Marie Nazaretská

• Francie

Marie de Nazareth

Francie / Belgie, 1995, 110 min

• curunir

Život Márie z Nazaretu patrí do radu ďalších ničím výnimočných biblických filmov. Film má chabý scenár až príliš založený na Biblii v ktorom si postavy v dialógoch stále nahrávajú do karát a náznaku čo i len menšieho zvratu sa celý film vôbec nedočkáme. Keďže sa o nič nepokúša ani ostrieľaný režisér, celkový efekt je teda veľmi plochý bez patričnej hĺbky, ktorú by si téma zaslúžila. I keď film nesie názov hlavnej postavy, Mária (Myriam Muller) tu vystupuje skôr vo vedľajšej úlohe , najviac priestoru má v prvej polovici filmu, no keď sa na scéne objavuje Ježiš (Didier Bienaimé - úplne bez charizmy) ustupuje do úzadia. To jediné čo ma na tomto filme najviac zaujalo bola vydarená hudba, hlavne ústredný motív mi pripomínal ,,Lawrenca z Arábie". Celkový dojem je veľmi lacný, za približne 100 minút nám rozprávač vypovie všetky nespočetne krát opakované citácie z Biblie, takže film pôsobí veľmi zbytočným dojmom. (1. hodnotenie, 1. komentár k filmu)(19.3.2008)

• Matematicka

Film nedoporučuji pro základní poznání Ježíšova a Mariina života. Přečtěte si raději některé z evangelií (v případě Marie nejlépe Lukášovo) - tam vám určitá útržkovitost a výběrovost nemusí vadit, ale z tohoto filmu dost trčí. Navíc jsou tu herci dost prkenní, jako by stále byli v jakémsi "zbožném vytržení". K tomu přidejme dialogy typu: "Ty jsi Marie, matka Kristova?" "Ano." "Můžeme si k tobě přisednout?". Zajímá mě život Marie a Ježíše, ale raději čtu Bibli, pokouším se "vstoupit do jejich příběhů", příp. zapojit spíš vlastní fantazii s prostorem pro tajemství.(21.7.2013)