Farscape (TV seriál)

Farscape

Sci-Fi / Fantasy / Dobrodružný / Drama / Akční / Komedie

Austrálie / USA, 1999 - 2003, 88x44 min

Guy Gross

Ben Browder, Claudia Black, Anthony Simcoe, Gigi Edgley, Virginia Hey, Lani John Tupu, Wayne Pygram, Jonathan Hardy (vyp.), Lani John Tupu (vyp.), Raelee Hill, Tammy MacIntosh, Paul Goddard, Rebecca Riggs, David Franklin, Kent McCord, Alyssa-Jane Cook, Christine Stephen-Daly, Jodie Dry, Lisa Hensley, John Bach, Jason Clarke, Linda Cropper, Kate Beahan, Grant Bowler, Erika Heynatz, Darlene Vogel, Nicholas Hammond, Stephanie Jacobsen, Steve Le Marquand, Nicholas Hope, David Field, Simone Kessell, David Bowers, Paul Leyden, John Brumpton, Magda Szubanski, Felicity Price, Chris Haywood, Matthew Newton, Murray Bartlett, Matt Doran, Dean O'Gorman, Max Phipps, Jonny Pasvolsky, Colin Borgonon, Ivar Kants, Victoria Longley, Marta Dusseldorp, Basia A'Hern, Marshall Napier, John Schwarz, Peter Whittle, Danny Adcock, Rachel Gordon, Hugh Keays-Byrne, Carmen Duncan, Mary Mara, Malcolm Kennard, Lewis Fitz-Gerald, Nic Bishop, Pete Walters, Barry Otto, Walter Grkovic, Deni Gordon, Olivia Pigeot, Anthony Hayes, Susan Prior, Nick Tate, Linal Haft, Sam Healy, Angie Milliken, Sarah Burns, Jeremy Sims, Rhys Muldoon, John Batchelor, Kate Raison, Natalie Jackson Mendoza, Zoe Coyle, Marton Csokas, Anna Lise Phillips, Alex Dimitriades, Jonathan Hardy, Matt Day, Simon Bossell, Claudia Karvan, Phillip Hinton, Leeanna Walsman, Dan Spielman, Lucy Bell, Shane Briant, Lisa Griffiths, Rebecca Gibney, Sandy Winton, Ian Bliss, Tamblyn Lord, Patrick Ward, Ray Anthony, Ben Mendelsohn, Richard Carter, Rowan Woods, Bruce Spence, Jamie Croft, Geoff Morrell, Brian Henson, Sacha Horler, David Franklin (a.z.), Moe Howard (a.z.), Rebecca Riggs (a.z.), Larry Fine (a.z.), Curly Howard (a.z.), Claudia Black (vyp.), Angie Milliken (vyp.), Richard Carter (vyp.), Rebecca Riggs (vyp.), Phillip Hinton (vyp.), Jason Chong, Royston Innes, Francesca Buller, Inge Hornstra, Sarah Enright, Matthew Le Nevez, Tina Bursill, Peter Kowitz

Scénografie:

Ricky Eyres

Kostýmy:

Terry Ryan

Chápu nízké hodnocení od některých uživatelů. Tenhle seriál se tak liší ode všech seriálů, že nesedne každému. Není to tlupa klaďasů, kteří jsou bezchybní a zachraňují každý den galaxii, ale není to ani vyložená banda antihrdinů, kterým by nezáleželo na ničem. Je to zkrátka postupně vybudovaný děj, v kterém naprosto neznámé bytosti hledají společnou řeč na lodi, na které musí proti své vůli zůstat. Vztahy a postavy jsou tu výjimečné, žádná postava není kladná či záporná. Ben Browder je v roli Johna Crichtona skvělý, jeho hlášky, narážky a šílené chování, kterým se brání proti zešílení (což se mu ne vždycky daří), dávají seriálu humor, ale na druhou stranu podtrhují vážnost a bezvýchodnost jeho situace. Pak jsou tu ostatní, neméně zajímavé postavy, realistické loutky, jako Rygel a Pilot, kteří už po druhé epizodě působí jako živí a divák se o ně bojí stejně jako o ty živé. Rygel je jednou z nejlepších a nejméně jednoznačnou postavou v jakémkoliv seriálu. A přitom je to jen jezdící loutka. Každý tu má svůj příběh, svou minulost, a přesto se o sebe vzájemně starají, někdy se podrazí, někdy se zamilují, ale všechno se to odehrává v chladném, a přesto domovsky zabydleném prostředí živé vesmírné lodě, o kterou se může divák strachovat stejně jako o jakoukoliv jinou postavu. Zpočátku levně působící australské exteriéry Farscape hodně pomáhají a dost ho to odlišuje od ostatních a dává tomu zvláštní, "levný" nádech, který ale není vůbec na škodu, protože se to přece má odehrávat v neznámé části vesmíru, ne? ;-)(7.2.2007)

