Poslední eskorta

TV spot

Dvojice cynických poddůstojníků amerického námořnictva Buddusky (Jack Nicholson) a Mulhall (Otis Young) dostane za úkol eskortovat řadového mariňáka Larryho Meadowse (Randy Quaid), odsouzeného k osmi letům za mřížemi, z norfolkské námořní základny do námořního vězení v Portsmouthu. Mladý rebel ale vzbudí u svých starších kolegů sympatie a Buddusky se rozhodne udělat z cesty na sever jeden velký mejdan. Ve Washingtonu trojice jen o vlásek unikne rvačce v baru, pokochá se památkami hlavního města a pak se opije v hotelovém pokoji. V New Yorku se střetnou s mariňáky ve veřejné umývárně a zúčastní se setkání náboženského kultu, po kterém je v Greenwich Village vyzvedne dívka, s níž si zabruslí v Radio City. A v bordelu v Bostonu seznámí Buddusky s Mulhallem svého zajatce se sexuální přívětivostí prostitutky... (Cinemax)

TV spot

Anderton

Je to partia poriadnych volov, ale sú to správni chlapi. Túto eskortu im bol čert dlžný, ale asi nikdy na ňu nezabudnú. Ja som sa bál nejakej novohollywoodskej preumelkovanej nudy, ale Ashby ma dokázal na hodinu a trištvrte vtiahnuť tak, že by film mohol byť kľudne aj dlhší. A spoločne s ním aj Nicholson, ktorý to myslí vždy dobre, ale občas sa mu to vymkne kontrole. Po ruke má potom vždy ako argument nejaký zaujímavý psychologický žvást. Posledná eskorta je na prvý pohľad komédia, na druhý kritika establishmentu a na tretí príbeh jedného zbytočne zmareného ľudského osudu. Poprípade v ľubovoľnom poradí podľa nálady a povahy diváka. Pre mňa teda presne v opačnom poradí. ()

Radko

Fatalita o uviaznutí v sieti armády. Ani jeden z eskorty nie je uzrozumený so svojím cieľom, ale zároveň dodržiava to, čo je dané: väzeň je zmierený s odsedením si ôsmich rokov za odcudzenie 40 dolárov. Namiesto psychoporadne pre kleptomanov ho čaká drsná basa. Len preto, že z hľadiska vyššej zelenogumennej morálky šlo o opovrhnutiahodné okradnutie invalidov. Sprievod väzňa si uvedomuje bezvýchodiskovosť stavu, no nedokáže a nechce sa výraznejšie odpútať od zviazania sa s ozbrojenými silami. Dokáže však chudákovi mladíkovi ukázať, že sa dá i zatrtkať si, zahuliť a opiť sa. To, čo je akože rebéliou je inak len bežným trávením času väčšiny mládeže. Prepravovaný odsúdenec sa v závere o akúsi revoltu sa pokúsi, no je to jednorázové, nepripravené a vopred odsúdené na neúspech. A tak sme si užili a šup do kasární. Smutné a bezvýchodiskové, ale zároveň príznačné. Príznačné tiež je, že jedinú reálnejšiu možnosť úniku ponúkne prepravovanému väzňovi žena, členka akejsi obskúrnej posthipíckej modliacej sa japonskej sekty. ()

troufalka

Že bych se smíchy za břicho popadala, to teda ne, ale dÍvat se na to dalo. Nicholson tu ztvárňuje přesně typ lidí, které v osobním životě nemám ráda a vyhýbám se jim, seč můžu. Poučení na závěr? V americkém námožnictvu lze člověka nepřiměřeně postihnout za cokoliv ...? ó jak povzbudivé. Opravdová zábava! ()

Martin741

Dobra dobova konzervacka a nieco ma do seba aj rebelantstvo Jacka Nicholsona /Prelet nad Kukaccim Hnizdem, Osviceni/. Nema to dej, ale dialogy su dobre a maju v sebe kus humoru, tak to je u mna plus filmu. Kulisy tiez dobre, priemerne exteriery su na urovni. Prave som pochopil, preco Nicholson prerazil az roku 1975 s Preletem. : 60 % ()

prezdivaka

Už jen samotné žánrové zařazení vzbuzuje rozpaky - komedie/drama... a z filmu je to patrné. Myslím, že kdyby v obsazení nehrál Jack, film by moc neobstál. Film plyne bez výraznějších vrcholů či pádů víceméně jednotvárně. Je plný chlapských plků a vtípků. Ve srovnání s filmem Harold a Maude nebo pozdějšími filmy Návrat domů či Byl jsem při tom se nedočkáme žádné katarze a už vůbec ne nějaké pointy. Pro někoho to může být o to zajímavější. Já po těchto filmech čekal, co mi film na konci nabídne a upřímně, čekal jsem víc. ()

• V roce 2006 režisér Richard Linklater projevil zájem natočit pokračování, ale Jack Nicholson nesouhlasil, a tak bylo od nápadu upuštěno. (Terva)

Zemřel kameraman Michael Chapman

Zemřel kameraman Michael Chapman