• Německo

• Francie

Akční / Thriller / Horor / Sci-Fi

Velká Británie / Německo / Francie / USA, 2002, 100 min

• k212

Být mi o deset let míň asi by se u mě Resident Evil zařadil do top class sci-fi, nicméně to bych vlastně ještě neshlédla klasiku žánru Vetřelec a hlavně Vetřelci. Proč tohle zmiňuji, nemusím asi oddůvodňovat. Resident Evil je prostě klasa béčko, vypůjčuje si kdekoliv a jakkoliv - dokonce i režisérké a snímací postupy, no a je tu pár -přímo řečeno- filmových loupeží (třeba ten začátek se skafandrem a hlavně detailem helmy, kde není nic vidět - hádej hádej hadači, v jaké klasice žánru o 25 let starší to bylo?). Na druhou stranu jsem se vskutku bavila, bavila jsem se právě těmi parafrázemi již viděného, bavila jsem se klišovitými a občas pro mě vtipnými hláškami, které z úst vypouštělo likvidační(likvidované) komando. A musím podotknout, že jsem se ještě víc bavila při sledování filmu s českým dabingem (ČT 21.10.), protože ten byl stavěný v podstatě jenom na parodii (kupříkladu scéna s výtahem je v angličtině děsně fádní a s dabingem získává fakt drsně vtipnou pointu). Vše korunují neumělé triky a závěrečná pointa, kterou nás Paul W.S. Anderson směle upozorňuje ---- počkejte na další slušnou dávku klišovité porce jménem Resident Evil Apokalypsa (tam už vykouzlil jenom scénář). No, asi se na ni budu muset juknout už jen pro modré oči Jasona Isaacsa v před-před-poslední scéně tohole fušérského dílka. :-)))))(23.10.2006)

Po zhlédnutí tohoto slavného díla jsem si říkala, "tohle, že má být ten slavný Resident Evil?" Nepřišlo mi to jako nic extra mimořádného a převratného. Filmů se zombíky a s ní spojenou tématikou virové nákazy jsou kvanty. Tento nejspíš započal novodobou přílivovou vlnu filmů tohoto druhu. Celkově se mi i tak tento "zombie horror" líbil. Má spád, efektně natočené scény a svůj styl. Je dobře zvolen soundtrack, prostředí výzkumných laboratoří je velmi povedené a především Milla Jovovich je pro tuto roli jako dělaná. V konečném vyznění to na mě však zapůsobilo jako spíše průměrný snímek, který je tolik známý právě proto, že je to prostě ten kultovní Resident Evil a je v něm Milla Jovovich.(20.10.2010)

Soundtrack Marco Beltrami: 1. My Plague (New Abuse Mix) - Slipknot [3:05] ,2. The Fight Song (Slipknot Remix) - Marilyn Manson [3:49] ,3. Something Told Me - Coal Chamber [3:22] ,4. Name of the Game - The Crystal Method [3:33] ,5. Everyone - Adema [3:34] ,6. Invisible Wounds (The Suture Mix) - Fear Factory [3:36] ,7. Anything But This - Static X [4:04] ,8. Halleluja - Rammstein [3:38] ,9. Dirt - Depeche Mode [4:57] ,10. What Comes Around (Day of the Dead Mix) - Ill Nino [4:27] ,11. Dig (Everything and Nothing Remix) - Mudvayne [4:57] ,12. Release Yo Delph (Prodigy Mix) - Method Man [5:55] ,13. 800 - Saliva [4:37] ,14. The Infinity - Five Point O [4:26] ,15. Main Title Theme - Marilyn Manson [2:40] ,16. Seizure of Power - Marilyn Manson [3:50] ,17. Reunion - Marilyn Manson [2:46] ,18. Cleansing - Marilyn Manson [5:11],(14.5.2011)

Resident Evil by byl skvělý horor, kdyby ho ovšem netočul Paul Anderson, jenž se vyžívá v akčních podívaných, ale na horor taknějak zapomněl. Náznaky by byly, jenže dává až moc přednost akčnímu filmu nad ponurou děsivostí. Tohle není Mortal Kombat, ač ve hře je akce až nad hlavu. Samotní zombíci tedy nic moc, spíš jen doplněk ke kostýmku, než jeho součást. Jo pastičky se mi moc zamlouvali, jen škoda že dostali tak málo času. Muzika je tak přední devizou celého filmu. Souhlasím s tím, že kdyby Residenta točil George A. Romero, pak bych tu tohle vůbec nerozepisoval, sice by si fandové akčáků na moc nepřišly, ale horor by byl hororovější. Takže napínavost bych shrnul jako kuchaře amatéra. Bojíte se spíš abyste se neřízli do prstu než zombíka zavřenýho v ledničce.(24.6.2004)

Paul W.S. Anderson má velmi agresivní režijný styl a dokazuje to i tentokrát. Svoji manželku Millu Jovovich rád vystavuje na odiv a ona se mu odměnuje perfektním hereckým výkonem. Jenže videoherní svět má přece jen svoje specifické kouzlo, které se filmové adaptaci vtisknout nepodařilo. Skákající, kopající a střílející Milla však dává zapomenout, že film na svou herní předlohu nestačí.(3.9.2010)

• - Chad Kaplan (Martin Crewes) nadiktoval kód „04031965“. Přidáme tečky – 04.03.1965 – a dostaneme datum narození scenáristy a režiséra Paula W.S. Andersona. (viperblade)

• - Jméno protagonistky, kterou ztvárnila herečka Milla Jovovich, se dozvíme až ze závěrečných titulků. (duklak2)

• - Všechny drobné rány na těle Milly Jovovich, jež ztvárňuje Alici, jsou opravdu skutečné. Maskéři nepoužili žádný make-up. (Chatterer)