Hustěkrutopřísný sci-fi. Takhle to vypadá, když je celý štáb pod vlivem návykových látek - je to tak neskutečně ujeté, až je to hezké. Navíc to má parádní znělku, rasy a je to originální. Nutno podotknout, že australská podoba vesmíru rozhodně stojí za to - živoucí těhotná vesmírná loď, avatarka, která je vlastně vyvinutá kytka, loutka z Nekonečného příběhu, vzdálený příbuzný Klingonů, bizarní mimozemšťani, ještě bizarnější masky a občas i ještě bizarnější příběhy... ano, působí to zvláštně, ale je to super - tedy pokud přetrpíte první díly. Pilot byl neobvyklý, strašně moc ujetý, ale zajímavý, akční a svěží. Další díly byly slabší, ale přibližně od dvanáctého dílu nastane neskutečný obrat a začíná souvislejší příběh... na těhotnou vesmírnou loď přijde avatarka číslo dvě, kapitán Crais dostane více prostoru a objeví se jedna z nejlepších seriálových postav - fantastický Scorpius aka Wayne Pygram. Hudební znělka je neméně bizarní, ale návyková a neskutečně skvělá. Herecké výkony jsou fantastické, uvěřitelné, realistické... Nejlepší postavy: Rygel XVI. (best), Scorpius, Crais. Velmi šílený mix Nekonečného příběhu, jakékoliv jiné osmdesátkové fantasy, Hvězdných válek, nejšílenějších zhulených představ a je v tom i špetka Star Treku. That Old Black Magic. Bizarní, ujeté, šílené, originální, napínavé, akční. První série za 85%. Hodně se to blíží pěti hvězdičkám a myslím, že je to i dostane. Ty postavy to má totiž úžasné a zápletka je přes všechen ten fet ve štábu naprosto geniální. Jeden z nejluxusnějších seriálů, na který jsem kdy narazil. Prostě si-fi orgie, velké, velké. velké sci-fi orgie... Ben Browder je týpek. Ať žije Wayne Pygram, ať žije Rygel XVI., věčná mu sláva..... Pět hvězdiček to nedostane, ale zbylé tři série jsou mnohem, mnohem lepší, co se týče postav, propracovanějšího příběhu, který je mimochodem fakt luxusní i efektů. A nemluvě o tom, že si štáb navýšil dávky fetu, protože zápletky jsou fakt ulítlý. Ovšem náderně ulítlý a díky tomu všemu je to prostě asi nejoriginálnější scifi seriál, jaký byl kdy natočen. To, co uvidíte ve Farscape opravdu neuvidíte nikde jinde. Co třeba animovaná epizoda, asi tisíc epizod o tom, jak Crichtonovi někdo leze do hlavy? Skutečně výjimečný kousek - a mimochodem, ta znělka je geniální. 88%, je to opravdu velice těsné.(27.4.2014)

