poster

Dáma z Paříže

 • anglický

  A Woman of Paris

 • slovenský

  Parížska maitressa

Drama

USA, 1923, 84 min

 • stilgar1
  *****

  Film naprosto odlišný od ostatní tvorby Chaplina. Avšak nejen žánrově, ale i tím, že se zde sám Chaplin téměř neobjeví. I přesto se jedná o film velmi kvalitní, takže je škoda, že je tak málo znám. Adolphe Menjou a Henry Bergman ve svých rolích přímo září. Celý film je doprovázen nádhernou hudbou Charlese Chaplina. 9/10(6.1.2008)

 • sportovec
  *****

  Nezaslouženě opomíjené výlučně autorské, nikoliv herecké Chaplinovo dílo nepatří k vrcholům tvorby proslulého anglického komika, ale také má víc než hodně daleko k jeho průměru. Příběh, jakkoliv klišovitě může působit, je na nadprůměru své doby a totéž lze říci i o úrovni jeho zpracování. To, co známe odjinud, smutek, nostalgii, cit, místy přerůstající do sentimentu, tu najdeme v hojné míře. Milostná tragédie, partnerské nedorozumění, zaviněné shodou náhod a následkem z toho vzniklého oddálení, není nepravděpodobná. Jakoby Chaplinovu ruku, - evropskou, ne americkou ruku - vedli Maupassant se Zolou. Vedli jistě, určitě, šťastně. Především divácky šťastně. Nejen tehdy, ale i dnes.(26.7.2010)

 • Aleee89
  ****

  Dáma z Paříže je můj třetí Chaplinův němý film. Líbily se mi všechny, ale Dáma z Paříže asi nejvíce. Nevím ani proč, ale tohle melodrama mě dostalo. Příběh se mi líbil, film mě během celého dívání bavil a byla jsem nucena sledovat osudy postav jako přikovaná. Je to zase jiný styl Chaplinova filmu, žádná groteska, dokonce se v něm Chaplin ani neobjeví, což mi zpočátku připadalo zvláštní, ale když se nad tím teď tak zamýšlím, ani mi to ve výsledku nevadilo. Musím také ještě ocenit Chaplinovu hudbu.(15.6.2013)

 • kinej
  ***

  Tento film od Chaplina bez Chaplina v něm má jeden nedostatek. Nehraje v něm Chaplin. Zní to sice lacině, ale je to tak. Jeho osobnost a herecké charisma vždy dodávaly jeho filmů něco navíc, tragiku i komediálnost v jednom a zřejmě díky budou mít ostatní jeho film nějaký přesah. Zde toto není a film tak působí ploše a moc vážně. Sice není nudný, ale jde spíš o takovou melodramatickou tuctovku.(1.7.2013)

 • LeoH
  **

  Upřímně řečeno, i ten k uzoufání pomalý Machatého Erotikon je proti Pařížské maitresse strhující zážitek. Tedy ona je dobře typově obsazená a najdou se tu sympatické herecké výkony – vést herce Chaplin samozřejmě uměl –, kamera taky není k zahození, ale prostředí pařížské smetánky je tu studené jak psí čumák, bylo mi úplně jedno, co se s těmi lidmi stane, což je u dramatu docela vážný problém. Občasné náznaky humoru jsou do scén neorganicky zapasované a moc vtipně nevyznívají, na rozdíl od staršího Kida, který pořád ještě dokáže pobavit i vzbudit emoce. Nevím, jestli je to jen tou high-society tématikou a dokonale bezkrevnou schematičností postav nebo ještě něčím jiným, ale Dáma z Paříže je pro mě překvapivě mrtvý film.(21.10.2011)

 • - Chaplin se pokoušel prosadit (podle názorů obchodníků málo komerční) název Destiny. (everlong)

 • - Práce v ateliéru trvaly deset měsíců. (everlong)

 • - Pracovní název filmu zněl The Public Opinion. (everlong)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace