller

Kostýmy:

Theodore R. Parvin

Vážně velmi zajímavá hořká komedie ze sedmdesátých let o tom, jak se coby mladinký mariňák dostanete do vězení ani nevíte jak a přidělí vám doprovodnou eskortu: k doprovodu do místa určení k výkonu trestu. Jenže jeden z nich je přezdívaný Drsňák v podání okouzlujícího Nicholsona, který se s kolegou rozhodne, že než vás na těch osm let zavřou - pokus o vyloupení pokladničky se 40 dolary, jenže ony byly pro sirotky a na to se dívá jinak- ukáže vám život se vším všudy. A tak tahle skvělá pětidenní cesta začíná.....ale do místa určení to stihnou:-) Náramný film a skvělé čtyři hvězdy.(21.12.2012)

"Víš proč jsem si vybral tuhle uniformu?, protože se v ní krásne vyjíma múj bimbas..." Divoká povaha J. Nicholsona a armáda, to asi nejde veľmi dohromady, ale tú jeho druhú poslušnú stránku, ak ju vôbec má, sme nedostali možnosť spoznať. Dej filmu je úplný jednoduchý. Dvaja vojaci eskortujú tretieho za účelom výkonu trestu. Za "krádež" 40 dolárov vyfasoval 8 rokov. O detailoch krádeže a iných okolnostiach sa toho až tak veľa nedozvieme. Ide len o tú cestu a zážitky z nej. Film kľudne zapadne i medzi žáner road movie. Nicholson je stávka na istotu, no v roli tichého mula celkom ujde i R. Quaid. Zopár hluchých miest sa tu nájde, ale inak vydarená chlapská jazda. Videné z dabingom na čt2. 70%.(18.8.2013)

Fatalita o uviaznutí v sieti armády. Ani jeden z eskorty nie je uzrozumený so svojím cieľom, ale zároveň dodržiava to, čo je dané: väzeň je zmierený s odsedením si ôsmich rokov za odcudzenie 40 dolárov. Namiesto psychoporadne pre kleptomanov ho čaká drsná basa. Len preto, že z hľadiska vyššej zelenogumennej morálky šlo o opovrhnutiahodné okradnutie invalidov. Sprievod väzňa si uvedomuje bezvýchodiskovosť stavu, no nedokáže a nechce sa výraznejšie odpútať od zviazania sa s ozbrojenými silami. Dokáže však chudákovi mladíkovi ukázať, že sa dá i zatrtkať si, zahuliť a opiť sa. To, čo je akože rebéliou je inak len bežným trávením času väčšiny mládeže. Prepravovaný odsúdenec sa v závere o akúsi revoltu sa pokúsi, no je to jednorázové, nepripravené a vopred odsúdené na neúspech. A tak sme si užili a šup do kasární. Smutné a bezvýchodiskové, ale zároveň príznačné. Príznačné tiež je, že jedinú reálnejšiu možnosť úniku ponúkne prepravovanému väzňovi žena, členka akejsi obskúrnej posthipíckej modliacej sa japonskej sekty.(1.8.2013)

Silná výpověď o lidské svobodě a zároveň hořká komedie o cestě tří týpků do cíle, ve kterém ta pomyslná svoboda pro jednoho z nich končí. Nedějové, zároveň však vtipné, sarkastické a inteligentní. Jack Nicholson coby hláškař Buddusky skutečně celou dobu perlí, přičemž Otis Young a Randy Quaid za ním nikterak nezaostávají. Hal Ashby a další z jeho nadčasových filmů. 95%. P.S.: Dabing ČT je rozhodně jeden z těch, které se vyrovnají originálu.(10.6.2012)

Civilní podívaná postavená na silných hereckých výkonech. V jistém smyslu je to psychologická road movie, fungující mimo jiné i jako zajímavá zpráva o podobě Ameriky v 70. letech. Tohle komediální drama obsahuje řadu působivých scén a celkově soudím, že je to velmi dobrý film. Snad jen bych si neodpustil svůj typický stesk nad tím, že jsem to viděl na ČT2 v dabingu - hlas Borise Rösnera mi k Jacku Nicholsonovi opravdu nesedl. Bože, jak já nesnáším dabing.(22.5.2012)

• - Jack Nicholson odmítl pro tento snímek roli Johnna Hookera ve filmu Podraz (1973). (Terva)

• - Hal Ashby byl v Kanadě zatčen za držení marihuany. Studio Columbia Pictures chtěla režiséra vyměnit a až teprve záruka ze strany Jacka Nicholsona je přiměla od tohoto úmyslu odstoupit. (Terva)

• - Roli Meadowse měl původně ztvárnit Bud Cort. (Terva)