Farscape (TV seriál)

• Austrálie

Farscape

Sci-Fi / Fantasy / Dobrodružný / Drama / Akční / Komedie

Austrálie / USA, 1999–2003

Ben Browder, Claudia Black, Anthony Simcoe, Gigi Edgley, Virginia Hey, Lani John Tupu, Wayne Pygram, Jonathan Hardy (vyp.), Lani John Tupu (vyp.), Raelee Hill, Tammy MacIntosh, Paul Goddard, Rebecca Riggs, David Franklin, Kent McCord, Alyssa-Jane Cook, Christine Stephen-Daly, Jodie Dry, Lisa Hensley, John Bach, Jason Clarke, Linda Cropper, Kate Beahan, Grant Bowler, Erika Heynatz, Darlene Vogel, Nicholas Hammond, Stephanie Jacobsen, Steve Le Marquand, Nicholas Hope, David Field, Simone Kessell, David Bowers, Paul Leyden, John Brumpton, Magda Szubanski, Felicity Price, Chris Haywood, Matthew Newton, Murray Bartlett, Matt Doran, Dean O'Gorman, Max Phipps, Jonny Pasvolsky, Colin Borgonon, Ivar Kants, Victoria Longley, Marta Dusseldorp, Basia A'Hern, Marshall Napier, John Schwarz, Peter Whittle, Danny Adcock, Rachel Gordon, Hugh Keays-Byrne, Carmen Duncan, Mary Mara, Malcolm Kennard, Lewis Fitz-Gerald, Nic Bishop, Pete Walters, Barry Otto, Walter Grkovic, Deni Gordon, Olivia Pigeot, Anthony Hayes, Susan Prior, Nick Tate, Linal Haft, Sam Healy, Angie Milliken, Sarah Burns, Jeremy Sims, Rhys Muldoon, John Batchelor, Kate Raison, Natalie Jackson Mendoza, Zoe Coyle, Marton Csokas, Anna Lise Phillips, Alex Dimitriades, Jonathan Hardy, Matt Day, Simon Bossell, Claudia Karvan, Phillip Hinton, Leeanna Walsman, Dan Spielman, Lucy Bell, Shane Briant, Lisa Griffiths, Rebecca Gibney, Sandy Winton, Ian Bliss, Tamblyn Lord, Patrick Ward, Ray Anthony, Ben Mendelsohn, Richard Carter, Rowan Woods, Bruce Spence, Jamie Croft, Geoff Morrell, Brian Henson, Sacha Horler, David Franklin (a.z.), Moe Howard (a.z.), Rebecca Riggs (a.z.), Larry Fine (a.z.), Curly Howard (a.z.), Claudia Black (vyp.), Angie Milliken (vyp.), Richard Carter (vyp.), Rebecca Riggs (vyp.), Phillip Hinton (vyp.), Jason Chong, Royston Innes, Francesca Buller, Inge Hornstra, Sarah Enright, Matthew Le Nevez, Tina Bursill, Peter Kowitz, Louise Crawford, Imogen Annesley, Salvatore Coco, Peter Scarf, Rob Carlton
  • HAL

Něco jako Mass Effect s podobně pitomým příběhem, jen s ještě horšími maskami a triky? Oh fuck no! Kdyby mi bylo deset, a díval se na to v době vydání... tak se stejně raději vrátím k o světelné roky lepšímu Star Treku či SG1. Proboha vždyť ze stejné doby je i Firefly a začátek Battlestar Gallacticy, vedle kterých je toto vysloveně amatérský výsměch. A přitom to ani nemá punkovou genialitu Lexxe. Zmetek, ruce pryč.(19.3.2015)

Hustěkrutopřísný sci-fi. Takhle to vypadá, když je celý štáb pod vlivem návykových látek - je to tak neskutečně ujeté, až je to hezké. Navíc to má parádní znělku, rasy a je to originální. Nutno podotknout, že australská podoba vesmíru rozhodně stojí za to - živoucí těhotná vesmírná loď, avatarka, která je vlastně vyvinutá kytka, loutka z Nekonečného příběhu, vzdálený příbuzný Klingonů, bizarní mimozemšťani, ještě bizarnější masky a občas i ještě bizarnější příběhy... ano, působí to zvláštně, ale je to super - tedy pokud přetrpíte první díly. Pilot byl neobvyklý, strašně moc ujetý, ale zajímavý, akční a svěží. Další díly byly slabší, ale přibližně od dvanáctého dílu nastane neskutečný obrat a začíná souvislejší příběh... na těhotnou vesmírnou loď přijde avatarka číslo dvě, kapitán Crais dostane více prostoru a objeví se jedna z nejlepších seriálových postav - fantastický Scorpius aka Wayne Pygram. Hudební znělka je neméně bizarní, ale návyková a neskutečně skvělá. Herecké výkony jsou fantastické, uvěřitelné, realistické... Nejlepší postavy: Rygel XVI. (best), Scorpius, Crais. Velmi šílený mix Nekonečného příběhu, jakékoliv jiné osmdesátkové fantasy, Hvězdných válek, nejšílenějších zhulených představ a je v tom i špetka Star Treku. That Old Black Magic. Bizarní, ujeté, šílené, originální, napínavé, akční. První série za 85%. Hodně se to blíží pěti hvězdičkám a myslím, že je to i dostane. Ty postavy to má totiž úžasné a zápletka je přes všechen ten fet ve štábu naprosto geniální. Jeden z nejluxusnějších seriálů, na který jsem kdy narazil. Prostě si-fi orgie, velké, velké. velké sci-fi orgie... Ben Browder je týpek. Ať žije Wayne Pygram, ať žije Rygel XVI., věčná mu sláva..... Pět hvězdiček to nedostane, ale zbylé tři série jsou mnohem, mnohem lepší, co se týče postav, propracovanějšího příběhu, který je mimochodem fakt luxusní i efektů. A nemluvě o tom, že si štáb navýšil dávky fetu, protože zápletky jsou fakt ulítlý. Ovšem náderně ulítlý a díky tomu všemu je to prostě asi nejoriginálnější scifi seriál, jaký byl kdy natočen. To, co uvidíte ve Farscape opravdu neuvidíte nikde jinde. Co třeba animovaná epizoda, asi tisíc epizod o tom, jak Crichtonovi někdo leze do hlavy? Skutečně výjimečný kousek - a mimochodem, ta znělka je geniální. 88%, je to opravdu velice těsné.(27.4.2014)

