Pes baskervillský (TV film)

• český

Krimi / Drama / Horor / Mysteriózní

Velká Británie, 1988, 105 min

Brian Mills

Předloha:

Arthur Conan Doyle (kniha)

John Hawkesworth

Komentáře uživatelů k TV filmu (43)

Velmi věrná adaptace, bohužel při detailní znalosti celého příběhu a zápletky jsem se dost nudila a film mi nenabídl nic, co by mě udrželo u TV obrazovky. Pokud existuje někdo neznalý slavné knihy sira A.C. Doylea, případně některého z filmů natočených podle této předlohy, pak ať si k mému hodnocení přihodí hvězdičku až dvě a doplní si mezery v klasice;-). 65%(2.11.2009)

Jako horor či cokoliv mysteriózního to kvůli televiznímu zpracování fungovat nebude, stále nám však zůstává víc než slušná dávka řemeslně dobře odvedené kriminalistické rutiny - zápletka díky Conanovi zklamat prostě nemůže. Jednotlivé postavy nejsou také načrtnuty špatně, akoráť vrah by měl dostat více prostoru na projevení svého potutelného šarmu.(21.7.2005)

Notoricky známy príbeh podľa výborného detektívneho hororu sira Doylea sa dočkal entej (a určite nie poslednej) televíznej adaptácie. Rovnakou mierou neoriginálne (ale čo by ste tam chceli mať "iné" alebo "nové"?), ako slušne nakrútené. Hlavne temné močiare nesklamú ani teraz... ale viete... keď už poznáte meno vraha...(4.12.2005)

• B!shop

No tak tohle se teda zrovna nepovedlo. Zacnu pribehem. Pes Baskervillsky je jeden z nejzasadnejsich pribehu Sherlocka, aspon pro me, ale tady mi to zpracovani prislo dost divny. Jednak Sherlock je tu v podstate poradne az zaverecnou pulhodinku, vysetrovani je sfouknuty vetou, ze tajne vse zkoumal a uz to vyresil a konec je takovej podivnej. Ani Jeremy Brett mi dvakrat nesed, ne ze by hral spatne, jen se nehodil ani vzhledem ani oblecenim. A samotny zpracovani je sice televizni, ale kulisy ujdou, nicmene zadna atmosfera, zadna gradace napeti, nic. Takze krome par scen sem se casto solidne nudil a i kdyz sem si uz nepamatoval, kdo je vrah, tak jsem to celkem lehce odhad. Lepsi 2*.(2.3.2008)

Zařazení Sherlockových případů na půl jedenáctou večer potvrzuje mou teorii o společné snaze televizních stanic za každou cenu vytočit pracující lid. Jelikož jsem byla v onu nekřesťanskou hodinu, kdy běžel Pes baskervillský, stále ještě pracující, už jsem vytočenější být stejně nemohla, čímž jeden problém odpadal a mohla jsem se během datlování do počítače na sesterně aspoň rozptylovat svým oblíbeným detektivem, který v podání Jeremyho Bretta jako obvykle nezklamal, ale příběh v jedné podstatné věci zklamal, a to ve strašidelnosti. Když se hluboko po půlnoci vracím domů z pracovních prostor umístěných v prastarém zámečku uprostřed pochmurného parku a nablízku zavyje pes, mělo by to vzbudit aspoň náznak tísně, ne zařvání: "Co kdybys toho chudáka aspoň občas odvázal, hajzle!"(24.4.2008)

• sud

Slabota po dramatické i po herecké stránce. Úplná nuda to sice není (příběh sám o sobě díky předloze ani nudný být nemůže), ale dramatická stavba dost pokulhává, tudíž se neubrání hluchým místům. Atmosféra není vůbec strašidelná, postavy jsou příliš ploché. A Sherlock Holmes má paradoxně málo prostoru. 40%.(4.6.2011)

Pes baskervillský to jako nejznámější a stokrát a jednou adaptovaný případ nejznámějšího detektiva nemá vůbec lehké. A ti, kteří ho točí, už vůbec ne, protože se musejí vypořádat se zapeklitým čekáním na Sherlocka a s tím, že takřka každý ví, co a jak se stalo a stane, a přesto by se neměl nudit. Tentokrát to dopadlo dobře. Čekání na Sherlocka krátí jeho monology, které zní Watsonovi v hlavě, a nuda (většinou) nehrozí díky vcelku slušně tajemné atmosféře. Přesto má ale Brettův Holmes na kontě lepší i mnohem lepší případy.(1.7.2017)

Televízny štáb sa vyberie priamo na rašeliniská do Dartmooru a vykašle sa na strašidelnú atmosféru "thick as fog on the bog", ktorá sa núka sama od seba? Neuveriteľné. Asi nevideli istý diel Sequensovho Majora Zemana. Dve hviezdičky za niekoľkosekundový, kryštalicky kinematografický záber povrchu čierneho močiara, do ktorého odrazu vstúpia svetielkujúce zelené nohy psa. Jedna za neogotický zámok Ilam Hall v Derbyshire z roku 1821 (nie ten baskervillský).(11.12.2005)

