Farscape (TV seriál)

Sci-Fi / Fantasy / Dobrodružný / Drama / Akční / Komedie

Austrálie / USA, 1999, 88x44 min

Craig Barden

Guy Gross

Ben Browder, Claudia Black, Anthony Simcoe, Gigi Edgley, Virginia Hey, Jonathan Hardy, Lani John Tupu, Wayne Pygram, Raelee Hill, Tammy MacIntosh, Paul Goddard, Rebecca Riggs, David Franklin, Kent McCord, Alyssa-Jane Cook, Christine Stephen-Daly, Jodie Dry, Lisa Hensley, John Bach, Grant Bowler, Kate Beahan, Jason Clarke, Erika Heynatz, Linda Cropper, Darlene Vogel, Nicholas Hammond, Stephanie Jacobsen, Steve Le Marquand, Nicholas Hope, David Field, Simone Kessell, David Bowers, Paul Leyden, John Brumpton, Magda Szubanski, Felicity Price, Chris Haywood, Matthew Newton, Murray Bartlett, Matt Doran, Dean O'Gorman, Max Phipps, Jonny Pasvolsky, Colin Borgonon, Ivar Kants, Victoria Longley, Marta Dusseldorp, Basia A'Hern, Marshall Napier, John Schwarz, Peter Whittle, Danny Adcock, Rachel Gordon, Hugh Keays-Byrne, Carmen Duncan, Mary Mara, Malcolm Kennard, Lewis Fitz-Gerald, Nic Bishop, Pete Walters, Barry Otto, Walter Grkovic, Deni Gordon, Olivia Pigeot, Anthony Hayes, Susan Prior, Nick Tate, Linal Haft, Sam Healy

Scénografie:

Ricky Eyres

Kostýmy:

Terry Ryan

Pomalé tempo a nízkorozpočtové TV zpracování tento seriál "odsoudily" k pouhým 3 hvězdám...zatím.(12.1.2009)

Jeden z prvních seriálů, které jsem viděl celé od začátku až do konce a zároveň ten který asi hodně dlouho nesestoupí z pozice nejoblíbenější seriál. Pravda, z počátku to bylo hodně zvláštní a prvních několik dílů jsem si musel dost zvykat no...na australské pojetí vesmíru. Po dost kvalitativně střídavé první řadě však přišla druhá, která i přes pomalejší začátek postupně bravurně gradovala a tohle tempo si seriál určitě ponechal až do dalších sérií. K tomu musím připočíst postavy, které jsem si hodně oblíbil (Browderův Crichton a především Scorpius - doposud stále držící vysokou pozici mezi oblíbenými záporáky), velké množství dvojdílů (a rozhodně povedených cliffhangerů) a celkově dost originální pojetí některých epizod (Animovaná epizoda, John Quixote, Díly "na Zemi"). Škoda jen, že seriál jako takový končí neuzavřeně, ačkoliv aspoň základní děj parádně zakončí Peacekeeper Wars. Určitě ne každému musí bizardní svět a humor Farscapu nutně sednout, ale co se týče mě, tak 5 hvězd si určitě zaslouží Nejlepší epizody: 1x19 - Nerve/1x20 - Hidden memories, 2x04 - Crackers don't matter, 3x20 - Into the lion's den, part 1 - Lambs to the slaughter/3x21 - Into the lion's den, part 2 - Wolf in sheep's clothing, 4x11 - Unrealized reality(15.1.2008)

