Fridu už od mladých let fascinovalo umění a oplývala výtvarným talentem. Byla plná života a zamilovaná do svého přítele Alexe. Jednoho dne ale přišla obrovská tragédie. Autobus, ve kterém cestovala Frida s Alexem havaroval a vypadalo to, že Frida už nikdy nebude chodit. Po návratu z nemocnice byla velmi dlouhou dobu upoutána na lůžko. Následovala další rána, Alex odjel studovat do Evropy. Frida se ale přes ohromnou bolest rozhodla, že nepříznivý osud zvrátí. Začala velmi intenzivně malovat, její obrazy byly jedinečné a originální. Fridina léčba je velmi nákladná a rodina se začíná dostávat do nepříznivé finanční situace. Dívka nechce být pro rodiče břemenem a poté, co se znovu postaví na nohy, se vydá za vyhlášeným mexickým malířem Diegem Riverou, aby její práci ohodnotil. Ten je z mladé umělkyně nadšený a rozhodne se ji představit mexické smetánce. Diego je okouzlující umělec, komunista, který se částečně angažuje v politice, a zároveň působí jako magnet na ženy. I Frida jeho kouzlu nakonec podlehne a Diego je celý pryč z mladé, talentované umělkyně. Jeho zase okouzluje Fridin divoký způsob života a na přitažlivosti jí přidává i neskrývaná bisexualita. Frida a Diego se sblíží, velmi se milují a když slavný malíř nabídne Fridě sňatek, souhlasí. Přestože Diego zcela otevřeně přizná, že nikdy nedokázal být věrný a je si jist, že to nedokáže ani v budoucnu. Rodiče Fridy nejsou nadšení z dceřiny volby, ale je pravda, že Diego splácí jejich hypotéku. Na svatbě se Diegova exmanželka Lupe velmi opije a vrhne se na Fridu. Ta vyčte svému manželovi, že se jí nezastal, ale později ženě odpustí a dokonce se s ní spřátelí. Lupe jí popíše průběh jejich nevydařeného a nešťastného manželství a mnoho záletů, které musela strpět. Brzy přichází i první nevěra, kterou musí přenést přes srdce Frida. Diego dostane nabídku na práci v New Yorku a tak pár brzy odjede dobývat Ameriku. Frida není z mocných Spojených států nadšená, Diegovi život v New Yorku vyhovuje, pochopitelně i všechny neřesti, které s sebou život mezi bohatou smetánkou přináší. Brzy Frida přichází s velkou novinkou, je těhotná. Touží po miminku, Diego zprvu nesouhlasí, ale nakonec se rozhodne, že svou lásku podpoří. Frida ale bohužel potratí, osud jí tedy přináší další tvrdou ránu. Po návratu z nemocnice přijde nepříjemná zpráva z Mexika. Fridina matka je na smrt nemocná. Frida se tedy vydá zpět domů, kde najde kromě umírající matky i sestru Cristinu s monoklem, který jí udělal její manžel předtím, než od něj na dobro odešla. Diego řeší v New Yorku velký problém. Jeho politická angažovanost se stává pro jeho zaměstnavatele nepřekonatelným problémem, a když Rivera odmítne předělat své dílo proti svému přesvědčení, dostává výpověď. Frida se chce vrátit domů, Diego ne. Nakonec se pár vrací do Mexika, Diego je ovšem nešťastný a nespokojený se svou prací. Frida nabídne Cristině práci v Diegově ateliéru. Nepřinese to bohužel nic dobrého, Diego její sestru svede. Frida se od Diega odstěhuje, utápí se v alkoholu, velmi se trápí a nedokáže mu odpustit. Přesto se rozhodne mu pomoci, když jí požádá, aby v otcově domě ubytovala bolševického revolucionáře Trockého, který byl Stalinem vyhnán ze země a hrozí mu smrt... (TV Prima)

