Farscape (TV seriál)

Sci-Fi / Fantasy / Dobrodružný / Drama / Akční / Komedie

Austrálie / USA, 1999 - 2003, 88x44 min

Craig Barden

Guy Gross

Ben Browder, Claudia Black, Anthony Simcoe, Gigi Edgley, Virginia Hey, Lani John Tupu, Wayne Pygram, Jonathan Hardy (vyp.), Lani John Tupu (vyp.), Raelee Hill, Tammy MacIntosh, Paul Goddard, Rebecca Riggs, David Franklin, Kent McCord, Alyssa-Jane Cook, Christine Stephen-Daly, Jodie Dry, Lisa Hensley, John Bach, Jason Clarke, Linda Cropper, Kate Beahan, Grant Bowler, Erika Heynatz, Darlene Vogel, Nicholas Hammond, Stephanie Jacobsen, Steve Le Marquand, Nicholas Hope, David Field, Simone Kessell, David Bowers, Paul Leyden, John Brumpton, Magda Szubanski, Felicity Price, Chris Haywood, Matthew Newton, Murray Bartlett, Matt Doran, Dean O'Gorman, Max Phipps, Jonny Pasvolsky, Colin Borgonon, Ivar Kants, Victoria Longley, Marta Dusseldorp, Basia A'Hern, Marshall Napier, John Schwarz, Peter Whittle, Danny Adcock, Rachel Gordon, Hugh Keays-Byrne, Carmen Duncan, Mary Mara, Malcolm Kennard, Lewis Fitz-Gerald, Nic Bishop, Pete Walters, Barry Otto, Walter Grkovic, Deni Gordon, Olivia Pigeot, Anthony Hayes, Susan Prior, Nick Tate, Linal Haft, Sam Healy, Angie Milliken, Sarah Burns, Jeremy Sims, Rhys Muldoon, John Batchelor, Kate Raison, Natalie Jackson Mendoza, Zoe Coyle, Marton Csokas, Anna Lise Phillips, Alex Dimitriades, Jonathan Hardy, Matt Day, Simon Bossell, Claudia Karvan, Phillip Hinton, Leeanna Walsman, Dan Spielman, Lucy Bell, Shane Briant, Lisa Griffiths, Rebecca Gibney, Sandy Winton, Ian Bliss, Tamblyn Lord, Patrick Ward, Ray Anthony, Ben Mendelsohn, Richard Carter, Rowan Woods, Bruce Spence, Jamie Croft, Geoff Morrell, Brian Henson, Sacha Horler, David Franklin (a.z.), Moe Howard (a.z.), Rebecca Riggs (a.z.), Larry Fine (a.z.), Curly Howard (a.z.), Claudia Black (vyp.), Angie Milliken (vyp.), Richard Carter (vyp.), Rebecca Riggs (vyp.), Phillip Hinton (vyp.)

Scénografie:

Ricky Eyres

Kostýmy:

Terry Ryan

Prvni dojem hodne rozpacity. Nastesti jsem vytrval, zacal si vychutnavat atmosferu a ocenovat napadite vychytavky Farscape sveta. Jsem moc rad, protoze kdo zvladne nemastny neslany zacatek tak dostane jeden z nejlepsich a nejpromakanejsich scifi serialu co znam. Ruznorodost a design postav a vyhrocenost pribehu spolu s humorem tvori dokonaly mix. Navic dve hlavni postavy jsou zaroven hrdinove SG-1 ;)(8.9.2008)

Ve Chvíly... kdy John ve druhé řadě si vyskočí zaplavat do hlubokého vesmíru bez skafandru na jeden nádech... Jsem se vzdal veškerých nadějí na jaké koly srovnávání ze starším titulem o jedné podivné bráně :) .. a jaké si logice kterou jsem se v tom snažil neúspěšně najít. :) Takže, když jsem nakonec vypnul mozek a přestal řešit tu neuvěřitelnou parodii kterou tahle fantasy perla přímo přetéká... a to i ve scénách které ani neměli být nejspíš vtipné.... Jsem si to užil. O to víc že ob každou sérii se přidá nějaká ta zvláštnost která celí ten kolotoč událostí ještě něčím opepří. Ať už je to přidání nových hlavních postav, nebo naopak jejich odebrání... klonu který rozdělí děj na dva rozdílné pohledy vyprávění (která bohužel netrvá moc dlouho) nebo naprosto epické konce... Jedná se prostě o pořádnou vizuální a příběhovou masáž, kde naprosto bravůrné zpracování masek a kostýmů je to nejmenší čím vás tvůrci mohou překvapit... Dík Scheldone za typ... XD Neříkám že to nebylo občas pořádné drama, ale spíš jsem se pořádně zasmál... přidat žánr komedie.. by též nebylo od věci. :)(4.10.2015)

