Dáma z Paříže

A Woman of Paris

• slovenský

Parížska maitressa

USA, 1923, 84 min

Film naprosto odlišný od ostatní tvorby Chaplina. Avšak nejen žánrově, ale i tím, že se zde sám Chaplin téměř neobjeví. I přesto se jedná o film velmi kvalitní, takže je škoda, že je tak málo znám. Adolphe Menjou a Henry Bergman ve svých rolích přímo září. Celý film je doprovázen nádhernou hudbou Charlese Chaplina. 9/10(6.1.2008)

Nezaslouženě opomíjené výlučně autorské, nikoliv herecké Chaplinovo dílo nepatří k vrcholům tvorby proslulého anglického komika, ale také má víc než hodně daleko k jeho průměru. Příběh, jakkoliv klišovitě může působit, je na nadprůměru své doby a totéž lze říci i o úrovni jeho zpracování. To, co známe odjinud, smutek, nostalgii, cit, místy přerůstající do sentimentu, tu najdeme v hojné míře. Milostná tragédie, partnerské nedorozumění, zaviněné shodou náhod a následkem z toho vzniklého oddálení, není nepravděpodobná. Jakoby Chaplinovu ruku, - evropskou, ne americkou ruku - vedli Maupassant se Zolou. Vedli jistě, určitě, šťastně. Především divácky šťastně. Nejen tehdy, ale i dnes.(26.7.2010)

Dáma z Paříže je můj třetí Chaplinův němý film. Líbily se mi všechny, ale Dáma z Paříže asi nejvíce. Nevím ani proč, ale tohle melodrama mě dostalo. Příběh se mi líbil, film mě během celého dívání bavil a byla jsem nucena sledovat osudy postav jako přikovaná. Je to zase jiný styl Chaplinova filmu, žádná groteska, dokonce se v něm Chaplin ani neobjeví, což mi zpočátku připadalo zvláštní, ale když se nad tím teď tak zamýšlím, ani mi to ve výsledku nevadilo. Musím také ještě ocenit Chaplinovu hudbu.(15.6.2013)

Tento film od Chaplina bez Chaplina v něm má jeden nedostatek. Nehraje v něm Chaplin. Zní to sice lacině, ale je to tak. Jeho osobnost a herecké charisma vždy dodávaly jeho filmů něco navíc, tragiku i komediálnost v jednom a zřejmě díky budou mít ostatní jeho film nějaký přesah. Zde toto není a film tak působí ploše a moc vážně. Sice není nudný, ale jde spíš o takovou melodramatickou tuctovku.(1.7.2013)

• LeoH

Upřímně řečeno, i ten k uzoufání pomalý Machatého Erotikon je proti Pařížské maitresse strhující zážitek. Tedy ona je dobře typově obsazená a najdou se tu sympatické herecké výkony – vést herce Chaplin samozřejmě uměl –, kamera taky není k zahození, ale prostředí pařížské smetánky je tu studené jak psí čumák, bylo mi úplně jedno, co se s těmi lidmi stane, což je u dramatu docela vážný problém. Občasné náznaky humoru jsou do scén neorganicky zapasované a moc vtipně nevyznívají, na rozdíl od staršího Kida, který pořád ještě dokáže pobavit i vzbudit emoce. Nevím, jestli je to jen tou high-society tématikou a dokonale bezkrevnou schematičností postav nebo ještě něčím jiným, ale Dáma z Paříže je pro mě překvapivě mrtvý film.(21.10.2011)

• - Chaplin se pokoušel prosadit (podle názorů obchodníků málo komerční) název Destiny. (everlong)

• - Práce v ateliéru trvaly deset měsíců. (everlong)

• - Pracovní název filmu zněl The Public Opinion. (everlong)