CITÁT - V šest hodin začne poslední soud.......... Ve filmu mi vadila ta všudypřítomná hudba. Nebo ne všudypřítomná, jako spíš hudba. Vím, že tenkrát to bylo prostě součástí skoro všech filmů, ale tady ta hudba byla obzvlášť nepříjemná a rvala uši. Příběh má však velice zajímavé téma a tak jsem dal volume doleva. CITÁT - Pokud je opravdu poslední soud, tak se můžeme považovat za mrtvé........... Italové to vyřeší po svém - DIALOG - Co budeme dělat?? Pojďme na pizzu............ A o co, že jde? Hlas z nebes oznamuje celému světu, že v šest hodin začne poslední soud. Kdo porušil jedno z deseti přikázání, bude souzen a potrestán. A ať hodí kamenem, ten kdo je bez vinny. Ikdyž má film komediální nádech, tak typický pro Itali je celkem slušně psychologický. Čím víc se blíží šestá hodina, tím víc se hysterie stupňuje. Kdo bude ušetřen? CITÁT - Všechny schůzky se odkládají po posledním soudu........... No, ale to je tak vše. Závěr filmu je strašně nedodělaný, nudný a vlastně hrozný (tím nemyslím nějaký masakr, nebo něco) Prostě se tu tvůrci báli něco dál rozvíjet a tak krásně rozjetý příběh prostě nezvládli dodělat. CITÁT - Slibuji, že už to nikdy neudělám......... Musím však napsat, že by lidstvu sem tam nějakej ten poslední soud velice prospěl, ale to je jiný příběh.(28.9.2012)

Tak tento film jsem sledoval s otevřenou pusou jako u vytržení. Je to naprosto skvěle zrežírované, živé, italské, výborně doplněné hudbou. Tento film ovšem musí člověku sednout, což se mi poštěstilo 16.9.12 a dávám 85%. Váhal jsem, zda se podívat na film znovu, abych nebyl zklamán. A vidím to 9.5.14 úplně stejně jako poprvé.(16.9.2012)

• nascendi

Výnimočne som zabruslil aj do šedej zóny. Bol som zvedavý na veľké množstvo vynikajúcich talianskych a francúzskych hercov, ktorých nakúpil Dino de Laurentiss, aby dodal lesk De Sicovmu filmu. Bohužiaľ bola to zbytočná kúpa. Pohľad na jednu známu tvár vedľa druhej je síce pekný, ale človeka súčasne premkýna súcit keď vidí, ako títo slávni herci nemajú čo hrať. Námet Posledného súdu je zaujímavý a dalo sa z neho vyťažiť oveľa viac, než jedna podpriemerná komédia. Bolo tam však príliš veľa postáv, príliš veľa zbežne načrtnutých osudov, príliš veľa talianskeho kriku a príliš málo vtipu. A tak to všetko u mňa rezultovalo do príliš veľa sklamania.(7.9.2012)

Obyvatelé Neapole účtují se svými hříšnými životy poté, co jim hlas shůry oznámí, že v šest večer budou předvoláni k poslednímu soudu. To je slibný materiál, že? A přesto jsem se dlouho nudil. První třičtvrtěhodina představuje nepřehledné mraveniště ukřičených Italů. Nikoho z nich jsem si nedokázal oblíbit nebo ho alespoň pochopit, protože všechny tyto postavičky jsou načrtnuty hodně tlustými tahy a zdá se, že hercům (s výjimkami strohého Vittoria Gassmana a nezvykle rezervovaného Fernandela) se nijak nepříčilo vykreslit je jako ty nejkonvenčnější karikatury. Po nudnější části se kvalita filmu prudce zvedla a děj, který už se opravdu věnuje titulní události, je poutavý, dramatický i vtipný. Škoda slabého, na můj vkus trochu zbaběle smířlivého závěru. 60%(29.1.2011)

V grotesknej malosti sa obyvatelia Neapola zaoberajú malichernými spormi, riešia manželskú neveru, vyhodené paradajky z okna, predaj detí do Ameriky či lásku dvoch mladých ľudí a to všetko v neodolatelnom talianskom temperamente. Ich pokánie naštartuje hlas z neba, ktorý oznamuje, že o šiestej hodine večer príde posledný súd. Tvorcovia sa pochopiteľne vysmievajú absúrdnym situáciam a dokázali plasticky popísať celý kaleidoskop ľudských vlastností. Záverečná plesová scéna po poslednom súde je natočená farebne a je v tom kus symboliky.(1.9.2012)

• - Natáčení probíhalo v italském městě Neapol. (Terva)