Farscape (TV seriál)

• Austrálie

Farscape

Sci-Fi / Fantasy / Dobrodružný / Drama / Akční / Komedie

Austrálie / USA, 1999–2003

Ben Browder, Claudia Black, Anthony Simcoe, Gigi Edgley, Virginia Hey, Lani John Tupu, Wayne Pygram, Jonathan Hardy (vyp.), Lani John Tupu (vyp.), Raelee Hill, Tammy MacIntosh, Paul Goddard, Rebecca Riggs, David Franklin, Kent McCord, Alyssa-Jane Cook, Christine Stephen-Daly, Jodie Dry, Lisa Hensley, John Bach, Jason Clarke, Linda Cropper, Kate Beahan, Grant Bowler, Erika Heynatz, Darlene Vogel, Nicholas Hammond, Stephanie Jacobsen, Steve Le Marquand, Nicholas Hope, David Field, Simone Kessell, David Bowers, Paul Leyden, John Brumpton, Magda Szubanski, Felicity Price, Chris Haywood, Matthew Newton, Murray Bartlett, Matt Doran, Dean O'Gorman, Max Phipps, Jonny Pasvolsky, Colin Borgonon, Ivar Kants, Victoria Longley, Marta Dusseldorp, Basia A'Hern, Marshall Napier, John Schwarz, Peter Whittle, Danny Adcock, Rachel Gordon, Hugh Keays-Byrne, Carmen Duncan, Mary Mara, Malcolm Kennard, Lewis Fitz-Gerald, Nic Bishop, Pete Walters, Barry Otto, Walter Grkovic, Deni Gordon, Olivia Pigeot, Anthony Hayes, Susan Prior, Nick Tate, Linal Haft, Sam Healy, Angie Milliken, Sarah Burns, Jeremy Sims, Rhys Muldoon, John Batchelor, Kate Raison, Natalie Jackson Mendoza, Zoe Coyle, Marton Csokas, Anna Lise Phillips, Alex Dimitriades, Jonathan Hardy, Matt Day, Simon Bossell, Claudia Karvan, Phillip Hinton, Leeanna Walsman, Dan Spielman, Lucy Bell, Shane Briant, Lisa Griffiths, Rebecca Gibney, Sandy Winton, Ian Bliss, Tamblyn Lord, Patrick Ward, Ray Anthony, Ben Mendelsohn, Richard Carter, Rowan Woods, Bruce Spence, Jamie Croft, Geoff Morrell, Brian Henson, Sacha Horler, David Franklin (a.z.), Moe Howard (a.z.), Rebecca Riggs (a.z.), Larry Fine (a.z.), Curly Howard (a.z.), Claudia Black (vyp.), Angie Milliken (vyp.), Richard Carter (vyp.), Rebecca Riggs (vyp.), Phillip Hinton (vyp.), Jason Chong, Royston Innes, Francesca Buller, Inge Hornstra, Sarah Enright, Matthew Le Nevez, Tina Bursill, Peter Kowitz, Louise Crawford, Imogen Annesley, Salvatore Coco, Peter Scarf, Rob Carlton, Jeremy Callaghan, John Clayton

Právě se prokousávám třetí sérií. Do konce druhé série to byl seriál netradiční, čím dál záživnější, ku obrazovce poutající. Jenomže od třetí série stihla scénáristy patrně lobotomie, následovaná prudkou infekcí infantilis vulgaris. Jinak si nedovedu vyložit nepřehlédnutelnou debilizaci a zploštění postav, přemíru samoúčelné, špatně natočené akce, či rozmělnění původní celoseriálové zápletky se Scorpiusem. Z původních nadšeneckých pěti hvězd, zatím jednu ubírám... :-((26.6.2011)

Farscape si u mě na začátcích nevedl příliš dobře. Pilotní díl se mi moc nelíbil a následné předlouhé díly, které se nevztahovaly k hlavní dějové linii mě příliš nebavily. Přerod 1. série v druhou však leccos změnil. Hlavní linie se vrátila, zápletky začaly být nápaditější a napínavější. Poté se však všechno vrátilo do starých kolejí. Naštěstí druhá polovina druhé série, celá série třetí a začátek série čtvrté patří k tomu nejlepšímu, co lze v rámci Farscape i sci-fi seriálů k vidění. A ikdyž poté zase mírně ztrácí dech, závěrečný zakončující film všechno opět vynahrazuje. Komentář k němu si však nechám jinam. Poté bych jednoznačně vyzvedl úvodní znělku, která je opravdu výjimečná. Nebo řekněme spíše obě, ale ta která nás provází 3. a 4. sérií je ještě o třídu výše, než původní. Nádhera, myslím, že té husí kůže při jejím poslechu se nikdy nezbavím a jsem za to rád. Dále bych rád pochválil tvůrce za spoustu odkazů na různé filmy, seriály a další díla, které jsou skvělým zpestřením a dělají z Johna Crichtona jednu z nejkultovějších postav sci-fi vůbec. Vážně, na jeho hlášky jen tak nezapomenu. A nakonec po shlédnutí bonusů bych chtěl složit kompliment ještě za make-up a masky, ale zejména tvůrcům Pilota a Rygela, kteří ač jen loutky vypadají tak živě a přesvědčivě. Když jsem viděl Pilota jen jako neživý model, nemohl jsem uvěřit, jak přesvědčivě živě a přirozeně působí v seriálu. Klobouk dolů.1. Season: 60 %, 2. Season: 70 %, 3. Season: 100 %, 4. Season: 90%.(12.10.2010)

