Farscape (TV seriál)

Sci-Fi / Fantasy / Dobrodružný / Drama / Akční / Komedie

Austrálie / USA, 1999 - 2003, 88x44 min

Craig Barden

Guy Gross

Ben Browder, Claudia Black, Anthony Simcoe, Gigi Edgley, Virginia Hey, Lani John Tupu, Wayne Pygram, Jonathan Hardy (vyp.), Lani John Tupu (vyp.), Raelee Hill, Tammy MacIntosh, Paul Goddard, Rebecca Riggs, David Franklin, Kent McCord, Alyssa-Jane Cook, Christine Stephen-Daly, Jodie Dry, Lisa Hensley, John Bach, Jason Clarke, Linda Cropper, Kate Beahan, Grant Bowler, Erika Heynatz, Darlene Vogel, Nicholas Hammond, Stephanie Jacobsen, Steve Le Marquand, Nicholas Hope, David Field, Simone Kessell, David Bowers, Paul Leyden, John Brumpton, Magda Szubanski, Felicity Price, Chris Haywood, Matthew Newton, Murray Bartlett, Matt Doran, Dean O'Gorman, Max Phipps, Jonny Pasvolsky, Colin Borgonon, Ivar Kants, Victoria Longley, Marta Dusseldorp, Basia A'Hern, Marshall Napier, John Schwarz, Peter Whittle, Danny Adcock, Rachel Gordon, Hugh Keays-Byrne, Carmen Duncan, Mary Mara, Malcolm Kennard, Lewis Fitz-Gerald, Nic Bishop, Pete Walters, Barry Otto, Walter Grkovic, Deni Gordon, Olivia Pigeot, Anthony Hayes, Susan Prior, Nick Tate, Linal Haft, Sam Healy, Angie Milliken, Sarah Burns, Jeremy Sims, Rhys Muldoon, John Batchelor, Kate Raison, Natalie Jackson Mendoza, Zoe Coyle, Marton Csokas, Anna Lise Phillips, Alex Dimitriades, Jonathan Hardy, Matt Day, Simon Bossell, Claudia Karvan, Phillip Hinton, Leeanna Walsman, Dan Spielman, Lucy Bell, Shane Briant, Lisa Griffiths, Rebecca Gibney, Sandy Winton, Ian Bliss, Tamblyn Lord, Patrick Ward, Ray Anthony, Ben Mendelsohn, Richard Carter, Rowan Woods, Bruce Spence, Jamie Croft, Geoff Morrell, Brian Henson, Sacha Horler, David Franklin (a.z.), Moe Howard (a.z.), Rebecca Riggs (a.z.), Larry Fine (a.z.), Curly Howard (a.z.), Claudia Black (vyp.), Angie Milliken (vyp.), Richard Carter (vyp.), Rebecca Riggs (vyp.), Phillip Hinton (vyp.), Jason Chong, Royston Innes, Francesca Buller, Inge Hornstra, Sarah Enright, Matthew Le Nevez

Scénografie:

Ricky Eyres

Kostýmy:

Terry Ryan

Jeden z nejlepších (pravděpodobně nejlepší) sci-fi příběhů, s jedním z nejpřehlíženějších famózních herců v hlavní roli. Ben Browder opravdu ukazuje, jak se hraje. A ostatní herci nejsou opodál, i když je většina z nich nerozeznatelných pod nánosem make-upu. Chápu časté výtky, že masky vypadají směšně, a opravdu, ony vypadají. Na prvních dvou sériích je zkrátka znatelný mizivý rozpočet seriálu, který ale plně nahrazují perfektní příběhy snad ve všech dílech (osobně si pamatuju jeden slabý díl za 4. série). Navíc se od třetí série již astronomicky zvyšuje kvalita masek i vizuálních efektů a vynikající závěrečný film už vypadá jako komornější Star Wars. Kvality FarScape jsou pro mou osobu jistotou už jen z toho důvodu, že se nestává každý den, aby mě film/seriál po svém skončení dojal k slzám, a - to podotýkám - slzám štěstěny dámy a pánové, ne kvůli úmrtí jedné z postav. P.S. Přesun ústřední dvojice do Stargate SG-1 byl od jejích tvůrců vážně dokonalý tah, jen je z hlediska jejich úžasné chemie škoda, že tam se Claudia má k jiné postavě:)(8.9.2007)

Seriál, který se pomaleji rozjížděl, ale jako jeden z mála byl postupně lepší a lepší. Některé díly byly dokonalé a nelze než vyzdvihnout úžasné nápady scénáristů. Také se mi líbilo, že se zdařilo dobře zkloubit humorné a dramatické pasaže. Čtyři hvězdičky dávám pouze z důvodu, že jsem nějak nemohl překousnout toporné herecké výkony obou hlavních hrdinů, ale zase tak tragické to nebylo. Dobře strávený čas. DOPORUČUJI.(22.7.2010)

