Zkáza Ecobanu

Wonderful Days

Animovaný / Akční / Fantasy / Sci-Fi

Jižní Korea / USA, 2003, 90 min

• -Victor-

Animace je místy výborná a jakákoliv myšlenka post-apo světa si dokáže získat své publikum... Zkáza Ecobanu má však problém se svým příběhem, které předkládá neskutečně syrově a vůbec nejde do hloubky. Celkový dojem z postav, nemůžu se tomu prostě ubránit, působí dost povrchně. Být lepšího scénáře mohlo by se jednat o velké téma. Takto však Wonderful Days zapadají do lepšího průměru, který Vás místy neobyčejně nadchne, ale stejně tak i otráví. Pokud chcete zajímavé anime, které se na první pohled tváří dobře, ale uvnitř už tak skvostné není, tak ho zkuste. Neurazí, ale ani zásadně nepřekvapí.(10.1.2012)

když jsem se díval na film o filmu (na dvd nepochopitelně jen v originálním znění - kolik z vás umí korejsky?), překvapilo mě, že snímek není celý vy-animovaný, ale snad většina z navržených lokalit je udělána ve skutečnosti ve zmenšeném měřítku (vypracovaná do posledního detailu) a samotný animovaný děj (tedy přesněji postavy, vozy jsou renderované) je do hotových záběrů dotvořen. Nedokáži posoudit pracnost toho či onoho postupu, je to ovšem v každém případě zajímavý poznatek... Co velice k filmu samotnému? Je klasicky asijsky emočně vyhrocený, plný patosu. Možný spoiler: Má šťastný konec, je ho ale v této rovině možné brát jen z globálního hlediska, protože většina z načrtnutých postav to nějakým způsobem stejně odnese, což je vlastně pro asijskou kinematografii také typické - osobní zmar na pozadí obecného blahobytu... Určující věci jsou jednoduše určující, s tím se těžko něco dělá a toto bez problémů respektuji, vadilo mi ale, že nevím víc o samotné legendě příběhu. Začátek je tradičně rychle rozvržen, šup rup, proč ale Ecoban žije na úkor okolního znečištění? Na jakém principu? Takových otazníků je prostě mraky (i když vždycky ještě můžu vinu svalit na překlad). II Scénář: Moon-saeng Kim. 65%(23.1.2012)

Miestami prekrásna animácia a zvuk, no miestami príliš obyčajné. Dej je chaosný, no celkom dobrý. Podobných sci-fi by malo vznikať viac, dokonca aj podobné vizuálne spracovanie je veľmi príťažlivé. Postavy nie sú vínimočné, ale hrdinské motívi sú fajn. Na podobné kúsky sa teším čo raz viac, ale v porovnaní s Vexillom 2077 je to oveľa slabšie. 68%(27.1.2009)

Doopravdy krásná animace: 5*. Atmosférovost: 4*. Doopravdy mizerný scénář: 2*. Logika některých okamžiků: 1* (místy jsme fakt nerozuměli co a jak). Vysvětlení systému fungování města: 3*. Hudba: 4*. První půlhodina: 4*. Stručně: Vítězství formy nad obsahem. Nicméně nelituji, že jsem viděl. Úroveň animace (a její drobná odlišnost od japonského anime) za to stála. ■ Milovníci anime, nestarající se o logiku věcí a beroucí film jako sled stylových scének, ve kterém není důležité hlubší prokresleni a pochopení postav, si mohou jednu hvězdičku přihodit.(29.4.2012)

Magický snímok vystavaný na upršanej a bezútešnej budúcnosti , kde len hŕstka vyvolených žije v prepichu a bohatstve, zatiaľ čo valná väčšina žije v zrúcaninách, špine a pracuje na smrť v neľudských podmienkách. Je samozrejme jasné, že revolúcia nenechá na seba dlho čakať. Aj keď v pravom zmysle slova sa o žiadnu veľkú revolúciu nejedná. Je to len parta žoldákov, otrhaných a smradľavých, ktorý sa vydajú pomstiť smrť kamaráta a ktomu všetkému sa k nim pridá mladík, ktorý zo všetkého najviac túži vidieť modre nebo. Kimov príbeh je pekne rozpracovaný. Nachádzame sa v bezútešnej budúcnosti a reália týchto kulís na nás doliehá s každým políčkom. V tomto smere sa jedná neskutočný vizuálny a po spojený s chórovou hudbou aj emocionálny zážitok. Akčné scény sú dych berúce a hlavne nádherné. Lenže keď má prísť na charaktery a celkovo príbeh, začína to byť všetko akosi plytké. Pozeráte sa na to, žasnete nad tým, ale viete si to predstaviť aj omnoho lepšie - teraz nemyslím vizuál ale scenár. A to je kameňom úrazu tohoto filmu. Koniec nech je akokoľvek nádherný - vás nechá úplne chladnými, čo zamrzí ešte viacej, lebo rozbeh aj retrospektívne vsuvky sľubovali náznak niečoho hlbšieho. Jeden z mála filmov, ktorý sa pridržiava ešte originálneho anime - postavičky sú porovnávateľné s cowboyom bebopom a Akirou. Inak sa jedná o veľmi zaujímavý film, ktorý aj keď pôsobí vo svete vyžadujúcim posolstvo, žiadne posolstvo nemá- čo je asi plus. Drží sa osvedčených tém, pomsty, lásky a zrady. a na tomto poli to funguje obstojne. ale mohlo byť aj lepšie.(12.2.2009)

• - Film byl vytvořen spojením počítačově zpracovaného 3D fotorealistického pozadí s klasickými 2D kreslenými postavami. (Aelita)