Tlukot srdce

Heart Beat

USA, 1980, 110 min

Povedený film o Kerouacovi. Dává nám ojedinělou možnost nahlédnout do zákulisí, do soukromí jednoho literárního velikána, jenž změnil svět. Jack neustále něco hledal, nedokázal žít spokojeným životem, bojoval se svou vnitřní dualitou... Věděl, že buď bude trpět a stane se výtečným spisovatelem nebo bude šťastný a upadne v zapomnění... Jak by jste se rozhodli vy?(21.2.2011)

Jen tak všechno nechat za sebou a vydat se s děravou peněženkou na cestu. Každé jaro mě tato myšlenka znovu a znovu přepadává a jelikož jsem vázaný k určitému místu, snažím se neutuchající touhu naplnit alespoň víkendovými toulkami a četbou podobně postižených autorů. Jack Kerouac patří mezi mé nejoblíbenější spisovatele, což znamená, že jsem většinu jeho knih četl několikrát včetně publikací o něm samotném. Byť nejraději mám jeho Dharmové tuláky, štreku napříč Amerikou a divoké mexické večírky se Salem a Deanem jsem absolvoval také nejednou. Čtenář s podobným vkusem ví, že zmiňuji hlavní postavy Kerouacova nejslavnějšího románu Na cestě, z nichž první posloužil jako předloha autor, druhé beatnický básník Neal Cassady. A právě období vzniku této knihy mapuje film Tlukot srdce. Je zde zachycený Kerouacův volný styl tvorby, kdy na roli nekončícího papíru zapisoval své myšlenky a příběhy tak, jak mu přicházely na mysl, řádky románu vznikaly doslova všude, třeba i na chodbách hodinových hotelů. Divák je seznámen také s problémy při hledání vhodného nakladatele, dlouhou dobu trvalo, než bylo dílo vůbec vydáno. A to vše je zde zabaleno do příjemné romance milostného trojúhelníku, který opravdu vznikl mezi Jackem Kerouacem, Nealem Cassadym a jeho budoucí ženou Carolyn Cassadyovou, ta je zároveň autorkou knižní předlohy, podle níž byl film natočen. A tak máme jedinečnou možnost ponořit se do takřka autentického zážitku, navíc příjemně plynoucího v rytmu poválečných amerických jazzových barů. K plnému počtu chybí alespoň kratší seznámení s více členy beat generation, takto tři hlavní postavy působí příliš izolovaně od okolního světa.(26.4.2012)

Film o beat generation, ktorý sa snaží sám pôsobiť beatnicky. Evidentne robený na efekt so snahou o naturizmus a úprimnosť. Bohužiaľ napriek zaujímavému námetu nedokáže príbeh priklincovať diváka do kresla a prinútiť ho aby nespustil zrak z pohybujúcich sa obrázkov. Cesta životom Cassadyho a jeho manželky, kde sa ona snaží žiť normálny život a on sa pokúša žiť s vášňou a do toho sa im navyše pletie Kerouac. Ale veď čo, protiklady sa vraj priťahujú. Príjemný malý film o veľkých postavách, o malých životných radostiach a veľkých starostiach. A aj o priateľstve a o láske. Dokonca hlavne o láske.(18.6.2012)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $954,046Tržby Celosvetovo $-(26.6.2009)

----- "Na psaní potřebuješ řád !" ----- "Na psaní potřebuju tužku." ----- Každá generace má v sobě zakódovanou vzpouru - záleží jen na okolnostech, zda se probudí a jakým způsobem se projeví. Někdy je vyvolenou a vyvzdorovanou cestou, jindy jen východiskem z nouze ... nebo úhybným manévrem - útěkem před problémy ... či před zodpovědností za vlastní život. Někdy se s ní můžete ztotožnit, jindy se proti ní můžete vymezovat ... nebo jí můžete dokonce pohrdat - ale nezastavíte ji ... a nejspíš bude nad vaše síly usměrnit ji a proměnit do jiné, přijatelnější podoby. Měli byste jí dát čas, protože jedině ten má moc obrousit její hrany a navrátit věci do vyježděných kolejí. Neboť i svoboda má své limity a život (jak známo) není to, co chceme, ale to, co máme, tudíž bychom se měli snažit vycházet s ním po dobrém. Nicméně ... je přinejmenším zvláštní, že mnohdy ztratíme tvář teprve tehdy, když nás dostihne (či postihne) úspěch, z čehož vyplývá, že moc peněz nelze podceňovat. Ať tak či tak, zápletka je dostatečně nosná, její uchopení nadprůměrně kreativní a provedení velice sugestivní, takže - alespoň na okamžik - třeba uslyšíte i tlukot srdce.(24.1.2018)

• - Postava Ira (Ray Sharkey) je inšpirovaná spisovateľom Allanom Ginsbergom. Dielo, ktoré Ira vo filme často prednáša je odkazom na jeho báseň "Kvílenie". (toi-toi)

• - V malej postave maliara sa mihne známy režisér David Lynch. (toi-toi)

• - Film je klíčovým vyvrcholením takzvané Beat generation o milostném trojúhelníku tří reálných osob podle kroniky od Jacka Kerouaca. (Terva)