Farscape (TV seriál)

Farscape

Sci-Fi / Fantasy / Dobrodružný / Drama / Akční / Komedie

Austrálie / USA, 1999 - 2003, 88x44 min

Guy Gross

Ben Browder, Claudia Black, Anthony Simcoe, Gigi Edgley, Virginia Hey, Lani John Tupu, Wayne Pygram, Jonathan Hardy (vyp.), Lani John Tupu (vyp.), Raelee Hill, Tammy MacIntosh, Paul Goddard, Rebecca Riggs, David Franklin, Kent McCord, Alyssa-Jane Cook, Christine Stephen-Daly, Jodie Dry, Lisa Hensley, John Bach, Jason Clarke, Linda Cropper, Kate Beahan, Grant Bowler, Erika Heynatz, Darlene Vogel, Nicholas Hammond, Stephanie Jacobsen, Steve Le Marquand, Nicholas Hope, David Field, Simone Kessell, David Bowers, Paul Leyden, John Brumpton, Magda Szubanski, Felicity Price, Chris Haywood, Matthew Newton, Murray Bartlett, Matt Doran, Dean O'Gorman, Max Phipps, Jonny Pasvolsky, Colin Borgonon, Ivar Kants, Victoria Longley, Marta Dusseldorp, Basia A'Hern, Marshall Napier, John Schwarz, Peter Whittle, Danny Adcock, Rachel Gordon, Hugh Keays-Byrne, Carmen Duncan, Mary Mara, Malcolm Kennard, Lewis Fitz-Gerald, Nic Bishop, Pete Walters, Barry Otto, Walter Grkovic, Deni Gordon, Olivia Pigeot, Anthony Hayes, Susan Prior, Nick Tate, Linal Haft, Sam Healy, Angie Milliken, Sarah Burns, Jeremy Sims, Rhys Muldoon, John Batchelor, Kate Raison, Natalie Jackson Mendoza, Zoe Coyle, Marton Csokas, Anna Lise Phillips, Alex Dimitriades, Jonathan Hardy, Matt Day, Simon Bossell, Claudia Karvan, Phillip Hinton, Leeanna Walsman, Dan Spielman, Lucy Bell, Shane Briant, Lisa Griffiths, Rebecca Gibney, Sandy Winton, Ian Bliss, Tamblyn Lord, Patrick Ward, Ray Anthony, Ben Mendelsohn, Richard Carter, Rowan Woods, Bruce Spence, Jamie Croft, Geoff Morrell, Brian Henson, Sacha Horler, David Franklin (a.z.), Moe Howard (a.z.), Rebecca Riggs (a.z.), Larry Fine (a.z.), Curly Howard (a.z.), Claudia Black (vyp.), Angie Milliken (vyp.), Richard Carter (vyp.), Rebecca Riggs (vyp.), Phillip Hinton (vyp.), Jason Chong, Royston Innes, Francesca Buller, Inge Hornstra, Sarah Enright, Matthew Le Nevez, Tina Bursill, Peter Kowitz, Louise Crawford, Imogen Annesley, Salvatore Coco, Peter Scarf

I když jsou některé masky vyloženě debilní a děj je někdy více než k smrti nudný a povětšinou se vše odehrává jen ve dvou lokacích a nějaké poutavější akce se dočkáme až na závěr série a jednotlivé díly na sebe moc nenavazují, hlavně při první a druhé sérii, je to sem tam vtipné i napínavé. Za nevyváženost jen tři *. P.S. Ta úvodní znělka je příšerná.(6.2.2013)

Farscape si u mě na začátcích nevedl příliš dobře. Pilotní díl se mi moc nelíbil a následné předlouhé díly, které se nevztahovaly k hlavní dějové linii mě příliš nebavily. Přerod 1. série v druhou však leccos změnil. Hlavní linie se vrátila, zápletky začaly být nápaditější a napínavější. Poté se však všechno vrátilo do starých kolejí. Naštěstí druhá polovina druhé série, celá série třetí a začátek série čtvrté patří k tomu nejlepšímu, co lze v rámci Farscape i sci-fi seriálů k vidění. A ikdyž poté zase mírně ztrácí dech, závěrečný zakončující film všechno opět vynahrazuje. Komentář k němu si však nechám jinam. Poté bych jednoznačně vyzvedl úvodní znělku, která je opravdu výjimečná. Nebo řekněme spíše obě, ale ta která nás provází 3. a 4. sérií je ještě o třídu výše, než původní. Nádhera, myslím, že té husí kůže při jejím poslechu se nikdy nezbavím a jsem za to rád. Dále bych rád pochválil tvůrce za spoustu odkazů na různé filmy, seriály a další díla, které jsou skvělým zpestřením a dělají z Johna Crichtona jednu z nejkultovějších postav sci-fi vůbec. Vážně, na jeho hlášky jen tak nezapomenu. A nakonec po shlédnutí bonusů bych chtěl složit kompliment ještě za make-up a masky, ale zejména tvůrcům Pilota a Rygela, kteří ač jen loutky vypadají tak živě a přesvědčivě. Když jsem viděl Pilota jen jako neživý model, nemohl jsem uvěřit, jak přesvědčivě živě a přirozeně působí v seriálu. Klobouk dolů.1. Season: 60 %, 2. Season: 70 %, 3. Season: 100 %, 4. Season: 90%.(12.10.2010)

