Fridu už od mladých let fascinovalo umění a oplývala výtvarným talentem. Byla plná života a zamilovaná do svého přítele Alexe. Jednoho dne ale přišla obrovská tragédie. Autobus, ve kterém cestovala Frida s Alexem havaroval a vypadalo to, že Frida už nikdy nebude chodit. Po návratu z nemocnice byla velmi dlouhou dobu upoutána na lůžko. Následovala další rána, Alex odjel studovat do Evropy. Frida se ale přes ohromnou bolest rozhodla, že nepříznivý osud zvrátí. Začala velmi intenzivně malovat, její obrazy byly jedinečné a originální. Fridina léčba je velmi nákladná a rodina se začíná dostávat do nepříznivé finanční situace. Dívka nechce být pro rodiče břemenem a poté, co se znovu postaví na nohy, se vydá za vyhlášeným mexickým malířem Diegem Riverou, aby její práci ohodnotil. Ten je z mladé umělkyně nadšený a rozhodne se ji představit mexické smetánce. Diego je okouzlující umělec, komunista, který se částečně angažuje v politice, a zároveň působí jako magnet na ženy. I Frida jeho kouzlu nakonec podlehne a Diego je celý pryč z mladé, talentované umělkyně. Jeho zase okouzluje Fridin divoký způsob života a na přitažlivosti jí přidává i neskrývaná bisexualita. Frida a Diego se sblíží, velmi se milují a když slavný malíř nabídne Fridě sňatek, souhlasí. Přestože Diego zcela otevřeně přizná, že nikdy nedokázal být věrný a je si jist, že to nedokáže ani v budoucnu. Rodiče Fridy nejsou nadšení z dceřiny volby, ale je pravda, že Diego splácí jejich hypotéku. Na svatbě se Diegova exmanželka Lupe velmi opije a vrhne se na Fridu. Ta vyčte svému manželovi, že se jí nezastal, ale později ženě odpustí a dokonce se s ní spřátelí. Lupe jí popíše průběh jejich nevydařeného a nešťastného manželství a mnoho záletů, které musela strpět. Brzy přichází i první nevěra, kterou musí přenést přes srdce Frida. Diego dostane nabídku na práci v New Yorku a tak pár brzy odjede dobývat Ameriku. Frida není z mocných Spojených států nadšená, Diegovi život v New Yorku vyhovuje, pochopitelně i všechny neřesti, které s sebou život mezi bohatou smetánkou přináší. Brzy Frida přichází s velkou novinkou, je těhotná. Touží po miminku, Diego zprvu nesouhlasí, ale nakonec se rozhodne, že svou lásku podpoří. Frida ale bohužel potratí, osud jí tedy přináší další tvrdou ránu. Po návratu z nemocnice přijde nepříjemná zpráva z Mexika. Fridina matka je na smrt nemocná. Frida se tedy vydá zpět domů, kde najde kromě umírající matky i sestru Cristinu s monoklem, který jí udělal její manžel předtím, než od něj na dobro odešla. Diego řeší v New Yorku velký problém. Jeho politická angažovanost se stává pro jeho zaměstnavatele nepřekonatelným problémem, a když Rivera odmítne předělat své dílo proti svému přesvědčení, dostává výpověď. Frida se chce vrátit domů, Diego ne. Nakonec se pár vrací do Mexika, Diego je ovšem nešťastný a nespokojený se svou prací. Frida nabídne Cristině práci v Diegově ateliéru. Nepřinese to bohužel nic dobrého, Diego její sestru svede. Frida se od Diega odstěhuje, utápí se v alkoholu, velmi se trápí a nedokáže mu odpustit. Přesto se rozhodne mu pomoci, když jí požádá, aby v otcově domě ubytovala bolševického revolucionáře Trockého, který byl Stalinem vyhnán ze země a hrozí mu smrt... (TV Prima)

black_adder

Musím se přiznat, že víc než film samotný mi učaroval životní příběh téhle mexické malířky. Ne že by byl tento snímek špatně natočený, ale zdálo se mi, že některé pasáže se až přehnaně snaží útočit na divákovy city. Jinak herecké výkony obou hlavních aktérů jsou perfektní, hodně se mi taky líbil E. Norton v roli Rockefellera. ()

