Snímek z dílny Abela Gance se mi moc líbil, protože zde byly zobrazeny nejdůležitější momenty Napoleonovy vojenské i politické kariéry, a na pozadí toho všecho bylo velkolepé vyvrcholení v podobě "Bitvy tří císařů" roku 1805 poblíž Slavkova u Brna, v nímž francouzská armáda rozdrtila oddíly Ruského impéria a Rakouského císařství. Myslím si, že je to velmi důstojná připomínka tohoto velkého vojevůdce, kterých ve světové historii zas až tolik nebylo. Napoleon je zde zobrazen jako skvělý vojevůdce, výborný stratég i jako rázný politik, který si s ničím nebere servítky a který jde tvrdě a vytrvale za svým. I za cenu obrovských ztrát na životech vlastního národa. A to si myslím, že bylo pro něj současně darem, i prokletím.(17.10.2018)

• carl.oesch

Další film o Napoleonovi, který mně zklamal. Už základní fakta popírají to, co se tvrdí intru (Francouzi měli 75 tisíc vojáků a spojenci 91 - to není polovina ani náhodou) a hlavně mi vadí vykreslování Napoleona jako toho "kladného" a ty dva císaře jako tupé nabubřelé reakcionáře. Napoleon byl první moderní totalitní diktátor, který měl stejně blízko k Hitlerovi, jako ke Stalinovi. Nakonec, proč ta bitva proběhla u Brna, co tam ten Napoleon vlastně dělal? Inu bránil přece Francii a sem přišel "osvobozovat" zaostalé hlupáky, kterým autoritativně vládli jejich císařové. On sám vládl jako pravý demokrat a lidumil. Ty milionové oběti z ním vedených válek (už tehdy menší část tvořili vojáci, větší civilní obyvatelstvo, o kterém se nemluví ani dneska a ani se o něm nemluvilo za jeho časů) by měly asi jiný názor. A když to vezmu čostě filmařsky, Perre Mondy se asi (celkem správně) svým projevem inspiroval u jednoho z Napoleonových žáků - Hitlera, ale na svoji roli se prostě nehodil ani náhodou. Kdyby Napoleona ztvárnil Rowan Atkinson, vyšlo by to nastejno. Je zvláštní, že Francouzi se ve své šovinistické ješitnosti odmítli podílet na Waterloo od Bondarčuka (když v rámci castingu bylo odmítnuto, aby Napoleona ztvárnil Francouz), ale sami na korsického tyrana (jak ho nazývali Britové) vyberou komické herce, viz. pozdější monstrózní seriál, kde Napoleona "zahrál" pro změnu sluha Jacquouille (Clavier) z návštěvníků. Nesourodý a rozplizlý byl děj a jako perličku uvádím fakt, jak mizerně byla podána ta bitva u Slavkova. Scény, kdys Napoleon, nebo jeho protivníci (myslím velitelské suity) stojí před evidentně papundeklovými kulisami ve stylu Krkonošských pohádek, přes naprosto ahistorické a neodpovídající oblečení zejména pak ruských vojáků (např. ony pruské homole na hlavě se v té době už dávno nepoužívaly, i Rusové měli klasickou pěchotní čáku), jezdecké scény byly točeny na rovině a co mně vždycky dostane (totéž bylo u seriálu o Napoleonovi), jak tady tvůrci klidně točí ve scenériích, kde je na stromech zelené listí (podobně pojali bitvu v zimě a na sněhu Američané ve své Bitvě v Ardenách, ale to není omluva). Jak to na té naší Moravě u Slavkova vypadá si francouzští šovíci prostě nezjistí, ačkoliv tohle vojenské střetnutí pokládají za jeden z vrcholných okamžiků svých dějin...prostě šílenost a to z doby, kdy se už běžně točily historické filmy skutečně kvalitní a to jak dějově, tak výběrem herců tak nakonec i historickými reáliemi. Jakkoliv mám dost výhrad k Bondarčukově Waterloo, proti tomuhle francouzskému "dílu" je skutečně veledílo.....(23.5.2018)

Obstojný snímek s výborným představitelem v titulní roli. Neurazí, ale fanoušky filmů s touto tématikou rozhodně ani nenadchne. V závěrečných bitevních sekvencích bije do očí jejich převážně studiová výprava, do realističnosti a dynamiky vynikajících Bondarčukových napoleonských opusů má "Austerlitz" opravdu hodně daleko a Pierre Mondy, jenž hraje jako o život to ani při vší své přesvědčivosti bohužel nevytrhne.(21.10.2018)

Pierre Mondy, jinak známý z komediálních rolí, podal v roli Napoleona skvělý výkon. Neméně i ostatní hvězdní herci. Film po těchto stránkách funguje. Francouzi ovšem opět nezaváhali ve svém specifickém vidění historie, takže Napoleon je vylíčen jako lidumil a málem demokrat, který chtěl celou dobu mír a k válce ho dohnali proradní Angličané a Rusové. Žádný velkofilm ale jinak nečekejte. 90% filmu se odehrává ve studiu. Rozpočet nedovolil ani Napoleonovu korunovaci, o které si postavy jenom vypráví. Podobně jsou řešeny i bitvy - až směšně na mě působila scéna, ve které Napoleon stojí na návrší a jeho pobočník s prstem do dálky líčí postavení a pohyb vojsk. Těch pár skutečných bitevních zcén obstarává pár desítek komparzistů a jezdců, přijdou až skoro úplně na konci a jsou naprosto nepřehledné. Utkvěla mi jenom jeden vydařený moment, přechod zamrzlých rybníků s lámajícím se ledem, kde nejlíp hrály koně a to tak realisticky, až doufám, že se jim při natáčení nic nestalo. Zájemncům o tuto tématiku doporučuji spíš seriál Napoleon (viz. odkazy vpravo) a Bondarčukovy velkofilmy.(18.10.2018)

Celý obsah filmu by se dal shrnout do jediné věty: "Kterak se Napoleon prokecal až ke Slavkovu." Po výpravné, kostýmové nebo kulisové stránce je film sice v pořádku, ale jinak je to od začátku až do konce nebetyčná nuda, postrádající jakoukoliv akci (závěrečná bitva u Slavkova je sice výjimkou, ale oproti o deset let mladšímu Waterloo je naprosto nezáživná, nepřehledná a o ničem). Představitel Napoleona byl typově obsazen poměrně dobře, při jeho gestech a typickému stylu chůze s rukama za zády, jsem opravdu měl pocit, že sleduji Napoleona, ale bohužel nějakým větším charismatem neoplýval. Z herců nejvíc potěšili Orson Welles jako vynálezce Robert Fulton, který se císaři snaží neúspěšně prodávat svoje vynálezy parolodi a ponorky a Jack Palance coby rakouský stratég Weirother. Celý příběh sleduje Napoleona od doby, kdy se stal doživotním konzulem. Scéna císařské korunovace, která mohla být vizuálně zajímavá je přeskočena a pouze zmíněna se zásadní chybou, že papež nasadil Napoleonovi korunu. Ve skutečnosti si jí N. nasadil sám, aby ukázal, že má větší moc než papež.(29.8.2016)