croxika

Keď sa povie meno „Frida Kahlo“, určite väčšinu ľudí ako prvé napadne hrubé, tmavé, zarastené obočie, tak typické pre túto horko krvnú maliarku a umelkyňu. Frida Kahlo pochádzala z Mexika, čiže svojim zjavom predstavovala typickú sortu žien s týmito koreňmi – počerná pleť, tmavé vlnité husté vlasy, tmavé oči a exotický zjav. Podľa môjho názoru na zobrazenie života tejto (okrem iného) politickej revolucionárky a umelkyne nemohla lepšie zapasovať krásna a atraktívna herečka Salma Hayek, ktorá si okrem stvárnenia hlavnej postavy vybojovala aj miesto producentky filmu. Životopisná dráma z dielne skvelej režisérky Julie Taymor, nesúca jednoduchý názov FRIDA, patrí podľa môjho názoru medzi jedny z naozaj kvalitne spracovaných životopisných filmov. Salma Hayek za účinkovanie v tomto diele získala dokonca nomináciu na Oscara a neter skutočnej Fridy Kahlo bola filmom natoľko ohromená, že Salme darovala jeden z Fridiných náhrdelníkov. Zaujímavosťou je, že Salma Hayek niektoré obrazy vo filme namaľovala sama, čo značí, že sa do svojho zobrazenia skutočne vžila a určite nielen ja vnímam túto rolu ako jej zatiaľ životnú. Skoro dvojhodinový film bol natočený v roku 2002 a režisérka do neho dala naozaj veľa, napríklad mne osobne sa veľmi páčilo, aký má úžasný cit pre emotívnu krásu záberu a spoločne s hudbou jej manžela vytvorili skutočne uveriteľné zobrazenia emócii, ktoré nenechajú diváka chladným a všetko prežívajú spoločne s hlavnou hrdinkou . Veľmi dôveryhodne sú vo filme natočené a spracované dôležité medzníky zo života Fridy –jej ťažká nehoda v mladosti, ktorej následky znášala po celý život, jej zdĺhavá rekonvalescencia , počas ktorej maľovala a triedila si myšlienky, jej návrat do sveta spoločnosti, presadenie sa v umeleckej sfére, či zoznámenie a strastiplné súžitie s jej manželom- neverníkom. Frida mala búrlivý život, bohatý na škandály, milostné aféry, vášnivú hudbu a tanec, ale i lásku a zároveň veľa bolesti, ktorej príčinou bol jej manžel Diego. O dieťa, ktoré s ním mala prišla a často sa spamätávala zo svojich životných útrap pomocou maľovania. Maľovala predmety a veci, ktoré zdanlivo spolu vôbec nesúviseli, ale pritom niesli nejakú výpoveď. Jej manžel ju mnohokrát podviedol, dokonca aj s jej vlastnou sestrou čo Frida znášala veľmi ťažko. Salma všetky tieto situácie zobrazila akoby ich zažila ona sama, čo vyzdvihuje celkovú uveriteľnosť príbehu. Taktiež sa mi na tomto filme veľmi páčilo ako kamera skvele využívala farby, ktorými je Mexico také výnimočné. Farebné mexické ulice sálajúce životom, typický odev ľudí, šarmantné ženy, vášeň, umenie - to všetko odráža fakt, že okrem iného je táto životopisná dráma aj veľmi výpravná. Film je až na pár odľahčených scén nabitý až po koniec takými dramatickými udalosťami, že človek by ani neveril koľko útrap dokázala táto útla maliarka zniesť. Vo mne samotnej ostalo po zhliadnutí tohto snímku mnoho rozporuplných pocitov, zároveň obohatenie a prísun nových informácii, no i veľa umeleckého zážitku a určite by som film doporučila každému pozrieť. () (méně) (více)

