Svobodný mládenec (TV film)

• Česko

Sherlock Holmes: Svobodný mládenec

Eligible Bachelor, The

Sherlock Holmes: Slobodný mládenec

Krimi / Mysteriózní

Velká Británie, 1993, 104 min

Peter Hammond

Režie: Peter Hammond, Hudba: Patrick Gowers Scénář: T.R. Bowen *** Spojení svateb, mizení nevěst a chmurných snů je samozřejmě dosti zvláštní. Ošklivé sny a noční můry nemám rád a zde Sherlock Holmes sní o chmurných výjevech vypadajících, že se stanou. Zajímavé zjistit, jak to vlastně je …(28.1.2011)

• Faidra

Jau, au, aú, jaúúú! Tak tohle vám teda nesežeru, panstvo. Tady si zase někdo hrál, což je činnost mně veskrze sympatická, ale v tomhle případě si děťátko hrálo ve stohu se sirkami a chtě nechtě mám dojem, že tady si něčeho nešlehnul zdaleka jen Holmes. Nevím, který chorý mozek napadlo smíchat případ urozeného ženicha a podnájemnice v závoji (k rozšíření tématu doporučuji nahlédnout do díla A.C. Doyla) a opepřit to Freudem, na kterého sice pravda vždycky dojde, ale proč na něj došlo tady, proč se Sherlock posunul od milníku "on je trochu svérázný" k "on je totální magor," proč se od umění logiky a dedukce uletělo k chiromantii a pohádkám o Modrovousech a proč se mi předkládá tklivý obraz hlavního hrdiny v době, kdy na tom byl hodně mizerně i jeho představitel, což je asi tak příjemné na sledování jako přímý přenos mučení elektrickým proudem, tak na to jsem odpověď nenašla. Holt nejsem Sherlock.(7.5.2008)

• MarekMotor

Chudák sir Saint-Simon... Scénáristé znásilňují nepříliš vydařenou Doyleovu povídku, jejíž skutečná zápletka se stává vedlejší dějovou linkou a Holmes zde připomíná mnohem víc narkomana v kruté fázi absťáku než viktoriánského gentlemana. Tohle se vůbec nepovedlo, ale jednu hvězdu za výpravu si to zaslouží.(6.5.2008)

Předem říkám, že komentář Faidry má hodně něco do sebe. Plus, ještě nebyla zmíněná jedna věc. Ten závěr je ještě navíc v novodobém stylu. Tj, obět udělá něco šíleného a naprosto nepochopitelného, jít vyčítat člověku, kterému absolutně nevěří, jeho zločiny. A to mi k Sherlocku Holmesovi nesedí. Napsal bych jako Pes Baskervillský, ale tam to udělal Sherlock úmyslně. A pokud si dobře pamatuju, malokdy chytali vraha při činu, napadá mě jen Prázdný dům. Ale nebylo to tak zlé. Nevadil mi nemocný Sherlock. Dávám za tři, bavil jsem se, a zajímalo mě, jak to vyřeší, ale přeháněli to, jinak bych dal za víc. Ale jinak dobrý film, jeden z těch lepších. Jsem zvědav na dnešní.(8.11.2009)

• kwaicheng

Zatím nejslabší Sherlock Holmes, co jsem měl možnost vidět. Příliš spletité, začátek byl tak zmatený a prokládaný podivnými výjevy ze snů Holmese, až jsem měl chuť to vypnout. Posledních 40 minut bylo z celého filmu nejlepších, Holmes přestal blbnout a pobíhat ve svojí noční košili, leopard si pochutnal na padouchovi, a všechno dobře dopadlo. Pozornému divákovi ale zůstalo mnohé naznačené neobjasněno. Obsah se mi moc nelíbil. Dvě hvězdičky jsou jen a jen za výpravu a kostýmy.(4.11.2009)