cold

Salma není nejen pěkná baba, ale i skvělá herečka. Tak toto jsem opravdu nečekal. Jestli jste znali Salmu jen jako sexbombu z akčních filmů (V desperádu jí to seklo), tak vám tento film vyrazí dech. Salma zde hraje kulhavou, vousatou mexičanku. Tedy nemá čím zaujmout. Jenže ona zde, společně s kolegou A. Molinou, předvádí herecký koncert. A ten vás zaujmout musí. Život mexické malířky nebyl med, ale láska mezi ní a jejím manželem nebyla jen frází. Tito dva lidé se skutečně milovali (i když jejich život byl dosti zvláštní). Haykova si tento film doslova vydupala a jde poznat, že pro něj udělala vše co mohla i nemohla (bíbra si bude zbavovat dlouho). Už jen kvůli ní stojí za to vidět tento příběh, lásky, zrady, vášně a objetování. Mexická malířka je zkrátka její životní role. ()

BlueZero

Najlepšie príbehy píše sám život. Julie Taymor sa chopila mierne opovážlivo filmu, kde Salma Hayek podala asi svoj životný výkon. ()

Hanys_

Salmino dítě, které si doslova vydupala a ty vavříny za něj sklízí zaslouženě. Přiznám se, že napoprvé na mě ten film moc silně nezapůsobil. O to víc jsem si ho ale vychutnal napodruhé. Hodně silné 4 hvězdy a mám pocit, že další projekce už bude za čistých 5....8.5/10 ()

Kapybara

Nedávno jsem čirou náhodou narazila na knihu o životě této malířky, nijak zvlášť mě předtím nezajímala, ale po prohlédnutí několika jejích obrazů jsem ji přečetla od začátku do konce. A potom jsem se konečně podívala na film, na který jsem předtím neměla nejmenší chuť se dívat, připadalo mi, že je kolem něj zbytečně velký humbuk a provází ho bombastické reklamy. Nebyla jsem nadšená, nebyla jsem zklamaná... Kamera je opravdu nádherná, prolínání obrazů s realitou a koláže nemají chybu, ale doufala jsem, že se dozvím o Fridině životě víc než jen z toho útlého životopisu, který jsem přečetla. Něco víc o jejích milencích, o tom, jaká prožívala muka ke konci života, když jí tělo vypovídalo službu... Jenže film je film a ten chce ukázat zhuštěně především to, co je dle názoru tvůrců pro diváky nejpřitažlivější. A diváky by asi příliš nebavilo koukat na to, jak Frida třikrát přichází o dítě (jak taky natočit třikrát za sebou potrat, pokaždé jinak a stále zajímavě?), jak se zamilovává do různých mužů, aby se stejně nakonec vždycky vrátila k Diegovi, jak se její tělo rozpadá pod rukama lékařů, jak agituje na komunistických shromážděních. Chápu, že by se tak film roztáhl hlavně co do délky naprosto neúnosně, ale přece jen neměla tolik převládnout povrchní líbivost nad tím, co mohlo být natočeno o něco věrněji skutečnosti a tak možná i zajímavěji a "opravdověji". Film se snaží být stejně bolestně krásný jako Fridiny obrazy, což se místy daří, místy ne. Ale i přes veškerou kritiku - je to opravdu zajímavé dílko a aspoň na chvíli ve vás zanechá tu pachuť bolesti, která Fridu sžírala celý život. A ještě poznámka pro ty, kdo považují Salmu Hayek za příliš krásnou pro tuhle roli - Frida se na obrazech malovala o dost ošklivější, než ve skutečnosti byla. V reálu se Salmě, dle mého mínění, zcela bez problémů vyrovnala... ()

xmozek

Vynikající filmová biografie.Tento film sem viděl náhodou a hned o začátku my bylo jasné že je to jeden z nejlepších biografických snímků.Salma Hayek se to předvedla v plné kráse.I Alfred Molina hrál velice dobře.Nemůžu jinak než 5 *. ()