Všichni tu píšou o tom, jak je důležité nenechat se odradit prvními několika díly, že pak to bude lepší. Jestli bude, pak se nemůžu dočkat! Po 1. epizodě hodnotím na 4*. Je to sice trochu ujeté, ale tím správným směrem. Určitým nelogičnostem se tvůrci podobných sci-fi seriálů prostě nevyhnou a já už jsem si asi zvykla i na větší. Farscape má obrovský potenciál a vtáhne vás (teda aspoň mě:)) do úžasného, ale nebezpečného světa kdesi v jiné galaxi... Prostě skvělé a fascinující! Po 5. dílu hodnotím tak, jak jsem měla chuť už po druhém - 5*. Tohle scífko je super. P.S.: Proč tu všem tak vadí masky? Možná díky skutečnosti, že jsem milovnicí původních Star Wars (žádný digitální Jar Jar!), se mi vlastně i docela líbí... * No dobrá, už trochu chápu, proč všichni říkají "přežít první sezónu". Kvalita není úplně vyrovnaná. Šestý díl se mi moc nelíbil - a osmý už vůbec ne. Tahat do takové scifárny fantasy prvky, no fuj! Pokud to tak půjde dál, ještě tu hvězdičku zase uberu. Uvidíme... * V půlce první řady pátá hvězdička ubrána. Je to pořád nadprůměr a dívá se na to dobře, ale tak skvělé už to není. Ale další řady jsou prý opět lepší... * Po zhlédnutí celého seriálu: Nakonec zůstanu u 4*, protože některé díly jsou trochu slabší, ale i tak je Farscape hned po Futuramě můj nejoblíbenější SF seriál a mohu ho každému jen vřele doporučit. Zakončení 4. série bylo skvělé, dechberoucí... Škoda jen, že se této kvality nedrží i film, který měl za Farscape udělat tečku. Ale jinak: Skvělý seriál!(10.7.2009)

PRVNÍ ŘADA: Chvíli mi trvalo než jsem sžil s posádkou, ale to co nabídl konec první řady je láhůdková jízda. Jiný vesmír přináší tolik nečekaných věcí. I když je produkce z levnějšího těsta rozhodně svou kvalitu dohání oddaností látce a příběhem. Hlavní hrdinové jsou sympaťáci, hláškující Crichton jako spojení s matičkou zemí stačí a Aeryn Sun, kterou skvěle ztvárnila Claudia Black, pro kterou mám slabost, mi taky přirostla k srdci. Závěrečný cliffhanger mě nutí okamžitě jít do dalšího dílů. DRUHÁ ŘADA: Neskutečně silný závěr. Je fajn že ve druhé řadě už se Crichton adaptoval v novém prostředí. Celkově je to mnohem temější a některé díly jsou opravdová lahůdka. No a teď rychle na třetí sezónu. Ten cliffhanger je přímo monstrózní. TŘETÍ ŘADA: Řekl bych, že je nejlepší. Dva Crichtony a doposud nejlepší závěrečné díly sezóny nemůže už nic překonat. Navíc jsme se dověděli něco o Scorpym a pořádně se řešili červí díry. Parádní jízda. ČTVRTÁ ŘADA: Do prdele tak tomu říkám konec seriálu! Vážně ukončení ve velkém stylu. Ještě se stylovým "pokračování příště..." Jinak čtyřka je zase o chlup lepší než řada předchozí. Rudovlasá Sputnik je výborným přírustkem posádky, tyhle nové členy ve Farscape nikdy moc nezvládali, navíc je to nehorázná kočka. Scorpy, který se transformoval na parádního antihrdinu (no jestli to není jeden z nejlepších seriálových záporáků), si umí vybrat. No a pokud u nějákého seriálu platí, že čím jste dál tak tím lepší to je, tak tady to platí dvojnásob. Byla to jízda.(17.3.2011)

I když jsou některé masky vyloženě debilní a děj je někdy více než k smrti nudný a povětšinou se vše odehrává jen ve dvou lokacích a nějaké poutavější akce se dočkáme až na závěr série a jednotlivé díly na sebe moc nenavazují, hlavně při první a druhé sérii, je to sem tam vtipné i napínavé. Za nevyváženost jen tři *. P.S. Ta úvodní znělka je příšerná.(6.2.2013)

• - Lani John Tupu, ktorý v seriáli hral kapitána Craisa, nahovoril aj hlas Pilota. (Ross79)

• - Uvažovalo se, že bude mít postava Scorpiuse (Wayne Pygram) dlouhé bílé vlasy. (Roby)

• - Crichton volal Scorpiasov klon, ktorý mal vo svojej hlave, Harvey. Bolo to podľa neviditeľného králika z rovnomenného filmu. O mene rozhodli fanúšikovia (Ross79)