Když jsem se díval na první díl, myslel jsem si, že mě trefí. Otřesné masky, směšně vypadající mimozemštani a béčkovost čišící z každé scény. Jak jsem tak ale pokračoval dál, na všechno výše zmíněné se dalo zvyknout (až teda na Rygela, který vypadal pořád stejně otřesně), hlavním důvodem byly nápady. Neříkám, že byly všechny díly kvalitní, ale těch několik nápadů, které obsahovaly byly poměrně dost dobré - na seriál tohoto typu až překvapivě. Prozatím mám zhlédnutou první sérii, na další naskočím, až bude více času, protože vím, jakmile kteroukoliv z nich rozdívám, nebudu mít klid, dokud ji také nedokončím. 4*(23.3.2013)

Hustěkrutopřísný sci-fi. Takhle to vypadá, když je celý štáb pod vlivem návykových látek - je to tak neskutečně ujeté, až je to hezké. Navíc to má parádní znělku, rasy a je to originální. Nutno podotknout, že australská podoba vesmíru rozhodně stojí za to - živoucí těhotná vesmírná loď, avatarka, která je vlastně vyvinutá kytka, loutka z Nekonečného příběhu, vzdálený příbuzný Klingonů, bizarní mimozemšťani, ještě bizarnější masky a občas i ještě bizarnější příběhy... ano, působí to zvláštně, ale je to super - tedy pokud přetrpíte první díly. Pilot byl neobvyklý, strašně moc ujetý, ale zajímavý, akční a svěží. Další díly byly slabší, ale přibližně od dvanáctého dílu nastane neskutečný obrat a začíná souvislejší příběh... na těhotnou vesmírnou loď přijde avatarka číslo dvě, kapitán Crais dostane více prostoru a objeví se jedna z nejlepších seriálových postav - fantastický Scorpius aka Wayne Pygram. Hudební znělka je neméně bizarní, ale návyková a neskutečně skvělá. Herecké výkony jsou fantastické, uvěřitelné, realistické... Nejlepší postavy: Rygel XVI. (best), Scorpius, Crais. Velmi šílený mix Nekonečného příběhu, jakékoliv jiné osmdesátkové fantasy, Hvězdných válek, nejšílenějších zhulených představ a je v tom i špetka Star Treku. That Old Black Magic. Bizarní, ujeté, šílené, originální, napínavé, akční. První série za 85%. Hodně se to blíží pěti hvězdičkám a myslím, že je to i dostane. Ty postavy to má totiž úžasné a zápletka je přes všechen ten fet ve štábu naprosto geniální. Jeden z nejluxusnějších seriálů, na který jsem kdy narazil. Prostě si-fi orgie, velké, velké. velké sci-fi orgie... Ben Browder je týpek. Ať žije Wayne Pygram, ať žije Rygel XVI., věčná mu sláva..... Pět hvězdiček to nedostane, ale zbylé tři série jsou mnohem, mnohem lepší, co se týče postav, propracovanějšího příběhu, který je mimochodem fakt luxusní i efektů. A nemluvě o tom, že si štáb navýšil dávky fetu, protože zápletky jsou fakt ulítlý. Ovšem náderně ulítlý a díky tomu všemu je to prostě asi nejoriginálnější scifi seriál, jaký byl kdy natočen. To, co uvidíte ve Farscape opravdu neuvidíte nikde jinde. Co třeba animovaná epizoda, asi tisíc epizod o tom, jak Crichtonovi někdo leze do hlavy? Skutečně výjimečný kousek - a mimochodem, ta znělka je geniální. 88%, je to opravdu velice těsné.(27.4.2014)

Právě se prokousávám třetí sérií. Do konce druhé série to byl seriál netradiční, čím dál záživnější, ku obrazovce poutající. Jenomže od třetí série stihla scénáristy patrně lobotomie, následovaná prudkou infekcí infantilis vulgaris. Jinak si nedovedu vyložit nepřehlédnutelnou debilizaci a zploštění postav, přemíru samoúčelné, špatně natočené akce, či rozmělnění původní celoseriálové zápletky se Scorpiusem. Z původních nadšeneckých pěti hvězd, zatím jednu ubírám... :-((26.6.2011)

• - Uvažovalo se, že bude mít postava Scorpiuse (Wayne Pygram) dlouhé bílé vlasy. (Roby)

• - Po čtvrté řadě byl Farscape zrušen, ovšem poslední epizoda seriálu je zakončena "To Be Continued...", což pobouřilo fanoušky natolik, že uspořádali rozsáhlou kampaň za obnovení seriálu. Přímo obnovení se bohužel nedočkali, ovšem díky tomu o dva roky později vznikl film The Peacekeeper Wars, jenž dokončuje děj seriálu. (PanCitron)

• - Během natáčení Farscape se Ben Browder s rodinou na několik let přestěhoval do Austrálie, kde se seriál natáčel. (Roby)