Geriho hra

USA, 1997, 4 min

Jan Pinkava

Jan Pinkava

Bob Peterson

Naozaj kvalitná zábavka z dielne štúdia Pixar, ktorá získala ocenenie Oscar, taktiež od režiséra, ktorý je pôvodom Čech, takže si to získalo v týchto našich končinách v strednej Európe pozornosť. Tento film je psychologická záležitosť, ktorý veľmi jednoducho no zaujímavo otvára viac tém a zároveň si každý z toho zoberie svoje. Malo to vtip, peknú animáciu, príjemnú hudbu, prostredie a činnosť, nuž keby sa tu dal dať virtuálny potlesk, tak ho za toto autorom pošlem.(2.4.2013)

Jasně, režisér je Čech, tak převedl do filmu myšlenku z Havlovy Zahradní slavnosti - tady vždycky vyhraju, ale na druhém konci zase prohraju. Takže vlastně nikdy úplně nevyhraju, ale taky nikdy tak úplně neprohraju. Vzhledem k tomu, že emigroval v nějakých sedmi letech, nejsem si touhle inspirací tak úplně jistá.(31.1.2013)

Má to nápad, vtip a krásně znějící francouzské šansony. Ale zároveň také to trvá jen čtyři minuty, což bych vlastně považoval za důvod, proč dát pět hvězdiček. Mimochodem film na mě pomocí této kombinace působil tak příjemně, že jsem si ho asi čtvrt hodiny po prvním shlédnutí pustil ještě jednou, a myslím, že u dvou podívání nezůstane.(1.4.2009)

Hrát na obě strany, to je umění samo o sobě. Ničit sám sebe vlastními tahy a smát se u toho, to chce silnější žaludek a výdrž. Vyhrát sám nad sebou, to je to nejtěžší. Odměna po vyhraném souboji je příjemnou tečkou, která doslova a do písmene dokáže vykouzlit úsměv. Krásná hudba celý dojem umocňuje.(8.8.2010)

Téměř celý svět se učí začátky animace náročnějších materiálů; a vyučuje nás skoroČech Jan Pinkava. Dílo z podzimu života jednoho staříka se do historie animovaného filmu zapsalo výraznou stopou, a zapsalo se také Oskarem. Pokud se nepletu, u nás byla premiéra v ČT na Vánoce 1998.(28.1.2012)

• - Krabica, v ktorej má Geri uložené šachy, má nápis: "Pt. Richmond hand made PIXAR SHORTS 25 cigars".

• - Stařík, který hraje šachy, je stejná postava jako opravář hraček v Toy Story 2: Příběhu hraček. (109)

• - Výroba čtyřminutového filmu trvala celé dva roky, přičemž na něm pracovalo bezmála 20 animátorů. (mr.filo)