Přízraky

Vraždiace prízraky

Phantoms

Thriller / Horor

USA, 1998, 91 min

Zapadákov kdesi v poušti. Množství pohřešovaných lidí a nikdo neví, co za jejich odliv z městečka může. Jen hrstka obyvatel v čele se šerifem čelí invazi čehosi, co není z tohoto světa. Boj o život může začít. Až příliš luxusní obsazení na béčkový film pracující s prostředky áčkového bijáku. Každý jistě zareaguje na Bena Afflecka v hlavní roli hororu, který nemá v jeho filmografii markantní zastoupení. Film se vybral akční cestou a ten, kdo by čekal větší počet lekaček, by měl vyhledat jiný horor. Rozjezd je pomalejší, ale napětí visí ve vzduchu a postupně se situace bude přiostrovat až bude hustější a hustější. Přece jen je znát, že film už vznikl na konci devadesátých let, a tak speciání efekty, ani způsob režie, příliš neohromí. Dnes už je přece jen divák v hororech se scifi prvky zvyklý na větší terno. Množství scén je tady zdařilých, tempo nevyrovnané, ale snaha o dynamiku i rozpohybování děje, je více než zjevná. Affleck si vyzkoušel hororový žánr a později se přesunul k náročnějším věcem. Tenhle snímek je už trocho zapomenutý. Přesto se hodí na váš filmový stůl, pokud jste ochotni vypnout mozek a pustit se do likvidace toho neřádu, co se ve městě usídlil, se šerifem a spol. Mé hodnocení: 60%(28.1.2014)

• choze

Předně bych chtěl opravit nesečtělého Garnera - knižní předloha FANTOMA od jednoho z komerčně nejúspěšnějších a nejznámějších hororových autorů současnosti Deana "druhého Stephena Kinga" Koontze se dostala nejen za hranice USA, ale dokonce pod názvem PŘÍZRAKY i na naše knižní pulty. Kniha je to docela čtivá a napínavá, i když kvalit Kinga nedosahuje, film je ale nevýrazný, nemá šťávu a brzy upadne do nudy, z níž vás vytrhnou jen nechtěně komická bizarní stvoření jako obří krvelačná můra. Silné obsazení, to je ale bohužel asi tak vše a snad nemusím dodávat, že je to trochu málo. Jinak filmové adaptace Koontze se nám nenápadně množí, z hlavy mě napadá třeba SKRÝŠ nebo televizní PAN VRAŽDA. Rád bych kdyby se zfilmoval jeho Příchod noci, kde woodoo mág likviduje mafiánskou rodinu, to je docela husté.(10.7.2006)

Když jsem to viděl jako třináctiletej dacan tak jsem u toho skoro nedýchal a hlavně první polovina pro mě byla neskutečně mrazivá. Děj se hrne kupředu vlastně hned od prvních minut a tak nemusíte čekat jako u jiných filmů třeba půl hodiny , než se to konečně rozjede. Kdepak tady uběhne cca pět minutek a už se dostavuje zneklidňující pocit, že v tomto městečku je něco fakt hodně špatně a občasné nalezení mrtvol tomu nasazuje korunu, že je něco fakt špatně. Když sestry potkaj poliše vedené Affleckem, tak si možná na chvilku oddechnou, že teď už jsou přece v bezpečí, ale chyba lávky a jede se dál. Vidím , že tady film docela propadl, ale to i třeba snímek Metro, který stejně jako toto žeru a nestydím se za to, takže já se bavil kdysi a i teď, film je mrazivej, ponurej a způsoboval mi tiky v oku, cukání hlavy a neschopnost dojít si večer na záchod...no tak fajn trochu kecám, ale dostalo mě to a rád se k filmu vracím.(5.3.2015)

• tron

Dobrý kasting. Fakt originálny, človeče. Je tam od každého niekto. Potom ma potešila výprava záhadne vyľudneného mestečka a atmosféra z toho plynúca. nebolo to nejako extra mrazivé ani kubrickovsky znepokojivé, veď Joe Chappelle nikdy nebude novým Kubrickom, ale je to fajn. Nenáročné, ale fajn a príjemne béčkarské. Ale akonáhle sa začne "niečo" diať, ide všetko dole vodou a hore vodou to už ísť nezačne. Samozrejme nesmú chýbať logické hovadiny (lekárka policajtom zakáže privolať pomoc kvôli možnému infikovaniu - jasné, každý druhý vírus dokáže hostiteľovi odseknúť hlavu).(20.1.2017)

Jak by řekl Holden McNeil: "But Affleck was a bomb in Phantoms." Já se pod to podepisuju. Ben Affleck hraje s velkým nadhledem, je vidět, že to bere s humorem a užívá si to. Joanna Going a Rose McGowan hrají přesvědčivě. Musím ještě pochválit ďábelského Lieva Schreibera. Jeho koncová hláška "Chcete něco vidět?" je skvělá. Film je celkem dobrý až do chvíle, kdy do děje vstupuje Peter O'Toole. Pak se mění v dosti trapnou břečku a hustá atmosféra z první poloviny mizí.(27.4.2005)