Drama / Životopisný

USA / Kanada, 2002, 123 min

Fenomenální a úchvatný herecký výkon Salmy Hayek mě přikoval k sedadlu v kině ... Nádherný a dech beroucí příběh malířky. Smutné okamžiky ve filmu mi vtiskly slzy do tváře. Z kina jsem odcházela jako ze sna, nemohla jsem se soustředit na nic jiného, silný dojem z filmu ve mě ještě nadlouho zůstal ...(24.8.2011)

Frida Kahlo byla bytostná ryzí umělkyně. Kouzelná malá čarodějnice. A velká malířka! A "Frida" je čarodějně kouzelný film, v nejlepším smyslu slova vpravdě umělecký film. A díky za všechnu tu stylizaci, za všechnu mýtůtvornost, za všechnu tu ošklivost a krásu... P.S. Salma Hayek je kouzelná malá čarodějnice. A velká herečka...(9.10.2007)

Skvelý Alfred Molina ako žoviálny Diego Rivera to vystihol za nás: tento film je rovnaký, ako bola Frida Kahlo, krehký a silný zároveň. Zviera, zatlačené do kúta, ktoré vás pred smrťou ešte aspoň poriadne uhryzne. Problém tohto takmer strhujúceho životopisu je len v tom, že 1.57 vysoká Mexičanka Salma Hayeková si ním, ako herečka a producentka, splnila celoživotný sen a je smutnou pravdou, že v nasledujúcich rokoch hrala v takých filmoch, ako sú VTEDY V MEXIKU a PO ZÁPADE SLNKA. Je to krutý svet, čo poviete? Na FRIDU však nieže môže, ale MUSÍ byť hrdá, pretože lepšie sa to nakrútiť nedalo. Inak áno, lepšie nie. Je to samozrejme vždy troška smutné, keď vidíte takého mladého herca, ako má životnú rolu za sebou pred štyridsiatkou, ale prečo smútiť, Frida Kahlo na to nebola. Hayeková a režisérka Taymorová (TITUS) idú na plné obrátky a herci v podporných rolách nemajú chybu (Norton, Rush, Banderas). FRIDA je po vizuálnej stránke úchvatná, v niektorých záberoch som takmer nemohol uveriť, že je to film a nie maľba.(2.9.2007)

K naprosté spokojenosti brání přímočarost děje. Taymorová zkrátka nemůže být tak odvázaná jako v Titovi, kterým mě naprosto dostala, a odvázat se může leda při více či méně nápadných citacích Fridina díla (nehraju si na znalce - její práci jsem jen ze zajímavosti zkouknul před filmem). Přesto pěkný zážitek se skvělou Hayek.(11.8.2011)

Nadstandartní film, v mnoha ohledech vybočující ze zaběhaných šablon. Zároveň životní projekt herecké hvězdy Salmy Hayek, která o zachycení životních osudů Fridy Kahlo řadu let usilovala a mnoho vzniku tohoto snímku obětovala (nejen z finančního hlediska). Frida Kahlo byla mimořádnou osobností mexické kultury a společenského života své doby, takový průnik naší Toyen a Egona Bondyho. Frida není jen snímek o úspěších a zklamáních, láskách a vnitřních běsech jedné malířky, ale i o stavu myšlení kulturních elit 1. poloviny 20. století, o feminismu a postavení žen ve společnosti. Citlivá režie, vynikající herecké výkony Molinou a Hayek počínaje a drobnými štěky (nezapomenutelný výstup Nortona coby finančního magnáta) konče. Zajímavé je i zachycení španělské koloniální architektury a barevných dobových kostýmů. Problémem pro přijetí tohoto snímku u širšího publika může být určitá výlučnost námětu - Kahlo přece jen nebyla sportovní hvězdou ani princeznou Dianou...Celkový dojem 80 %.(1.9.2007)

• - Neteř Fridy Kahlo byla filmem tak ohromena, že Salmu Hayek obdarovala jedním z Fridiných náhrdelníků. (PußyMagnet)

• - Alfred Molina pro roli Diega Rivery přibral 50 liber (asi 23 kilogramů). (PußyMagnet)

• - Původně měla hrát Fridu Laura San Giacomo, ale fanoušci nesouhlasili, aby jejich modlu hrál někdo bez mexických kořenů. (PußyMagnet)