Zkáza Ecobanu

Animovaný / Akční / Fantasy / Sci-Fi

Jižní Korea / USA, 2003, 90 min

Moon-saeng Kim

Jay Lender, Micah Wright

A.D. 2142.....pořád jen prší......... Něco jako antiekologický sci-fi snímek o městě, které využívá odpadky jako energii, ale aby udrželo obyvatele pod svou kontrolou potřebují mít stále znečištěné ovzduší. Cesta aktérů ke slunci je však trnitá a vyžaduje oběti. Láska dvou hlavních hrdinů vnese do příběhu i romantiku. CITÁT - Moře i nebe jsou prý modré, dočista modré......... Chvilkama mi unikal smysl a někdy jsem se i nudil. Jinak má film dobrou animaci, povedenou hudbu a je pěkně ozvučený.(23.4.2012)

Doopravdy krásná animace: 5*. Atmosférovost: 4*. Doopravdy mizerný scénář: 2*. Logika některých okamžiků: 1* (místy jsme fakt nerozuměli co a jak). Vysvětlení systému fungování města: 3*. Hudba: 4*. První půlhodina: 4*. Stručně: Vítězství formy nad obsahem. Nicméně nelituji, že jsem viděl. Úroveň animace (a její drobná odlišnost od japonského anime) za to stála. ■ Milovníci anime, nestarající se o logiku věcí a beroucí film jako sled stylových scének, ve kterém není důležité hlubší prokresleni a pochopení postav, si mohou jednu hvězdičku přihodit.(29.4.2012)

Je to celkom dobrý animovaný akčný sci-fi film. Má výborný príbeh odohrávajúci sa v časoch budúcnosti, keď je planéta úplne znečistená, cez oblohu nezasvietilo svetlo už dlhé roky a zvyšky civilizácie žijú v meste Ecoban. Najvplyvnejšia elita býva v jeho strede, kde si užíva najvyšší komfort a zvyšok žije na predmestí biednym životom a musí tu ťažko pracovať. Keďže elita využíva ako zdroj energie znečistenie, nemá žiadny záujem na čistejšom prostredí, práve naopak a tak mladík túžiaci po lepšom živote spolu so svojimi priateľmi chce urobiť všetko preto, aby sa dostal do útrob mesta, kde sa to dá zmeniť, lenže problémy mu robí aj schopná policajtka, s ktorou boli v detstve skvelí priatelia a teraz sa ona musí rozhodnúť, na ktorú stranu patrí. Spracovanie nie je zlé, ale dalo sa z toho získať aj omnoho viac. Zápletka ako celok pôsobí veľmi dobrým dojmom, úvod ideálne zoznámi so všetkým dôležitým a naznačí sa viacero zaujímavých prvkov, ktoré majú slušný potenciál pre nasledujúce minúty, hlavne vzťah medzi obomi postavami z opačných strán, lenže už po chvíli cítiť, že to nie je zvládnuté práve najideálnejšie. Celé to pôsobí tak nedotiahnuto, či už hlavný príbeh alebo postavy, ktoré nemajú kvalitný priestor, aby sa k nim dal vytvoriť lepší vzťah, chýba tomu ten správny náboj, aj napriek krátkej dĺžke a rozsiahlosti zápletky je tu dosť priestoru venovaných prakticky až zbytočnostiam, takže to hlavné a zaujímavejšie je často len načrtnuté a navyše dej stojí až príliš dlho na mieste. Aj takto sa na to dá bez problémov pozerať a viacero scén je výborných, ale mohlo to byť aj omnoho lepšie. Akcie je tu priemerné množstvo a som s ňou veľmi spokojný. Nájde sa tu niekoľko kvalitných akčných sekvencií, celkovo pôsobí dosť drsne, hlavne prestrelky sú slušne krvavé, viacero zaujímavých naháňačiek, prípadne rôznych situácií využívajúcich dopravné prostriedky, akcia je plná skvelých záberov, takže tu sa je rozhodne na čo pozerať. Sklamaním sú rozhodne postavy, tie pre dej najpodstatnejšie sú nedostatočne vykreslené, takže ma ani moc nebavili a tak mi prekvapivo najviac sadli scény s dvojicou dobrých priateľov, revolucionárov. Čo sa týka animácie, jedine postavy sa mi moc nepáčili, ale inak lokácie, obzvlášť exteriéry, technika a vizuálny štýl akcie sa nadmieru vydarili, toto mi už vyhovuje. A občas poteší aj slušná hudba. Škoda, ani takto to nie je zlý film, hlavne akcia a vizuál sú dosť kvalitné, ale potenciál bol omnoho väčší, trebalo sa viac povenovať hlavným postavám a príbehu. 67%(7.8.2013)

Co si budeme povídat, zápletka je divná a celkově jsem nepochopila systém Ecobanu a záverečnou levitující část. Zároven má v sobě toto anime však zváštní atmosféru, která ho řadí skupiny: pamatuji si ho a ráda se na něj podívám znova... navíc kdybych si mohla vybrat anime zjev, zvolila bych asi její vlasy a oči. I když přemýšlím ještě nad fialovou. Kámoš volí tu tyrkysovou, ale střih jako Shui(17.11.2011)

• honajz

Poměrně slušná porce nudy. Co se animace týče, občas je výborná, občas mám pocit, že sleduji něco pro děti v Kouzelné školce. Dějově však naprostá, a hlavně předvídatelná hloupost, v první čtvrt hodině je jasné, jak to celé bude pokračovat a jak to skončí, takže se je skutečně nuda na to koukat, jak to tak skutečně - a zbytečně - je.(16.6.2011)

• - Film byl vytvořen spojením počítačově zpracovaného 3D fotorealistického pozadí s klasickými 2D kreslenými postavami. (Aelita)