Relatívne veľmi slušne spracovaný historický príbeh. Nie je síce tak kvalitný a dobrý ako veľkofilmy Ohňom a mečom, Potopa a Pan Wolodyjowski. Nie sú tam síce žiadne oslňujúce róby ale o to viac pôsobí realisticky. Veľmi dobre sú stvárnené hlavné postavy celého príbehu, ktorí bojujú proti tyranii svojho kniežaťa, ktorý ppodnecovaný svojou ženou a túžbou po moci neváha povraždiť vlastných príbuzných, svojich poddaných a dokonca proti vlastnýmn ľuďom povolá vikingov aby ich vyvraždili, čo jeho žena komentuje slovami: "Nevadí keď ich všetkých pobijú. Dovezieme si nových sedliakov zo Saska !". Realisticky pôsobia aj bojové scény - žiadne veľkolepé booje, útoky, ale presne tak ako to bývali v skutočnosti - nedostatočná a slabáorganizácia, miestami vyslovene zlá koordinácia síl - veď išlo o sedliakov, lovcov a roľníkov a nie profesionálnych vojakov ala Rambo. Ešte dobre, že to netočili v Hollywoode, viem si dobre predstaviť akú sračku by z toho urobili - hneď by sa tam objavil superhrdina, ktorý by sám pobil polovicu armády kniežaťa, rozkopal drevené palisády a päsťou vyrazil bránu a potom by vlastnými rukami rozbúral murovanú vežu a knieža roztrhol na dve polovice a hodil do močiara (alebo niečo podobne stupídne). Jediná vec, ktorá mi na tom vadila a pôsobila nereálne, bolo miestami až prihlúple správanie odporcov kniežaťa, ktorí sa správali ako úplní primitívi a nechali sa pochytať, otráviť a povraždiť ako sprosté ovce.(27.10.2008)

Hold poláci tyhle historické kostýmovky umí. Staré báje nejsou tak akční a vtipné jako jiný režisérův film Ohněm a mečem, ale i tak jsou slušnou podívanou. Krásně a velkolepě - tak jak se na podobný žánr sluší - zobrazují staré zvyky, způsoby a hlavně pověry starých poláků. Casting se taky povedl. Poláci se nijak nemýtizují. Většina z nich je vyobrazena jako banda špinavých neurvalců. Ale asi tak nějak to mohlo opravdu v té době vypadat. Ne nejsou tu žádní nažehlení uvědomělý hrdinové jako třeba v Troji. Staré báje zdobí rovněž opravdu překrásné exteriéry, kostýmy a vůbec výtvarná stránka filmu je mimořádná. Mínusem jsou někdy neúměrně přetahované scény za doprovodu tklivé hudby, jenž se mění na kýčovitou. A taky hlavní herci nepředvádí nijak výrazné výkony. Celkově jsou Staré báje z dob kdy Slunce bylo bohem příjemnou oddechovkou. Takovou krvavější nenáročnou pohádkou pro dospělé, které by prospěla o 15 minut kratší stopáž..(19.11.2006)

Výborne spracovaná legenda o prvých Piastovcoch. Nie sú tu síce žiadne ohromujúce bitky ani iné megalomanské prvky a vizuálne efekty niekedy donútia privrieť oči, ale výprava a všetko okolo bolo fantastické. Na dôvažok aj skvele zahraté a so sympatickými hercami. Stačilo už len nechať sa unášať pekným príbehom o láske, neoblomnosti, šikovnosti, ale aj chamtivosti, tyranii a zrade... Jednoducho dôstojné spracovanie prvých stránok z Gallus Anonyma. 75/100(16.3.2015)

Ne tak dobry jako Ohnem i mecem, ale presto docela povedeny. Prvni problem je ceskej nazev, to musel vymyslet nejakej vylizanej idiot, pac tady o vikingy vubec nejde, sice se tu na pul hodky objevi, zabijou par farmaru a hodi hlasku, ze uctivaj Odina, ale o vikinzich to fakt neni. Prisel mi pribeh dost podobnej Ohni a meci, mame tu velkyho zlyho sefa, nekolik rodu, kerejm se to nelibi a ustredniho hrdinu, kterej chce ziskat zenskou. Ale nastesti, romantiky tu je minimum, spis tu de o intriky hlavniho zaporaka, hlavne v prvni casti. Tohle je totiz tridilna serie, ktera ma celkem 135 minut, na csfd to je napsany spatne. Dal musim filmu vytknout misty prilis mnoho kecu a ultra mega hyper trapnej trik zboreni veze. Nastesti tu jinak moc triku neni, takze uz to nerusi. Souboje jsou celkem v pohode, ale mohlo jich bejt vic. Celkove nemuzu rict, ze jsem se nudil, ale ani to nebylo neco extra uzasnyho, takze jen slabsi 4*.(18.5.2007)

Tak vida, protože jsem se zamilovala do Zaklínače a tímpádem do Michala Zebrowského, tak se ještě něco dozvím o starých dějinách Poláků:)) Tedy Poláků, ne Vikingů, jak se praví v debilním českém názvu. Film je super, příběh super, herci taky (o Zebrowském asi ani netřeba pět chvály), hudba, kamera, prostě velká paráda!(23.9.2017)