Cože?! COŽE?! Já to ještě nehodnotila? Vězte, že to je záležitost, kterou si každý fanda sci-fi zamiluje. Sice jsou díly většinou hodně předvídatelné (hlavně na začátku) - hlavní představitelé se s někým setkají, většinou je to záporák, ale nějak se to vyřeší... ovšem má to svoje kouzlo... John Crichton, an astronaut a jeho Crichtonismy, to nemá chybu (jen se člověk trochu musí vyznat v americké popkultuře, uznávám), kostýmy, Harvey, 'pejsek' 1812... no prostě tohle je prostě orgastická záležitost, kterou jsem už zhlédla několikrát a určitě to přijde znovu... Rygel XVI. je snad nejlepší loutka pod sluncem, ovšem na magora-astronauta v hlavní roli asi nemá. Musím ale uznat, že ve čtvrté sérii mi vadila nová postava Sikozu a taky, -spoiler- že se zbavili Jool a Zhaan. Jool byla taky (i když s námi nebyla dlouho) jedna z lepších postav, i když kdo tam nebyl, že?:-) Určitě doporučuju, i když se třeba první díly nebudou zdát, hlavně od konce první série, kde dostáváme 'lepšího' a charizmatičtějšího záporáka, je to jedna velká jízda. P.S. S naprostým nadhledem a nestranností musím říct, že Claudia Black je sezónu od sezóny víc a víc sexy:-))(27.3.2011)

PRVNÍ ŘADA: Chvíli mi trvalo než jsem sžil s posádkou, ale to co nabídl konec první řady je láhůdková jízda. Jiný vesmír přináší tolik nečekaných věcí. I když je produkce z levnějšího těsta rozhodně svou kvalitu dohání oddaností látce a příběhem. Hlavní hrdinové jsou sympaťáci, hláškující Crichton jako spojení s matičkou zemí stačí a Aeryn Sun, kterou skvěle ztvárnila Claudia Black, pro kterou mám slabost, mi taky přirostla k srdci. Závěrečný cliffhanger mě nutí okamžitě jít do dalšího dílů. DRUHÁ ŘADA: Neskutečně silný závěr. Je fajn že ve druhé řadě už se Crichton adaptoval v novém prostředí. Celkově je to mnohem temější a některé díly jsou opravdová lahůdka. No a teď rychle na třetí sezónu. Ten cliffhanger je přímo monstrózní. TŘETÍ ŘADA: Řekl bych, že je nejlepší. Dva Crichtony a doposud nejlepší závěrečné díly sezóny nemůže už nic překonat. Navíc jsme se dověděli něco o Scorpym a pořádně se řešili červí díry. Parádní jízda. ČTVRTÁ ŘADA: Do prdele tak tomu říkám konec seriálu! Vážně ukončení ve velkém stylu. Ještě se stylovým "pokračování příště..." Jinak čtyřka je zase o chlup lepší než řada předchozí. Rudovlasá Sputnik je výborným přírustkem posádky, tyhle nové členy ve Farscape nikdy moc nezvládali, navíc je to nehorázná kočka. Scorpy, který se transformoval na parádního antihrdinu (no jestli to není jeden z nejlepších seriálových záporáků), si umí vybrat. No a pokud u nějákého seriálu platí, že čím jste dál tak tím lepší to je, tak tady to platí dvojnásob. Byla to jízda.(17.3.2011)

Když jsem se díval na první díl, myslel jsem si, že mě trefí. Otřesné masky, směšně vypadající mimozemštani a béčkovost čišící z každé scény. Jak jsem tak ale pokračoval dál, na všechno výše zmíněné se dalo zvyknout (až teda na Rygela, který vypadal pořád stejně otřesně), hlavním důvodem byly nápady. Neříkám, že byly všechny díly kvalitní, ale těch několik nápadů, které obsahovaly byly poměrně dost dobré - na seriál tohoto typu až překvapivě. Prozatím mám zhlédnutou první sérii, na další naskočím, až bude více času, protože vím, jakmile kteroukoliv z nich rozdívám, nebudu mít klid, dokud ji také nedokončím. 4*(23.3.2013)

• - Po čtvrté řadě byl Farscape zrušen, ovšem poslední epizoda seriálu je zakončena "To Be Continued...", což pobouřilo fanoušky natolik, že uspořádali rozsáhlou kampaň za obnovení seriálu. Přímo obnovení se bohužel nedočkali, ovšem díky tomu o dva roky později vznikl film The Peacekeeper Wars, jenž dokončuje děj seriálu. (PanCitron)

• - John Crichton (Ben Browder) byl jedinou postavou, která se objevila ve všech 88 epizodách. (PanCitron)

• - Na seriáli pracovalo asi 25 počítačových umelcov, ktorí tvorili 40 až 50 efektov pre každú epizódu. Tímy mali iba sedem dní na každý diel, pričom ich za rok vyrobili 22. Iba v tretej sérii sa objavilo až 1 109 digitálnych efektov. (Nons3nse)