Příběh žraloka

Shark Tale

Príbeh žraloka

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

USA, 2004, 90 min

Co se týče nevyhnutelného srovnání s Nemem - u mě asi dost nečekaně vyhrává Příběh žraloka. Sice nepřichází s ničím převratným, ale pobaví děti i dospělé, po technické a vizuální stránce taky nesahá Pixaru ani po kotníky, ale jeho podvodní svět je krásně stylizovaný a vyniká skvělým dabingem (samozřejmě mluvím o tom originálním).(5.7.2005)

Hned na začátku je nám představeno prostředí, ve kterém se bude celý film odehrávat - pulsující, podvodní Manhattan. Příběh Žraloka je příjemný a zábavný film studia DreamWorks, který se snaží zabavit tím typem humoru, který chyběl ve Shrekovi. Shrek nasadil laťku hodně vysoko a každý nový animovaný film studia ji asi stěží překoná. Nepovedlo se to ani nyní. Dokonce i přes mé námitky mě Příběh Žraloka zabavil. Lenny (Jack Black) je evoluční anomálií - velkým bílým žralokem, vegetariánem. Tohle je obzvláště obrovský problém, protože Lenny není žádný obyčejný a průměrný žralok; on je syn a dědic Dona "Corleoneho" :) (Robert De Niro), který je s ním nespokojen. Dole, na samém konci potravního řetězce je Oscar - rychlomluvka, "malá ryba ve velkém hrnci" (přehrávající, ale děsně zábavný Will Smith). Celý svůj život se Oscar cítil jako nula, nikdo. Jednoho dne, díky osudovému štěstí je nazván jako "Vrah Žraloků", tato pozice jej dostane do velkých potíží, když se De Niro a jeho stoupenci vrhnou na útes, vyřídit si menší problém s malou rybkou... Příběh Žraloka nemá vtip nedávných animovaných filmů, ale je rychle plynoucí a chytrý. Mnoho odkazů na mafiánské snímky nemusí splnit svůj účel u mladšího publika, ale dospělí se budou usmívat a bavit se u jemných parodiích na kultovní filmy (It's not personal, it's just business). Film je pěkný, s krásnou podvodní městskou krajinou v mnohobarevné nádheře. Třem hlavním postavám se vyrovnávají i ostatní v podání Renée Zellweger, Angeliny Jolie, Martina Scorseseho a Katie Couric. Jak už jsem napsal výše, Příběh Žraloka není Shrek, přesto je to chytrý zábavný film a to by mělo stačit jak mladším, tak starším dívákům.(31.8.2005)

• Gilmour93

S moderními animáky už mám delší dobu problém v podobě podbízivé autorské snahy zavděčit se i dospělému publiku a to mnohdy na úkor toho dětského. U příběhu vegetariánské paryby z mafiánské komunity paktující se s hip hopovým skalárem s nasazovacími zlatými zuby a cenou Grammy na poličce to bylo více než markantní a já se (přesto) v tom slaboduchém podmořském světě r´n´b fauny ošklivě nudil. Až tak, že jsem začal uvažovat o vzrušujícím povolání sčítacího komisaře pro všechen oceánský plankton..(18.3.2011)

Rozprávka, ktorá poteší. Videl som ho s výborným dabingom a aj v originále. Krstný otec proste nemal chybu :) Grafické spracovanie sa mi obzvlášť páčilo, síce neviem povedať prečo. Dokonca tam boli momenty, v ktorých som sa našiel, a zamyslel som sa do situácie cez modré okuliare. Bezpochybne dobrý dojem.(28.8.2007)

S dabingem za slabší tři. Ale skutečně bych si přála slyšet De Nira v roli žraločího Kmotra.(22.12.2007)

• zelvopyr

Velmi špatné. Možná, že kdybych byl nekritický hiphop-fanda a černoch z Brooklynu, že bych dal hvězdičku, možná i dvě. Film, který by určitě lépe fungoval nekreslený a "nezvířátkovaný".(21.2.2007)

• Ainy

Film jsem vypla asi po deseti minutách ... ne, prostě nešlo to se koukat ... z úcty k práci animátorů a za hudbu dávám dvě hvězdičky.(12.10.2012)

Bohužel jsem neviděl konec, bo mám vadné DVD.....tak tohle hodnocení berte s rezervnou.(13.5.2005)

Zvykli sme si, že laťka úrovne animovaných filmov je nastavená veľmi vysoko. Hovorí sa dvakrát do rovnakého oceánu nevstúpiš a tu sa priam žiada porovnanie s Nemom, ktorý je po scénaristickej stránke minimálne o dva puntíky lepší. Lenže aj tak som sa u Shark Tale bavil viac než u väčšiny komédií ktoré sa mi poslednou dobou dostali pod oči. Výborná animácia a skvelo nahovorené (pôvodné znenie). "My brother from another mother".(1.11.2004)

Celkem dobrý animák,ale po xkrátém shlédnutí už se to člověku okouká.Oscar je šíleně nesympatický a leze na nervy,vegetarián žralok jest milý.Pár dobrých vtipů,pěkný vizuál a chvílemi bohužel i nudný děj.(27.11.2011)