Person

Film je to vysoce napáditý, ve všech směrech povedený a Frida Kahlo si ho za svůj těžký život zasloužila. Mnoho scén je silných, ale vzhledem k fatálnosti jednotlivých událostí mohly působit o něco intenzivněji a emocionálněji. Alespoň však příběh nebyl natolik trýznivý, jako byl pro samotnou Fridu. Jsem moc rád, že jsem ji touto cestou částečně poznal a můžu film rozhodně doporučit. ()

levente

Prozatím nejlepší film roku. Velmi, velmi černohumorný příběh s puncem chytrosti a skvělým hereckým výkonem (a ještě lepším tělem) Salmy Hayek. Perfektním Milinou a skvělými minirolemi Nortna a Banderase. To se musí vidět. Výjmečný film. ()

shereen

Fantastický snímek, plný živelných obrazů. Salma Hayek je sice vizuálně of Fridy dost vzdálená, ale celek funguje dokonale. ()

ex.it

Bravurní snímek. Dojetí, napětí, krása, láska, smutek, zklamání. Vše v jednom a navíc strhující příběh, který založen na skutečnosti. Není co dodat. ()

Skleni

U mňa nepochopiteľné dielo. Dajako som nepostrehol pointu. A to ma pripravilo o radosť ako aj o stav bdenia. Pozreté hádam na tisíci krát čo som furt zaspal od nudy. 52% ()

mi-ib

Životopisné flmy mě až tak neberou. Většinou jsem spíše zklamaný. Ale jako kdyby tvůrci Fridy tušili, že jen příběh nestačí. Když si představím jen strohé převyprávění jejího života, určitě by mé hodnocení nebylo tak vysoké. Jenže snímek Frida nenabízí jen to. Jsou zde i krásné obrazové praktiky a animace a navíc mě velmi překvapil Alfred Molina, kterého jsem doposud znal jen ze Spider-Man 2. ()

Gabretta

Barevné a temperamentní Mexiko, dynamická hudba a k tomu zajímavá Salma Hayek v biografickém dramatu o mexické malířce. Výsledek? Minimálně povšimnutí hodný! Film plný emocí a vášně, bolesti a zoufalství, film plný života... ()

Miany

Film, který mi zůstal v paměti a s radostí si jej velmi ráda připomenu. Příjemný snímek, krásná Selma Hayek hraje tak, abychom ji to věřili. A já vím, že se jí to daří. Jako člověk, který alespoň trochu přičuchl k životu malíře, tvůrce obrazů, vnímám detaily, které mi tenhle úžasný film dal. Je dost možné, že hodnocení podkresluje samotný život Frídy, jenže někdy je skutečně těžké a často nepovedené uchopit životopisný snímek správným směrem. Paní Tyamorové se to povedlo, obsadila charismatické herce, kteří nás vnáší do svých životů jakýmsi teleportem ukrytým v podvědomí. Rozhodně tento snímek ve své kategorii mohu zařadit mezi jeden z nejpovedenějších. Zkrátka se vám zapíše. Podobná práce jako ztvárnění života Pollocka, který si Ed Harris jak zrežíroval, tak zahrál. Proč hodnotím tak vysokým počtem? Jednak miluji filmy životopisné, kor pokud jde o umělce. A vážím si toho, že se jich někdo chopí a ještě k tomu je dokáže dobře zpracovat. A životopisné snímky potřebujeme, přeci jen se nám díky nim dostává do vědomí, během relativně krátké chvíle, život těchto lidí, kteří ovlivnili přítomnost (minulost) a budoucnost. Proč tedy neskloubit zajímavé, vzdělávací s hereckou podívanou a kultivovaným zpracováním? Však si udělejte názor sami. ;-) ()

Dejvid007

Tohle umění mi opravdu nic neříká, ale ten kdo je zamilovaný do mexické tvorby, tak at si jednu či dvě hvězdy přidá. Zahráno je to excelentně! ()

Corbinian

Frida Kahlo – malířka, která malovala bolest. Film o neobyčejné ženě, s neobyčejným příběhem, která neobyčejně malovala v neobyčejném filmu. Musím říct, že jedním z mých nejoblíbenějších žánrů jsou životopisné filmy. Pokud se natočí kvalitně, uděláte si o člověku obrázek a prožijete na plátně jeden celý život. Život, který vás může inspirovat, popudit nebo vám třeba říci, že na tom ještě nejste tak zle. Tento film není nějak výrazně propracovaný, ale ani být nechce. Je prostě takový, jaký byl život Fridy Kahlo – divoký, temperamentní, nespoutaný. Tomuto snímku se povedlo předat myšlenku. Myšlenku o Fridě Kahlo, jejíž odkaz bude žít věčně i díky tomuto filmu. A to je přeci to ze všeho nejdůležitější. |90%| ()

