Drama / Životopisný

USA / Kanada, 2002, 123 min

Frída ve své době bořila tabu, byla v podstatě dnešní moderní ženou, chtěla být nezávislá, být lepší než muži Což se ji vlastně podařilo), ale paradoxně muže potřebovala, měla dost pestrý sexuální život, ve kterém se ale vyskytují i ženy. Film o jejím životě není tak dobrý jako kniha, kterou jsem doslova prohltal a díky ní jsem shlédnul všechny obrazy Fridy, ale i Diega, který byl ve své době mezinárodní hvězdou a Frída by mohla být "jen jeho ženou", což se nestalo, Frída je dnes slavnější. Musím ale říct, že v knize je daleko větší kráva:-) Komu se film alespoň trochu líbil, mohu mu knihu doporučit, je o mnoho obsáhlejší než film, který mi přišel až moc rychlý, ačkoli přiznávám, že to bude tím, že jsem prvně četl knihu. Ve filmu mi chybělo Fridino dětství. Takže k filmu. Salma Hayek je tady opravdu úžasná a vážně celá Frida. Alferd Molina jako Diego mi až tolik neseděl, ale zase si nemyslím, že mohli vbyrat lepšího herce. Obrazově je to celé dokonalé, výborná hudba a myslím že je to pojato velmi osobitě a originálně. Příběh Frídy Kahlo zřejmě nemohl být natočen lépe, skvělý film.(30.12.2010)

Malířské biografie bývají v kině většinou dost stereotypní a leckteří renomovaní tvůrci si na nich vylámali zuby. Tuto zdobí skvělé herecké výkony a inovativní režie, která chytře obchází některá klišé. Doktoři-kostry, King Kong, návštěva New Yorku a oživlé obrazy jsou vizuálně vychytané scény a Frida nejlepší malířská biografie, kterou jsem dosud viděl.(10.6.2003)

Čekal jsem víc. Dokumenty o Frídě jsou nadupaný jejím akčním životem a dílem a tenhle film je proti nim průměrný. Navíc mi vadí i pro mě už hodně okoukaní herci, znám je z jiných filmů, takže mi pak vadí, když hrají někoho, koho z dokumentů a náhle se mám koukat na herce, co předstírají skutečné postavy? I to bych opomenul, kdyby děj měl grády, a to tedy nemá. Co mám na tom filmu obdivovat? Těžko to hledám. Snad jen, že to může vyvolat zájem o život pozoruhodné a reálné Frídy.(16.10.2011)

Temperamentné, horkokrvné, živé, vtipné a kruté. Veľmi dôveryhodný životopisný film jednej významnej mexickej umelkyne. Len škoda, že nebola zrovna idolom krásy. Jej tvorba však vyjadrovala trpkosť, horkosť a tragikomédiu života. Celkom svižné tempo, žiadne vyrábanie hlúpostí, lenže film uplynie ako keby sa ani nič nestalo. Farebný bohémsky život manželskej dvojice, ktorá oplývala okrem komunistických ideálov aj veľkým umeleckým nadaním. Myslím si, že sa tento film oplatí vidieť preto, ako prijala táto osoba, ktorá bola mrzáčkou, svoj osud. Silné výpovedné hodnoty alebo nejaké excentricity ako od klauna z horskej dráhy nečakajte, ale môže vám prifarbiť váš deň.(22.7.2012)

Podmanivý životopisný snímek mapující pohnuté osudy mexické umělkyně, politické aktivistky, silné osobnosti a nezávisle smýšlející ženy, jež byla nucena strávit většinu svého života v obručí bolestivých následků zranění, které utrpěla během tragické dopravní nehody - což v konečném důsledku do značné míry ovlivnilo (společně se stravujícím a bouřlivým manželstvím se slavným mexickým malířem Diegem Riverou) tvář její pozdější umělecké dráhy. Film zaujme svým výrazně barevným laděním, jež odpovídá duchu obrazů sužované malířky, které byly odrazem jejího zvláštního vidění světa kolem sebe. Line se jím hřejivá a místy vášnivá latinskoamerická hudba, která dá přirozeně pocítit revoluční atmosféru Mexika 30 let a bohémského života umělecké elity v něm. Už kvůli řadě známých herců vystupujících i v epizodních rolích stojí "Frida" rozhodně za vidění.(15.5.2005)

• - V celém filmu byly digitálně upraveny barvy pomocí rozlišení 2K. (PußyMagnet)

• - Edward Norton částečně upravil scénář. (PußyMagnet)

• - Alfred Molina pro roli Diega Rivery přibral 50 liber (asi 23 kilogramů). (PußyMagnet)