poster

Jezdci

 • anglický

  The Horsemen

Dobrodružný / Drama

USA, 1971, 109 min

 • jilda
  ****

  Zajímavý film, herecké výkony Omara jsou proloženy reálnými záběry z Afghánistánu začátku sedmdesátých let, úplný začátek filmu se záběry fantastického jezera Bande Amir. Hra buzkaši je natočena parádně věrně, jen paličatý magor Omar Sharif mě štve celý film, ale právě to vypovídá o duši těch příšerně hrdých lidí z chudé díry uprostřed vysokohorské pouště.(5.2.2015)

 • gabin(a)
  *****

  Jóó´! Hurrrráááá, pomohla jsem tomuhle super filmu k červené barvě, kterou si zaslouží! Poprvé jsem viděla jako cca 12 letá nebo tak a úplně mě to všechno ohromilo. Pak jsem na film jenom vzpomínala a nedávno jsem viděla znovu a přesvědčila jsem se, že je to opravdu moc dobře natočený film s výbornými herci.(8.3.2010)

 • curunir
  ***

  Frankenheimer je známy predovšetkým ako tvorca ,,chlapských filmov", ktoré ja môžem a v zásade sa dá povedať, že aj ,,Jazdci" spadávajú do tejto šablóny. Začiatok sa miestami nesie takmer v až dokumentárnom duchu a tento trend sa objaví ešte viac krát počas filmu, čo je na jednej strane vzhľadom na lepšie priblíženie mentality Afgáncov dobre, iba miestami som sa nemohol ubrániť dojmu, že režisér týmito pohľadmi divákov presycuje. Hoci je celý dej pomerne dobre rozvrhnutý, záver mi už prišiel trocha uťahaným. I cez pokročilý vek sú ,,Jazdci" stále veľmi živým a technicky veľmi dobre zvládnutým filmom. Kamera je veľkým plusom snímky a aj vďaka nej na úchvatný 10 minútový závod s ,,kožou" tak skoro nezabudnem a dynamika strihu vie často krát očariť. Sharif a Palance boli vtedy hádam najjasnejšou a najlepšou voľbou - títo chlapi sa skrátka pre podobné úlohy narodili. Spomenul som negatíva i pozitíva a zatiaľ volím strednú cestu. Po ďalšom pozretí však hviezdu skôr pridám než odoberiem. (37. hodnotenie, 5. komentár k filmu)(20.6.2012)

 • zdeny99
  ***

  Je to hodně dobře filmařsky natočené. Především ta překrásná afgánská příroda a ukázka života venkovanů v Afganistánu. Ale zároveň je to o tak morbidním tématu, že tohle prostě nemohlo mít nikdy divácký ohlas, a to nejsem žádným ochráncem zvířat. Už na začátku jsou velbloudí zápasy, kdy jeden velbloud druhému překousne tepnu. Pak přibydou i beraní zápasy. A vrcholem morbidity je hlavní téma buzkaši (sport, který trošku připomíná evropské pólo na koních. Jenže místo balonu se jezdci na koních přetahují o bezhlavou mrtvolu kozla. A aby se jí ujaly, tak koně a sami sebe navzájem mlátí biči a holemi). A co mě pak ještě zaujalo, tak že list koránu zahojí zlomenou nohu a ne sádra od kábulských doktorů.... však mu ji pak taky uřízli debilovi muslimskýmu.... [81. hodnocení, 14. komentář, 70%](23.3.2016)

 • Radyo
  ****

  Poměrně zajímavý pohled do života venkovských Afghánců ve druhé polovině 20.století. Pokud někdo z vás viděl film Muž, který chtěl být králem, můžete porovnat, jak moc se změnilo chování i zevnějšek lidí v této oblasti za posledních cca 100 let. Napovím vám: vpodstatě nijak. Ale o to v tomhle snímku nejde. Hlavním tématem je jeden afghánský národní "sport" a účast syna jistého venkovského vůdce v královském závodě. Omar Sharif zahrál svou postavu skutečně velmi dobře (jako ostatně většinu svých rolí i v jiných filmech). Zajímavé jsou samozřejmě i exteriéry, v nichž se film odehrává.(26.6.2003)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace