Zkáza Ecobanu

Sky Blue

Wonderful Days

Animovaný / Akční / Fantasy / Sci-Fi

Jižní Korea / USA, 2003, 90 min

když jsem se díval na film o filmu (na dvd nepochopitelně jen v originálním znění - kolik z vás umí korejsky?), překvapilo mě, že snímek není celý vy-animovaný, ale snad většina z navržených lokalit je udělána ve skutečnosti ve zmenšeném měřítku (vypracovaná do posledního detailu) a samotný animovaný děj (tedy přesněji postavy, vozy jsou renderované) je do hotových záběrů dotvořen. Nedokáži posoudit pracnost toho či onoho postupu, je to ovšem v každém případě zajímavý poznatek... Co velice k filmu samotnému? Je klasicky asijsky emočně vyhrocený, plný patosu. Možný spoiler: Má šťastný konec, je ho ale v této rovině možné brát jen z globálního hlediska, protože většina z načrtnutých postav to nějakým způsobem stejně odnese, což je vlastně pro asijskou kinematografii také typické - osobní zmar na pozadí obecného blahobytu... Určující věci jsou jednoduše určující, s tím se těžko něco dělá a toto bez problémů respektuji, vadilo mi ale, že nevím víc o samotné legendě příběhu. Začátek je tradičně rychle rozvržen, šup rup, proč ale Ecoban žije na úkor okolního znečištění? Na jakém principu? Takových otazníků je prostě mraky (i když vždycky ještě můžu vinu svalit na překlad). II Scénář: Moon-saeng Kim. 65%(23.1.2012)

Hlavnou dominantou filmu je grafická stránka, ktorú tvorí dokonalá súhra počítačovej a kreslenej animácie. Scenár je prekvapivo “dospelý” a nenudil som sa ani minútu. Akčné scény su zrežírované veľmi efektne. Charaktery postáv však niesu dotiahnuté úplne do konca. Ale aj tak je to jedno z najlepších animé. Mám totiž slabosť pre príbehy (nech sú vyprávané akoukoľvek formou), ktoré kritizujú znečisťovanie tejto planéty.(5.8.2004)

• gudaulin

Anime je vlastně východoasijský druh konzumního zboží a projev masové kultury, který má vytříbenou výtvarnou techniku, ale sráží ho obvykle rutina, klišoidnost, banální až mizerné dialogy, nepropracovanost vedlejších postav a motivů, naivita a především až do absurdity vyšroubovaný patos. Všechno tohle bych v té či oné míře našel i ve Zkáze Ecobanu. Je to už vedle nedávno zhlédnutého Metropolis druhé ceněné anime pohybující se v žánru, který by mi měl být blízký, stejně jako animovaná forma dílka, přesto je výsledek prabídný a je to jen důkaz, že já a anime si ani v budoucnu nebudeme rozumět. Uvažoval jsem sice vážně o druhé hvězdičce, ale přepísklý heroický závěr mě utvrdil v nelítostném odsudku. Celkový dojem: 25 %.(14.1.2012)

Vizuál byl úchvatný, i když jak tu už pár lidí přede mnou psalo, občas spojení digitální animace a klasické kresby trošku skřípe. Na rozdíl od ne moc povedeného Steamboye animace nevypadá ani trochu digitálně a až na těch pár zaškobrtnutí je opravdu působivá. Z námětu se sice dalo na ploše hodiny a půl vyždímat víc, ale i přesto mě snímek naprosto strhul. Svůj podíl na tom určitě má i skvěle vybraná hudba. Jednodušší scénář mi ani tak nevadil, ale uvítal bych trochu plastičtější charaktery hlavních postav. Takhle, sic nerad, musím jednu hvězdičku ubrat. Nevím jestli se někdo díval na několikaminutový dokument o filmu v korejštině, ale nikdo tu nezmínil fakt, že snad všechny exteriéry byly nasnímané miniatury. Určitě na to koukněte, stojí to za to.(11.4.2009)

Po nějaké době se objevilo anime, které mě chytlo skoro vším. Zpracováním, hudbou i příběhem. Ten je sice prostý jako bulharský striptérka, dokáže chytit a nepustit. Některým scénám bych vytknul jejich zdlouhavost, nicméně se dají lehce překousnout a finále je víc než nádherné a strhující. Film o filmu mě trochu překvapil a potěšil, škoda že není otitulkovaný nebo aspoň v angličtině. 4,5 hvězdičky nejde dát,takže zaokrouhluju nahoru.(21.11.2008)

• - Film byl vytvořen spojením počítačově zpracovaného 3D fotorealistického pozadí s klasickými 2D kreslenými postavami. (Aelita)