Poslední eskorta

Johnny Mandel

Robert C. Jones

Scénografie:

Michael D. Haller

Celý ten příběh se mi zdál takový mdlý a strohý. Synek se tu za svou blbost dostal do situace, ze které nebylo východisko a dva kmeti, kteří ho eskortují do vězení, mu alespoň připomínají, co že je to ta skutečná svoboda, kterou v armádě neměl ani příležitost okusit a už o ni přichází. Nic složitého, nic extra záživného. Jediným plusem jsou košaté a barvitě vymazlené dialogy. 60%(30.4.2012)

Civilní podívaná postavená na silných hereckých výkonech. V jistém smyslu je to psychologická road movie, fungující mimo jiné i jako zajímavá zpráva o podobě Ameriky v 70. letech. Tohle komediální drama obsahuje řadu působivých scén a celkově soudím, že je to velmi dobrý film. Snad jen bych si neodpustil svůj typický stesk nad tím, že jsem to viděl na ČT2 v dabingu - hlas Borise Rösnera mi k Jacku Nicholsonovi opravdu nesedl. Bože, jak já nesnáším dabing.(22.5.2012)

Je to partia poriadnych volov, ale sú to správni chlapi. Túto eskortu im bol čert dlžní, ale asi nikdy na ňu nezabudnú. Ja som sa bál nejakej novohollywoodskej preumelkovanej nudy, ale Ashby ma dokázal na hodinu a trištvrte vtiahnuť tak, že by film mohol byť kľudne aj dlhší. A spoločne s ním aj Nicholson, ktorý to myslí vždy dobre, ale občas sa mu to vymkne kontrole. Po ruke má potom vždy ako argument nejaký zaujímavý psychologický žvást. Posledná eskorta je na prvý pohľad komédia, na druhý kritika establishmentu a na tretí príbeh jedného zbytočne zmareného ľudského osudu. Poprípade v ľubovoľnom poradí podľa nálady a povahy diváka. Pre mňa teda presne v opačnom poradí.(4.8.2013)

Skvělá satira americké společnosti v 70. letech. Jack Nicholson byl už tehdy pan herec, který může vyslovit a provést klidně všechny hříchy světa, zatímco mi ho budeme jen uchváceně pozorovat. Randy Quaid ve své roli mladíka dávajícího vale svobodnému životu taktéž vynikající a celkově se jedná o přímočarou, scénáristicky výborně zvládnutou komedii, která se opravdu ničeho nezalekne.(24.4.2012)

V rámci zanru road movie sa jedna o jeden z tych lepsich filmov, ale behom sledovania som si uvedomil, ze tento zaner ma nijak extra nebavi a nespominam si na ziadny film z tohto zanru, ktory by som chcel vidiet druhykrat. Takze moje 3* su pre film velkou pochvalou. Jack Nicholson je skvely ako vzdy.(2.5.2012)

• - Film měl premiéru na filmovém festivalu v Cannes 1973, kde Jack Nicholson získal ocenění za nejlepšího herce. (Terva)

• - Jack Nicholson odmítl pro tento snímek roli Johnna Hookera ve filmu Podraz (1973). (Terva)

• - Režisér Hal Ashby chtěl natáčet na základně v Norfolku ve Virginii, ale námořnictvo Spojených států nedalo povolení. Nakonec se natáčelo na námořní základně v Torontu v kanadském Ontariu. (Terva)