• Abiosis

*UTEČENCI Z MÚZEA MADAME TUSSAUDS* Tento seriál som po desiatej pretrpenej časti musel poslať do čiernej diery. Vôbec mi neprekážali gumené masky bytostí, ktoré síce nepôsobili odfláknuto, ale zato veľmi lacno - postavička Dominara Rygela XVI. skôr pobavila, avšak na masku Ka D'Arga sa pozerať naozaj nedalo (a navyše mi strašne pripomínala postavu z nejakého animovaného filmu - ktorý to len bol?). To, čo mi naozaj prekážalo, bola takmer úplná plochosť postáv - áno, kde-tu niečo z ich života vyplávalo počas častí na povrch, ale nič z toho im nedodávalo "tretí" rozmer; a teda v každej časti ako keby začínali od nuly. Chýbala mi tam jednoducho nejaká náväznosť jednotlivých častí. A úplne, ale úplne najhoršie na celom seriály je postava Kapitána Bailara Craisa, ktorý s tou svojou kozou briadkou a konským chvostíkom pôsobí ako baleťák z nejakého predstavenia osemdesiatych rokov; už mu chýbajú len čierne napasované legíny. Verdikt v 1 vete: Možno sa to od jedenástej časti zlepšilo, no ja sa to už nedozviem. 21.05.12(21.5.2012)

Do frelu s BSG a dalšími strašně opravdovými a racionálními "sci-fi" seriály! Proboha, jak jsem mohla tenhle bizarní opus tak dlouho míjet. Finální zlom byla 'dvoustá epizoda' v SG1 a ta WTF narážka na Farscape (http://www.youtube.com/watch?v=jOXLnPetjao&feature=related), kdy jsem musela vědět, co to bylo kurva zač. A nebyla to chyba, protože to je po SG druhá největší sci-fi jízda mého života. Zezačátku jsem se bála Bena Browdera, jelikož ve StarGate se mi naprosto znechutil. Tady ovšem nehraje žádného čestného amerického skauta, ale postupem času naprostého magora, všechny postavy jsou bez šablon, neexistuje "temná a světlá strana", každý je sám za sebe a všichni se neočekávatelně, ale ne nelogicky, vyvíjejí. Charaktery jsou tou nejsilnější zbraní Farscape, žádný z nich na konci nezůstane stejný jako na začátku a o nikom se nedá říci, že by byl čistě zloduch/klaďas. Ani i Scorpiusovi ne, všichni mají v sobě obě složky a proto se jim nedá nefandit. Bez jakéhokoliv sentimentálního, politického, moralizujícího, očekávatelného a nalinkovaného balastu. Naprosto odtržené od reality, čistá fantazie, dobrodružství. Scorpius/Harvey, Talyn, Crais, pilot Moyi, Stark, spousta popkulturních odkazů, těhotné vesmírné lodě (asi jediný seriál, kdy by jste byli ochotni plakat pro trpící kocábku a kde lodě mají rodinné problémy)...a to se prostě musí vidět. Souhlasím s komentářem Klenotky, tady si nakonec oblíbíte i blbej létající kus plastu stejně, jako jakoukoliv jinou 'živou' postavu. Netypické, šílené, úchylné, nové. Je třeba dát tomu šanci, překousnout pár prvních dílů, díky ujetému vizuálu a nenalinkovanosti typického děje může být pro někoho těžší najít si k tomu cestu, ale až se tak stane, tak to stojí za to. Mimochodem, závěr třetí řady si nezadá s jakýmkoliv epickým velkofilmem. Momentálně jsem závislá, v uších mi neustále zní fenomenální znělka seriálu a mé fanouškovské hormony krystalizují v čiré štěstí a radost. Radost, že tohle někdo dělá, že je to tolik baví a díky tomu to baví i mne. A tak to mám ráda. Jo, a sakra miluju jejich kožený oblečky!(11.9.2011)

Jiné sci-fi než Star Trek nebo Battlestar Galactica, ale v mnoha ohledech o tolik lepší. Farscape na první pohled nevypadá moc dobře, je tam vidět nízký rozpočet. Výjimečnost Farscape je v charakterech a scénářích, které kombinují klasické sci-fi prvky s občas až úchylným humorem a sympatickou posádkou. První dvě série až na výjimky sestávají z epizodických dílů, potom se seriál transformuje do jedné obrovské příběhové šupy. Záporák Scorpius je jeden z nejlepších seriálových záporáků vůbec.(28.6.2013)