Dobrodružno-historický film plný lásky, zrady a krutých bitiek.  Poľsko ohrozujú mongolské hordy. Veliteľ poľského vojska Štefan z Krakova sa podujme na rokovania s Džingischánom, aby tak predišiel ďalšiemu krviprelievaniu. Veľký vládca Mongolov sa rozhodne pristúpiť na dohodu o mieri, avšak jeho krutý syn Ogotaj a zákerná Hulina, posadnutí vojnou, robia všetko pre to, aby ju prekazili. Koniec bojov sa tak zdá byť v nedohľadne... (curunir)

Martin741

Perfektny film o stredovekej Mongolskej risi a o tom, ako tatarske /= mongolske/ hordy su pred branami Krakova. DzingisChana tu reziser Riccardo Freda nevykreslil ako cisteho zloducha, ale paradoxne ako toho, kto chce mier. Proti mieru a vojnychtivi su Ogotaj a jeho zena. Dialogy su perfektne, fakt milujem tieto veci, stredoveke Rise a reci okolo toho. Z hercov som poznal len Jacka Palance-a a Anitu Ekberg, ale film tahali tito dvaja bravurne, tempo nedovolilo usnut, nuda nehrozila. Kulisy na urovni, vhodne zvolene exteriery a nechybaju ani vojnove sceny - silne atributy tohoto malo znameho filmu. Jo a konecne tu nevidim komentar mne odporneho Radka alebo Karla Chrochta /Karlos80, aby bolo jasne/. 77 % ()

Pohrobek

Čingischánovy jednotky stojí před branami Krakova. Zatímco velitel Poláků Štefan (Franco Silva) vyjednává s Činsgischánem (Roldano Lupi) o míru, osnují vůdcův syn Ogotai (Jack Palance) se svojí ženou Hulunou (Anita Ekberg) komplot jak proti Štefanovi, tak proti Čingischánovi... Barvitý evropský historický epos o hrozbě z východu, které se ubráníme pouze svorností a jednotou. ()

curunir

,,SLOVÁ PRINÁŠAJÚ ĽUDOM SVETLO, ZATIAĽ ČO ZBRANE TEMNOTU." __ Pohrobkov komentár ma pred istým časom natoľko zmiatol, že som považoval Mongolov len za iný názov filmu ,,Koniec Džingischána". Podobnosť je hlavne v prostredí, ktoré sa tiež odohráva v Poľsku, resp. v Krakove a okolí a dej sa točí okolo boja Poliakov proti Džingischánovým hordám (dokonca Roldano Lupi stvárnil Džingischána aj tu). Dokonca aj finále končiace bitkou o toto mesto má v sebe zopár spoločných atribútov (pád drevených stien z ktorých výjde mongolská jazda sa objavuje aj v Konci Džingischána, vzhľadom na povahu snímku a jej menšiu nákladnosť môže tiež pripadať do úvahy, že ju tvorcovia jednoducho vystrihli a použili v ,,Mongoloch"). Keď prejdem k samotnému filmu, aj napriek priemernému hodnoteniu, som bol ním vcelku príjemne prekvapený. Má až 112 minút, pričom podobné žánrové filmy talianskej produkcie bývali vtesnané do cca hodiny a pol, no aj napriek tomu nepovažujem túto skutočnosť za žiadnu zátaž. Pripúšťam však, že skrátenie na túto obligátnu dĺžku by mu mohlo pomôcť vo väčšej dynamike deja, nakoľko zopár skôr nadbytočných scén sa tu nájde, aj keď sa tu stále niečo deje. Najväčšou hviezdou je bezpochyby diabolský Jack Palance v úlohe Ogotaja, no slušne prepracovaný charakter má aj blonďavá Švédka Anita Ekberg, ktorá vôbec nehrá v zaužívaných šablónach, kedy záporná hrdinka prejde v závere na stranu dobra - tu je z nej mrcha celý čas. Patričný dôraz na slabšiu, no predsa sa snažiacu veľkoleposť vie mnohých scénam dodať skvelá hudba talentovaného Maria Nascimbeneho, ktorý bohužiaľ prácou hlavne pre béčkové či menej vydarené filmy nikdy neprenikol do sfér veľkých skladateľov, aj keď by sa mu tam nejaké miestečko určite našlo. (6. hodnotenie, 3. komentár k filmu) ()

gumli

V tomto filme nie je Džingischán taký zlý,skôr jeho syn Ogotai je ako stelesnený diabol.Je samá krutosť,rád dáva bičovať ľudí a jeho manželka nie je o nič lepšia.Hraje ju Anita Ekberg,známa z viacerých takýchto filmov.Ako vždy,ľadovo chladná,či už ako milenka,manželka alebo partnerka.Džingischán je skôr za vyjednávanie s Poliakmi,ale jeho syn Ogotai kuje pikle ako proti vlastnému otcovi,tak proti princovi Štefanovi.Samozrejme že tu nejde vôbec o historickú presnosť.Ale ani to nebol dôvod,pretože je to len taký dobrodružno historický film,skôr na oddych a pobavenie.Takže kto chce vidieť niečo viac historický presné,musí si pozrieť nejaký iný film. ()

kinderman

Spojeni nordické bohyně Ekbergové s Jackem Palancem (v roli mongolského válečného štváče Ogotaje) nemá chybu. Hlavní kladnou hrdinku představuje Antonella Lualdiová, a když ji začala Ekbergová mrskat přes odhalená ňadra (ne, ta neuvidíte), bylo jasné, že nelze jít pod čtyři hvězdičky. Řemeslně zručně zvládnutý velkofilm, který ovšem co do výpravnosti tak trochu klame tělem. ()

majo25

Historický snímok z čias dobývania Európy mongolskými hordami. Na ich čele stoji nemilosrdná Ogotaj, syn samotného Čingischána. A hoci Čingischan chce mier, Ogotaj presný opak - vojnu a smrť. Vojny (alebo skôr bitky) sa na konci filmu dočkáme i my. Príbeh je celkom pútavý, ale do poredia dosatvajú film hlavne herecké esá tej doby - Jack Palance, ktorý sa do podobných filmov svojou charizmou hodí neskutočne dobre a švédska kráska Anita Ekberg, ktorá svojimi zvodnými vnadmi vedela poplest hlavu nejednému mužovi. Vojnové a akčné scény sú zvladnuté celkom dobre a film obsahuje aj podarené prvky drámy. Možno to chcelo lepšiu výpravu a menej tej "čiernobielosti" hlav. postáv. Hodnotenie: 70% ()