Prvních pár dílů jsem si říkal, že se dívám na vcelku obyčejný sci-fi seriál, který neurazí, ale ani mnoho nezaujme. Naštěstí jsem se spletl. Seriál totiž překonává své žánrové kolegy v nápadech, příběhu i charismatických postavách. Až na výjimky nemá většina sci-fi seriálů souvislý příběh. Farscape ho má. Jistě základní zápletka je jednoduchá, Crichton se prostě snaží vrátit na Zemi. Věc se však komplikuje tím, že přiletěl červí dírou. Neví přesně, jak se mu to podařilo, ale má pár nápadů. Jenže se hned stává terčem pronásledování, nejdříve kvůli mstě, posléze kvůli technologii červích děr, na kterou mají všichni zálusk. Jeho největší nepřítel Scorpius je jeden z nejzábavnějších záporáků, které sci-fi TV produkce nabízí. Posádka Moyi, živé lodi, na které Crichton putuje vesmírem, také zrovna není přehlídkou bezchybných charakterů. Vyzdvihnout musím hlavně dominara Rygela XVI., jehož cynismus, poživačnost a povýšenost neznají mezí. A krom toho prdí helium (většinou když je nervózní), takže v nejvypjatějších situacích mluví všichni upištěnými hlásky. I ostatní členové, ať ti z počátku nebo i pozdější, si dokážou získat sympatie a pobavit. Farscape humorem rozhodně nešetří. Pokud jde o technickou stránku, je to takový slušný standard, za který se tvůrci rozhodně nemusí stydět. Některé masky jsou IMHO velmi dobré, jiné pravda moc ne. Seriál má 4 série, je ukončen filmem Peacekeeper Wars. Lepší 4.(8.3.2007)

Hmm... Universum je originální, konečně něco, kde lidi nedominují (dokonce tam až na jednoho jedince vůbec nejsou). Rozpočet je trochu níž, než jsou sci-fi fandové zvyklí, takže masky i triky vypadají trochu dětinsky, ale to moc nevadí. Horší je, že to prostě netáhne. Příběh tak nějak pozvolna plyne, o nic extra tu neběží, postavy můžou být (a jsou) divákovi ukradené, nic mě nenutí sledovat dál. Vzdávám to po pěti dílech.(30.11.2012)

• Abiosis

*UTEČENCI Z MÚZEA MADAME TUSSAUDS* Tento seriál som po desiatej pretrpenej časti musel poslať do čiernej diery. Vôbec mi neprekážali gumené masky bytostí, ktoré síce nepôsobili odfláknuto, ale zato veľmi lacno - postavička Dominara Rygela XVI. skôr pobavila, avšak na masku Ka D'Arga sa pozerať naozaj nedalo (a navyše mi strašne pripomínala postavu z nejakého animovaného filmu - ktorý to len bol?). To, čo mi naozaj prekážalo, bola takmer úplná plochosť postáv - áno, kde-tu niečo z ich života vyplávalo počas častí na povrch, ale nič z toho im nedodávalo "tretí" rozmer; a teda v každej časti ako keby začínali od nuly. Chýbala mi tam jednoducho nejaká náväznosť jednotlivých častí. A úplne, ale úplne najhoršie na celom seriály je postava Kapitána Bailara Craisa, ktorý s tou svojou kozou briadkou a konským chvostíkom pôsobí ako baleťák z nejakého predstavenia osemdesiatych rokov; už mu chýbajú len čierne napasované legíny. Verdikt v 1 vete: Možno sa to od jedenástej časti zlepšilo, no ja sa to už nedozviem. 21.05.12(21.5.2012)

• - Po čtvrté řadě byl Farscape zrušen, ovšem poslední epizoda seriálu je zakončena "To Be Continued...", což pobouřilo fanoušky natolik, že uspořádali rozsáhlou kampaň za obnovení seriálu. Přímo obnovení se bohužel nedočkali, ovšem díky tomu o dva roky později vznikl film The Peacekeeper Wars, jenž dokončuje děj seriálu. (PanCitron)

• - Nejoblíbenější epizody Laniho Johna Tupa jsou Premiere (1999), Won't Get Fooled Again (2000), Green Eyed Monster (2001), Into the Lion's Den, Part 1 (2002) a Into the Lion's Den, Part 2 (2002). (Roby)

• - Na seriáli pracovalo asi 25 počítačových umelcov, ktorí tvorili 40 až 50 efektov pre každú epizódu. Tímy mali iba sedem dní na každý diel, pričom ich za rok vyrobili 22. Iba v tretej sérii sa objavilo až 1 109 digitálnych efektov. (Nons3nse)