Celý obsah filmu by se dal shrnout do jediné věty: "Kterak se Napoleon prokecal až ke Slavkovu." Po výpravné, kostýmové nebo kulisové stránce je film sice v pořádku, ale jinak je to od začátku až do konce nebetyčná nuda, postrádající jakoukoliv akci (závěrečná bitva u Slavkova je sice výjimkou, ale oproti o deset let mladšímu Waterloo je naprosto nezáživná, nepřehledná a o ničem). Představitel Napoleona byl typově obsazen poměrně dobře, při jeho gestech a typickému stylu chůze s rukama za zády, jsem opravdu měl pocit, že sleduji Napoleona, ale bohužel nějakým větším charismatem neoplýval. Z herců nejvíc potěšili Orson Welles jako vynálezce Robert Fulton, který se císaři snaží neúspěšně prodávat svoje vynálezy parolodi a ponorky a Jack Palance coby rakouský stratég Weirother. Celý příběh sleduje Napoleona od doby, kdy se stal doživotním konzulem. Scéna císařské korunovace, která mohla být vizuálně zajímavá je přeskočena a pouze zmíněna se zásadní chybou, že papež nasadil Napoleonovi korunu. Ve skutečnosti si jí N. nasadil sám, aby ukázal, že má větší moc než papež.(29.8.2016)

Obstojný snímek s výborným představitelem v titulní roli. Neurazí, ale fanoušky filmů s touto tématikou rozhodně ani nenadchne. V závěrečných bitevních sekvencích bije do očí jejich převážně studiová výprava, do realističnosti a dynamiky vynikajících Bondarčukových napoleonských opusů má "Austerlitz" opravdu hodně daleko a Pierre Mondy, jenž hraje jako o život to ani při vší své přesvědčivosti bohužel nevytrhne.(21.10.2018)

Kostýmami a výpravou skvele dielko. Najviac sa ale vyníma fantastický výkon Pierra Mondyho, ktorý si postavu Napoleona musel priam detailne naštudovať. A 22 ročná Claudia Cardinale sa na obrazovke krásne vyníma, škoda, že len vo vedľajšej roli. Chybou filmu je zbytočné mrhanie časom na Napoleonove avantúry, ktoré nemajú s udalosťami vedúcimi k bitke pri Slavkove nič spoločné. Rovnako nerozumiem, prečo bol akt korunovácie za cisára preskočený a zmienený len slovom. Ďalšími chybami, tentokrát historickými, bola údajná korunovácia pápežom (nikdy neprebehla), Napoleonova nerozhodnosť, či sa má stať cisárom (nikto ho k tomu nemusel prehovárať), či pápežovo vyjadrenie Napoleonovi do očí, že je komediant a tragéd (absolútne nepravdepodobné).(13.7.2017)

Velkofilm se superhvězdným obsazením, kde paradoxně hlavní roli Napoleona dostal do té doby málo známy francouzský herec Pierre Mondy, který se tímto snímkem vyšvihl mezi hvězdy francouzského filmu. Dlužno dodat, že roli Napoleona zahrál mistrně. Snímek taky oživila nádherná Claudia Cardinale, která byla tehdy na začátku své slavné filmové kariéry. Je jenom škoda, že se tyto filmy neobjevují v televizi. I po více než padesári letech tojí za shlédnutí. Dávám 4,5, na 5* to přece jenom není, i když je to skvělý film(7.3.2012)

• carl.oesch

Další film o Napoleonovi, který mně zklamal. Už základní fakta popírají to, co se tvrdí intru (Francouzi měli 75 tisíc vojáků a spojenci 91 - to není polovina ani náhodou) a hlavně mi vadí vykreslování Napoleona jako toho "kladného" a ty dva císaře jako tupé nabubřelé reakcionáře. Napoleon byl první moderní totalitní diktátor, který měl stejně blízko k Hitlerovi, jako ke Stalinovi. Nakonec, proč ta bitva proběhla u Brna, co tam ten Napoleon vlastně dělal? Inu bránil přece Francii a sem přišel "osvobozovat" zaostalé hlupáky, kterým autoritativně vládli jejich císařové. On sám vládl jako pravý demokrat a lidumil. Ty milionové oběti z ním vedených válek (už tehdy menší část tvořili vojáci, větší civilní obyvatelstvo, o kterém se nemluví ani dneska a ani se o něm nemluvilo za jeho časů) by měly asi jiný názor. A když to vezmu čostě filmařsky, Perre Mondy se asi (celkem správně) svým projevem inspiroval u jednoho z Napoleonových žáků - Hitlera, ale na svoji roli se prostě nehodil ani náhodou. Kdyby Napoleona ztvárnil Rowan Atkinson, vyšlo by to nastejno. Je zvláštní, že Francouzi se ve své šovinistické ješitnosti odmítli podílet na Waterloo od Bondarčuka (když v rámci castingu bylo odmítnuto, aby Napoleona ztvárnil Francouz), ale sami na korsického tyrana (jak ho nazývali Britové) vyberou komické herce, viz. pozdější monstrózní seriál, kde Napoleona "zahrál" pro změnu sluha Jacquouille (Clavier) z návštěvníků. Nesourodý a rozplizlý byl děj a jako perličku uvádím fakt, jak mizerně byla podána ta bitva u Slavkova. Scény, kdys Napoleon, nebo jeho protivníci (myslím velitelské suity) stojí před evidentně papundeklovými kulisami ve stylu Krkonošských pohádek, přes naprosto ahistorické a neodpovídající oblečení zejména pak ruských vojáků (např. ony pruské homole na hlavě se v té době už dávno nepoužívaly, i Rusové měli klasickou pěchotní čáku), jezdecké scény byly točeny na rovině a co mně vždycky dostane (totéž bylo u seriálu o Napoleonovi), jak tady tvůrci klidně točí ve scenériích, kde je na stromech zelené listí (podobně pojali bitvu v zimě a na sněhu Američané ve své Bitvě v Ardenách, ale to není omluva). Jak to na té naší Moravě u Slavkova vypadá si francouzští šovíci prostě nezjistí, ačkoliv tohle vojenské střetnutí pokládají za jeden z vrcholných okamžiků svých dějin...prostě šílenost a to z doby, kdy se už běžně točily historické filmy skutečně kvalitní a to jak dějově, tak výběrem herců tak nakonec i historickými reáliemi. Jakkoliv mám dost výhrad k Bondarčukově Waterloo, proti tomuhle francouzskému "dílu" je skutečně veledílo.....(23.5.2018)