Jízda v bouři

• slovenský

Jazda v búrke

Western

USA, 1966, 82 min

Velmi dobré westernové drama od začátku až do konce. Tři kovbojové narazí v kaňonu na srub s pěti bandity. Znenadání je přepadne houf střelců domobrany, která je všechny považuje za lupiče. A tak kovbojům nezbývá než se pokusit zachránit holý život výstupem po strmých stráních kaňonu. Kvalitní kamera, věrohodně působící herci, romantická krajina, principy dobra a zla, i napětí. K dokonalosti chybí už jen hlubší pointa filmu, který končí otevřeně a zároveň dosti pravděpodobně...(30.8.2011)

Nudny western, a pre mna aj klasicky produkt westernovej inflacie 60. rokov - tocili sa 100 -ky westernov rocne a najotrepanejsim klise bola kradez koni. Tuna aspon dali pribeh trojice kovbojov, ktori stretli bandu akychsi desperatov - ci kto to presne bol. Nuda, vatovo plane dialogy, zas nuda a zas vatovo plane dialogy. Akurat ten utek pred banditmi mal cosi do seba : 55 %(13.6.2017)

Tři muži ze západu jsou neprávem obviněni z loupežného přepadení.... Přímočaré, jednoduché a povedené. Scénář : Jack Nicholson(28.5.2011)

Ve své době asi nejrealističtější podívaná na divoký západ, která ani dnes neztratila nic na své poutavosti. V tomhle excelentním westernu jde ze smrti opravdový strach. Například z obklíčení není možné se prostřílet, střelci schovaní ve skalách nejsou ani vidět, jen přilétají kulky, postavy nemají žádné zvláštní schopnosti a před přesilou jsou nuceni utíkat. Dialogy jsou omezeny na minimum a charaktery postav tak zůstávají skryty, prakticky vůbec nic o nich nevíme. Je to vydařený záměr, o to více je příběh vyprávěn obrazem a naše pozornost se plně věnuje tísnivěmu boji o přežití. Hellman natočil ještě výborný acid western The Shooting, ale Jízda v bouři je přeci jen vyrovnanější a o kousek klasičtější podívaná.(11.9.2016)

Herecký prejav Jacka Nicholsona moc nemusím a už tradične mi nebol sympatický ani tu... Námet (ten má na svedomí práve Nicholson) s trojicou kovbojov, ktorí sa nechtiac dostanú do zapeklitej situácie a sú omylom považovaní za vrahov a banditov je výborný a verím tomu, že keby sa tento scenár dostal do rúk režisérovi typu Johna Sturgesa či Michaela Winnera, tak z Ride in the Whirlwind by bol prvotriedny western, pod taktovkou pre mňa osobne nepríliš presvedčivého Monteho Hellmana sa však zrodil iba ľahko nadpriemerný kúsok, ktorý si síce zaslúži pozornosť žánrového diváka, no nedisponuje ničím, čo by sa človeku trvale vrylo do pamäte...(28.3.2011)

• - Film byl uveden do československých kin až 14 let po svém vzniku roku 1980. (haack)