Drama / Životopisný

USA / Kanada, 2002, 123 min

Skvelý Alfred Molina ako žoviálny Diego Rivera to vystihol za nás: tento film je rovnaký, ako bola Frida Kahlo, krehký a silný zároveň. Zviera, zatlačené do kúta, ktoré vás pred smrťou ešte aspoň poriadne uhryzne. Problém tohto takmer strhujúceho životopisu je len v tom, že 1.57 vysoká Mexičanka Salma Hayeková si ním, ako herečka a producentka, splnila celoživotný sen a je smutnou pravdou, že v nasledujúcich rokoch hrala v takých filmoch, ako sú VTEDY V MEXIKU a PO ZÁPADE SLNKA. Je to krutý svet, čo poviete? Na FRIDU však nieže môže, ale MUSÍ byť hrdá, pretože lepšie sa to nakrútiť nedalo. Inak áno, lepšie nie. Je to samozrejme vždy troška smutné, keď vidíte takého mladého herca, ako má životnú rolu za sebou pred štyridsiatkou, ale prečo smútiť, Frida Kahlo na to nebola. Hayeková a režisérka Taymorová (TITUS) idú na plné obrátky a herci v podporných rolách nemajú chybu (Norton, Rush, Banderas). FRIDA je po vizuálnej stránke úchvatná, v niektorých záberoch som takmer nemohol uveriť, že je to film a nie maľba.(2.9.2007)

Zajímavý film o mexické malířce, kterou Salma Hayek stvárnila velice věrohodně a ani zbytek obsazení nezůstává pozadu. Potěší role Valerie Golino, která by se určitě měla objevovat častěji. Film však čas od času upadne do nezáživné nudy, což posunuje mé hodnocení z pěti na čtyři hvězdy, na druhou stranu ale skýtá i vyjímečné momenty, mezi které patří například ožívání obrazů. Salma bez debat podává zatím nejlepší výkon své kariéry a za Fridu se rozhodně nemusí stydět.(30.12.2007)

Frída ve své době bořila tabu, byla v podstatě dnešní moderní ženou, chtěla být nezávislá, být lepší než muži Což se ji vlastně podařilo), ale paradoxně muže potřebovala, měla dost pestrý sexuální život, ve kterém se ale vyskytují i ženy. Film o jejím životě není tak dobrý jako kniha, kterou jsem doslova prohltal a díky ní jsem shlédnul všechny obrazy Fridy, ale i Diega, který byl ve své době mezinárodní hvězdou a Frída by mohla být "jen jeho ženou", což se nestalo, Frída je dnes slavnější. Musím ale říct, že v knize je daleko větší kráva:-) Komu se film alespoň trochu líbil, mohu mu knihu doporučit, je o mnoho obsáhlejší než film, který mi přišel až moc rychlý, ačkoli přiznávám, že to bude tím, že jsem prvně četl knihu. Ve filmu mi chybělo Fridino dětství. Takže k filmu. Salma Hayek je tady opravdu úžasná a vážně celá Frida. Alferd Molina jako Diego mi až tolik neseděl, ale zase si nemyslím, že mohli vbyrat lepšího herce. Obrazově je to celé dokonalé, výborná hudba a myslím že je to pojato velmi osobitě a originálně. Příběh Frídy Kahlo zřejmě nemohl být natočen lépe, skvělý film.(30.12.2010)

Zatím nevýrazné režisérce Julie Taymor se podařilo nečekaně silně zachytit neobyčejný život Mexické malířky Fridy Kahlo. Prolínání mezi skutečným záběrem a malovaným obrazem je velice hezký nápad a vnáší to do filmu nenásilným způsobem aktuální obrazové téma, jenž vždy chytře ladí s následujícím záběrem. Stejně dobře mi bylo i u zpomalených záběrů které nádherně citlivou kamerou nasnímal Rodrigo Prieto. Nejdůležitější je však děj, a ten určitě nezklame, nebot život samotný nebyl pro Fridu procházka růžovým sadem. Opomínat by se neměl také přesvědčivý - a roli zcela oddaný výkon v podání Salmy Hayek, stejně jako hudební stránka filmu, jenž měl na starosti Elliot Goldenthal.(8.1.2005)

Nadstandartní film, v mnoha ohledech vybočující ze zaběhaných šablon. Zároveň životní projekt herecké hvězdy Salmy Hayek, která o zachycení životních osudů Fridy Kahlo řadu let usilovala a mnoho vzniku tohoto snímku obětovala (nejen z finančního hlediska). Frida Kahlo byla mimořádnou osobností mexické kultury a společenského života své doby, takový průnik naší Toyen a Egona Bondyho. Frida není jen snímek o úspěších a zklamáních, láskách a vnitřních běsech jedné malířky, ale i o stavu myšlení kulturních elit 1. poloviny 20. století, o feminismu a postavení žen ve společnosti. Citlivá režie, vynikající herecké výkony Molinou a Hayek počínaje a drobnými štěky (nezapomenutelný výstup Nortona coby finančního magnáta) konče. Zajímavé je i zachycení španělské koloniální architektury a barevných dobových kostýmů. Problémem pro přijetí tohoto snímku u širšího publika může být určitá výlučnost námětu - Kahlo přece jen nebyla sportovní hvězdou ani princeznou Dianou...Celkový dojem 80 %.(1.9.2007)

• - Edward Norton částečně upravil scénář. (PußyMagnet)

• - Původně měla hrát Fridu Laura San Giacomo, ale fanoušci nesouhlasili, aby jejich modlu hrál někdo bez mexických kořenů. (PußyMagnet)

• - La Pelona (Chavela Vargas), který zpívá Fridě (Salma Hayek) v baru píseň 'La Llorona', znal ve skutečnosti Fridu Kahlo osobně. Dokonce spolu měli mít aféru. (Ajka1)