Dobrodruzi z velkoměsta II: Legenda o Curlyho zlatě

City Slickers II: The Legend of Curly's Gold

Dobrodruhovia z veľkomesta 2

Komedie / Western

USA, 1994, 111 min

Billy Crystal je pre takéto typy úloh ako stvorený a spolu s Danielom Sternom tvoria postavy, okolo ktorých sa točí najviac vydarených fórov. Pozitívnou stránkou filmu je energická hudba, ktorá dodáva mnohým scénam taký dynamický náboj, že som mal miestami chuť vstať z kresla a začať tancovať ako hrdinovia nad nájdeným zlatom. Dobrodruhovia z veľkomesta 2 nie sú tak vydarený ako prvý diel, ani nie sú komédiou, pri ktorej by sme sa nepretržite hlasito nasmiali, no vo mňe zanechali príjemný pocit.(9.6.2004)

Rozdíly oproti prvnímu dílu tu jsou: Daniel Stern ještě více koulí očima ve stylu Marva ze Sám doma, ubylo humoru a nastoupilo více akce. Jeden kamarád se vyměnil, ne úplně povedeně. Pár hlášek se objeví, ale jen pár....naštěstí zůstal starý Curly, v podobě svého bratra...takže navázat na super první díl se povedlo jen napůl. "A kdy jsi měl naposledy ženskou?" "Tuhle sobotu............to bude rok."(17.2.2014)

Mitch (Billy Crystal) stále vzpomíná na vydařenou dovolenou na Divokém Západě. Jediné co mu kazí tyto vzpomínky, jsou zjevení mrtvého Curlyho, které jej děsí a budí ze spánku. Když se rozhodne prozkoumat jedinou věc, která má po Curlym zůstala - jeho klobouk - udiví jej, že pod podšívkou nalezne starou mapu. Se svým bratrem Glenem a přítelem Phillem se vydává zpět na západ, aby se pokusili poklad nalézt... Stejně jako jednička i dvojka Dobrodruhů z velkoměsta je skvělý odpočinkový filmeček - nic náročného, prostě taková obyčejná, ale docela zábavná, komedie. Oproti jedničce je zde o trochu (ale ne o moc) slabší příběh - i když z velmi vtipnou pointou. Po herecké stránce nic nového, Billy Crystala dvakrát nemusím, a ani zde mne nepřesvědčil, Daniel Stern i Jon Lovitz mi přišli mnohem zábavnější. Jack Palance jako starý nevrlý kovboj je ovšem úžasný :)(30.4.2012)

Od tohto typu snímky sa čaká humor, akcia, chémia medzi hercami a atmosféra. A to všetko "Legenda o Curlyho zlate" má. Začínajúc kvalitnou westernovou atmosférou (príbeh sa pravdaže odohráva v súčasnosti) a pokračujúc humorom a svižnou akciou, o čo sa postarali vydarené herecké kreácie Crystala, Sterna a Lovitza. Tempo výrazne stúpa v scénach, v ktorých účinkuje Palance (za jednotku dostal Oscara). Zmena režisérov sa na výsledku takmer nepodpísala. A ak si myslíte, že vtip "podojil som vašu kravu - my máme býka" prvýkrát zaznel u Farrellyovcov, ste na omyle.(26.12.2004)

Dvojka pokračuje v zajetejch kolejích z prvního dílu s tim rozdilem, že v ústřední trojici už nehraje společnej kámoš Ed, ale Mitchův bratr Glen. Tentokrát je to už čistě komediální zábava a žádná vedlejší dramatičtější dějová linka (v jedničce krize středního věku), se nekoná. To mi ale vůbec nevadilo, protože příběh byl slušnej, padlo v něm pár hodně povedenejch hlášek a díky výpravě tu zavládla dobrodružná atmosféra. Jo a Billy Crystal je v sarkastický roli opět výbornej. Další z případů, kdy je mi trochu líto, že jsme se už nedočkali třetího pokračování, čtyři slabší hvězdy.(26.4.2012)

• - Kůň, na kterém jede Mitch Robbins (Billy Crystal), se jmenuje Beatch Nut. Jde o stejného koně, který se objevil i v prvním příběhu Dobrodruzi z velkoměsta (1991).  (Terva)

• - Natáčení probíhalo v americkém státě Utah. (Terva)