Reklama

Reklama

Farscape

(seriál)
  • Austrálie Farscape
všechny plakáty
Sci-Fi / Fantasy / Dobrodružný / Drama / Akční / Komedie
Austrálie / USA, (1999–2003), 68 h 53 min (Minutáž: 46–51 min)

Hrají:

Ben Browder, Claudia Black, Anthony Simcoe, Gigi Edgley, Virginia Hey, Lani John Tupu, Wayne Pygram, Jonathan Hardy (vypravěč), Lani John Tupu (vypravěč) (více)
(další profese)

Série(4) / Epizody(88)

Obsahy(1)

Projekt Farscape právě vstupuje do své poslední fáze, hlavní zodpovědnost teď leží na pilotu raketoplánu Johnu Crichtonovi. Během letu se však stane něco naprosto nečekaného, před raketoplánem se otevře červí díra a Crichton i s lodí se ocitá v neznámé části vesmíru. Neznámé, ale obydlené.

Jeho přílet je velmi dramatický. V jednu chvíli se objeví a v druhé už je účastníkem srážky s jinou kosmickou lodí. Tento kosmický člun v zápětí exploduje. Na jeho palubě umírá bratr jistého Craise, kapitána dobře vyzbrojené armádní lodi. Kapitána mstivého, krutého a nemilosrdného. Crichtonovým útočištěm se zatím stává Moa, obří živočich, který je používán jako kosmická loď. Na její palubě se musí naučit koexistovat s netradiční posádkou, uprchlými trestanci: Ka D'Argem, hrdým a vznětlivým bojovníkem, Pau Zoto Zhaan, rozjímavou kněžkou; Rygelem, údajně vládcem nad 600 miliardami podaných, v reálu pak nenažranou, zbabělou a línou malou potvorou a nakonec Pilotem, bytostí srostlou s lodí, kterou ovládá. Posádku časem doplní ještě militaristicky uvažující Aeryn Sun. Všichni se stávají štvanci a obzvlášť John. Nejen touha po pomstě žene jeho pronásledovatele. Technologie červích děr je totiž neznámá i zde a všichni chápou, že kdo jí první získá, bude mít obrovskou moc, bohatství či slávu. A Crichton je jediné vodítko k jejímu ovládnutí.

Tento seriál se tematicky v mnohém podobá STAR TREKu, nicméně je tu pár zásadních rozdílů. Odehrává se v mnohem temnějším prostředí, neboť nikde blízko není žádná "Federace". Posádka jsou psanci na útěku, kteří jdou z průšvihu do průšvihu a většinu času jim jde o pouhé přežití. Farscape se také v mnoha okamžicích bere dosti nevážně, je laděn komediálněji než STAR TREK. Seriál má celkem 4 série po 22 dílech, místo páté série byl natočen dvoudílný film MÍROVÁ OPERACE (PEACEKEEPER WARS). (Subjektiv)

(více)

Recenze (110)

