Drama / Životopisný

USA / Kanada, 2002, 123 min

Frida nalezla oporu v hereckém výkonu Salmy Hayek. Bez ní by film neměl takové vyznění a vlastně ho ani nemá. V některých chvílích je film o ničem, ale pak se zase začne něco dít a z nudy se to přelévá až ke geniálnímu dramatu, a to ve scénách, kdy se objevuje výborný Alfred Molina, který je snad o chloupek lepší než Hayeková. Jinak jako film nic moc velkého nepřináší a nic velkého mně nedal, ale prostřednictvím vynikajících herců to bylo stravitelné. Podruhé už to vidět nemusím.(21.1.2009)

Klasický životopisný filmík, tentokrát o maliarke, o ktorej som v živote nepočul. Atraktívne postredie a silné herecké obsadenie vyzdvihujú tento film u mňa nad piemer. Keby bola suchárka, určite by to bolo ovela nudnejšie. Zaujímavé, že sa pri distribúcii hovorilo o ňom ako o filme Salmy Hayek, aj ked ho nerežírovala. A aby som nezabudol, Salma je kásna, Frida nebola ani zďaleka, takže sa jednalo o malý podvod voči divákovi. Po rozbore filmu na všmu uznávam jeho kvality, ktoré som na prvý krát nepochytil a o ktorých by sa dal napísať obšírny článok. Napriek tomu to u mňa na plný počet nevytiahol. Chýbalo silnejšie emocionálne vžitie sa do filmu, napríklad takým iracionálnym spôsobom, akým sa milovali dve hlavné postavy. Skvele napísané postavy a pochopenie doby, v ktorej sa príbeh odohráva. O prepojení charakteru malieb a vizuálnej, resp. výtvarnej stránky ani nehovoriac.(29.8.2009)

Už jsem to viděla kdysi dávno, ale soustředila jsem se jenom na to její obočí:D, tak teď konečně...Fridu jsem si zamilovala už jenom proto, že to je ženská:), a nikdy nezapomenu, jakou měla v životě smůlu, kterou dokázala překonat svými kresbami bez jakéhokoli vyučení. Nedávno jsem byla na její výstavě a rozhodně musím doporučit. Nejvíc asi ten portrét s rozdrceným sloupem jakožto její páteř.(3.1.2011)

Julie Taymor je velká žena s úžasným citem pro emotivní krásu záběru. Její manžel je pro mě nedoceněným géniem s velkým citem pro hudbu. Tihle dva se sešli (zatím) při práci na dvou filmech - prvním byl Titus a druhým právě tento. Životní osudy Fridy Kahlo v nadživotním provedení, zásluhou všech zúčastněných. Tolik krásy a bolesti v jediném obrazu jsem si až doteď nedovedl ani představit. A ona to vše nemalovala, ale žila...pokaždé, když Fridu vidím (nebo slyším), cítím zvláštní směs obdivu, smutku a radosti.(21.8.2006)

Cit Taymorové pro poetiku obrazu je úžasný, ale to je vlastně největším kladem filmu. Přestože mu nechybí ani temperament, ani emoce, po zhlédnutí vám dojde, že byl - v porovnání se skutečností - vlastně velice plytký. A přiznám se, Salma mnou nejvíce cloumala v topless scénách, takže o nějakém dechberoucím výkonu nemůže být řeč (pánové Rush a Molina ji přehrávají, což je škoda, když má film celkem zřetelné emancipační ambice). 70%(29.6.2013)