Zkáza Ecobanu

Animovaný / Akční / Fantasy / Sci-Fi

Jižní Korea / USA, 2003, 90 min

Moon-saeng Kim

Jay Lender, Micah Wright

Nemůžu si pomoci, ale i přes krásnou animaci je to pro mě jen průměrné anime. Hlavním důvodem je asi příběh, který sice na první pohledvypadá na zajímavé sci-fi, ale při sledování zjistíte, že scénář je přeci jenom trochu odbytý a potom to celé nedrží pohromadě. Škoda, ale spojení Jižní Korea-USA klasiky z Japonska v žádném případě nepředčilo.(16.12.2006)

Nádherná hudba, krásná animace - s tím se nedá nesouhlasit. Jenže i ta animace má své mušky a předrenderované lokace jsou sice působivé, ale klasicky kreslené postavy již tak promakané, hlavně v mimice, nejsou. Průměrný scénář o postapokalyptické společnosti taky dělá své. Nejzásadnějším problém snímku je ovšem nedostatečná charakterizace hlavních postav. Vedlejší jsou již úplně zbytečné či v lepším případě vyzní "jen" do ztracena. Celkový dojem zachraňuje závěrečných cca 15 minut, které mají alespoň nějaký náboj a atmosféru, ale i to je na opravdu dobrý film dost málo.(10.5.2005)

Po bezmála rok trvajícím půstu jsem si opět dopřál anime a není náhoda, že je z Jižní Korey, ze zemičky, jejíž filmy mne poslední dobou nejvíce fascinují a dojímají. Ani toto anime zkombinované s renderovaným filmem nezklamalo, vizuální stránka je špičková, děj chytlavý, skvělou hudbou podbarvené dlouhé jízdy motorek a let kluzáku nádherné a konec patřičně dojemný. 5 hvězdiček nedávám ze stejného důvodu jako mnozí ostatní, krátká stopáž, málo propracované charaktery a jen zlehka načrtnutý příběh film trošičku srážejí.(25.12.2005)

• gudaulin

Anime je vlastně východoasijský druh konzumního zboží a projev masové kultury, který má vytříbenou výtvarnou techniku, ale sráží ho obvykle rutina, klišoidnost, banální až mizerné dialogy, nepropracovanost vedlejších postav a motivů, naivita a především až do absurdity vyšroubovaný patos. Všechno tohle bych v té či oné míře našel i ve Zkáze Ecobanu. Je to už vedle nedávno zhlédnutého Metropolis druhé ceněné anime pohybující se v žánru, který by mi měl být blízký, stejně jako animovaná forma dílka, přesto je výsledek prabídný a je to jen důkaz, že já a anime si ani v budoucnu nebudeme rozumět. Uvažoval jsem sice vážně o druhé hvězdičce, ale přepísklý heroický závěr mě utvrdil v nelítostném odsudku. Celkový dojem: 25 %.(14.1.2012)

Co si budeme povídat, zápletka je divná a celkově jsem nepochopila systém Ecobanu a záverečnou levitující část. Zároven má v sobě toto anime však zváštní atmosféru, která ho řadí skupiny: pamatuji si ho a ráda se na něj podívám znova... navíc kdybych si mohla vybrat anime zjev, zvolila bych asi její vlasy a oči. I když přemýšlím ještě nad fialovou. Kámoš volí tu tyrkysovou, ale střih jako Shui(17.11.2011)

• - Film byl vytvořen spojením počítačově zpracovaného 3D fotorealistického pozadí s klasickými 2D kreslenými postavami. (Aelita)