Jedna z mnoha verzí nejznámějšího Holmesova případu a bohužel, jedna z těch nejméně povedených. Nenáročný, nic nepřinášející ale uspokojivý TV film.(2.1.2012)

Toto je už 4. - 5. adaptace tohoto románu, co jsem měl tu možnost vidět. Některé z nich jsem viděl i dvakrát a navíc jsem četl knížku. Takže si říkám, čím mě tato adaptace může ještě překvapit? Skvělým výkonem Jeremy Bretta? Ani ten už nepřekvapil, protože na Brettovo mistrovství jsem si už zvyknul a navíc Jeremy tam zase tak moc nebyl. No takže když se to vezme jako celek je to, až na pár malých odchylek, velice přesná (možná vůbec nejpřesnější) adaptace slavného románu, která rozhodně nenudí a u které mi nedělá problém strávit štědrý večer, zatímco zbytek rodiny sleduje zarputile vánoční díly seriálu Ulice. ____ B!shop: A ty jsi Sherlocka snad znal osobně, že se ti na něj Jeremy Brett nehodí vzhledově ani oblečením? :-)) Doufám, že nemáš na mysli, že by snad měl nosit tu příšernou loveckou čepici a plášť jako má snad v každým druhým filmu :-)(24.12.2010)

Místo pro natáčení bylo vybráno excelentně. Mlhy, blata, tajuplné zámky... Jinak ale spíš průměrně odvyprávěný Pes. S příběhem rodu Baskervillů už jsem měl co dočinění několikrát (kniha, dvě divadelní adaptace, filmy), a tak jsem čekal nějakou efektní obměnu, něco co tento příběh posune a co mě překvapí. Nestalo se. Průměrná pohádka, tentokrát s dost ubohým psem - jeho hrůznost spočívá v tom, že je natřen fosforem. Tristní.(5.2.2008)

Zcela klasické zpracování Doylovi klasiky, tenktokrát pro televizi. Nepřekvapuje, ale splňuje požadavky na temno a napětí. Velký hafoš je sice poněkud trapný, ale jinak se to dá. A i Sherlock nedopadl v podání Jeremyho Bretta nijak zle.(2.6.2004)

Výborné zpracování psa baskervillského. Opět famózní Jeremy Brett v roli Sherlocka.(18.10.2009)

Obyčejné tv zpracování tomuto příběhu strašně ubírá na věrohodnosti a to je opravdu velká škoda! 50%(4.1.2015)

Jak to jen říci... Tato adaptace dalšího z dobrodružství proslulého a geniálního Doyleova detektiva zdánlivě ničím extra originálním nevyniká - ona se "jen" drží poměrně věrně své literární předlohy a Jeremy Brett je "jen" jedním z nejlepších představitelů Sherlocka Holmese, kteří kdy přepochodovali po stříbrném plátně a že jich bylo až až. No a přesně to ("jen") je nakonec to, v čem vlastně bývají Sherlockovky s Brettem originální... Protože já, coby ctitel kánonu, po žádných variacích a adaptacích věru netoužím, já chci vidět *toho* Sherlocka, jaký má být. A Watson Edwarda Hardwicka je stejně dobrý Watson jako Brettův Sherlock je dobrý Sherlock. Obecně jsou prakticky všechny Brettovky slušně a poctivě odvedená práce a to by stačilo na *** až ****. Ta čtvrtá hvězdička je v tomto případě za použití fosforu, které mi v dětství nahánělo hrůzu :)(22.11.2009)

Perfektní atmosféra a celkový dojem.(29.3.2008)

Jeremy Brett pre mňa ostane navždy tým správnym Sherlockom Holmesom. Na túto sériu televíznych filmov si spomínam, že bola vysielaná v slovenskom dabingu.(20.8.2009)

Britsky televizni rukopis je znat na klasice od mistra krimi (Doyle) a jeho nesmrtelneho detektiva Sherlock Holmes, ktery se ma tentokrat pred sebou tvrdy orisek k rozlousknuti v podobe mysteriozniho monstra radiciho na Baskervillskem panstvi. 60%(9.4.2008)

Jedno z nejlepších zpracování slavného románu. Změn je zde oproti knížce pomálu a většinou fungují a logika zde nehapruje. Výborně jsou vybrané exteriéry, kde se natáčelo, což zajišťuje velmi slušnou atmosféru. Bohužel Jeremy Brett mi jako S.H. příliš nesedí - připadá mi trošku málo excentrický, ale především nechápu, proč ho tvůrci oblékli do černého cylindru. Brett se na Holmese příliš nehodí ani fyziognomicky - Sherlock je asketa, Brett by potřeboval shodit minimálně deset kilo:) 80%(29.1.2011)

Ve stínu mnoha zpracování tohoto slavného příběhu tento díl série pokulhává. Kvůli televiznímu zpracování nemá potřebnou atmosféru a celé se to odehraje poněkud rychle. Nicméně čest tomuto filmu zachraňuje tentokrát na malém prostoru hrající Jeremy Brett, který se pro roli Holmese narodil(14.9.2009)

moje hodnocení = 6,5 z 10.(30.1.2015)

<< předchozí 1 2 3