Jezdci

• Československo

Jazdci

Dobrodružný / Drama

USA, 1971, 109 min

Afgánska národná hra - buzkaši (dodnes najpopulárnejší afgánsky šport) a americký film? Prečo nie. Ak sú do dvoch hlavných postáv obsadení takí charizmatickí herci ako Sharif a Palance, dáva to zaujímavý náboj a púštne prostredie zasa uveriteľnú atmosféru. Vypichol by som hlavne výkon Palanca, ktorý to zahral majstrovsky. Zápletka bola síce exponovaná a miestami sa film nevyhol hluchším miestam, ale celkovo filmársky poctivé a dejovo originálne.(8.3.2018)

Jóó´! Hurrrráááá, pomohla jsem tomuhle super filmu k červené barvě, kterou si zaslouží! Poprvé jsem viděla jako cca 12 letá nebo tak a úplně mě to všechno ohromilo. Pak jsem na film jenom vzpomínala a nedávno jsem viděla znovu a přesvědčila jsem se, že je to opravdu moc dobře natočený film s výbornými herci.(8.3.2010)

Poměrně zajímavý pohled do života venkovských Afghánců ve druhé polovině 20.století. Pokud někdo z vás viděl film Muž, který chtěl být králem, můžete porovnat, jak moc se změnilo chování i zevnějšek lidí v této oblasti za posledních cca 100 let. Napovím vám: vpodstatě nijak. Ale o to v tomhle snímku nejde. Hlavním tématem je jeden afghánský národní "sport" a účast syna jistého venkovského vůdce v královském závodě. Omar Sharif zahrál svou postavu skutečně velmi dobře (jako ostatně většinu svých rolí i v jiných filmech). Zajímavé jsou samozřejmě i exteriéry, v nichž se film odehrává.(26.6.2003)

Zajímavý film, herecké výkony Omara jsou proloženy reálnými záběry z Afghánistánu začátku sedmdesátých let, úplný začátek filmu se záběry fantastického jezera Bande Amir. Hra buzkaši je natočena parádně věrně, jen paličatý magor Omar Sharif mě štve celý film, ale právě to vypovídá o duši těch příšerně hrdých lidí z chudé díry uprostřed vysokohorské pouště.(5.2.2015)

Nevím jestli je to jenom pocit, ale řekl bych, že Amíci v minulosti natočili hodně filmů o národu, o kterém vpodstatě nemají do dneška ani páru, ale pořád jsou ty filmy docela dost naturalistické a kupodivu se hodně blíží samotné pravdě. Každopádně musím uznat, že Jezdci jsou opravdu dobrým a zajímavým filmem, které jsou plejádou skvělých hereckých výkonů, chytlavé arabské angličtiny a perfektních scén s koni, u kterých bych se ani nedivil, kdyby z řad koní nějaký ten kůň padl ne za vlast, ale za tenhle film. Těžko říct. Lepší možná nevědět. Každopádně jako film samotný je to hodně vydařený kousek, který se nebojí ukázat národ Afghánců a jejich víru v objektivním světle. Nejlepší byl mimochodem ten frajer, co si zlomil nohu, doktoři ze západu mu dali sádru, on si jí ještě ten den rozbil, že toho ďábla nebude mít na noze, vytrhl stránku z Koránu a obalil nohu tou stránkou s tím, že Alláh všecko spraví. No néasi!(21.1.2013)