Tak jsem u toho vydržel 3 řady a poté mohu konstatovat, že Farscape je spíše určenou pro určité diváky. Řekl bych že je to něco mezi brakovými seriály typu fiktivního Galaxy Questu a kombinací Stargate, Star trek a i Star wars (pokud máte rádi rozmanitost v rasách)...bohužel. To proto, že i přes brakové kulisy a laciné masky měl po pilotu jakýsi potencial. Nicméně zabili ho jednotlivé charaktery postav (ať už se jednalo o Claudii Black, který svůj netalent prezentovala později v Stargate) nebo naprosto šílené scénaře, které se snad rovnali Lexxovi. Proto jsem na vážkách jak chtěli tvůrci seriál pojat. Má prvky komedie, ale nadruhou stranu sem hodí čisté drama a slušnou zápletku. Prostě kvalita neustále kolísá a mnohdy to může diváka odradit, nebo unudit. Neberu ostatním, že si ho zamilovali, já prostě chci mít v seriálu jasno, jakým směrem povede...tohle jsem z Farscapu necítil. Škoda, ale navíc než 3* to nemá.(5.8.2011)

Tohle dílko mě zpočátku příliš nezaujalo. 1.série jako by pořád nevěděla, kam se zařadit. S příchodem dalších postav /hlavně Scorpiuse/ se úroveň okamžitě zvedá. Věřte mi, Pavel Poulíček je menší slizoun, ale jak seriál finišuje, Scorpy se stává,alespon pro mě, postavou č.1! Závěr 4. řady byl jeden z nejlepších sci-fi zážitků mého života, nemluvě o tříhodinovém závěrečňáku, který vyráží dech!!!!!! Když seriál zajde do komických situací, nejsou trapné, ale opravdu vtipné. Ne jako v seriálu Hvězdná brána.IMPOZANTNÍ Ben Browder (John Crichton) a MAGICKÝ Wayne Pygram /Scorpius/!!!!!!(6.4.2008)

PRVNÍ ŘADA: Chvíli mi trvalo než jsem sžil s posádkou, ale to co nabídl konec první řady je láhůdková jízda. Jiný vesmír přináší tolik nečekaných věcí. I když je produkce z levnějšího těsta rozhodně svou kvalitu dohání oddaností látce a příběhem. Hlavní hrdinové jsou sympaťáci, hláškující Crichton jako spojení s matičkou zemí stačí a Aeryn Sun, kterou skvěle ztvárnila Claudia Black, pro kterou mám slabost, mi taky přirostla k srdci. Závěrečný cliffhanger mě nutí okamžitě jít do dalšího dílů. DRUHÁ ŘADA: Neskutečně silný závěr. Je fajn že ve druhé řadě už se Crichton adaptoval v novém prostředí. Celkově je to mnohem temější a některé díly jsou opravdová lahůdka. No a teď rychle na třetí sezónu. Ten cliffhanger je přímo monstrózní. TŘETÍ ŘADA: Řekl bych, že je nejlepší. Dva Crichtony a doposud nejlepší závěrečné díly sezóny nemůže už nic překonat. Navíc jsme se dověděli něco o Scorpym a pořádně se řešili červí díry. Parádní jízda. ČTVRTÁ ŘADA: Do prdele tak tomu říkám konec seriálu! Vážně ukončení ve velkém stylu. Ještě se stylovým "pokračování příště..." Jinak čtyřka je zase o chlup lepší než řada předchozí. Rudovlasá Sputnik je výborným přírustkem posádky, tyhle nové členy ve Farscape nikdy moc nezvládali, navíc je to nehorázná kočka. Scorpy, který se transformoval na parádního antihrdinu (no jestli to není jeden z nejlepších seriálových záporáků), si umí vybrat. No a pokud u nějákého seriálu platí, že čím jste dál tak tím lepší to je, tak tady to platí dvojnásob. Byla to jízda.(17.3.2011)

• - Uvažovalo se, že bude mít postava Scorpiuse (Wayne Pygram) dlouhé bílé vlasy. (Roby)

• - Paul Goddard (Stark) sa pôvodne uchádzal o úlohu Scorpiasa. (Ross79)

• - Lani John Tupu, ktorý v seriáli hral kapitána Craisa, nahovoril aj hlas Pilota. (Ross79)