farfalla

Film je adaptací knihy ´Frida: A Biography of Frida Kahlo´ Haydena Herrery z roku 1983. Scénář psali čtyři lidé. Určitě neměli problém s množstvím materiálu. Fridu Kahlo (Salma Hayek) představili jako vášnivou, odvážnou a tvrdohlavou, někdy až dětinskou a pošetilou umělkyni. Byla to žena rychlých rozhodnutí. Stejný byl i její manžel Diego Rivera (Alfred Rivera). Film je proto plný vášní, zvratů, diskuzí, křiku, politiky. Když si na film vzpomenu, vybavím si především syté barvy. Nejenom na Fridiných obrazech, ale i v jejím běžném životě. To, co měla ráda, co se jí líbilo, tím se obklopovala. Film zabírá celý její život a přitom nenudí. Nevím, jestli je to tím, že režisérkou byla žena, ale přišlo mi, že v příběhu je všeho s mírou. Jenom neukazovali, jak malovala. Vždy jenom představila nějaký svůj kousek. Byla pořád mezi lidmi a z toho čerpala energii, kterou spotřebovávala na potlačování bolesti. O té neustálé bolesti se mluví pořádně až ke konci filmu, takže všechny ty akce a emoce byly vlastně vyvolávány nebo tlumeny bolestí. ()

Mathew55

Po půl roce v Mexiku jsem se konečně odhodlal pustit si film o nejslavnější Mexičance. Některé životy stojí za to, aby byly zachyceny ve filmu a Frida Kahlo je toho jasným příkladem. Pár věcí z jejího života samozřejmě chybí, ale kdo by chtěl sledovat 4-hodinový film? Zošklivněná Salma Hayek příjemně překvapila. ()

Cassandra

Skvělí herci, hudba a výtvarná stránka. Jenom ty komunistické kecy si mohli odpustit, nebo je alespoň lépe zapracovat do děje - ne ve stylu: Frida byla komunistka a tak tam dáme pár propagandistckých vět do míst, kam se vůbec nehodí. Ten příběh je o něčem jiném než o komunismu, nelze vyprávět najednou o všem. Přesto ale doporučuji. ()

Radim

Skvělý film, i když k dokonalosti tomu něco chybí; řekl bych, že zaujme hlavně feministicky založené ženy. Mě nadchla hlavně kamera díky barvám a kompozici scén. Pro Salmu Hayek je to zatím životní role a díky obočí je opravdu nezapomenutelná. ()

jasiska

Film Frida je neobvyklý, ale mne sa páčil. Viac ako jeho dej však na mňa zapôsobili emócie, ktoré vo mne vyvolal. Pri posudzovaní jeho audiálnej a vizuálnej stránky (obe boli nanajvýš podarené) som si znovu uvedomila, že aj film je umenie. 4 a pol hviezdičky ()

tadejda odpad!

Nemám rád perverzní životopisný filmy. Možná že za to nemůžou filmaři že ten o kom točí žil jak ži, ale když je to humus tak to nemaj točit! ()

kwoky

Jako zivotopisny dokument to bylo uchvatne. Skoro bych rekl, ze se ve me pri sledovani neco pohnulo a zmenil jsem se. Ze vsech stran se na vas sype temperament, lidske emoce a barvy, ktere vytvareji tu spravnou atmosferu. Bohuzel jako zabava mi to neprislo tak uzasne, takze proto zde vaham s plnym hodnocenim. Rozhodne to ale stalo za to. ()

melkor323

Po výtvarnej stránke krásny film s užasnou hudbou. Perfektne spracovane po biografickej, vizualnej aj hudobnej stranke. Fantastický tandem Salmy Hayek aj Alfreda Molinu. Možno len trochu rozvláčné, ale inak nááádheraa. ()

tterez

Přestože to byl převážně smutně tragický film, byl také silně temperamentní a emotivní. Pro mne to ovšem nebyla žádná extra zábava. Tyhle životní příběhy prostě nejsou pro každého. 50% ()

PetkaW.

Podobně zpracované životopisné filmy mám ráda. Člověk se na ně může dívat jako na dokument i jako na obyčejný film, podle nálady. Každopádně Frida je neskutečně zajímavý snímek o zajímavé malířce, která to v životě neměla vůbec snadné. Zachytit všechny svoje emoce a pocity s takovou vášní na plátno a ještě při tom neztrácet, po těch všech kopancích od života, naději, to vyžaduje hodně silnou osobnost. Řekla bych, že to se Salmě povedlo skvěle. ()

Film Music Prague 2014

Film Music Prague 2014