Chápu nízké hodnocení od některých uživatelů. Tenhle seriál se tak liší ode všech seriálů, že nesedne každému. Není to tlupa klaďasů, kteří jsou bezchybní a zachraňují každý den galaxii, ale není to ani vyložená banda antihrdinů, kterým by nezáleželo na ničem. Je to zkrátka postupně vybudovaný děj, v kterém naprosto neznámé bytosti hledají společnou řeč na lodi, na které musí proti své vůli zůstat. Vztahy a postavy jsou tu výjimečné, žádná postava není kladná či záporná. Ben Browder je v roli Johna Crichtona skvělý, jeho hlášky, narážky a šílené chování, kterým se brání proti zešílení (což se mu ne vždycky daří), dávají seriálu humor, ale na druhou stranu podtrhují vážnost a bezvýchodnost jeho situace. Pak jsou tu ostatní, neméně zajímavé postavy, realistické loutky, jako Rygel a Pilot, kteří už po druhé epizodě působí jako živí a divák se o ně bojí stejně jako o ty živé. Rygel je jednou z nejlepších a nejméně jednoznačnou postavou v jakémkoliv seriálu. A přitom je to jen jezdící loutka. Každý tu má svůj příběh, svou minulost, a přesto se o sebe vzájemně starají, někdy se podrazí, někdy se zamilují, ale všechno se to odehrává v chladném, a přesto domovsky zabydleném prostředí živé vesmírné lodě, o kterou se může divák strachovat stejně jako o jakoukoliv jinou postavu. Zpočátku levně působící australské exteriéry Farscape hodně pomáhají a dost ho to odlišuje od ostatních a dává tomu zvláštní, "levný" nádech, který ale není vůbec na škodu, protože se to přece má odehrávat v neznámé části vesmíru, ne? ;-)(7.2.2007)

Seriál dvou tváří. Nebýt mizerné první a částečně druhé série, jednalo by se o jeden z uhelných kamenů sci-fi tvorby. Třetí a čtvrtá série jsou totiž doslova přecpány fantastickými episodami, které si v ničem nezadají s naprostými vrcholy sci-fi žánru. Věčná škoda, že tvůrci nedokázali udržet větší konzistenci. I tak se ale jedná o genialitu pod cheesy obalem. Nejoblíbenější postavy: John Crichton, Aeryn Sun, Scorpius, 1. Série: 70%, 2. Série: 70%, 3. Série: 95%, 4. Série: 95%, (13.3.2016)

Všichni tu píšou o tom, jak je důležité nenechat se odradit prvními několika díly, že pak to bude lepší. Jestli bude, pak se nemůžu dočkat! Po 1. epizodě hodnotím na 4*. Je to sice trochu ujeté, ale tím správným směrem. Určitým nelogičnostem se tvůrci podobných sci-fi seriálů prostě nevyhnou a já už jsem si asi zvykla i na větší. Farscape má obrovský potenciál a vtáhne vás (teda aspoň mě:)) do úžasného, ale nebezpečného světa kdesi v jiné galaxi... Prostě skvělé a fascinující! Po 5. dílu hodnotím tak, jak jsem měla chuť už po druhém - 5*. Tohle scífko je super. P.S.: Proč tu všem tak vadí masky? Možná díky skutečnosti, že jsem milovnicí původních Star Wars (žádný digitální Jar Jar!), se mi vlastně i docela líbí... * No dobrá, už trochu chápu, proč všichni říkají "přežít první sezónu". Kvalita není úplně vyrovnaná. Šestý díl se mi moc nelíbil - a osmý už vůbec ne. Tahat do takové scifárny fantasy prvky, no fuj! Pokud to tak půjde dál, ještě tu hvězdičku zase uberu. Uvidíme... * V půlce první řady pátá hvězdička ubrána. Je to pořád nadprůměr a dívá se na to dobře, ale tak skvělé už to není. Ale další řady jsou prý opět lepší... * Po zhlédnutí celého seriálu: Nakonec zůstanu u 4*, protože některé díly jsou trochu slabší, ale i tak je Farscape hned po Futuramě můj nejoblíbenější SF seriál a mohu ho každému jen vřele doporučit. Zakončení 4. série bylo skvělé, dechberoucí... Škoda jen, že se této kvality nedrží i film, který měl za Farscape udělat tečku. Ale jinak: Skvělý seriál!(10.7.2009)

• - Paul Goddard (Stark) sa pôvodne uchádzal o úlohu Scorpiasa. (Ross79)

• - Po čtvrté řadě byl Farscape zrušen, ovšem poslední epizoda seriálu je zakončena "To Be Continued...", což pobouřilo fanoušky natolik, že uspořádali rozsáhlou kampaň za obnovení seriálu. Přímo obnovení se bohužel nedočkali, ovšem díky tomu o dva roky později vznikl film The Peacekeeper Wars, jenž dokončuje děj seriálu. (PanCitron)

• - Crichton volal Scorpiasov klon, ktorý mal vo svojej hlave, Harvey. Bolo to podľa neviditeľného králika z rovnomenného filmu. O mene rozhodli fanúšikovia (Ross79)