B!shop 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Jeden z nejlepsich sci-fi serialu. Vynika hlavne pribehem, kdy hlavne v prvnich dvou radach na sebe jednotlivy dily nijak zvlast nenavazujou, ale zaroven se celym serialem tahne linie o cervich dirach a valce. Taky zpracovani je dost originalni, vetsinou se to bere s humorem, ale zase to neni zadna parodie, to vse hlavne diky hlavnim hrdinum, coz je banda odpadliku, veznu a magoru, ktera se jen snazi prezit. Ale zaroven to jsou neskutecny sympataci, i kdyz nektery si oblibit trva trochu dil. A tomu vsemu vevodi Ben Browder v hlavni roli, kterej vetsinu situaci resi nehoraznym hlaskovanim a chovanim se jako magor. Plus jsou vsechny postavy naprosto perfektne zahrany. Pak tu mame triky, ktery se kazdou serii zlepsujou a az skutecne na par drobnosti k nim nemam jedinou vytku, stejne tak masky jsou hodne povedeny a urcite museli dat praci, jelikoz skoro v kazdym dile je nejaka nova rasa. To je taky dalsi plus serialu, velika variabilita prostredi a postav. Dalsi plus je, ze ackoliv se postavy snazi vetsinou situaci resit nejdriv diplomaticky, vetsinou to skonci nakou nehoraznou rezbou, kdy nepratele chcipaj po desitkach a hlavni hrdinove jsou schonpy vzit do kazdy ruky laserovej kanon a vystrilet pulku planety. Ale zase to neni nejaka bezducha akce, ale stejne jako celej serial dobre promyslena. Vadily mi v podstate jen dve veci. Ze z 99% postav, ktery posadka potka, se vyklubou parchanti, takze je cloveku dopredu jasny, jak se asi bude dej vyvijet a druha vec, ktera se ale zacala projevovat az koncem treti serie, kdy na sebe jednotlivy dily celkem dost navazovaly, ze to je obcas zmatene, jeden dil nejak skonci, v dalsim se primo navaze, ale najednou tu jsou novy veci a clovek je do toho mrsknutej a orientuj se. Navic nektere dily uz precejen byly trochu moc a prekrocily tu hranici mezi humorem, akci, drama a romantikou a byly to naprosty silenosti. Celkove se i pres tech par vytek jedna fakt o perfektni, vysoce zabavnej serial, kdy se v kazdym dile neco deje, neni nouze o akci ani velky city, s paradnim pribehem, paradnima hercema, paradni hudbou a hodne slusnejma trikama. ()

Subjektiv 

všechny recenze uživatele

Prvních pár dílů jsem si říkal, že se dívám na vcelku obyčejný sci-fi seriál, který neurazí, ale ani mnoho nezaujme. Naštěstí jsem se spletl. Seriál totiž překonává své žánrové kolegy v nápadech, příběhu i charismatických postavách. Až na výjimky nemá většina sci-fi seriálů souvislý příběh. Farscape ho má. Jistě základní zápletka je jednoduchá, Crichton se prostě snaží vrátit na Zemi. Věc se však komplikuje tím, že přiletěl červí dírou. Neví přesně, jak se mu to podařilo, ale má pár nápadů. Jenže se hned stává terčem pronásledování, nejdříve kvůli mstě, posléze kvůli technologii červích děr, na kterou mají všichni zálusk. Jeho největší nepřítel Scorpius je jeden z nejzábavnějších záporáků, které sci-fi TV produkce nabízí. Posádka Moyi, živé lodi, na které Crichton putuje vesmírem, také zrovna není přehlídkou bezchybných charakterů. Vyzdvihnout musím hlavně dominara Rygela XVI., jehož cynismus, poživačnost a povýšenost neznají mezí. A krom toho prdí helium (většinou když je nervózní), takže v nejvypjatějších situacích mluví všichni upištěnými hlásky. I ostatní členové, ať ti z počátku nebo i pozdější, si dokážou získat sympatie a pobavit. Farscape humorem rozhodně nešetří. Pokud jde o technickou stránku, je to takový slušný standard, za který se tvůrci rozhodně nemusí stydět. Některé masky jsou IMHO velmi dobré, jiné pravda moc ne. Seriál má 4 série, je ukončen filmem Peacekeeper Wars. Lepší 4. ()

Reklama

mandes

všechny recenze uživatele

jeden z najdôležitejších hodnotiacich kritérií u podobných druhov seriálov (hlavne scifi ) sú premňa technycké kvality (triky,masky, výprava,dizajn ). naväčší problém som mal hlavne z hrozne spravenými umelými maskamy (tie ma maximálne z nechutily ) a celkovo z ich dizajnom ako aj z dizajnom celéj lodi.tiež ma z hnusily trapné dialogy a chovanie postáv ako aj ich charaktery.môj odpor ešte viacéj umocňuje to že som velkým fanúšikom seriálov fyrefly a Battlestar Galactica na ktoré sa to absolútne nechytá a vôbec nejde len o tie technycké kvality ale aj o samotné perfektne psychologicky profilované postavy či celkovo hlavné dejové línie. ps: pôvodne som dal odpad ale nakoniec nedám žiadne hodnotenie lebo priznávam že som nevydržal viac než tri diely aj ked viem že by som ani po všetkých častiach nehodnotil lepšie. ()