Schlierkamp

Americko-kanadský biografický film popisující pozoruhodný a bouřlivý život známé mexické malířky Fridy Kahlo (1907-1954). V titulní roli se představila krásná Salma Hayek, jež se podílela na produkci tohoto dramatu, a dost možná, že se jedná o životní roli této mexické herečky. Životní příběh nespoutané a emancipované malířky byl plný zvratů, počínaje tragickou nehodou v mládí, při níž došlo k nevratnému poškození její páteře či emocemi a aférami nabitým manželstvím s jiným známým mexickým malířem Diego Riverou (A. Molina), přesvědčeným komunistou a notorickým záletníkem. Její obrazy se proslavily díky malířskému stylu původní mexické kultury s prvky symbolismu a surrealismu a nejčastějším objektem jejího uměleckého zájmu byla ona sama, neboť většinu z jejich maleb tvoří autoportréty. Změnu do Fridina rozháraného, avšak přesto pevně propojeného vztahu s jejím životním partnerem přinesl rok 1936, kdy Rivera nabídl politický azyl sovětskému revolucionáři a intelektuálovi L. D. Trockému, jenž nabídku podobně politicky smýšlejícího malíře přijal a prožil s Fridou milostný románek. V malých rolích se filmu Julie Taymorové ukázal i A. Banderas jako malíř Sigueros či E. Norton v roli amerického magnáta Rockefellera, jenž měl zájem o Riverovy malířské schopnosti, avšak tato spolupráce neměla dlouhého trvání. Drama o nejznámější světové malířce je plné latinskoamerické divokosti, lásky a bolesti, jež musela prožít a také výpovědí o době, v níž tato pozoruhodná žena s horkou jižanskou krví žila. ()

Torgal

Neskutočne našľapaný životopis. Fantasticky zahraný (Salma Hayek už lepšiu rolu mať nebude, Molina je dobrý už tradične), originálne zrežírovaný (bábková pasáž!) a so strhujúcim tempom v prvých dvoch tretinách. Toto je odpoveď pre každého, kto tvrdí, že všetky životopisy sú nudné a nezáživné. Škoda straty tempa a energie ku koncu (a tiež toho, že Fridine obrazy sú podľa mňa bezcenné detské čmáranice). 8/10 ()

chrispe

Fridu Kahlo bych nejspíš poznala z fotky/obrazu (jo jo obočí) a taky pár jejích obrazů, ale dohromady jsem o ní nevěděla zhola nic. O životě plným vášně a bolesti. Takže nemůžu posoudit, jak daleko se tvůrci drželi pravdy (ale už z letmého kouknutí na wikipedii jde vidět, že si příběh přizpůsobili... však asi jak jinak, jeden celý život - a ještě tak barvitý - nelze dost dobře vtěstnat do 123 minut), ale ten film si mě prostě získal. Svým zpracováním, hereckým obsazením, dějem. Zkrátka se mi to líbilo moc a vyzdvihla bych naproto skvělého Alfreda Molinu, který Diegovi dokázal dát to, že jsem... chápala, co na něm ty ženské vidí! :-) Popravdě, když koukáte na "vygůglené" fotky, tak to kouzlo osobnosti tam hledáte jen ztěží. :-) ()

tranquill

"Když si myslíme, že nemůžeme, vydržíme daleko víc!" Parádní výkon Salmy Hayek v tomto životopisném dramatu. A protože byla avantgardní umělkyní, je i režie lehce avantgardně podána. ()

elshish

Fantastický film i soundtrack plných barev a emocí mě stále baví. Nemůžu si pomoct, ale je to nejlepší dílo, kde Salma Hayek snad překonala i sama sebe ! ()

Film Music Prague 2014

Film Music Prague 2014