Fáma

Gossip

Klebety

Drama / Thriller

USA, 2000, 90 min

Tak tohle je přesně ten případ, kdy jsem nerozhodná při hodnocení. Výborný námět, skvělá ústřední herecká trojice, oka jsem z obrazovky nespustila, ale posledních pár minut to pokazilo. Když jsem byla na konci napnutá jak se to chaotické klubko rozmotá a hlavně jak to nakonec dopadne s Derekem, tak mě čekal tak příšerně překombinovaný konec, že jsem byla zklamaná na celé čáře. Takže za 80 minut je to za čtyřku a zbytek nestojí za řeč, strašná škoda.(7.8.2015)

Souhlas s Tosim. Zaujalo nás to a zůstali jsme sledovat. Příběh utíkal hezky a promyšleně. Život chudých i bohatých studentů, kteří tráví volný čas na mejdanech, nebyl špatný. Jsou to tři mladí lidé, kteří spolu bydlí a drží spolu. Zrovna probíhají na přednáškách s oblíbeným učitelem lidské pomluvy a fámy. Po jenom večírku, kdy jde samozřejmě také o to, zda si užít či ne, se rozhodnou pracovat spolu a vypustit fámu o znásilnění jedné puritánské dívky Naomi jejím chlapcem. Jeden z trojice, bohatý Derek byl, ať už údajného nebo uskutečněného činu, svědkem. Fáma se šíří a díky studentům se k ní nabalují různé nepravdy. Naomi fámě uvěří, protože byla bez sebe, a vše začíná vyšetřovat policie. Vše se zamotává pro naši trojici, a ukazuje se, že Derek a Naomi se znají a mají pravděpodobně spolu podobnou zkušenost ze střední školy. Derek popře, že by byl býval Naomi na střední škole znásilnil, ale v současné době se kolem něj stahují jiné vážné problémy týkající se vraždy. Nakonec to postaví trojici proti sobě a Derek je tomu všemu ústřední postavou. Konec je překvapivý a naprosto nereálný. Grázlíkům ve skutečnosti vše prochází a nemusí se polepšovat.(9.11.2014)

Dějový zvrat na konci filmu je jedna z věcí, které mě nikdy nepřestanou bavit. A konkrétně tenhle film byl tak svěží a neobvyklý, že jsem se ani nenadála a byl konec. Celé to navíc vedlo k zamyšlení, co zmůžou pouhé studentské rozmary, klepy a naivita. Zdejší hodnocení je podle mě hodně skromné, na druhou stranu jsem aspoň moc neočekávala a překvapení mě neminulo.Víc takových!(4.12.2011)

Ten závěr to opravdu zabil. Po celou dobu je to docela slušný film o síle pomluvy i o její schopnosti růst a žít svým vlastním životem zcela nezávisle na původní verzi či pravdě vůbec. Kdo tohle někdy zažil na vlastní kůži, tak potvrdí, že drby takhle opravdu fungují a že jsou jak atomová bomba - nic je nezastaví. Snaha šokovat tvůrcům zlomila vaz a zbytečně v posledních 10 minutách pohřbila to, co se pracně celý film budovalo. Škoda, nicméně Kate Hudson to opravdu seklo a tak přimhouřím oči a zůstanu u tří hvězdiček.(8.10.2008)

Film sám o sobě je docela v klidu a při nulovém očekávání Vás nasytí vydatně. Jen by to chtělo mírně zinvenčnit ty dnes přehnaně užívané dějové zvraty a hry scénáristů ve stylu "zapomeň, cos doteď viděl, všechno je jinak". Ale nechtěl bych tenhle snaživý film házet do pytle se slab(oduch)ou neoriginalitou podobných kousků, Fáma totiž jako vtipný a napínavý thriller srovnání bez problémů ustojí, jenom Vám toho výraznějšího brouka do hlavy nezavrtá.(15.11.2005)