PŘÍBĚH ŽRALOKA patří k těm animákům, které neoslní, ale i přesto svůj účel splní a pobaví. Nicméně při srovnání s takovým NEMEM (to se asi ke srovnání, vzhledem k okolnostem nabízí nejvíc) tak dobře neobstojí. Jsou v něm sice povedené kousky (celá ta věc okolo Kmotra a žraločí mafie je opravdu dobrá) jenže známé hlasy a heslo "od tvůrců SHREKA" k výrobě kvalitního filmu nestačí. Vždyť už samotná animace je v porovnání s konkurencí dost ubohá a tenhle prapodivný rybí svět sice má něco do sebe, ale nikdy nebude tak sympatický jako ten v NEMOVI. DREAMWORKS by se měli zamyslet a zkusit do příběhu vložit duši tak jako to dělají lidi u PIXARU. Dokud se tohle nenaučí, budou vždy jen "ti druzí".(18.8.2006)

Místy je to sice možná až moc R'n'B, ale celkově animovaný rybičky, to je moje :) Ty ploutve a chapadla prostě.(13.1.2013)

• Dan9K

Už mě tyhle animáče začínají trochu štvát. Bylo vytvořeno několik vynikajících jako je Shrek, Finding Nemo, nebo Ice Age a říkal jsem si, že v podstatě není jediný, který by byl špatný nebo nezábavný. Až do teď. Příběh je pěkný, animace roztomilé, ale co je nejdůležitější - přišlo mi to absolutně nevtipné. Nápad, který nabízí jiná prostředí, či jiná stvoření prožívající stejné problémy a životy jako my, tu už byl stokrát. Jako příklad by mohl stačit třeba legendární seriál Dinosaurus. Jen se děsím až spatřím Užasňákovi či Madagaskar a tento styl filmu se stane stejně vyčpělým jako romantická komedie.(20.6.2005)

• Jezinka.Jezinka

Po žralokovi vegetariánovi přijde jaký uvěřitelný hrdina, s nímž se má divák ztotožnit? Dlažební kostka v depresi? Fíkus s vlezlou tchýní? Želva s dráždivým tračníkem?(16.11.2014)

• Mahalik

Pro mě MEGA zklamání. Zdálo se mi, že se koukám na hip-hopový videoklip, než na animovanou komedii. Hlavní postavičce bychom měli fandit a né si přát, aby ji konečně sežral žralok, protože se ty její kecy nedají vydržet. Dreamworks u mě hodně propadlo a doufám, že si pro příště rozmyslí jestli chtějí vytvořit videoklip Christině Aguileře a Missy Elliot nebo kvalitní 3D animák(25.10.2006)

Příběh žraloka má jediný problém... Že nepřišel dříve než Nemo. Takhle si spousta lidí řekne: "To je nějaká napodobenina". Což není. Obzvlášť mafiáni jsou prvotřídní.(31.12.2009)

Absolutne nechapu, proc tolk negativnich ci kritickych komentaru. Pribeh zraloka nijak nevybocuje ze soucasnych veleuspesnych animovanych komedii pro deti i dospele a nevim, co vetsiho se mu da vytknout. Snad jen malo zapamatovanihodnych momentu a prilis kratka doba mezi nim a Hleda se Nemo - s kterym chte nechte, ho Nema znaly divak nutne musi srovnavat. Velkym kladem PZ je ale odsejpavajici dej od zacatku do konce, neni tu zadne hluche misto a clovek prakticky nema sanci ani vydechnout. RnB soundtrack k filmu dobre sedi a postavy jsou vyborne nadabovany, hlavne De Niro dokaze navodit tu spravnou, na gangsterky parodujici atmosferu. A mou neojoblibenejsi postavou byl bezkonkurencne Crazy Joe a jeho manasci ;)(8.2.2005)

• kinej

Osobně nijak tomuto druhu filmu neholduju. Dost mě ale překvapuje poměrně nízké hodnocení. Tvůrcům většinou stačí splácat cokoliv animovaného, obalit to patřičnou reklamou a diváci to vždy zbaští a vynesou do nebe, protože tyhle filmy prostě frčí. Možná, kdyby žralok přišel přede Nemem, patřil by do 200 nejlepších filmů. Pro mě je Shark Tale průměr, který se nijak neliší od ostatních animovaných filmů. Tenhle je pro mně horší tím, že v něm hraje neuvěřitelně špatná hudba.(20.1.2005)

• ajuska

Slabší animák s nezajímavým příběhem. Podařený byl pouze svět, ve kterém hrdinové žijí, oni samotní už bohužel nikoli. Zvlášť mi lezl na nervy ústřední Oscar, jehož příšerně ukecaná a rapová image je chvílemi vážně k nevydržení. Celkově tedy podprůměr, který nemá moc co nabídnout jak v příběhu, tak v oblasti animace.(15.8.2006)

Dobrý animovaný film s různorodými mořskými živočichy. Bohužel je to jen dobré a tak film ničím nevybočuje z průměru. Příběh je na animák obstojný, zábava je slušná a některé hlášky stojí za to. Tato rodinná komedie si jisto jistě své příznivce najde a určitě vás poprvé bude dobře bavit. 60%(28.12.2007)

Jeden z prvních počítačových animáků, který se moc nepovedl, do té doby to byla pokaždé událost! Nezachrání to bohužel ani superhvězdné dabérské obsazení!(4.2.2006)