3DD!3 

všechny recenze uživatele

PRVNÍ ŘADA: Chvíli mi trvalo než jsem sžil s posádkou, ale to co nabídl konec první řady je láhůdková jízda. Jiný vesmír přináší tolik nečekaných věcí. I když je produkce z levnějšího těsta rozhodně svou kvalitu dohání oddaností látce a příběhem. Hlavní hrdinové jsou sympaťáci, hláškující Crichton jako spojení s matičkou zemí stačí a Aeryn Sun, kterou skvěle ztvárnila Claudia Black, pro kterou mám slabost, mi taky přirostla k srdci. Závěrečný cliffhanger mě nutí okamžitě jít do dalšího dílů. DRUHÁ ŘADA: Neskutečně silný závěr. Je fajn že ve druhé řadě už se Crichton adaptoval v novém prostředí. Celkově je to mnohem temější a některé díly jsou opravdová lahůdka. No a teď rychle na třetí sezónu. Ten cliffhanger je přímo monstrózní. TŘETÍ ŘADA: Řekl bych, že je nejlepší. Dva Crichtony a doposud nejlepší závěrečné díly sezóny nemůže už nic překonat. Navíc jsme se dověděli něco o Scorpym a pořádně se řešili červí díry. Parádní jízda. ČTVRTÁ ŘADA: Do prdele tak tomu říkám konec seriálu! Vážně ukončení ve velkém stylu. Ještě se stylovým "pokračování příště..." Jinak čtyřka je zase o chlup lepší než řada předchozí. Rudovlasá Sputnik je výborným přírustkem posádky, tyhle nové členy ve Farscape nikdy moc nezvládali, navíc je to nehorázná kočka. Scorpy, který se transformoval na parádního antihrdinu (no jestli to není jeden z nejlepších seriálových záporáků), si umí vybrat. No a pokud u nějákého seriálu platí, že čím jste dál tak tím lepší to je, tak tady to platí dvojnásob. Byla to jízda. ()

H34D 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Farscape se rozjíždí poměrně pomalu, ale o to více se dokážete vcítit do hlavního hrdiny - chudáka astronauta, který se nechtíc dostane do dalekého vesmíru s nemožností dostat se zpět. V prvních dílech můžou vadit nepříliš důvěryhodní "mimozeměťané" (pilot loďi silně připomíná převleky seriálu Dinosaurus), ale časem se na to dá zvyknout + v dalších sériích se celkově efekty pomaličku zlepšují. Farscape téměř v každém díle předvede nějaký zajímavý sci-fi nápad, či předhodí nevšední problém, s kterými se musí postavy vypořádat. I Love story hlavní dvojice do seriálu bez problémů zapadá, byť je to prvek nijak překvapivý, či originální... Co se týče humoru, i ten zde nachází své místo, viz všudypřítomné pozemské hlášky a taky celkem pobavil uvězněný Scorpius v Crichtonově hlavě... "If he masters worm hole technology, what will he use it for? Faster delivery pizzas". 8/10 ()

Galerie (585)

Zajímavosti (14)

  • Na seriáli pracovalo asi 25 počítačových umelcov, ktorí tvorili 40 až 50 efektov pre každú epizódu. Tímy mali iba sedem dní na každý diel, pričom ich za rok vyrobili 22. Iba v tretej sérii sa objavilo až 1 109 digitálnych efektov. (Nons3nse)
  • John Crichton (Ben Browder) byl jedinou postavou, která se objevila ve všech 88 epizodách. (PanCitron)
  • Crichtonovu prezývku pre Chianu "Pip" vymyslel Ben Browder. Volal tak totiž aj herečku, ktorá Chianu hrala (Gigi Edgley). (Ross79)

Reklama

Reklama